Jump to content
  • 0
dodos

ανηλικο τεκνο και ξεχωριστη δηλωση

Question

ανηλικο τεκνο που περνει συνταξη (περιπου 2000) λογω θανατου του πατερα του ,

αλλα εχει και ενα αμαξι στο ονομα του (τεκμηριο 2700),κανει ξεχωριστα δηλωση .

η μητερα του που εως τωρα το δηλωνε ως προστατευομενο τεκνο στον πινακα 8 και επερνε και

το α21 ηταν λαθος ?

διοτι το πραγματικο εισοδημα βαση συνταξης ειναι οπως εγραψα 2000 αλλα το φορολογηταιο (3000+2700=5700)

υπερβαινει τα 2900 για να μπορει να μπει στον πινακα 8 του ε1 της μητερας σαν προστατευομενο ...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΣΥΖΥΓΩΝ - ΑΝΗΛΙΚΩΝ - ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΑΓΑΜΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ

 

Τα ανήλικα τέκνα είναι εξαρτώμενα μέλη των γονέων τους εφ' όσον το εισόδημά τους δεν υπερβαίνει το ποσόν των 3.000,00 ευρώ και εφ' όσον συνοικούν με αυτούς. Στην περίπτωση αυτή το εισόδημά τους δηλώνεται καιφορολογείται στο όνομα του γονέα που έχει τη γονική μέριμνα και σε κάθε περίπτωση στο όνομα του συζύγου, οοποίος θεωρείται καταρχήν υπόχρεος για την υποβολή της δήλωσης. Σε περίπτωση που αυτός έχει χάσει τη γονική μέριμνα, προστίθεται στο εισόδημα του άλλου γονέα και φορολογείται στο όνομά του. Κατ' εξαίρεση, φορολογείται χωριστά το εισόδημα του ανήλικου άγαμου παιδιού ανεξαρτήτως ποσού εφ' όσον προέρχεται


α) από την παροχή της προσωπικής του εργασίας β) από σύνταξη λόγω θανάτου του πατέρα ή της μητέρας του Στην περίπτωση που το ανήλικο άγαμο τέκνο υποβάλλει ξεχωριστή φορολογική δήλωση για μια ή και για τις δύο από τις παραπάνω περιπτώσεις, τότε στη δήλωσή του περιλαμβάνεται κάθε εισόδημα αυτού όπως π.χ. το εισόδημα που προέρχεται από περιουσιακά στοιχεία που περιήλθαν σε αυτό από περιουσιακά στοιχεία που περιήλθαν σε αυτό από χαριστικές παροχές από τους γονείς του, καθώς και το αντίστοιχο υποκατάστατό τους. Αντίθετα, τα ενήλικα τέκνα που τηρούν τις προϋποθέσεις της περίπτωσης β του άρθρου 11 του Ν.4172/2013 είναι εξαρτώμενα μέλη εφ' όσον το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους δεν υπερβαίνει το ποσόν των 3.000 ευρώ και συνοικούν με τους γονείς τους ενώ τα ενήλικα τέκνα που τηρούν τις προϋποθέσεις της περίπτωσης γ του άρθρου 11 του Ν.4172/2013 εφ' όσον το ετήσιο φορολογητέο εισόδημά τους δεν υπερβαίνει το ποσόν των 6.000 ευρώ και συνοικούν με τους γονείς τους.

 

Σε κάθε όμως περίπτωση τα ενήλικα τέκνα που αποκτούν εισόδημα υποβάλλουν χωριστή φορολογική δήλωση σύμφωνα με το άρθρο 67 παρ. 1 του Ν.4172/2013.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ναι αυτο το ξερω που παραθετεις παραπανω ,αρα ειναι λαθος για το παραδειγμα που  αναφερω να μπει το ανηλικο τεκνο στον πινακα 8 του ε1 του γονεα εφοσον ,ενω το εισοδημα του ειναι κατω απο 3000 ,μαζι με τα τεκμηρια το υπερβαινει ,και αρα ενω κανει κανονικα ξεχωριστη δηλωση δεν θα επρεπε να μπαινει  και ως προστατευομενο ...απορω πως τοσα χρονια επερνε το α21 ...

ανηλικο τεκνο που περνει συνταξη (περιπου 2000) λογω θανατου του πατερα του ,

αλλα εχει και ενα αμαξι στο ονομα του (τεκμηριο 2700),κανει ξεχωριστα δηλωση .

η μητερα του που εως τωρα το δηλωνε ως προστατευομενο τεκνο στον πινακα 8 και επερνε και

το α21 ηταν λαθος ?

