Προς το περιεχόμενο
  • 0

τεκμαρτά .....VS.... ΕΓΣΣΕ


lami

Ερώτηση

όσο και να έχω διαβάσει...έχω απορίες...:(

όσο και να έχω ρωτήσει στο ΙΚΑ...έχω απορίες...:(

όποιος συνάδελφος έχει όρεξη...θα τον παρακαλούσα πάρα πολύ να με βοηθήσει να τις λύσω...

 

1) κάποιος που ασφαλίζεται με τεκμαρτά ....μπορεί να δουλέψει π.χ. 4 ωρο? (το ΙΚΑ θα πάρει όμως τις εισφορές 8 ωρου...σωστά?) ή σώνει και καλά πλήρη απασχόληση ( η εκ περιτροπής παίζει?)...

2) κάποιος που έχει τρείς τριετίες....(οπότε πάμε πολυ παραπάνω από τα τεκμαρτά ) θα ασφαλιστεί με τα τεκμαρτά ή με την ΕΓΣΣΕ ?

3) η αμοιβή που δίνεται στον "τεκμαρτό" πρέπει να είναι ίση ή ανώτερη από την ...ΕΓΣΣΕ ?

4) πού μας δεσμεύει το ότι ένας εργαζόμενος ασφαλίζεται με τεκμαρτά?

όσοι πιστοί....:)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Διάβασε τι είναι τα τεκμαρτά ημερομίσθια και θα πάρεις απάντηση στα 1,2,3,4.

Αν έχεις τότε άλλη ερώτηση εδώ ειμαστε..φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 5/7/2016 at 9:01 ΠΜ, lami said:

όσο και να έχω διαβάσει...έχω απορίες...:(

όσο και να έχω ρωτήσει στο ΙΚΑ...έχω απορίες...:(

όποιος συνάδελφος έχει όρεξη...θα τον παρακαλούσα πάρα πολύ να με βοηθήσει να τις λύσω...

 

1) κάποιος που ασφαλίζεται με τεκμαρτά ....μπορεί να δουλέψει π.χ. 4 ωρο? (το ΙΚΑ θα πάρει όμως τις εισφορές 8 ωρου...σωστά?) ή σώνει και καλά πλήρη απασχόληση ( η εκ περιτροπής παίζει?)...

2) κάποιος που έχει τρείς τριετίες....(οπότε πάμε πολυ παραπάνω από τα τεκμαρτά ) θα ασφαλιστεί με τα τεκμαρτά ή με την ΕΓΣΣΕ ?

3) η αμοιβή που δίνεται στον "τεκμαρτό" πρέπει να είναι ίση ή ανώτερη από την ...ΕΓΣΣΕ ?

4) πού μας δεσμεύει το ότι ένας εργαζόμενος ασφαλίζεται με τεκμαρτά?

όσοι πιστοί....:)

 

 

 

 

Καλημέρα,

1) Καλά τα λες. Για την ασφάλιση 4ωρο δεν παίζει, παίζει όμως εκ περιτροπής.

2) Θα τον ανεβάσεις σε ασφαλιστική κλάση, εκεί που αντιστοιχεί το ημερομίσθιο του με βάση την ΕΓΣΣΕ.

3) Αμοιβή με την ΕΓΣΣΕ-ασφάλιση με τα τεκμαρτά (βλέπε και 3). 

Διάβασε εδώ: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13371

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, ponzi said:

Καλημέρα,

1) Καλά τα λες. Για την ασφάλιση 4ωρο δεν παίζει, παίζει όμως εκ περιτροπής.

2) Θα τον ανεβάσεις σε ασφαλιστική κλάση, εκεί που αντιστοιχεί το ημερομίσθιο του με βάση την ΕΓΣΣΕ.

3) Αμοιβή με την ΕΓΣΣΕ-ασφάλιση με τα τεκμαρτά (βλέπε και 3). 

Διάβασε εδώ: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/13371

δηλαδή...

π.χ. εργαζόμενος βάσει "ειδικότητας" ανήκει στην 7Η κλάση =  26,76

το ημερομίσθιο όμως της ΕΓΣΣΕ  βάσει των τριών τριετιών που έχει ο εργαζόμενος  είναι 30,11

"αυτομάτως' ο εργαζόμενος πηγαίνει στην 9Η κλάση = 32,12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, lami said:

δηλαδή...

