Προς το περιεχόμενο
  • 0

Καταχώρηση εξόδων κίνησης συγκεντρωτικά σε ελεύθερο επαγγελματία


avraamp

Ερώτηση

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα σε ελεύθερο επαγγελματία, απλογραφικά βιβλία, να μπορούμε να φτιάχνουμε μία συγκεντρωτική κατάσταση (πχ μηνιαία) των εξόδων κίνησης που να περιλαμβάνει βενζίνες και διόδια, αντί να καταχωρούμε την κάθε απόδειξη ξεχωριστά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Τυπικά κάπου πρέπει να υπάρχει η αναλυτική καταγραφή κάθε παραστατικού. Αν σε εξυπηρετεί, μπορείς να τα καταγράφεις σε ένα excelάκι (σε διευκολύνει και στις αθροίσεις) και μετά με μία εγγραφή στο βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν φτιάξεις στο excel αρχείο με ημερομηνία-αρ,παραστατικού-προμηθευτής/περιγραφή-ποσό  δεν τα καταχωρείς στο βιβλίο πρωτογενώς ώστε να μην έχεις 2 αρχεία?

ο τρόπος αυτός που λες είναι καλός ,για αρχεία πωλήσεων-αγορών που στα στέλνει ο πελάτης από το εμπορικό του -με την επιφύλαξη της ΜΥΦ- και συ τα περνάς συγκεντρωτικά ως ...πωλήσεις μηνός Μαίου 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 λεπτά πριν , PROAKIS said:

ο τρόπος αυτός που λες είναι καλός ,για αρχεία πωλήσεων-αγορών που στα στέλνει ο πελάτης από το εμπορικό του -με την επιφύλαξη της ΜΥΦ- και συ τα περνάς συγκεντρωτικά ως ...πωλήσεις μηνός Μαίου 2016.

Δεν έχεις κι άδικο! Πάντως έχω την απορία, όταν έχω πάρα πολλά παραστατικά αγορών από συγκεκριμένο προμηθευτή, αν του ζητήσω καρτέλα και θεωρήσω την καρτέλα που μου στέλνει ως τμήμα των "λογιστικών αρχείων" μου, τότε δεν μπορώ απλά να καταχωρήσω το σύνολο και όχι ένα ένα παραστατικό? (ας πούμε ότι τακτοποιώ τη ΜΥΦ χειρόγραφα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρχεία λοιπόν και όχι βιβλία 
και αν , λέω αν, πάρω τα μικροέξοδα του μήνα (βενζινες ιχε , διόδια , καφεδες κλπ) και τα αθροίσω σε μια αριθμομηχανή και καρφιτσώσω μπροστά τους την ταινία της μηχανής και γράψω πάνω της, αρχείο μικροεξόδων πχ Γενάρη 2016 , και καταχωρήσω το σύνολο στις 31/01/2016 δεν είμαι μια χαρά ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν , ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

αρχεία λοιπόν και όχι βιβλία 
και αν , λέω αν, πάρω τα μικροέξοδα του μήνα (βενζινες ιχε , διόδια , καφεδες κλπ) και τα αθροίσω σε μια αριθμομηχανή και καρφιτσώσω μπροστά τους την ταινία της μηχανής και γράψω πάνω της, αρχείο μικροεξόδων πχ Γενάρη 2016 , και καταχωρήσω το σύνολο στις 31/01/2016 δεν είμαι μια χαρά ? 

 

μια χαρα θα εισαι... εκτος και αν πετυχεις κανενα ψειρα ελεγκτη και σε βαζει να φτιαχνεις εξελακια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αναφέρω ένα εξοδολόγιο πχ Ιανουάριος 2016, φτιαγμένο στο excel, το οποίο θα λέει:

Βενζίνες, έστω 3 αποδείξεις των 20 ευρώ, θα αναφέρει το σύνολο μόνο, 60 δηλαδή.

Διόδια 10 αποδείξεις με 2,80€, θα αναγράφει σύνολο 28€.

