Jump to content
  • 0
ckosmopoulos

Παρακράτηση φόρου ανάλογα με τα τεκνά

Question

Καλημέρα πλέον η παρακράτηση φόρου είναι ανάλογα με τα τέκνα που εχει ο καθε εργαζόμενος.

1. Βάζουμε πάντα τα τέκνα που είναι προστατευομενα ή που ειναι ανήλικα

2. Τα βάζουμε μόνο στον άντρα η και στους 2.

ευχαριστώ .

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

23 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλημέρα, εχω βεβαιωση αποδοχων που η διαφορα μεταξυ αναλογουντα κ παρακρατηθεντα φορου ειναι 2,5% και στη δηλωση φορου εισοδηματος μου χτυπαει μνμ!!! τι κανω;;;;;

(αφορα εισοδηματα απο μισθο χωρις ηλεκτρονικη πληροφορηση και πρεπει να το βαλω χειρογραφα)

Ευχαριστω!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και αμα μου το ζητησουν για ελεγχο γτ ειναι χωρις ηλεκτρονικη πληροφορηση;;;;;; εκτος αυτου πως θα ξερω ποιο απ τους δυο ειναι ο σωστος για να υπολογισω τον αλλο;;;

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
 

και αμα μου το ζητησουν για ελεγχο γτ ειναι χωρις ηλεκτρονικη πληροφορηση;;;;;; εκτος αυτου πως θα ξερω ποιο απ τους δυο ειναι ο σωστος για να υπολογισω τον αλλο;;;

 

Μιλα με τον εκδοτη της βεβαιωσης κ ζητα του να στο διορθωσει..99 τοις 100 εφοσον ειναι χωρις πληροφορηση θα σου ζητησει χαρτια η δηλεδ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

και εγω αυτο ειχα κατα νου να κανω, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

παίδες καλημέρα.

τα "τεκνά" βαρύνουν τους φορολογούμενους κατά τα παλαιότερα?

δηλ. ζευγάρι μισθωτών πάνε στον έναν ή στον άλλον ,κατά προτίμηση στον σύζυγο που συνήθως έχει και το μεγαλύτερο εισόδημα?

ο ένας με επιχείρηση ο άλλος μισθωτός τα "παίρνει" ο μισθωτός?

κλπ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
 

παίδες καλημέρα.

τα "τεκνά" βαρύνουν τους φορολογούμενους κατά τα παλαιότερα?

δηλ. ζευγάρι μισθωτών πάνε στον έναν ή στον άλλον ,κατά προτίμηση στον σύζυγο που συνήθως έχει και το μεγαλύτερο εισόδημα?

ο ένας με επιχείρηση ο άλλος μισθωτός τα "παίρνει" ο μισθωτός?

κλπ.

γνωρίζει κανείς?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

θεωρώ ότι εξακολουθεί να ισχύει αυτό:

Αθήνα, 7 Δεκεμβρίου 2006 Αρ. Πρωτ.: 1117872/2296/Α0012

ΘΕΜΑ: Ποιον γονέα θεωρείται ότι βαρύνουν τα τέκνα των συζύγων, οι οποίοι κατά τον χρόνο υποβολής της δήλωσης βρίσκονται σε διάσταση.

Σε απάντηση του 24006/30.11.07 εγγράφου σας, αναφορικά με το παραπάνω θέμα, σας πληροφορούμε τα εξής:

1. Κατά τη διάρκεια του γάμου οι σύζυγοι έχουν υποχρέωση να υποβάλουν κοινή δήλωση των εισοδημάτων τους (παρ. 1 αρθρ. 5 του Κ.Φ.Ε. - ν.2238/1994).

2. Ειδικά υποχρεούνται να επιδώσουν φορολογική δήλωση ο καθένας για το συνολικό εισόδημά του οι σύζυγοι όταν έχει διακοπεί η έγγαμη συμβίωση κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης. Το βάρος της απόδειξης για τη διακοπή το φέρει ο φορολογούμενος (περιπτ. α', παραγρ. 2, αρθρ. 61 του Κ.Φ.Ε.).

