Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση

Παιδιά υπάρχει πρόβλημα αν δηλωθεί σπίτι (που είναι και διευθυνση κατοικίας) με παραχώρηση χρήσης από γονεα/ιδιοκτήτη στον γιο ως έδρα ΙΚΕ (παροχή υπηρεσιών); 

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0
3 λεπτά πριν , kochtgr said:

Παιδιά υπάρχει πρόβλημα αν δηλωθεί σπίτι (που είναι και διευθυνση κατοικίας) με παραχώρηση χρήσης από γονεα/ιδιοκτήτη στον γιο ως έδρα ΙΚΕ (παροχή υπηρεσιών); 

Όλοι για ΙΚΕ, βουρ...

Γεια σου ρε Κατρούγκαλε!

Φώναξε τον Τρύφωνα τώρα να βρει τα λεφτά. Ψάξε, ψάξε δεν θα τα βρεις... 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
54 λεπτά πριν , kotlistianos said:

Όχι εκτός ο καδ χρειάζεται  άδεια υγειονομικού ενδιαφεροντος.

αν πχ πουλάει βαριά βιομηχανικά μηχανήματα μπορεί ? 

53 λεπτά πριν , ponzi said:

Όλοι για ΙΚΕ, βουρ...

Γεια σου ρε Κατρούγκαλε!

Φώναξε τον Τρύφωνα τώρα να βρει τα λεφτά. Ψάξε, ψάξε δεν θα τα βρεις... 

Ζωρζ Κατρουγκάλ παρακαλώ 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
πριν μία ώρα, ponzi said:

Όλοι για ΙΚΕ, βουρ...

Γεια σου ρε Κατρούγκαλε!

Να δούμε τελικά αν αυτό με τις ΙΚΕ (στο ασφαλιστικό κομμάτι) θα παραμείνει .

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
28 λεπτά πριν , SOTHRIS said:

Να δούμε τελικά αν αυτό με τις ΙΚΕ (στο ασφαλιστικό κομμάτι) θα παραμείνει .

ρε παιδια σε ΟΕ ΕΕ ΙΚΕ ΕΠΕ και μερίσματα απο ΑΕ πως υπολογίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές? δηλαδή αν κάποιος κλείσει μια ατομική και κάνει έναρξη μιας ικε τι γινεται με τις ασφαλιστικές εισφορές?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
23 λεπτά πριν , napstam said:

ρε παιδια σε ΟΕ ΕΕ ΙΚΕ ΕΠΕ και μερίσματα απο ΑΕ πως υπολογίζονται οι ασφαλιστικές εισφορές? δηλαδή αν κάποιος κλείσει μια ατομική και κάνει έναρξη μιας ικε τι γινεται με τις ασφαλιστικές εισφορές?

Φρέσκο είναι το πόνημα του κ. Κατρούγκαλου , μπορείς να εντρυφήσεις και να πληροφορηθείς.

Ωστόσο για την ΙΚΕ , προβλέπεται απαλλαγή από την ασφάλιση των εταίρων , πλην της μονοπροσώπου ΙΚΕ  και πλην του διαχειριστού της ΙΚΕ , ο οποίος διαχειριστής δεν είναι υποχρεωτικό να είναι και εταίρος της ΙΚΕ. Μένει να δούμε τι από όλα αυτά θα ισχύσουν τελικά . Εχουμε μπροστά μας πολύ δρόμο ακόμη ....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
πριν μία ώρα, ISIDORA said:

Σιγα μη παραμεινει η εξαιρεση που υπηρχε για τις ΙΚΕ.

Ολοι θα πληρωνουν εισφορες.

4 λεπτά πριν , ponzi said:

Δεν είναι μόνο το θέμα της εξαίρεσης (για τους απλούς εταίρους).

Ε γίνε πιο συγκεκριμένος....χεχε

Εγώ αυτό που σκεφτόμουνα είναι: Πάνω επί ποιου ποσού θα υπολογίζονται οι εισφορές στην ΙΚΕ - επί της διανομής κερδών? Δηλαδή αν κάποιος με ατομικη σημερα κάνει ΙΚΕ θα πληρώσει το 2018???