 

Αυτή η κατάσταση θα τυπώνεται σε χαρτί Α4 και από πίσω θα συράπτονται όλες οι σχετικές αποδείξεις, όπου το άθροισμα των αποδείξεων θα πρέπει να συμφωνεί με την κατάσταση εξόδων, ούτως ή άλλως ΦΠΑ δεν εκπίπτει και στη ΜΥΦ θα πάει στις λοιπές δαπάνες.

 

Απλά αντί να γίνουν 13 εγγραφές, θα γίνει μία συγκεντρωτικά ανά μήνα.

Θα είναι οκ αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώ πως η διαφορά χρόνου για την καταχώριση στο εσόδων εξόδων με το να φτιάξεις ένα excel είναι πολύ μικρή. Θεωρητικά τα προγράμματα στις καταχωρίσεις αποδείξεων από τον ίδιο προμηθευτή, φέρνει αυτόματα τα στοιχεία του και το εκδοθέν παραστατικό, Αν λοιπόν τα κατηγοριοποιήσεις ανά προμηθευτή θα έχεις και τη ΜΥΦ έτοιμη. Προτιμώ το ένα ένα ξεχωριστά. Είναι πιο "καθαρό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά όταν έχω παραστατικά που δε θα πάνε ΜΥΦ τα καταχωρώ όλα μαζί σε ένα προμηθευτή, πχ Γενικός προμηθευτής, φυσικά μετρητοίς όταν πρόκειται για διπλογραφικά. Υπάρχει και μια κορδέλα με τα σύνολα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
πριν μία ώρα, ΚΠ said:

Προσωπικά όταν έχω παραστατικά που δε θα πάνε ΜΥΦ τα καταχωρώ όλα μαζί σε ένα προμηθευτή, πχ Γενικός προμηθευτής, φυσικά μετρητοίς όταν πρόκειται για διπλογραφικά. Υπάρχει και μια κορδέλα με τα σύνολα και τέλος.

παραστατικά ομοειδή του ιδίου προμηθευτή?

ή πιάνεις όλα τα μικρά από τυρόπιτες μέχρι διόδια και ότι βγάλει το άθροισμα?

και φυσικά μιλάς της ίδιας μέρας.

λέει η οδηγία για βοηθητικά αρχεία ,αλλά να υπάρχει συνέχεια -συνέπεια - έλεγχος κλπ.

για την παραπάνω ερώτηση ,δεν μπορείς να λες τον Α προμηθευτή  έχω την καρτέλα του ,τον Β τον έχω στο excel , τον τρίτο τον κρατάω σε χειρόγραφο σημείωμα που το έχω πάνω στο ψυγείο ,τον Δ τον έχω στο μυαλό μου.

αυτό δεν είναι αρχείο,αλλά κάτι άλλο.

άμα ήταν έτσι ,γράφαμε "ως εγγραφές του απέναντι" και ζητάγαμε αντίγραφα των δικών του βιβλίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά αυτά που λέω παραπάνω μπορεί να γίνει;

Δηλαδή αντί να περνιούνται χωριστά αποδείξεις (διόδια και βενζίνες) αφού στη μυφ δεν υπάρχει αντισυμβαλλόμενος προμηθευτής και πάει στις λοιπές δαπάνες, να γίνεται μία εγγραφή στα έξοδα με ημερομηνία που θα γράφει το έντυπο και επισυναπτόμενες τις αποδείξεις.

Ξέρω ότι μπορεί να γίνει ξεχωριστά το κάθε παραστατικό αλλά δε με βολεύει να κάνω 10 εγγραφές στα έξοδα, προτιμάω να κάνω μία συγκεντρωτική με τα έξοδα κίνησης του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν , PROAKIS said:

παραστατικά ομοειδή του ιδίου προμηθευτή?

ή πιάνεις όλα τα μικρά από τυρόπιτες μέχρι διόδια και ότι βγάλει το άθροισμα?

και φυσικά μιλάς της ίδιας μέρας.

λέει η οδηγία για βοηθητικά αρχεία ,αλλά να υπάρχει συνέχεια -συνέπεια - έλεγχος κλπ.

για την παραπάνω ερώτηση ,δεν μπορείς να λες τον Α προμηθευτή  έχω την καρτέλα του ,τον Β τον έχω στο excel , τον τρίτο τον κρατάω σε χειρόγραφο σημείωμα που το έχω πάνω στο ψυγείο ,τον Δ τον έχω στο μυαλό μου.

