Προς το περιεχόμενο
  • 0

13ος και 14ος μισθός, μερικές σκέψεις


ΚΠ

Ερώτηση

Με αφορμή σημερινά δημοσιεύματα που ουσιαστικά προαναγγέλουν την κατάργηση του 13ου και 14ου μισθού έχω να πω τα παρακάτω, γνωρίζοντας από τώρα ότι πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου:

Οι μισθοί πρέπει να είναι δώδεκα, όσοι και οι μήνες. Αυτό εφαρμόζεται στα περισσότερα σύγχρονα κράτη. Κάθε άλλη πρακτική δημιουργεί παραμορφώσεις, στρεβλώσεις απίστευτη γραφειοκρατία και ένα σωρό προβλήματα. Μπορούμε να αναφερθούμε στη δυσκολία των επιχειρήσεων να πληρώσουν διπλές αποδοχές κάθε Δεκέμβριο, και διπλές εισφορές κάθε Φεβρουάριο, ανάλογα το Πάσχα και τον Ιούνιο, το κόστος των υπολογισμών και των επιπλέον δηλώσεων των λογιστών, την προσθήκη του 1/6 στις αποζημιώσεις απόλυσης, τις διαφωνίες με τα ασφαλιστικά ταμεία για τους υπολογισμούς, κλπ.  Είναι αναχρονισμός. Ακόμα και οι έννοιες Δώρο Πάσχα, Δώρο Χριστουγέννων, Επίδομα άδειας, είναι τελείως λάθος. Φυσικά δεν πρόκειται ούτε για δώρο, με την έννοια της οικιοθελούς και από ελευθεριότητα παροχής, ούτε για επίδομα, αφού δεν επιδοτεί το παραμικρό. Πρόκειται για νόμιμες και θεσμοθετημένες αμοιβές, που τις δικαιούται κάθε εργαζόμενος, και που τελευταία αμφισβητήθηκαν έντονα στην πράξη, και από όσο μπορώ να ξέρω καταστρατηγήθηκε η χορήγησή τους.

Προσοχή όμως: Δε λέω να καταργηθούν οι αμοιβές, απλά να ενσωματωθούν νομικά και ουσιαστικά στους δώδεκα μήνες, έτσι ώστε να διατηρηθούν οι νόμιμες και συμφωνημένες ετήσιες αποδοχές ως έχουν. Δύσκολο; Ίσως.

Βέβαια έχοντας υπόψη τη σημερινή οικονομική και κοινωνική πραγματικότητα, όπως και το γεγονός ότι δεν αποφασίζουμε σε τίποτα εμείς, αλλά όλα μας έρχονται απέξω και εμείς απλά τα μεταφράζουμε και τα εφαρμόζουμε, αναρωτιέμαι ποια αξία έχουν τέτοιες σκέψεις.

Ας έχουμε υπομονή να δούμε τι άλλο μας περιμένει.

Περιμένω να ακούσω διαφορετικές γνώμες. Αν είναι δυνατό χωρίς κομματικές παρωπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

θα δώσω μία απάντηση σκωπτική αν και καθημερινή, δεν χρειάζεται πολύ σκέψη, αφήστε την να φύγει όπως ηρθε,οι υπόλοιποι

Κπ μην σκεφτεσαι πολύ και εκραγεί κανα κρανίο θα γεμίσουμε μυαλά

ΦΙΛΙΚΆ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Με αφορμή σημερινά δημοσιεύματα που ουσιαστικά προαναγγέλουν την κατάργηση του 13ου και 14ου μισθού έχω να πω τα παρακάτω, γνωρίζοντας από τώρα ότι πολλοί θα διαφωνήσουν μαζί μου:

Οι μισθοί πρέπει να είναι δώδεκα, όσοι και οι μήνες. Αυτό εφαρμόζεται στα περισσότερα σύγχρονα κράτη. Κάθε άλλη πρακτική δημιουργεί παραμορφώσεις, στρεβλώσεις απίστευτη γραφειοκρατία και ένα σωρό προβλήματα. Μπορούμε να αναφερθούμε στη δυσκολία των επιχειρήσεων να πληρώσουν διπλές αποδοχές κάθε Δεκέμβριο, και διπλές εισφορές κάθε Φεβρουάριο, ανάλογα το Πάσχα και τον Ιούνιο, το κόστος των υπολογισμών και των επιπλέον δηλώσεων των λογιστών, την προσθήκη του 1/6 στις αποζημιώσεις απόλυσης, τις διαφωνίες με τα ασφαλιστικά ταμεία για τους υπολογισμούς, κλπ.  Είναι αναχρονισμός. Ακόμα και οι έννοιες Δώρο Πάσχα, Δώρο Χριστουγέννων, Επίδομα άδειας, είναι τελείως λάθος. Φυσικά δεν πρόκειται ούτε για δώρο, με την έννοια της οικιοθελούς και από ελευθεριότητα παροχής, ούτε για επίδομα, αφού δεν επιδοτεί το παραμικρό. Πρόκειται για νόμιμες και θεσμοθετημένες αμοιβές, που τις δικαιούται κάθε εργαζόμενος, και που τελευταία αμφισβητήθηκαν έντονα στην πράξη, και από όσο μπορώ να ξέρω καταστρατηγήθηκε η χορήγησή τους.

Προσοχή όμως: Δε λέω να καταργηθούν οι αμοιβές, απλά να ενσωματωθούν νομικά και ουσιαστικά στους δώδεκα μήνες, έτσι ώστε να διατηρηθούν οι νόμιμες και συμφωνημένες ετήσιες αποδοχές ως έχουν. Δύσκολο; Ίσως.

Βέβαια έχοντας υπόψη τη σημερινή οικονομική και κοινωνική πραγματικότητα, όπως και το γεγονός ότι δεν αποφασίζουμε σε τίποτα εμείς, αλλά όλα μας έρχονται απέξω και εμείς απλά τα μεταφράζουμε και τα εφαρμόζουμε, αναρωτιέμαι ποια αξία έχουν τέτοιες σκέψεις.

Ας έχουμε υπομονή να δούμε τι άλλο μας περιμένει.

Περιμένω να ακούσω διαφορετικές γνώμες. Αν είναι δυνατό χωρίς κομματικές παρωπίδες.

Kαλημέρα

Βεβαίως σε θεωρητικό επίπεδο και με γνώμονα την βελτίωση της λειτουργίας των επιχειρήσεων , ίσως οι απόψεις αυτές νά έχουν κάποια θεωρητική ( επαναλαμβάνω ) βάση .

Ομως , και  επειδή δεν πιστεύω στις αγαθές προθέσεις των εμπνευστών της πρότασης , να μου επιτρέψεις να χρησιμοποιήσω την φράση "βλέπεις το τυρί και όχι την φάκα".

Εσνωμάτωση σε πρώτη φάση και δια της μεθόδου της διολίσθησης σταδιακή κατάργηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

θα συμφωνήσω κι εγώ με ΚΠ σε θεωρητικό επίπεδο και θα συστήσω στον κύριο tower να είναι λίγο πιο κόσμιος.

Η άποψη του καθενός οφείλει να είναι σεβαστή... δεν "κράζουμε" κανέναν επειδή διαφωνούμε...

ΦΙΛΙΚΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η λογική της θέσπισης αυτής της πληρωμής στις περιόδους των εορτών και του καλοκαιριού ήταν να υπάρχει ρευστότητα στους καταναλωτές προκειμένου να αυξήσουν τις αγορές τους ώστε ν ακινηθεί η αγορά και να επιστρέψουν έτσι μέσω της κατανάλωσης ως έσοδο στις επιχειρήσεις.
Αρα θεωρητικά οι επιχειρήσεις έχουν αυξημένες εκροές σε ρευστότητα για την καταβολή των επιπλέον αποδοχών αλλά έχουν και αυξημένες εισροές λόγω αύξησης των πωλήσεών τους.

Στην ουσία της συγκεκριμένης πρότασης θα συμφωνήσω με τον Ανδρέα.

Σε μια εποχή συνεχούς πίεσης των μισθών και ρεβανσιστικής επίθεσης κατά των εργασιακών δικαιωμάτων η "ενσωμάτωση" είναι το τυρί στη φάκα της αναδιανομής των εισοδημάτων σε βάρος της εργασίας. Άλλωστε η "ενσωμάτωση" προτείνεται να αφορά στους ήδη εργαζόμενους που το λαμβάνουν ενώ οι νέες προσλήψεις θα γίνονται με καθεστώς 12μηνης καταβολής και προφανώς στο ύψος των άθλιων μισθών της ΕΓΣΣΕ και του νόμου του 2012.