π.χ. εργαζόμενος βάσει "ειδικότητας" ανήκει στην 7Η κλάση =  26,76

το ημερομίσθιο όμως της ΕΓΣΣΕ  βάσει των τριών τριετιών που έχει ο εργαζόμενος  είναι 30,11

"αυτομάτως' ο εργαζόμενος πηγαίνει στην 9Η κλάση = 32,12?

Ναι, δες και εδώ: http://www.pim.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=59:---a--&catid=19:2009-06-23-08-02-50&Itemid=135

Βέβαια τους ΙΚΑτζήδες η 7η τους νοιάζει, αλλά προσωπικά δεν πάιρνω το ρίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Ναι, δες και εδώ: http://www.pim.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=59:---a--&catid=19:2009-06-23-08-02-50&Itemid=135

Βέβαια τους ΙΚΑτζήδες η 7η τους νοιάζει, αλλά προσωπικά δεν πάιρνω το ρίσκο. 

σε ευχαριστώ πολύ:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα συναδελφοι, στα επισιτιστικα καταστηματα(εστιατορια...) οι αμοιβες των εργαζομενων( σερβιτοροι, μαγειρες, λατζερες βοηθοι μαγειρα κλπ), προκυπτουν πλεον απο τη ΕΓΣΣΕ δηλαδη 586ε μικτα ή προκυπτουν απο τα τεκμαρτα ημερομισθια του ικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όσον αφορά την πραγματική αμοιβή προκύπτει από την ΕΓΣΣΕ

όσον αφορά τον υπολογισμό των εισφορών προκύπτουν από τα τεκμαρτά ημερομίσθια.

Κοινώς άλλα ποσά θα παίρνουν οι εργαζόμενοι αλλά για άλλα ποσά θα πληρώνονται εισφορές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειδα σημερα σε ενα site οτι το ΙΚΑ εβγαλε ενα νεο εγγραφο που αφορα τους σερβιτορους και διευκρινιζει οτι μπορει να αμειβεται μσ σταθερες αποδοχες  οποτε εχει ο εργοδοτης δυνατοτητα να επιλεξει για τον τροπο ασφαλισης, εχετε τιποτα υποψιν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με το άρθρο 18 παράγραφος 5 του Κανονισμού Ασφάλισης ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, ορισμένες κατηγορίες μισθωτών, μεταξύ των οποίων είναι οι σερβιτόροι, οι μπάρμαν, οι βοηθοί σερβιτόρων και οι βοηθοί μπάρμαν, επειδή αμείβονται είτε εξ΄ ολοκλήρου είτε εν μέρει με ποσοστά, φιλοδωρήματα, προμήθειες κ.λ.π. κατατάσσονται, με απόφαση του Δ.Σ. ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, σε κλάσεις ημερησίων μισθών βάσει του μέσου όρου των τεκμαιρομένων μηνιαίων αποδοχών τους, σύμφωνα με τις οποίες (κλάσεις) και ασφαλίζονται.

Ο τρόπος ασφάλισης των ανωτέρω κατηγοριών μισθωτών δεν ισχύει όταν αυτοί:

αμείβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενική και Ειδικές).

• αμείβονται με σταθερές αποδοχές και ποσοστά, φιλοδωρήματα κ.λ.π. και οι σταθερές αποδοχές υπερβαίνουν τις τεκμαρτές της κλάσης κατάταξής τους. Σε αυτήν την περίπτωση, ασφαλίζονται επί των σταθερών αποδοχών (άρθρο 18 παρ. 6 του Κ.Α. ΙΚΑ- ΕΤΑΜ). Σαν σταθερές αποδοχές νοούνται οι συμφωνημένες, υπό την προϋπόθεση να είναι ανώτερες της Γενικής ή Ειδικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας.