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
1 ώρα πριν, napstam said:

Ε γίνε πιο συγκεκριμένος....χεχε

Εγώ αυτό που σκεφτόμουνα είναι: Πάνω επί ποιου ποσού θα υπολογίζονται οι εισφορές στην ΙΚΕ - επί της διανομής κερδών? Δηλαδή αν κάποιος με ατομικη σημερα κάνει ΙΚΕ θα πληρώσει το 2018???

Το 2009, με το μέτρο της απόσυρσης είπαν "Πάρτε αυτοκίνητα και μεγάλου κυβισμού, δεν υπάρχει θέμα".... μετά ήρθε ο "Στις Κάλτσες.... Λεφτά υπάρχουν" και ξαναθυμήθηκε τα τεκμήρια του μέντορά του, του Ελίτσα του Μακέτου (Σημίτης) και μας έβαλε τεκμήρια...και έκτακτες εισφορές...και χαράτσια πολυτελείας...

Το 2011, με την άρση του περιορισμού της πετρελαιοκίνησης στα μεγάλα αστικά κέντρα, μας είπαν "Πάρτε diesel... λιγότερη κατανάλωση, μικρότερο κόστος καυσίμου, προτιμήστε καινούργια με μειωμένους ρύπους και μηδενικά τέλη κυκλοφορίας".... στο ενδιάμεσο έβαλαν και στο παιχνίδι την υγραεριοκίνηση... και τώρα που μαζεύτηκαν αμφότεροι πολλοί, είπαν να τους αρμέξουν με αυξήσεις σε όλους τους ειδικούς φόρους κατανάλωσης καυσίμων...και ΦΠΑ στο βάθος.

Με βάση τα παραπάνω... για πες μου πιθανότητες να μην ξεζουμίσουν, όσους προτιμήσουν να κάνουν ΙΚΕ στο προσεχές διάστημα... γιατί εγώ τις βλέπω αρνητικές....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
45 λεπτά πριν , gkazan said:

Το 2009, με το μέτρο της απόσυρσης είπαν "Πάρτε αυτοκίνητα και μεγάλου κυβισμού, δεν υπάρχει θέμα".... μετά ήρθε ο "Στις Κάλτσες.... Λεφτά υπάρχουν" και ξαναθυμήθηκε τα τεκμήρια του μέντορά του, του Ελίτσα του Μακέτου (Σημίτης) και μας έβαλε τεκμήρια...και έκτακτες εισφορές...και χαράτσια πολυτελείας...

Το 2011, με την άρση του περιορισμού της πετρελαιοκίνησης στα μεγάλα αστικά κέντρα, μας είπαν "Πάρτε diesel... λιγότερη κατανάλωση, μικρότερο κόστος καυσίμου, προτιμήστε καινούργια με μειωμένους ρύπους και μηδενικά τέλη κυκλοφορίας".... στο ενδιάμεσο έβαλαν και στο παιχνίδι την υγραεριοκίνηση... και τώρα που μαζεύτηκαν αμφότεροι πολλοί, είπαν να τους αρμέξουν με αυξήσεις σε όλους τους ειδικούς φόρους κατανάλωσης καυσίμων...και ΦΠΑ στο βάθος.

Με βάση τα παραπάνω... για πες μου πιθανότητες να μην ξεζουμίσουν, όσους προτιμήσουν να κάνουν ΙΚΕ στο προσεχές διάστημα... γιατί εγώ τις βλέπω αρνητικές....

Α καλά εννοείται.... δεν διαφωνούμε....απλά σκέψεις κάνω...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κάποιος άλλος συνάδερφος είχε πει ότι επειδή η ΙΚΕ θεωρείται "εμπορική" δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος την κατοικία ως εδρα,  

Για το συγκεκριμένο πάντως μιλάμε για παροχή υπηρεσιών , π.χ ένας λογιστής μπορεί να έχει ΙΚΕ και να δηλώσει το σπίτι του για έδρα?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Δεν καταλαβα.... τι θα πει οχι το σπιτι...

