Προς το περιεχόμενο
  • 0

"μεταφορά" του εισοδήματος απο ενοικιο σε συγγενή


zevooazaz

Ερώτηση

καλημέρα σας,

δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κανείς αλλά μου έχει τεθεί θεωρητική ερώτηση προς εξέταση

Το ακίνητο ανοίκει στον Α το οποίο και ενοικιάζει... το μίσθωμα το εισπράττει και το καρπώνεται ο συγγενής Β ...

Γνωρίζετε κάποιο τρόπο ώστε να μην φορολογηθεί ο Α αλλά ο Β για το εν λόγω εισόδημα ???

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
 

καλημέρα σας,

δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κανείς αλλά μου έχει τεθεί θεωρητική ερώτηση προς εξέταση

Το ακίνητο ανοίκει στον Α το οποίο και ενοικιάζει... το μίσθωμα το εισπράττει και το καρπώνεται ο συγγενής Β ...

Γνωρίζετε κάποιο τρόπο ώστε να μην φορολογηθεί ο Α αλλά ο Β για το εν λόγω εισόδημα ???

 

 

 

 

 

Υπεκμίσθωση, δωρεά επικαρπίας. Και στα δύο υπάρχει επιβάρυνση. Από την στιγμή που ο Β δεν έχει ούτε επικαρπία ούτε την πλήρη κυριότητα του ακινήτου πως θα εμφανίσει εισοδήματα? Δεν νομίζω ότι γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Υπεκμίσθωση, δωρεά επικαρπίας. Και στα δύο υπάρχει επιβάρυνση. Από την στιγμή που ο Β δεν έχει ούτε επικαρπία ούτε την πλήρη κυριότητα του ακινήτου πως θα εμφανίσει εισοδήματα? Δεν νομίζω ότι γίνεται!

ευχαριστώ πολύ και γω δε βλέπω κάτι επαναστατικό!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

καλημέρα σας,

δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κανείς αλλά μου έχει τεθεί θεωρητική ερώτηση προς εξέταση

Το ακίνητο ανοίκει στον Α το οποίο και ενοικιάζει... το μίσθωμα το εισπράττει και το καρπώνεται ο συγγενής Β ...

Γνωρίζετε κάποιο τρόπο ώστε να μην φορολογηθεί ο Α αλλά ο Β για το εν λόγω εισόδημα ???

 

 

 

 

 

Μόνο αν του πουλήσει το ακίνητο. Η πράξη μεταβίβασης του δικαιώματος της επικαρπίας πέθανε το 2011 νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Μόνο αν του πουλήσει το ακίνητο. Η πράξη μεταβίβασης του δικαιώματος της επικαρπίας πέθανε το 2011 νομίζω.

ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Μόνο αν του πουλήσει το ακίνητο. Η πράξη μεταβίβασης του δικαιώματος της επικαρπίας πέθανε το 2011 νομίζω.

Θεωρώ ότι "αναστήθηκε" με τον 4172/2013. Θέλει συζήτηση βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

καλημέρα σας,

δεν ξέρω αν το έχει αντιμετωπίσει κανείς αλλά μου έχει τεθεί θεωρητική ερώτηση προς εξέταση

Το ακίνητο ανοίκει στον Α το οποίο και ενοικιάζει... το μίσθωμα το εισπράττει και το καρπώνεται ο συγγενής Β ...

Γνωρίζετε κάποιο τρόπο ώστε να μην φορολογηθεί ο Α αλλά ο Β για το εν λόγω εισόδημα ???

 

 

 

 

 

αν ο Α του πει δώσε μου τον φόρο τουλάχιστον -σε μηνιαία βάση πριν το φάει ο Β- θα τον επιβαρύνει πολύ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,,  Η  ΕΝΑΣΚΗΣΗ  ΕΠΙΚΑΡΠΙΑΣ   ΠΕΘΑΝΕ,,   ΟΜΩΣ 

ΓΙΑ  ΔΕΙΤΕ  ΛΙΓΟ   (ΣΕ  ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ)   ΓΙΑ  ΔΩΡΕΑ  ΕΠΙΚΑΡΠΙΑΣ  ΜΕ  ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ  ΓΙΑ  ΤΟΣΑ  ΧΡΟΝΙΑ,,,   ΝΟΜΙΖΩ  ΙΣΧΥΕΙ,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 17/6/2016 at 5:39 ΜΜ, ponzi said:

Θεωρώ ότι "αναστήθηκε" με τον 4172/2013. Θέλει συζήτηση βέβαια...

Για ποιό άρθρο του νόμου λέτε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ξεκαθαρίσουμε κάτι 
η παραχώρηση της ενάσκησης της επικαρπίας δεν καταργήθηκε ποτέ 
η τρόπος φορολόγησης άλλαξε 

έχουμε 
 Με την παρ.2 του άρθρου  8 του ν. 3842/23-1-2010 αντικαταστάθηκε το δεύτερο εδάφιο της παρ.1 του άρθρου 20 του ν.2238/1994. Με την τροποποίηση αυτή, καταργήθηκε αναδρομικά από την 1/1/2010 η φορολόγηση του εισοδήματος από ακίνητα που αποκτούσαν τα πρόσωπα στα οποία είχε μεταβιβαστεί με οριστικό συμβόλαιο το ενοχικό δικαίωμα ενάσκησης της επικαρπίας.

αλλά 
Με το άρθρο 72 παρ. 26 του ν. 4172/2013 ορίστηκε ότι «από έναρξη της ισχύος του ν. 4172/13 , παύουν να ισχύουν οι διατάξεις του ν. 2238/1994(Α' 151), συμπεριλαμβανομένων και όλων των κανονιστικών πράξεων και εγκυκλίων που έχουν εκδοθεί κατ' εξουσιοδότηση αυτού του νόμου.»

πέρα όμως από τα πάρα πάνω ας μελετηθούν λίγο και οι πολ 
  1069/23-3-2015 περίπτωση (iv)και  1088/17-4-2015   στην αναφορά  της φορολόγησης των εισοδημάτων της ακίνητης περιουσίας  (πινακας 4.Δ.2.)

γενικά πιστεύω ότι το Υπουργείο πρέπει να πάρει θέση για το θέμα αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...