Αρμοδιότητα κρίσης για τον τρόπο ασφάλισης των παραπάνω εργαζομένων (βάσει τεκμαρτών ημερομισθίων ή όχι) και τα κριτήρια αυτών έχει το κατά τόπο Υποκατάστημα Ι.Κ.Α. - Ε.Τ.Α.Μ. (άρθρο 119 Κ.Α. Ι.Κ.Α. - Ε.Τ.Α.Μ.) αφού ερευνηθούν οι πραγματικές συνθήκες απασχόλησης κάθε εργαζομένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι σε έλεγχο δεκαετίας σε καφετέρια δεν υπήρχε δηλωμένος σερβιτόρος, όλοι ήταν δηλωμένοι μπουφετζήδες και λαντζέρηδες και η ελέγκτρια μου γύρισε όλους αυτούς σε σερβιτόρους ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΕΠΙΤΟΠΙΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ  με την αιτιολογία ότι δεν γίνεται καφετέρια να δουλεύει χωρίς σερβιτόρους!!!

Οι διαφορές που βγαίνουν είναι τεράστιες καθώς τους υπολογίζει με τεκμαρτά!! Θα κάνω ένσταση άλλα μέχρι να εκδικαστεί θα περάσουν πολλά χρόνια!!

Γίνεται αυθαίρετα χωρίς να έχει προηγηθεί επιτόπιος έλεγχος να μου τους γυρίσει σε σερβιτόρους???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι θέμα πραγματικό κ δυστυχώς θα πρέπει να αποδείξει ο εργοδότης τι εργασία έκανε ο καθένας . Από την άλλη ούτε ένας σερβιτόρος ...? Ξέρω ότι η άμεση απάντηση είναι "το σέρβις το έκανε ο μαγαζάτορας ,η γυναίκα του ,τα παιδιά του κ τα πρωινά ο παππούς" αλλά δυστυχώς δεν πιάνει  .Αυτά που θεωρητικά ετοιμάζει ο Μπουφετζής  κάποιος πρέπει να τα σερβίρει εκτός κ αν είναι σελφ σέρβις  .

 Να μην ξεχνάμε ότι οι σερβιτόροι υποχρεωτικά αμείβονται με ποσοστά κ δεν ισχύει ο σταθερός μισθός εκτός τις περίπτωσης που αναφέρει ο σχετ. Νόμος 2254 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Συνάδελφοι σε έλεγχο δεκαετίας σε καφετέρια δεν υπήρχε δηλωμένος σερβιτόρος, όλοι ήταν δηλωμένοι μπουφετζήδες και λαντζέρηδες και η ελέγκτρια μου γύρισε όλους αυτούς σε σερβιτόρους ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΕΠΙΤΟΠΙΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ  με την αιτιολογία ότι δεν γίνεται καφετέρια να δουλεύει χωρίς σερβιτόρους!!!

Οι διαφορές που βγαίνουν είναι τεράστιες καθώς τους υπολογίζει με τεκμαρτά!! Θα κάνω ένσταση άλλα μέχρι να εκδικαστεί θα περάσουν πολλά χρόνια!!

Γίνεται αυθαίρετα χωρίς να έχει προηγηθεί επιτόπιος έλεγχος να μου τους γυρίσει σε σερβιτόρους???

Είναι παράνομο αυτό που έκανε ο ελεγκτής χωρίς να το ερευνήσει. Με τον βλακώδη τρόπο που ενήργησε, χωρίς δηλαδή να κάνει επιτόπιο έλεγχο ή να διερευνήσει την υπόθεση, είναι σίγουρο ότι ο εργοδότης θα κερδίσει είτε την επιτροπή (αν δεχτεί ο κόραξ να μην εφαρμόσει το ρητό) είτε στο δικαστήριο. Ειδικά αν έβαλε και τους λαντζέρηδες ως σερβιτόρους.

Σίγουρα πρέπει να απευθυνθείτε σε εξειδικευμένο δικηγόρο για να μην έχετε κανένα πρόβλημα.

Τώρα για το ποιος σέρβιρε.... ήταν σελφ σέρβις το μαγαζί. Επίσης σέρβιρε το αφεντικό, η γυναίκα του κλπ όπως γράφει ο Cel. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

απο τα παραπάνω συμπεραίνω πως όταν ένας σερβιτόρος αμοίβεται με σταθερές αποδοχές,τότε οι ασφαλιστικές κρατήσεις θα υπολογιστούν στις πραγματικές αποδοχές και όχι τις τεκμαρτές βάση ασφαλιστικής κλάσης,σωστα?

