Jump to content
  • 0

παραχωρηση αγροτεμαχιων απο συνταξιουχο του ΟΓΑ σε συγγενη

Σ ΚΩΣΤΗΣ
 Share

Question

21 answers to this question

Recommended Posts

• 0

4172/13    αρθρ  39

2. Το εισόδημα σε είδος αποτιμάται στην αγοραία αξία. Το εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση τεκμαίρεται ότι συνίσταται στο τρία τοις εκατό (3%) της αντικειμενικής αξίας του ακινήτου. Κατ' εξαίρεση το τεκμαρτό εισόδημα του προηγούμενου εδαφίου που αφορά δωρεάν παραχώρηση κατοικίας μέχρι διακόσια τετραγωνικά μέτρα (200 τ.μ.) προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες απαλλάσσεται από το φόρο.
Ειδικά για τους ασκούντες ατομική αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα δεν υπολογίζεται τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση προς ανιόντες, κατιόντες και συζύγους, αγροτικών εκτάσεων στις οποίες περιλαμβάνονται λιβάδια, καλλιεργήσιμες γαίες, βοσκήσιμες γαίες, και κάθε είδους κατασκευές ή εγκαταστάσεις που χρησιμοποιούνται για την άσκηση της δραστηριότητας αυτής.

o   συντ/χος  σας  , αφου δεν ασκει ατομ.  αγροτ δραστ   , ναι  , θα υπολογιστει  τεκμαρτο  3%

• 0

Καλησπέρα,

Εγώ πάλι καταλαβαίνω ότι δεν θα υπολογίσει τεκμαρτό και αυτό θα εφάρμοζα. Πιστεύω ότι όταν πρόκειται για αγροτική δραστηριότητα και το χωράφι ιδιοχρησιμοποιείται ή παραχωρείται δωρεάν από κατιόντες, ανιόντες και συζύγους (όποια δραστηριότητα και αν έχουν αυτοί), δεν υπολογίζεται τεκμαρτό για τον παραχωρούντα. Αυτό έχω καταλάβει. 

• 0

Καλησπέρα,

Εγώ πάλι καταλαβαίνω ότι δεν θα υπολογίσει τεκμαρτό και αυτό θα εφάρμοζα. Πιστεύω ότι όταν πρόκειται για αγροτική δραστηριότητα και το χωράφι ιδιοχρησιμοποιείται ή παραχωρείται δωρεάν από κατιόντες, ανιόντες και συζύγους (όποια δραστηριότητα και αν έχουν αυτοί), δεν υπολογίζεται τεκμαρτό για τον παραχωρούντα. Αυτό έχω καταλάβει. 

Σπυρο,  καλημερα

και σε μενα παραδοξο  φαινεται , αλλα  ετσι ειναι

καλημερα ,  Θανασης

• 0

Σε σεμινάρια που παρακολούθησα ξεκαθαρίστηκε πως ΜΟΝΟ από αγρότη σε αγρότη δεν υπολογίζουμε τεκμαρτό εισόδημα. Άρα στην περίπτωση που ρωτάει ο συνάδελφος πρέπει να υπολογιστεί τεκμαρτό. Η καλύτερη λύση είναι ένα συμφωνητικό με "αστείο" τίμημα (πχ 10€/έτος).

• 0

ποσο τρελο ειναι ρε παιδια απο περυσι να προσπαθουμε να ερμηνευσουμε 5 σειρες για το τι μπορει να εννοει... κ ολα αυτα επειδη δε μπορουν να συνταξουν μια παραγραφο της προκοπης.

παντως κ εγω αν το διαβασω λεξη προς λεξη καταλαβαινω πως η απαλλαγη εφαρμοζεται μονο στην περιπτωση αγροτη προς αγροτη.....

Ειδικά για τους ασκούντες ατομική αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα δεν υπολογίζεται τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση....

αν βαλουμε αλλιως τις λεξεις: δεν υπολογίζεται τεκμαρτό εισόδημα από ιδιοχρησιμοποίηση ή δωρεάν παραχώρηση για τους ασκούντες ατομική αγροτική επιχειρηματική δραστηριότητα....

αρα για τους μή ασκουντες αγροτικη δραστηριοτητα, υπολογιζεται... :ph34r:

θα το στειλω κ σε μια φιλη μ φιλολογο ν μου κανει συντακτικη αναλυση...........

