Προς το περιεχόμενο
  • 0

τεκμαρτά .....VS.... ΕΓΣΣΕ


lami

Ερώτηση

όσο και να έχω διαβάσει...έχω απορίες...:(

όσο και να έχω ρωτήσει στο ΙΚΑ...έχω απορίες...:(

όποιος συνάδελφος έχει όρεξη...θα τον παρακαλούσα πάρα πολύ να με βοηθήσει να τις λύσω...

 

1) κάποιος που ασφαλίζεται με τεκμαρτά ....μπορεί να δουλέψει π.χ. 4 ωρο? (το ΙΚΑ θα πάρει όμως τις εισφορές 8 ωρου...σωστά?) ή σώνει και καλά πλήρη απασχόληση ( η εκ περιτροπής παίζει?)...

2) κάποιος που έχει τρείς τριετίες....(οπότε πάμε πολυ παραπάνω από τα τεκμαρτά ) θα ασφαλιστεί με τα τεκμαρτά ή με την ΕΓΣΣΕ ?

3) η αμοιβή που δίνεται στον "τεκμαρτό" πρέπει να είναι ίση ή ανώτερη από την ...ΕΓΣΣΕ ?

4) πού μας δεσμεύει το ότι ένας εργαζόμενος ασφαλίζεται με τεκμαρτά?

όσοι πιστοί....:)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, kte said:

Με την αναφορά της μανικιουρίστριας στο παραπάνω post, μια διευκρίνιση αν μπορεί κάποιος.

Σχετικά με τα επιπλέον χρήματα (νυχτερινό-αργία κλπ) που μπορεί να λάβει κάποιος που ασφαλίζεται με τεκμαρτά και έχει βασικό μισθό της ΕΓΣΣΕ.

Βάζοντας 1 ώρα νύχτα πχ στο πρόγραμμα μισθοδοσίας της epsilon που δουλεύω, τις ημερήσιες ασφαλιστικές εισφορές τις υπολογίζει στο τεκμαρτό (26,76) + την ώρα της νύχτας!! Θεωρώντας εγώ ότι ο υπολογισμός της ασφάλισης και εφόσον οι συνολικές αποδοχές δεν ξεπερνούν το τεκμαρτό πρέπει να περιορίζεται στο 26,76 πήρα τηλέφωνο στην epsilon για να μου βρουν το λάθος, μου απάντησαν ότι σωστά υπολογίζει στα τεκμαρτά + ότι αυξάνει το σταθερό ημερομίσθιο..  δε το ήξερα... γνωρίζει κάποιος ?

είναι απλά τα πράματα,

εσείς θα υπολογίσετε κανονικά τη μισθοδοσία με υπερωρίες-νυχτερινά-αργίες κτλ.Εφόσον οι τακτικές αποδοχές υπερβαίνουν το 26,75 * 25 ημέρες = 669 ευρώ,τότε η ΑΠΔ θα φύγει με τύπο 01 και κρατήσεις στις τακτικές.

Αν αντίστοιχα οι τακτικές υπολοίπονται των 669 ευρώ,τότε θα στείλετε ΑΠΔ με τύπο 13 και κρατήσεις στα 669.

Με λίγα λόγια το νυχτερινό πχ δεν προσαυξάνει το τεκμαρτό αλλά το τακτικό και στη συνέχεια λαμβάνετε το μεγαλύτερο υπ'όψιν σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όταν οι κατώτατοι μισθοί ή τα κατώτατα ημερομίσθια, που προβλέπονται από τις οικείες Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας (Γενική και Ειδικές), συμπεριλαμβανομένων και των γενικών επιδομάτων που χορηγούνται σε όλους ανεξαιρέτως τους μισθωτούς, οι οποίοι υπάγονται στην εκάστοτε ισχύουσα οικεία Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, είναι ανώτεροι των τεκμαρτών μισθών ή των τεκμαρτών ημερομισθίων των κλάσεων της κατάταξης, τότε χωρεί αυτόματη κατάταξη στις ασφαλιστικές κλάσεις που εμπίπτουν οι νόμιμοι αυτοί μισθοί ή τα ημερομίσθια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας αλλά εγώ γράφω για τον υπολογισμό του προγράμματός μου που μου επιβεβαίωσαν επίσης ότι υπολογίζει με το σωστό τρόπο. πχ ημερομίσθιο 22,83+0,86 (μια ώρα νύχτα)=23,69, τεκμαρτό ημερομίσθιο 26,76. Το πρόγραμμα υπολογίζει εισφορές στο 26,76 (σωστά) αλλά μου προσθέτει και το 0,86..!! δηλαδή συνολικά υπολογίζει εισφορές στο 27,62 (26,76+0,86)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
22 λεπτά πριν , kte said:

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας αλλά εγώ γράφω για τον υπολογισμό του προγράμματός μου που μου επιβεβαίωσαν επίσης ότι υπολογίζει με το σωστό τρόπο. πχ ημερομίσθιο 22,83+0,86 (μια ώρα νύχτα)=23,69, τεκμαρτό ημερομίσθιο 26,76. Το πρόγραμμα υπολογίζει εισφορές στο 26,76 (σωστά) αλλά μου προσθέτει και το 0,86..!! δηλαδή συνολικά υπολογίζει εισφορές στο 27,62 (26,76+0,86)

Τότε είναι λάθος ο υπολογισμός. Τα τεκμαρτά δεν "παίρνουν" νυχτερινά ή αργίες! Οι ασφαλιστικές εισφορές υπολογίζονται στα ποσά αυτά και μόνο. Ρωτήστε τους που το λέει αυτό. Δεν θα ξέρουν να απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχω δουλέψει τη μισθοδοσία της epsilon,αλλά αυτό που σας απάντησαν δει ισχύει!

Κοιτάξτε λίγο τις παραμέτρους του προγράμματος,διαφορετικά θα πρέπει να σας δώσουν λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...