Jump to content
  • 0
teckbros

Διατακτικές και Μισθοδοσία

Question

Καλησπέρα σας ,

Προσπαθώ να βρω αν υπάρχει σχετική νομοθεσία για της διατακτικές αντί  μισθοδοσίας. Σε μια επιχείρηση που βρίσκομαι συζητιέται να δωθούν  διατακτικές έναντι χρωστούμενης  μισθοδοσίας. Υπάρχει κάποιος νόμος που προβλέπει μέχρι ποιο ποσοστό μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ? Σημειώστε οτι πρόκειτα να δώσουν 2 ολόκληρους μισθούς σε διατακτικές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Να σας πληρώσουν δεδουλευμένες χρεωστούμενες αποδοχές με διατακτικές;

Μόνο αν δουλεύεις στη Victoria Secret αξίζει η πληρωμή σε είδος (μιλώ για παροχή υπηρεσιών και όχι για εμπόρευμα). :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δυστυχως καλύπτει κάτι η νομοθεσία γιατί βρίσκω μόνο για τον τρόπο φορολόγησης και οχι για το αν μπορεί κάποιος να πληρώσει με αυτό τον τρόπο .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πραγματικά είναι θολό το τοπίο..

Εάν ξεπεράσουν τα 300€ το χρόνο, τότε θα πρέπει να φορολογηθούν?

Και ακόμη, εμπίπτουν σε ασφαλιστικές εισφορές?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δίνεις 132  ευρώ (6€*22 ημέρες * 11 μήνες) το μήνα και ξεμπερδεύεις , δεν έχουν ασφαλιστικές κρατήσεις και δεν φορολογούνται.

εκπίπτουν 100% από τα ακαθάριστα της επιχείρησης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο μισθός καταβάλλεται σε χρήμα (ειδικά αν είναι ο νόμιμος, είναι αυτονόητο), ενώ οι διατακτικές σίτισης είναι παροχή, πλέον του μισθού. 

"Ως μισθός σε είδος νοείται αυτός, δια του οποίου δίνονται στον εργαζόμενο πράγματα αντί χρημάτων ή δύναται να παρέχονται υπηρεσίες προς αυτόν. Ο μισθός σε είδος συνήθως καλύπτει μόνο ένα μέρος του συνολικά οφειλόμενου μισθού. Μετά την επικύρωση με εθνικό νόμο της ΔΣΕ υπ. αρ. 95, ο μισθός σε είδος νοείται, πλέον, μόνο σαν παρεπόμενη παροχή, αφού προβλέπεται σε αυτή (την ΔΣΕ) ότι η εθνική νομοθεσία μπορεί να επιτρέψει την μερική καταβολή του μισθού σε είδος. Η απαγόρευση αυτή δεν ισχύει για την γεωργία. Πάντως, επειδή η πληρωμή σε είδος αποτελεί περιορισμό της ελευθερίας του εργαζομένου που μερικές φορές μπορεί να βρεθεί με πράγματα ή υπηρεσίες που δεν τον ενδιαφέρουν ή ακόμα και να του είναι άχρηστα για τις ανάγκες του, η ΔΣΕ έχει θεσπίσει ορισμένους όρους υπό τους οποίους και μόνο μπορεί να επιτρέπεται η καταβολή σε είδος. Έτσι δεν επιτρέπεται λχ η καταβολή του μισθού σε οινοπνευματώδη ποτά ή σε επιβλαβή φάρμακα, την υποχρεωτική αποδοχή του μισθωτού προϊόντων της επιχείρησης κοκ.".

http://taxpress.gr/archives/14457

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 27/5/2016 at 8:29 ΜΜ, shark said:

Δίνεις 132  ευρώ (6€*22 ημέρες * 11 μήνες) το μήνα και ξεμπερδεύεις , δεν έχουν ασφαλιστικές κρατήσεις και δεν φορολογούνται.

εκπίπτουν 100% από τα ακαθάριστα της επιχείρησης.

