Προς το περιεχόμενο

Το Δ.Σ. λήγει 30/6/2016 και η τακτική Γ.Σ. του 2016 θα γίνει ...άγνωστο πότε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήδη η Εθνική έστειλε 2 ειδοποιητήρια (για 2 λογαριασμούς όψεως) και σε τηλ. επικοινωνία μου είπαν ότι εάν πάω στο κατάστημα θα μπορέσουν να δώσουν μια ολιγοήμερη παράταση αλλιώς θα μπλοκάρουν τους λογαριασμούς.
Και να φανταστείς ότι δε χρωστάμε τίποτα σε καμία τράπεζα

Εγώ πιστεύω ότι κανονικά η θητεία του ΔΣ (είναι 5ετής) παρατείνεται μέχρι την 6ετία και/ή μέχρι να γίνει η τακτική αλλά άντε να βγάλεις άκρη με τις τράπεζες.
Οπότε η επόμενη λύση είναι να γίνει έκτακτη ΓΣ στις 30/6 για ΔΣ κλπ.
Αυτή όμως μπορεί να γίνει μόνο σε περίπτωση παραίτησης μέλους σε 3μελές ΔΣ (έχω τέτοιο).

Άρα (και καλά) παραιτείται ένα μέλος και μετά στην έκτακτη εκλέγεται πάλι.

Κάποια γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνετε μια έκτακτη γενικη συνέλευση και να εκλέξετε νέο Δ.Σ , δε χρειάζεται να παραιτηθεί ντέ και καλά ενα μέλος . Μη δίνεται τέτοιες λεπτομέρειες τι , πως και γιατί. Η έκτακτη γενική συνέλευση συνεδριάζει με θέμα ΕΚΛΟΓΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ και αποφασίζεται ομοφωνα κλπ για λόγους εύρυθμης λειτουργίας ή εκλογή νέου Δ.Σ που θα αποτελείται απο ...................................βάζεις και τις ιδιότητες και τελείωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι δεν κατάλαβα 
δεν θα γίνει 30/06 Γενική Συνέλευση για έγκριση ισολογισμού ? 
τότε θα γίνει και η εκλογή νέου ΔΣ , εκτός αν έχω καταλ΄βει λάθος 
 

και πάντως ο 2190 άρθρο 19 παρ 1 λέει ;

1. Η θητεία των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου ουδέποτε δύναται να υπερβαίνη τα εξ έτη. Κατ' εξαίρεση η θητεία του διοικητικού συμβουλίου παρατείνεται μέχρι τη λήξη της προθεσμίας, εντός της οποίας πρέπει να συνέλθει η αμέσως επόμενη τακτική γενική συνέλευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Χαλκιδέε πλάκα μου κάνεις;
Για να γίνει τακτική ΓΣ στις 30/6 ο ισολογισμός πρέπει να είναι έτοιμος στις 9/6 για υποβολή στο ΓΕΜΗ και ακόμα ψάχνομαι με τα ΕΛΠ και τα φορολογικά. Θα τη κάνω μέχρι εκεί που θα δοθεί παράταση

Ή εγώ δε καταλαβαίνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακώς συνδέετε το θέμα της εκλογής Δ.Σ. με την Τακτική Γ.Σ.

Όπως αναφέρθηκε ήδη, συγκαλείτε άμεσα Εκτακτη Γ.Σ. με θέμα την εκλογή νέου Δ.Σ. (άρθρο 19 παρ. 2 ΚΝ 2190/20 : Οι σύμβουλοι, μέτοχοι ή μη μέτοχοι, είναι πάντοτε επανεκλέξιμοι και ελεύθερα ανακλητοί.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αγαπητέ Χαλκιδέε πλάκα μου κάνεις;
Για να γίνει τακτική ΓΣ στις 30/6 ο ισολογισμός πρέπει να είναι έτοιμος στις 9/6 για υποβολή στο ΓΕΜΗ και ακόμα ψάχνομαι με τα ΕΛΠ και τα φορολογικά. Θα τη κάνω μέχρι εκεί που θα δοθεί παράταση

Ή εγώ δε καταλαβαίνω κάτι;

συγνώμη, δεν κατάλαβα ότι μιλάς για το αν και κατά πόσο θα είναι έτοιμος ο ισολογισμός στις 9/06 
πιστεύω ότι για τις δημοσιεύσεις και τις συνελέυσεις θα δώσουν παράταση 
καλο κουράγιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιάξε το πρακτικό και στείλτο στην τράπεζα ,δεν θα έχεις πρόβλημα.

ειδικά αν δεν αλλάζουν τα πρόσωπα που δεσμεύουν την εταιρεία ,καλύτερα ακόμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...