3. Θεωρείται ότι βαρύνουν τον φορολογούμενο τα ανήλικα άγαμα τέκνα εφόσον συνοικούν με αυτόν και το ετήσιο φορολογούμενο και απαλλασσόμενο εισόδημά τους δεν υπερβαίνει το ποσό των 2.900 ευρώ ή των 6.000 ευρώ αν παρουσιάζουν αναπηρία 67% και άνω (παρ. 1 και 2 του άρθρου 7 του Κ.Φ.Ε.).

4. Από τις παραγράφους 2 και 3 του άρθρου 9 του Κ.Φ.Ε. προβλέπεται αύξηση του αφορολογήτου ποσού του πρώτου κλιμακίου της φορολογικής κλίμακας ανάλογα με τα τέκνα που βαρύνουν τον φορολογούμενο καθώς και μείωση του φόρου για δαπάνες καταβολής ενοικίου κύριας κατοικίας και παράδοση ιδιαίτερων μαθημάτων και φροντιστηρίων. Επίσης προβλέπεται μείωση του φόρου κατά 60 ευρώ για κάθε τέκνο που τον βαρύνει εφόσον αυτός είναι ο μισθωτός και αποκτά το εισόδημά του σε παραμεθόριο περιοχή.

5. Εξάλλου, από το συνδυασμό των διατάξεων της παρ. 1 του άρθρου 7 και της περίπτωσης α' της παρ.1 του άρθρου 57 του πιο πάνω νόμου για τον προσδιορισμό του φόρου εισοδήματος προκύπτουν τα εξής:

Στην περίπτωση εγγάμων συζύγων τα τέκνα θεωρείται ότι βαρύνουν το σύζυγο(πατέρα).

Στην περίπτωση διαζευγμένων συζύγων τα τέκνα θεωρείται ότι βαρύνουν το γονέα στον οποίο έχει ανατεθεί η επιμέλεια αυτών (πατέρα ή μητέρα).

Τέλος, στην περίπτωση συζύγων που βρίσκονται σε διάσταση τα τέκνα θεωρείται ότι βαρύνουν το γονέα με τον οποίο συνοικούν.

6. Στο έγγραφό σας αναφέρετε ότι οι σύζυγοι βρίσκονται σε διάσταση από το 2006 και με το ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ των συζύγων ανατίθεται η επιμέλεια των δύο τέκνων στη μητέρα. Συνεπώς, οι σύζυγοι θα υποβάλλουν μόνοι τους δήλωση φορολογίας εισοδήματος και τα παιδιά θα δηλωθούν από τη μητέρα ως προστατευόμενα μέλη εφόσον ισχύουν και οι λοιπές προϋποθέσεις.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Στην ΠΟΛ. 1064/2016 αναφέρει ότι ΄΄τα εξαρτώμενα μέλη του φορολογούμενου ορίζονται από το άρθρο 11 του ν. 4172/2013.'' Στο άρθρο 11 αναφέρει ''το εισόδημα των ανήλικων τέκνων προστίθεται στα εισοδήματα και φορολογείται στο όνομα του γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα και σε κάθε περίπτωση στο όνομα του συζύγου, ο οποίος θεωρείται κατ' αρχήν υπόχρεος για την υποβολή της δήλωσης''. Άρα μπορούμε να συμπεράνουμε από αυτό ότι τα τέκνα βαρύνουν τον πατέρα. Αν έχει κάποιος άλλη άποψη ας βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Παιδια το ρωτησα και σστην διαδυκτιακη ρωταω και εδω .η εκπτωση φορου 1,5% στην παρακρατηση απο μισθους συνεχιζει να υπαρχει?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
 

Παιδια το ρωτησα και σστην διαδυκτιακη ρωταω και εδω .η εκπτωση φορου 1,5% στην παρακρατηση απο μισθους συνεχιζει να υπαρχει?

 

 

Ναι, βάσει της παραγράφου 3 του άρθρου 60 του Ν.4172/2013.

Δεν είσαι ο μόνος που ρωτά. Όλοι έχουμε χαθεί μ' αυτό που συμβαίνει......Κι εγώ το έπαθα.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
 

καλημέρα τελικά βάζουμε σαν προστατευομενα τα τεκνά που ειναι στην φορολογική δήλωση η μόνο τα ανήλικα. ευχαριστώ 

Ο hurricane 33 και ο ype έχουν απαντήσει πιο πάνω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×