Προσωπικά δεν θα με απασχολούσε αν οι μισθοί ήταν 12, 14, 24 ή 28 αν θα πληρώνομαι ανά μήνα, ανά 15ημερο ανα 10ήμερο ή ανα εβδομάδα. Η ουσία είναι από την εργασία μου να μπορώ να ζω, να πληρώνομαι όσο μου αναλογεί από την συμμετοχή μου στην παραγωγή και ανάλογα με τις ανάγκες μου. Να μη θεωρείται ο μισθός "κόστος" αλλά συμμετοχή στη διανομή του παραγόμενου προϊόντος και του πλούτου. Αλλά εδώ μιλάμε για τον καπιταλισμό και δη για την νεοφιλελεύθερη εκδοχή του, για τον χρηματοπιστωτικό καπιταλισμό των ραντιέρηδων, των funds και των τραπεζιτών.

ΥΓ: Μην μπαίνετε στη λογική της αφαίρεσης της πολιτικής διάστασης κανενός θέματος. Δεν υπάρχουν "απολίτικα" θέματα στην καθημερινότητα σε κανένα τομέα. Η πολιτική είναι η συμπυκνωμένη έκφραση της οικονομίας έλεγε ένας μεγάλος με μικρό μούσι. Η πολιτική του χθες είναι η ιστορία του σήμερα και η πολιτική του σήμερα θα είναι η ιστορία του αύριο. Και οι θρησκείες είναι πολιτική, εξυπηρετούν εξουσίες, ορίζουν κοινωνικές δομές, ντύνουν με φιλοσοφικό και μεταφυσικό λόγο τις κοινωνικές λειτουργίες και τις σχέσεις των ανθρώπων και άρα έχουν επίδραση στην οικονομία.
Συνεπώς όλα αυτά αντικρίζουν την οργάνωση της κοινωνίας.
Εγώ δεν μπορώ να τα δώ ουδέτερα. Ειμαι εργαζόμενος. Τα βλέπω πάντα ταξικά.

Αν ήμουν καπιταλιστής θα με βόλευε όλοι οι άλλοι να τα βλέπουν "ουδέτερα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ως λογιστές καταλαβαίνουμε το πρόβλημα των επιχειρήσεων ,αλλά και το δίκαιο των εργαζομένων.

η απλή πράξη είναι η εξής 586 χ14/12= 683,66. 

η ΓΣΕΕ πρέπει να προτείνει το  700 για να κλείσει εκεί.

Δεν θα το κάνει ,αλλά θα διαμαρτύρεται γενικώς και αορίστως ,με συγκεντρώσεις εκτόνωσης.

θα βγει το ΠΑΜΕ προτείνοντας ελάχιστο μισθό τα 1.500 και αφού κουραστούν όλοι θα κλείσει με παρέμβαση του ΣΕΒ στα 590!!!

έτσι όλοι θα έχουν κάνει το καθήκον τους!!!!!

 

σόρυ ype ,αλλά έτσι θα γίνουν. οι εργαζόμενοι θα περιμένουν την Δευτέρα παρουσία,να δικαιωθούν! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

ως λογιστές καταλαβαίνουμε το πρόβλημα των επιχειρήσεων ,αλλά και το δίκαιο των εργαζομένων.

η απλή πράξη είναι η εξής 586 χ14/12= 683,66. 

η ΓΣΕΕ πρέπει να προτείνει το  700 για να κλείσει εκεί.

Δεν θα το κάνει ,αλλά θα διαμαρτύρεται γενικώς και αορίστως ,με συγκεντρώσεις εκτόνωσης.

θα βγει το ΠΑΜΕ προτείνοντας ελάχιστο μισθό τα 1.500 και αφού κουραστούν όλοι θα κλείσει με παρέμβαση του ΣΕΒ στα 590!!!

έτσι όλοι θα έχουν κάνει το καθήκον τους!!!!!

 

σόρυ ype ,αλλά έτσι θα γίνουν. οι εργαζόμενοι θα περιμένουν την Δευτέρα παρουσία,να δικαιωθούν! 