δηλαδη... αν εχω μια επιχειρηση και πωλει αεροπλανοφορα πρεπει να δηλωσω σαν εδρα κανενα λιμανι... και τι..λιμανι...υπαρχει κανενα Ελληνικο λιμανι που να μπορουν να ελιμενιζονται καμια 500ρια αεροπλανοφορα...?

Και μετα περιμενουν αναπτυξη !!!!

πως θα γινω εγω επαγγελματιας πωλητης αεροπλανοφορων να φερω αναπτυξη και για να μαζεψει αυτο το κρατος φορους?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
4 λεπτά πριν , Hercules said:

δηλαδη... αν εχω μια επιχειρηση και πωλει αεροπλανοφορα πρεπει να δηλωσω σαν εδρα κανενα λιμανι... και τι..λιμανι...υπαρχει κανενα Ελληνικο λιμανι που να μπορουν να ελιμενιζονται καμια 500ρια αεροπλανοφορα...?

πως θα γινω εγω επαγγελματιας πωλητης αεροπλανοφορων να φερω αναπτυξη και για να μαζεψει αυτο το κρατος φορους?

Η ανάπτυξη δηλαδή θα έρθει με εταιρείες από το σπίτι?

Με εταιρείες αέρα δηλαδή? Με μεσίτες και παροχή υπηρεσιών παπατζιλίκι δηλαδή? 

Γι' αυτό δεν έχει έρθει (και ούτε θα έρθει ποτέ) η ανάπτυξη σε ετούτο τον τόπο. Γιατί η ιδέα του εύκολου χρήματος που έρχεται με τα ψέμματα, δεν έχει βγει ακόμη από το μυαλό του Έλληνα. Δυστυχώς.

Αντί να κοιτάξουν τα νεούδια να σκεφτούν καμιά μικρή μεταποιητική επιχείρηση, ονειρεύονται προμήθειες πώλησης διαστημικών λεωφορείων με ΙΚΕ στο σπίτι και έξυπνες εφαρμογές πληροφορικής που θα ελέγχεις το καζανάκι της χέστρας από το smart phone.

Δεν αναφέρομαι σε εσάς προσωπικά, αλλά αυτή η νοοτροπία (κατά την ταπεινή μου άποψη) μας έφερε εδώ.

Δεν θέλουμε να ιδρώσουμε, δεν θέλουμε να ρισκάρουμε, δεν θέλουμε να σκεφτούμε. Στην καλύτερη περίπτωση θα ανοίξουμε καφετέρια, στη χειρότερη θα φυτεύουμε ναρκωτικά. 

Οι πολλοί έξυπνοι θα απαιτούμε από τη NASA να μας προσλάβει.

Απογοήτευση δυστυχώς...

Συγγνώμη για το παραλήρημα... 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0
On 11/5/2016 at 0:31 ΜΜ, kochtgr said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Κάποιος άλλος συνάδερφος είχε πει ότι επειδή η ΙΚΕ θεωρείται "εμπορική" δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος την κατοικία ως εδρα,  

Ενδιαφέρον το σκεπτικό του συναδέρφου . Δείχνει βαθιά γνώση των πραγμάτων.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

πέρα από την δικαιολογημένη αντίδραση του πολύ καλού συναδέλφου ponzi θέλω να πω ότι ναι , υπάρχει πρόβλημα και δεν είναι ανάγκη να πουλά αεροπλανοφόρα αλλά  πχ λιανικό εμπόριο ηλεκτρικών συσκευών, 
θα εκθέτει τα ψυγεία και τα πλυντήρια στο σαλόνι ?

και δεν έχει καμία σχέση με την ανάπτυξη αυτό 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Η ανάπτυξη δηλαδή θα έρθει με εταιρείες από το σπίτι?

Με εταιρείες αέρα δηλαδή? Με μεσίτες και παροχή υπηρεσιών παπατζιλίκι δηλαδή? 