αυτό δεν είναι αρχείο,αλλά κάτι άλλο.

άμα ήταν έτσι ,γράφαμε "ως εγγραφές του απέναντι" και ζητάγαμε αντίγραφα των δικών του βιβλίων.

καλό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, penguin said:

καλό !

 

2 ώρες πριν, PROAKIS said:

παραστατικά ομοειδή του ιδίου προμηθευτή?

ή πιάνεις όλα τα μικρά από τυρόπιτες μέχρι διόδια και ότι βγάλει το άθροισμα?

και φυσικά μιλάς της ίδιας μέρας.

λέει η οδηγία για βοηθητικά αρχεία ,αλλά να υπάρχει συνέχεια -συνέπεια - έλεγχος κλπ.

για την παραπάνω ερώτηση ,δεν μπορείς να λες τον Α προμηθευτή  έχω την καρτέλα του ,τον Β τον έχω στο excel , τον τρίτο τον κρατάω σε χειρόγραφο σημείωμα που το έχω πάνω στο ψυγείο ,τον Δ τον έχω στο μυαλό μου.

αυτό δεν είναι αρχείο,αλλά κάτι άλλο.

άμα ήταν έτσι ,γράφαμε "ως εγγραφές του απέναντι" και ζητάγαμε αντίγραφα των δικών του βιβλίων.

Αναφέρομαι στην εξής περίπτωση: Υπάλληλος της εταιρείας πηγαίνει π.χ. ταξίδι 5 ημερών για επαγγελματικούς λόγους και φέρνει αποδείξεις ταμειακής μηχανής από καύσιμα, πάρκινγκ, διόδια, εισιτήριο πλοίου, καφέ, τυρόπιτα, καθώς και ένα τιμολόγιο παροχής από ξενοδοχείο.

Τι κάνω:

Καταχωρώ το τιμολόγιο του ξενοδοχείου με αντισυμβαλλόμενο τον προμηθευτή όπως ακριβώς αναγράφεται στο έντυπό του. Αναλυτικά με τις καθαρές αξίες και τα ΦΠΑ, ώστε να προκύψει σωστή ΜΥΦ.

Αντιλογίζω το ΦΠΑ του ξενοδοχείου στον λογαριασμό 63.98.χχ αφού δεν εκπίπτει.

Καταχωρώ όλα τα υπόλοιπα παραστατικά με μία εγγραφή, και ένα ποσό (καθαρή αξία και ΦΠΑ), με ημερομηνία την ημερομηνία του πλέον πρόσφατου, και τα αρχειοθετώ μαζί επισυνάπτοντας και το τιμολόγιο του ξενοδοχείου, ώστε αν γίνει έλεγχος να προκύπτει μια ολοκληρωμένη εικόνα. Αντισυμβαλλόμενος ένας γενικός προμηθευτής με την επωνυμία Γενικός προμηθευτής εσωτερικού (έχω και έναν ακόμα Γενικό προμηθευτή εξωτερικού). Φυσικά μετρητοίς. Αιτιολογία δαπάνες ταξιδιού του … εις … από … μέχρι …

Όλα τα παραπάνω αδιαφορώντας αν τα βιβλία είναι απλογραφικά ή διπλογραφικά.

Με όλα αυτά έχω εκπληρώσει το σωστό υπολογισμό της ΜΥΦ, την εικόνα ενός επαγγελματικού ταξιδιού, ώστε να μην έχω αμφισβητήσεις, και την ευκολία να μην ανοίγω καρτέλα συναλλασσόμενου για κάθε fats food & panking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
24 λεπτά πριν , ΚΠ said:

 

Αναφέρομαι στην εξής περίπτωση: Υπάλληλος της εταιρείας πηγαίνει π.χ. ταξίδι 5 ημερών για επαγγελματικούς λόγους και φέρνει αποδείξεις ταμειακής μηχανής από καύσιμα, πάρκινγκ, διόδια, εισιτήριο πλοίου, καφέ, τυρόπιτα, καθώς και ένα τιμολόγιο παροχής από ξενοδοχείο.