 

έτσι θα γίνει αν οι εργαζόμενοι περιμένουν την Δευτέρα παρουσία και δεν βγουν στους δρόμους 
και μια διόρθωση γιατί η διαστρέβλωση της αλήθειας  δημιουργεί τις εντυπώσεις που θέλει να δημιουργήσει αυτός που την διαστρεβλώνει 
Η θέση του ΠΑΜΕ ειναι η επαναφορά του βασικού μισθού στα κατώτερα όρια που ήταν πριν τα μνημόνια. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

έτσι θα γίνει αν οι εργαζόμενοι περιμένουν την Δευτέρα παρουσία και δεν βγουν στους δρόμους 
και μια διόρθωση γιατί η διαστρέβλωση της αλήθειας  δημιουργεί τις εντυπώσεις που θέλει να δημιουργήσει αυτός που την διαστρεβλώνει 
Η θέση του ΠΑΜΕ ειναι η επαναφορά του βασικού μισθού στα κατώτερα όρια που ήταν πριν τα μνημόνια. 
 

οι εντυπώσεις κερδίζονται εκ του αποτελέσματος.

το οποίο θα είναι ,505? 683? 910?

για τους λόγους που προανέφερα ποντάρω στο πρώτο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

..........

σόρυ ype ,αλλά έτσι θα γίνουν. οι εργαζόμενοι θα περιμένουν την Δευτέρα παρουσία,να δικαιωθούν! 

 

Κανείς δε μπορεί να σε σώσει αν δε θέλεις να σωθείς ή αν νομίζεις πως μπορείς να σωθείς μόνος σου επειδή είσαι πιο έξυπνος από τους άλλους.

Μην το πάρεις προσωπικά επειδή χρησιμοποιώ 2ο πρόσωπο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Κανείς δε μπορεί να σε σώσει αν δε θέλεις να σωθείς ή αν νομίζεις πως μπορείς να σωθείς μόνος σου επειδή είσαι πιο έξυπνος από τους άλλους.

Μην το πάρεις προσωπικά επειδή χρησιμοποιώ 2ο πρόσωπο.

 

αυτό είναι σωστό.

απλά για την σωτηρία τραβήξτε από το ίδιο χέρι.  γιατί ένας από δω ,ο άλλος από κει θα προτιμήσω τον πνιγμό παρά τον διαμελισμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

αυτό είναι σωστό.

απλά για την σωτηρία τραβήξτε από το ίδιο χέρι.  γιατί ένας από δω ,ο άλλος από κει θα προτιμήσω τον πνιγμό παρά τον διαμελισμό!

Εσύ διαλέγεις που θα πιαστείς.

Κανείς δε σε τραβά από το χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

οι εντυπώσεις κερδίζονται εκ του αποτελέσματος.

το οποίο θα είναι ,505? 683? 910?

για τους λόγους που προανέφερα ποντάρω στο πρώτο.

 

 

άλλα λόγια να αγαπιόμαστε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα, για να μην ανοιγω ενοτητα μιας και ειναι για τα νεα μετρα γενικοτερα, οσον αφορα την εξαιρεση ασφαλισης αυτοαπασχολουμενων που ειναι  στον ΟΑΕΕ ασφαλισμενοι και που εργαζονται και ως μισθωτοι στο ΙΚΑ, ίσχυε εξαιρεση ασφαλισης επιλογη φορεα με 25αρια ενσημα, ΘΑ συνεχισει να ισχυει αυτο?κατι σκουσα πως δεν, ενω στον ΟΑΕΕ που ρωτησα μου λενε οτι μεχρι στηγμης ισχυςι και δεν πηραν αντιθετη εγκυκλιο ακομη, σας ετυχε κτι προσφατα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

καλημερα, για να μην ανοιγω ενοτητα μιας και ειναι για τα νεα μετρα γενικοτερα, οσον αφορα την εξαιρεση ασφαλισης αυτοαπασχολουμενων που ειναι  στον ΟΑΕΕ ασφαλισμενοι και που εργαζονται και ως μισθωτοι στο ΙΚΑ, ίσχυε εξαιρεση ασφαλισης επιλογη φορεα με 25αρια ενσημα, ΘΑ συνεχισει να ισχυει αυτο?κατι σκουσα πως δεν, ενω στον ΟΑΕΕ που ρωτησα μου λενε οτι μεχρι στηγμης ισχυςι και δεν πηραν αντιθετη εγκυκλιο ακομη, σας ετυχε κτι προσφατα;;

να ανοίγεις ενότητα (?) zinon 
παντελώς άσχετο το ερώτημα σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...