Γι' αυτό δεν έχει έρθει (και ούτε θα έρθει ποτέ) η ανάπτυξη σε ετούτο τον τόπο. Γιατί η ιδέα του εύκολου χρήματος που έρχεται με τα ψέμματα, δεν έχει βγει ακόμη από το μυαλό του Έλληνα. Δυστυχώς.

Αντί να κοιτάξουν τα νεούδια να σκεφτούν καμιά μικρή μεταποιητική επιχείρηση, ονειρεύονται προμήθειες πώλησης διαστημικών λεωφορείων με ΙΚΕ στο σπίτι και έξυπνες εφαρμογές πληροφορικής που θα ελέγχεις το καζανάκι της χέστρας από το smart phone.

Δεν αναφέρομαι σε εσάς προσωπικά, αλλά αυτή η νοοτροπία (κατά την ταπεινή μου άποψη) μας έφερε εδώ.

Δεν θέλουμε να ιδρώσουμε, δεν θέλουμε να ρισκάρουμε, δεν θέλουμε να σκεφτούμε. Στην καλύτερη περίπτωση θα ανοίξουμε καφετέρια, στη χειρότερη θα φυτεύουμε ναρκωτικά. 

Οι πολλοί έξυπνοι θα απαιτούμε από τη NASA να μας προσλάβει.

Απογοήτευση δυστυχώς...

Συγγνώμη για το παραλήρημα... 

Συγχωρεμένος, αλλά έχεις λάθος.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Για το συγκεκριμένο πάντως μιλάμε για παροχή υπηρεσιών , π.χ ένας λογιστής μπορεί να έχει ΙΚΕ και να δηλώσει το σπίτι του για έδρα?

Ο νόμος για τις ΙΚΕ είναι αρκετά πρωτοποριακός. Υπάρχουν μερικά πολύ προχωρημένα σημεία, όπως για παράδειγμα στο άρθρ 45 παρ.3 του 4072/2012 που αναφέρει

"3. Η ιδιωτική κεφαλαιουχική εταιρεία δεν έχει υποχρέωση να έχει την πραγματική της έδρα στην Ελλάδα."

Το πως ερμηνεύεται και πως εφαρμόζεται αυτό, μην το ρωτάς. Ερμηνεία δική μου θα σου δώσω ότι οι σύγχρονες φορολογικές αρχές δεν έχουν πρόβλημα που θα δηλώσεις έδρα, αν είναι σπίτι, ταχυδρομική θυρίδα ή ακόμα και ένας χώρος στο cloud, αρκεί να μπορούν να σε βρίσκουν ανά πάσα στιγμή και να μπορούν να σε ελέγξουν.  Νομίζω λοιπόν ότι ο νομοθέτης, επιθυμεί οι ΙΚΕ να έχουν την έδρα τους όπου τους βολεύει, την πραγματική τους έδρα, σε σπίτια, σε γραφεία, σε φοριαμούς.

Προφανώς και τίθεται θέμα αν θέλεις να έχεις εγκαταστάσεις που απαιτούν άδειες, ας πούμε υγειονομικού ενδιαφέροντος ή άδειες από διεύθυνση βιομηχανίας. Φαντάζομαι εύκολα μπορεί κάποιος να έχει ως έδρα το σπίτι του, και δεύτερη εγκατάσταση το κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος, όπου εκεί εφαρμόζονται όλοι οι κανόνες για τις αδειοδοτήσεις. 

Ατυχώς, οι φορολογικές αρχές προς το παρόν σκέφτονται και λειτουργούν με τα πρότυπα του 1980 και νομίζω ότι και πολλοί από εμάς έχουμε συνηθίσει στην εξαμβλωματική Ελληνική γραφειοκρατία και το αυτονόητο μας φαίνεται πλέον παράλογο και αδιανόητο. 