Διότι οι σταθερές αποδοχές είναι πολύ φθηνότερες απο τις αντίστοιχες τεκμαρτές βάση της ΕΓΣΣΕ!

Αν και εφόσον έχω αντιληφθεί σωστά τα παραπάνω,τότε μήπως πρέπει να χαρακτηρίσω τον εργαζόμενο υπάλληλο ή αρκεί το έμμισθος εργατοτεχνίτης?

Επισημαίνω πως ο εργαζόμενος θα αμοίβεται κάθε 15νθήμερο (προκαταβολή και εξόφληση).

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ο σερβιτόρος αμείβεται με σταθερές αποδοχές τότε  οι εισφορές είναι πάντα > ή = με τις εισφορές από τις τεκμαρτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Αν ο σερβιτόρος αμείβεται με σταθερές αποδοχές τότε  οι εισφορές είναι πάντα > ή = με τις εισφορές από τις τεκμαρτες 

αυτό έλεγα και εγώ,όμως παραπάνω αναφέρθηκε πώς :

Ο τρόπος ασφάλισης των ανωτέρω κατηγοριών μισθωτών δεν ισχύει όταν αυτοί:

αμείβονται αποκλειστικά και μόνο με σταθερές αποδοχές, οι οποίες όμως δεν πρέπει να είναι κατώτερες των Συλλογικών Συμβάσεων Εργασίας (Γενική και Ειδικές).

Aναφέρει δηλαδή το κατώτατο όριο των συμβάσεων και όχι των ασφαλιστικών κλάσεων .

Το ίδιο διαβάζω στο βιβλίο του Πρασσά (εργατικη νομοθεσία και μισθοδοσία,β έκδοση 2015,σελ 183).

Είναι κάτι που δεν έχω αντιληφθεί σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι , γιατί  εφόσον μιλάμε για σερβιτόρους η αμοιβή είναι υποχρεωτικό να είναι με ποσοστά εκτός τις περίπτωσης όπου σταθερός μισθός >ποσοστά >ημερομίσθιο ασφαλείας . Εγώ πάντως στο βιβλίο μου προτείνω πάντα τεκμαρτά σε τέτοιες περιπτώσεις  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Ναι , γιατί  εφόσον μιλάμε για σερβιτόρους η αμοιβή είναι υποχρεωτικό να είναι με ποσοστά εκτός τις περίπτωσης όπου σταθερός μισθός >ποσοστά >ημερομίσθιο ασφαλείας . Εγώ πάντως στο βιβλίο μου προτείνω πάντα τεκμαρτά σε τέτοιες περιπτώσεις  

Kαι πώς μπορείς να γνωρίζεις αν τα ποσοστά θα είναι μεγαλύτερα απο τον σταθερό μισθό,ειδικά σε μια επιχείρηση με έναρξη 01/06/2016?

Στη ουσία έγινε η έναρξη την προαναφερθείσα ημερομηνία και θέλουμε να προσλάβουμε σερβιτόρους με την ΕΓΣΣΕ.

Το ζήτημα είναι αν έχουμε το δικαίωμα να μην τους κατατάξουμε στην 12η κλάση,διότι οι ασφαλιστικές εισφορές είναι περισσότερες απο τις αντίστοιχες της ΕΓΣΣΕ.

Επίσης αν τους κατατάξουμε τελικά στο τεκμαρτό,θεωρείς ότι πρέπει και οι αποδοχές τους να είναι οι αντίστοιχες?Η επιθεώρηση εργασίας τι λέει γι αυτό?

 

υγ.στείλε πμ το λίνκ του βιβλίου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Kαι πώς μπορείς να γνωρίζεις αν τα ποσοστά θα είναι μεγαλύτερα απο τον σταθερό μισθό,ειδικά σε μια επιχείρηση με έναρξη 01/06/2016?

Στη ουσία έγινε η έναρξη την προαναφερθείσα ημερομηνία και θέλουμε να προσλάβουμε σερβιτόρους με την ΕΓΣΣΕ.