διοτι το πραγματικο εισοδημα βαση συνταξης ειναι οπως εγραψα 2000 αλλα το φορολογηταιο (3000+2700=5700)

υπερβαινει τα 2900 για να μπορει να μπει στον πινακα 8 του ε1 της μητερας σαν προστατευομενο ...?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

 

ναι αυτο το ξερω που παραθετεις παραπανω ,αρα ειναι λαθος για το παραδειγμα που  αναφερω να μπει το ανηλικο τεκνο στον πινακα 8 του ε1 του γονεα εφοσον ,ενω το εισοδημα του ειναι κατω απο 3000 ,μαζι με τα τεκμηρια το υπερβαινει ,και αρα ενω κανει κανονικα ξεχωριστη δηλωση δεν θα επρεπε να μπαινει  και ως προστατευομενο ...απορω πως τοσα χρονια επερνε το α21 ...

ανηλικο τεκνο που περνει συνταξη (περιπου 2000) λογω θανατου του πατερα του ,

αλλα εχει και ενα αμαξι στο ονομα του (τεκμηριο 2700),κανει ξεχωριστα δηλωση .

η μητερα του που εως τωρα το δηλωνε ως προστατευομενο τεκνο στον πινακα 8 και επερνε και

το α21 ηταν λαθος ?

διοτι το πραγματικο εισοδημα βαση συνταξης ειναι οπως εγραψα 2000 αλλα το φορολογηταιο (3000+2700=5700)

υπερβαινει τα 2900 για να μπορει να μπει στον πινακα 8 του ε1 της μητερας σαν προστατευομενο ...?

 

Δεν έχει τεκμήρια. Δες παρακάτω. Κάτι από τα δύο σου κάνει.

 

2. Το ετήσιο συνολικό ποσό της αντικειμενικής δαπάνης, που προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου, μπορεί να αμφισβητηθεί από τον φορολογούμενο όταν αυτό είναι μεγαλύτερο από την πραγματική δαπάνη του φορολογουμένου και των εξαρτώμενων μελών που τον βαρύνουν, εφόσον αυτό αποδεικνύεται από τον υπόχρεο με βάση πραγματικά περιστατικά ή στοιχεία. Τέτοια περιστατικά συντρέχουν ιδίως στο πρόσωπο των υπόχρεων, οι οποίοι:
α) υπηρετούν τη στρατιωτική θητεία τους στις Ένοπλες Δυνάμεις, 
β) είναι φυλακισμένοι, 
γ) νοσηλεύονται σε νοσοκομείο ή κλινική, 
δ) είναι άνεργοι και δικαιούνται βοήθημα ανεργίας, 
ε) συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού και έχουν μειωμένες δαπάνες διαβίωσης, λόγω αποδεδειγμένης συμβολής στις δαπάνες αυτές των συγγενών τους με την προϋπόθεση ότι οι τελευταίοι αυτοί έχουν εισόδημα από εμφανείς πηγές,
στ) είναι ορφανοί ανήλικοι οι οποίοι έχουν στην κυριότητά τους επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης από κληρονομιά του πατέρα ή της μητέρας τους και

ζ) προσκομίζουν στοιχεία από τα οποία αποδεικνύεται ότι για λόγους ανώτερης βίας πραγματοποίησαν δαπάνη μικρότερη από την αντικειμενική.
Όταν συντρέχει μία ή περισσότερες από τις περιπτώσεις αυτές, ο φορολογούμενος υποχρεούται να υποβάλει τα αναγκαία δικαιολογητικά για την απόδειξη των ισχυρισμών του. Η Φορολογική Διοίκηση ελέγχει την αλήθεια των ισχυρισμών και την ακρίβεια των αποδεικτικών στοιχείων του φορολογουμένου και μειώνει ανάλογα την ετήσια αντικειμενική δαπάνη, στην οποία αναφέρονται οι ισχυρισμοί και τα αποδεικτικά στοιχεία.
Στις πιο πάνω α' και ε' περιπτώσεις, η διαφορά μεταξύ της αντικειμενικής δαπάνης και της πραγματικής δαπάνης λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό της συνολικής αντικειμενικής δαπάνης του γονέα ή του τέκνου που συμβάλλει στις δαπάνες διαβίωσης του υπόχρεου.
Αν πρόκειται για τους γονείς, η διαφορά αντικειμενικής δαπάνης καταλογίζεται σε εκείνον που έχει το μεγαλύτερο εισόδημα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημερα σε  ευχαριστω πολυ.

αρα ορθως το εβαζε στον πινακα 8 η μητερα ως προστατευομενο και σωστα επερνε το α21?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Για το Α21, εφόσον είναι άγαμο και ανήλικο σωστά το έκανε, δεν έχει καμία σχέση το αν κάνει δήλωση, αν έχει εισόδημα ή αν μπαίνει σαν προστατευόμενο στη δήλωση του γονέα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×