Μόλις χθες εγώ ξόδεψα πάνω από 2,5 ώρες σε ΔΟΥ της Θεσσαλονίκης, επειδή σε δική μου ΙΚΕ, είχα ως έδρα τον Δήμο και όχι συγκεκριμένη οδό. Υπέδειξα φυσικά το άρθρο 45 παρ. 1 του 4072, μετά από κόπους και βάσανα και αφού πήγα στην προϊσταμένη του τμήματος, στον επόπτη και έφτασα στον προϊστάμενο, ευτυχώς είχα σύνδεση στο internet γιατί κάποιοι δεν έκαναν καν τον κόπο να δουν την διάταξη που τους υπέδειξα και στο τέλος, προφανώς κάποιος έκανε κλικ και είπαν να μου σφραγίσουν το εταιρικό.

Οι τελευταίες κουβέντες της προϊσταμένης "σου το κάνω αυτή τη φορά, αλλά να μην μου ξαναφέρεις τέτοιο εταιρικό, να μου φέρεις με συγκεκριμένη διεύθυνση"

Οι τελευταίες σκέψεις οι δικές μου που δεν ξεστόμησα, ... ρε θεία, πάνε τύλιξε κάνα σαρμαδάκι, προϊσταμένη οικονομικής υπηρεσίας που δεν σκαμπάζεις ούτε τα βασικά, ότι οι ΙΚΕ, ΕΠΕ και ΑΕ έχουν έδρα τον Δήμο και παίρνεις και ένα κάρο λεφτά και έχει παιδάκια έξω που πετάνε φωτιές και είτε παίρνουν κάνα 500άρικο είτε είναι άνεργα .... και την άλλη την φορά τέτοιο θα πάω και ακόμα χειρότερο ... ΙΚΕ με πραγματική έδρα στο εξωτερικό, αλλά δεν θα βιάζομαι, να τους κάνω να πηδήξουν. Ξεδιαντροπιά.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Ίσως αυτή η διάταξη να σε βοηθήσει

`Αρθρο 4 της Kl-802/2011

Αντί των δικαιολογητικών που αναφέρονται στην περίπτωση Δδ) για την έδρα της υπό σύσταση εταιρίας (μισθωτήριο συμβόλαιο ή τίτλο κυριότητας ή υπεύθυνη δήλωση δωρεάν παραχώρησης του χώρου για την εγκατάσταση της εταιρίας) αρκεί ΜΟΝΟ υπεύθυνη δήλωση εκ μέρους των υπόχρεων προσώπων (βλ. περίπτωση στ) της παραγράφου 1 του άρθρου 5Α του Ν. 3853/2010 ).

(Κ1-1084/24.05.2012/ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ/Δ/ΝΣΗ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Θέλετε να μου το επισημάνετε για να το διορθώσω?

Συγχέετε την πραγματική δραστηριότητα της επιχείρησης με ένα τυπικό χαρακτηριστικό της, αυτό της έδρας.

Η ανάπτυξη δεν θα έρθει από την τυπικά δηλωμένη έδρα της επιχείρησης αλλά από την πραγματική δραστηριότητά της (η οποία αν πραγματοποιείται στην Ελλάδα φορολογείται στην Ελλάδα, θα απασχολήσει Έλληνες κλπ).

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

δλδ η πραγματική δραστηριότητα έχει λόγο να έχει κρυφή έδρα ?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

δλδ η πραγματική δραστηριότητα έχει λόγο να έχει κρυφή έδρα ?

κρυφή έδρα το σπίτι...? μπορεί να κρυφτεί η έδρα....?

αν εννοείτε εναλλακτική, ναι υπάρχουν λόγοι όπως ενοίκια, γραφειοκρατία και λοιπά έξοδα που γνωρίζεται πολύ καλά...

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

κρυφή έδρα το σπίτι...? μπορεί να κρυφτεί η έδρα....?

αν εννοείτε εναλλακτική, ναι υπάρχουν λόγοι όπως ενοίκια, γραφειοκρατία και λοιπά έξοδα που γνωρίζεται πολύ καλά...

συγνώμη αλλά η ερώτηση δεν ήταν για σενα αλλά για τον συνάδελφο που εκθειάζει τις ΙΚΕ  

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα

• Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.