Ναι αλλά έτσι ξεπερνάς το όριο των 300 ευρώ ανά έτος και αυτό σημαίνει παροχή σε είδος και φορολόγηση του εργαζόμενου. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
13 ώρες πριν, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ said:

Ναι αλλά έτσι ξεπερνάς το όριο των 300 ευρώ ανά έτος και αυτό σημαίνει παροχή σε είδος και φορολόγηση του εργαζόμενου. 

Σύμφωνα με το άρθρο 14 του ν. 4172/2013, από την έννοια της μισθωτής εργασίας και κατά συνέπεια των παροχών σε είδος εξαιρούνται:  

● Τα έξοδα διαμονής και σίτισης που έχουν καταβληθεί από τον εργαζόμενο για σκοπούς της επιχείρησης, εφόσον καλύπτονται από τιμολόγια ή αποδείξεις.

  ● Η αξία των διατακτικών σίτισης ποσού έως 6 € ανά εργάσιμη ημέρα (132 ευρώ μηνιαίως, έγγραφο Υπουργείου Οικονομικών με Αρ.Πρωτ.: ΔΕΑΦΒ 1121357 ΕΞ2015/14.9.2015).

● Οι παροχές ασήμαντης αξίας και μέχρι του ποσού των 27 € ετησίως. Οτιδήποτε δοθεί στον εργαζόμενο πάνω από αυτό το ποσό (π.χ. δωροεπιταγές ) θεωρείται εισόδημα από μισθωτή εργασία.

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23325
© Taxheaven

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κάπου είχα δεί ότι απο φέτος φορολογούνται και οι διατακτικές εάν υπερβούν τα 300€ το χρόνο..

Δεν μπορώ να βρώ την εγκύκλιο..

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
46 λεπτά πριν , dynamoking said:

Κάπου είχα δεί ότι απο φέτος φορολογούνται και οι διατακτικές εάν υπερβούν τα 300€ το χρόνο..

Δεν μπορώ να βρώ την εγκύκλιο..

ΠΟΛ 1219/2014.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αντιθέτως, στις παροχές σε είδος στους εργαζόμενους και στα συγγενικά τους πρόσωπα που υπερβαίνουν τα 300 ευρώ ανά φορολογικό έτος και συνεπώς προσαυξάνουν το φορολογητέο εισόδημα των εργαζόμενων περιλαμβάνονται ενδεικτικά: 

α) ..........

β) η αξία των διατακτικών που χορηγούνται δωρεάν για την αγορά αγαθών ή τη λήψη υπηρεσιών από συμβεβλημένα καταστήματα. Εξαιρετικά για τις διατακτικές σίτισης ως παροχή σε είδος λαμβάνεται το ποσό που υπερβαίνει τα 6 ευρώ ανά εργάσιμη ημέρα καθώς σύμφωνα με τις διατάξεις της περ. ζ' της παρ.1 του άρθρου 14 του ν. 4172/2013 εξαιρούνται από τον υπολογισμό του εισοδήματος από μισθωτή εργασία και συντάξεις η αξία των διατακτικών σίτισης έως έξι (6) ευρώ ανά εργάσιμη ημέρα, 

Απο τα παραπάνω αντιλαμβάνομαι ότι εξαιρετικά για τις διατακτικές σίτισης ώς παροχή σε είδος λογίζεται το ποσό που υπερβαίνει τα 6 ευρώ ανα εργάσιμη ημέρα.  Άρα το ετήσιο ποσό των €1584 (6*22*12) δεν λογίζεται ώς παροχή σε είδος.

Είναι λάθος ο συλλογισμός μου

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο συλλογισμός όχι, συμφωνώ απόλυτα. Ο υπολογισμός όμως έχει ένα λάθος. Το ετήσιο ποσό είναι 1452 € αφού υπολογίζεται για 11 μήνες, ένα μήνα έχουμε άδεια δεν θα μας ταΐζουν κιόλας.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×