Το ζήτημα είναι αν έχουμε το δικαίωμα να μην τους κατατάξουμε στην 12η κλάση,διότι οι ασφαλιστικές εισφορές είναι περισσότερες απο τις αντίστοιχες της ΕΓΣΣΕ.

Επίσης αν τους κατατάξουμε τελικά στο τεκμαρτό,θεωρείς ότι πρέπει και οι αποδοχές τους να είναι οι αντίστοιχες?Η επιθεώρηση εργασίας τι λέει γι αυτό?

 

υγ.στείλε πμ το λίνκ του βιβλίου σου.

Οι σερβιτόροι πάνε με ποσοστά με νόμο. Η αμοιβή με ποσοστά δεν πρέπει να είναι μικρότερη από τα κατώτατα. Πώς θα ισχυρισθείτε ότι οι εργαζόμενοι αυτοί αμείβονται με σταθερές αποδοχές?

Την επιθεώρηση εργασίας την ενδιαφέρει να εφαρμόζεται ο νόμος (ποσοστό) και η αμοιβή να μην είναι τελικά μικρότερη από τον 4093.

Στο ΙΚΑ δεν βλέπω τρόπο να αποφύγετε τα τεκμαρτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Kαι πώς μπορείς να γνωρίζεις αν τα ποσοστά θα είναι μεγαλύτερα απο τον σταθερό μισθό,ειδικά σε μια επιχείρηση με έναρξη 01/06/2016?

Στη ουσία έγινε η έναρξη την προαναφερθείσα ημερομηνία και θέλουμε να προσλάβουμε σερβιτόρους με την ΕΓΣΣΕ.

Το ζήτημα είναι αν έχουμε το δικαίωμα να μην τους κατατάξουμε στην 12η κλάση,διότι οι ασφαλιστικές εισφορές είναι περισσότερες απο τις αντίστοιχες της ΕΓΣΣΕ.

Επίσης αν τους κατατάξουμε τελικά στο τεκμαρτό,θεωρείς ότι πρέπει και οι αποδοχές τους να είναι οι αντίστοιχες?Η επιθεώρηση εργασίας τι λέει γι αυτό?

 

υγ.στείλε πμ το λίνκ του βιβλίου σου.

Για το βιβλίο μου αναζητώ επενδυτή ακόμα,δεν έχει βρεθεί . Ξεκινάμε με τον κανόνα ότι άλλο η αμοιβή κ άλλο η ασφάλιση των  σερβιτόρων . Ως προς την αμοιβή ο κανόνας είναι ποσοστά  των λογαριασμών επί των καθήμενων πελατών ,χωρίς δλδ το πακέτο. Εξαίρεση μόνο όταν σταθερός >ποσοστά κ >ημερομίσθιο ασφαλείας . 

 Συμπέρασμα , επειδή πρακτικά είναι πολύ δύσκολο να κάνεις την παραπάνω σύγκριση κ καθώς ο χρόνος είναι χρήμα,στην πράξη βάζεις τεκμαρτά για την ασφάλιση κ για αμοιβή ότι σε φωτίσει ο Θεός . 

 Υπάρχει κ ο κανόνας ότι ο ΙΚΑτζης δεν μπορεί να καταλάβει για την αμοιβή ο ΣΕΠΕτχης για την ασφάλιση και ο εφοριακός για εργατικά θέματα. Ο λογιστής ίσως και να μπορεί οπότε μπορεί να τους κάνουν να πνίγονται σε μια κουταλιά νερό ... αλλά ο χρυσός κανόνας του λογιστή λέει "ου μπλέξεις" , οπότε τεκμαρτά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα,

καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για το χρόνο σας,

Δική μου παράβλεψη είναι ότι δεν ανέφερα παραπάνω πως οι προσλήψεις θα είναι με ειδικότητα βοηθοί σερβιτόρων (το θεώρησα αυτονόητο αναφέροντας την 12η ασφαλιστική κλάση.Τον ρόλο του (αρχι)σερβιτόρου θα τον έχει ο ιδιοκτήτης.

Έχω την αίσθηση ότι οι βοηθοί αμοίβονται με ποσοστό επι του ποσοστού των σερβιτόρων (3%?),όταν υφίστανται οι τελευταίοι,αλλά αναμένω τις διορθώσεις σας πάνω σε αυτό.