• 0

και ξερεις τι δεν ειναι τπτ να υπολογισουμε τεκμαρτο εισοδημα (καλα δεν ειναι κ εντελως τπτ εδω π τ λεμε) αλλα αντε βρες αντικειμενικες αξιες χωραφιων...........

• 0

και ξερεις τι δεν ειναι τπτ να υπολογισουμε τεκμαρτο εισοδημα (καλα δεν ειναι κ εντελως τπτ εδω π τ λεμε) αλλα αντε βρες αντικειμενικες αξιες χωραφιων...........

Βάζεις ένα τυπικό ενοίκιο <960,00€/χρόνο και ξεμπερδεύεις...

• 0

Βάζεις ένα τυπικό ενοίκιο <960,00€/χρόνο και ξεμπερδεύεις...

εσεις πως ερμηνευετε το νομο; νομιζω το ξανασυζητησαμε κ παλιοτερα αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη....

• 0

εσεις πως ερμηνευετε το νομο; νομιζω το ξανασυζητησαμε κ παλιοτερα αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη....

Εμείς θα συμφωνήσουμε με τον Θανάση.

o   συντ/χος  σας  , αφου δεν ασκει ατομ.  αγροτ δραστ   , ναι  , θα υπολογιστει  τεκμαρτο  3%

• 0

Ο αφανής αγρότης θεωρείται ότι είναι "ασκών ατομική αγροτική δραστηριότητα" ή πρέπει να είναι δηλωμένος κατ' επάγγελμα αγρότης για να απαλλαχθεί από το τεκμαρτό;

Με λίγα λόγια, αν ένας π.χ. μισθωτός, χρησιμοποιεί δικό του αγροτεμάχιο που έχει 100 ελιές και παίρνει και μια ενιαία ενίσχυση, θα πρέπει να υπολογίσει ιδιόχρηση στο 3% της αντικειμενικής αξίας ή καλύπτεται από την παραπάνω παράγραφο και δεν υπολογίζει;

Έχει γίνει σήριαλ εδώ και 2 χρόνια το όλο θέμα και προσωπικά δεν έχω πάρει καμία αξιόπιστη διευκρίνιση. Στις ΔΟΥ, δε, ειδικά σε αυτές των αστικών κέντρων, δηλώνουν πλήρη άγνοια...

• 0

Σπυρο,  καλημερα

και σε μενα παραδοξο  φαινεται , αλλα  ετσι ειναι

καλημερα ,  Θανασης

Θανάση καλησπέρα,

Όπου να 'ναι δικαιώνομαι (ως προς την ερμηνεία).:)

• 0

Δεν έχει σημασία αν ο παραχωρών είναι συνταξιούχος, αλλα αν ασκεί αγροτική δραστηριότητα.  Είναι άδικο για τις περιπτώσεις συγγενών αλλά αυτό ισχύει μέχρι να αλλάξει.

• 0

Θανάση καλησπέρα,

Όπου να 'ναι δικαιώνομαι (ως προς την ερμηνεία).:)

Σπυρο,

εχτες το βραδυ ακουσα στο breifing  οτι αλλαζει σε λιγες ημερες  ο

νομος --θα βγει αποφαση-  ωστε να αρθει αυτη η αδικια

• 0

Καλησπέρα!

Συνεχίζει να ισχύει ότι αν ο γονέας δεν είναι αγρότης και παραχωρεί αγρό στο παιδί του-αγρότη πρέπει να υπολογίζουμε τεκμαρτό;
βγήκε τελικά κάποια σχετική απόφαση;

• 0

Δεν έχει αλλάξει κάτι. Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί όλοι επιμένετε στην δωρεάν παραχώρηση, αντί να βάλετε ένα μικρό ενοίκιο και να τελειώνει το θέμα.

• 0

ΚΥΡΙΕ Παπαδημητρίου ,η διάταξη αυτή ισχύει μόνο για τους κατ'επάγγελμα αγρότες ή ισχύει γενικά σ'ολους που δηλώνουν και αγροτικό εισοδημα π.χ μισθωτός που παράλληλα δηλώνει αγροτικό εισόδημα από πώληση ελαιλάδου?