 

 

Τι κάνω:

 

 

Καταχωρώ το τιμολόγιο του ξενοδοχείου με αντισυμβαλλόμενο τον προμηθευτή όπως ακριβώς αναγράφεται στο έντυπό του. Αναλυτικά με τις καθαρές αξίες και τα ΦΠΑ, ώστε να προκύψει σωστή ΜΥΦ.

 

 

Αντιλογίζω το ΦΠΑ του ξενοδοχείου στον λογαριασμό 63.98.χχ αφού δεν εκπίπτει.

 

 

Καταχωρώ όλα τα υπόλοιπα παραστατικά με μία εγγραφή, και ένα ποσό (καθαρή αξία και ΦΠΑ), με ημερομηνία την ημερομηνία του πλέον πρόσφατου, και τα αρχειοθετώ μαζί επισυνάπτοντας και το τιμολόγιο του ξενοδοχείου, ώστε αν γίνει έλεγχος να προκύπτει μια ολοκληρωμένη εικόνα. Αντισυμβαλλόμενος ένας γενικός προμηθευτής με την επωνυμία Γενικός προμηθευτής εσωτερικού (έχω και έναν ακόμα Γενικό προμηθευτή εξωτερικού). Φυσικά μετρητοίς. Αιτιολογία δαπάνες ταξιδιού του … εις … από … μέχρι …

 

 

Όλα τα παραπάνω αδιαφορώντας αν τα βιβλία είναι απλογραφικά ή διπλογραφικά.

 

 

Με όλα αυτά έχω εκπληρώσει το σωστό υπολογισμό της ΜΥΦ, την εικόνα ενός επαγγελματικού ταξιδιού, ώστε να μην έχω αμφισβητήσεις, και την ευκολία να μην ανοίγω καρτέλα συναλλασσόμενου για κάθε fats food & panking.

 

 

οκ στα ταξίδια ,ως κατάσταση εξόδων διόδια 10 ,φαγητό 150,βενζίνες 300. νόμιζα μην έλεγες σε καθημερινή βάση όλα τα μικροέξοδα με μία εγγραφή. γιατί δεν ήξερα σε ποιόν λογαριασμό περνούσες βενζίνη +τυρόπιτα.

το πρόγραμμά σου δεν έχει στις παραμέτρους τον 63.98.99 ΦΠΑ μη εκπιπτόμενος να τον βλέπει σαν ΦΠΑ κανονικό για την ΜΥΦ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, avraamp said:

Παιδιά αυτά που λέω παραπάνω μπορεί να γίνει;

Δηλαδή αντί να περνιούνται χωριστά αποδείξεις (διόδια και βενζίνες) αφού στη μυφ δεν υπάρχει αντισυμβαλλόμενος προμηθευτής και πάει στις λοιπές δαπάνες, να γίνεται μία εγγραφή στα έξοδα με ημερομηνία που θα γράφει το έντυπο και επισυναπτόμενες τις αποδείξεις.

Ξέρω ότι μπορεί να γίνει ξεχωριστά το κάθε παραστατικό αλλά δε με βολεύει να κάνω 10 εγγραφές στα έξοδα, προτιμάω να κάνω μία συγκεντρωτική με τα έξοδα κίνησης του μήνα.

μπορεί να γίνει ,αλλά να το αποφύγεις.γιατί θα έχεις  12 καταστάσεις "έξοδα κίνησης μηνός" μαζεμένα και έτοιμη τροφή για "κούρεμα".  

βάλτα σκορπισμένα στα έξοδα ,άντε κάνε εγγραφή 22/06 διόδια 12 ευρώ . άλλη βενζίνη 22/06 30 ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, PROAKIS said:

μπορεί να γίνει ,αλλά να το αποφύγεις.γιατί θα έχεις  12 καταστάσεις "έξοδα κίνησης μηνός" μαζεμένα και έτοιμη τροφή για "κούρεμα".  

βάλτα σκορπισμένα στα έξοδα ,άντε κάνε εγγραφή 22/06 διόδια 12 ευρώ . άλλη βενζίνη 22/06 30 ευρώ.

 

Σε ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...