Έτσι λοιπόν θα μπορούσαν να ισχύουν οι σταθερές αποδοχές στους βοηθούς και άρα η εξαίρεση απο το τεκμαρτό.

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Για το βιβλίο μου αναζητώ επενδυτή ακόμα,δεν έχει βρεθεί . Ξεκινάμε με τον κανόνα ότι άλλο η αμοιβή κ άλλο η ασφάλιση των  σερβιτόρων . Ως προς την αμοιβή ο κανόνας είναι ποσοστά  των λογαριασμών επί των καθήμενων πελατών ,χωρίς δλδ το πακέτο. Εξαίρεση μόνο όταν σταθερός >ποσοστά κ >ημερομίσθιο ασφαλείας . 

 Συμπέρασμα , επειδή πρακτικά είναι πολύ δύσκολο να κάνεις την παραπάνω σύγκριση κ καθώς ο χρόνος είναι χρήμα,στην πράξη βάζεις τεκμαρτά για την ασφάλιση κ για αμοιβή ότι σε φωτίσει ο Θεός . 

 Υπάρχει κ ο κανόνας ότι ο ΙΚΑτζης δεν μπορεί να καταλάβει για την αμοιβή ο ΣΕΠΕτχης για την ασφάλιση και ο εφοριακός για εργατικά θέματα. Ο λογιστής ίσως και να μπορεί οπότε μπορεί να τους κάνουν να πνίγονται σε μια κουταλιά νερό ... αλλά ο χρυσός κανόνας του λογιστή λέει "ου μπλέξεις" , οπότε τεκμαρτά ....

CEL ,ποστάραμε σχεδόν ταυτόχρονα και μου διέφυγε η απάντηση σου,

προφανώς έχεις δίκιο και τον δρόμο που προτείνεις τον εφαρμόζω καιρό για κομμωτήρια.Μάλιστα εκδίδω αποδείξεις πληρωμής με το τεκμαρτό-ανεξαρτήτως τι πραγματικά δίνει ο εργοδότης-για να αποφύγω ενδεχόμενα προβλήματα με ΣΕΠΕ.

Απλά η ένστασή μου σε όλα τα παραπάνω είναι πως η παράγραφος που παράθεσα συνδέει τις σταθερές αποδοχές με την τεκμαρτή ασφάλιση...άρα εδώ δεν μιλάμε για "άλλο αμοιβή κ άλλο ασφάλιση.

Σε μανικιουρίστριες δεν με ενοχλεί το τεκμαρτό διότι είναι κλάση 7 (26,76 ευρώ)...ίσα ίσα που με βολεύει διότι όσες υπερωρίες και να πραγματοποιηθούν,η ασφάλιση παραμένει σταθερή!Στους σερβιτόρους όμως και βοηθούς αυτών τα πράγματα αλλάζουν (κλάση 14 και 12 αντίστοιχα).

Καλή επιτυχία με το βιβλίο σου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με την αναφορά της μανικιουρίστριας στο παραπάνω post, μια διευκρίνιση αν μπορεί κάποιος.

Σχετικά με τα επιπλέον χρήματα (νυχτερινό-αργία κλπ) που μπορεί να λάβει κάποιος που ασφαλίζεται με τεκμαρτά και έχει βασικό μισθό της ΕΓΣΣΕ.

Βάζοντας 1 ώρα νύχτα πχ στο πρόγραμμα μισθοδοσίας της epsilon που δουλεύω, τις ημερήσιες ασφαλιστικές εισφορές τις υπολογίζει στο τεκμαρτό (26,76) + την ώρα της νύχτας!! Θεωρώντας εγώ ότι ο υπολογισμός της ασφάλισης και εφόσον οι συνολικές αποδοχές δεν ξεπερνούν το τεκμαρτό πρέπει να περιορίζεται στο 26,76 πήρα τηλέφωνο στην epsilon για να μου βρουν το λάθος, μου απάντησαν ότι σωστά υπολογίζει στα τεκμαρτά + ότι αυξάνει το σταθερό ημερομίσθιο..  δε το ήξερα... γνωρίζει κάποιος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...