Jump to content

Θα κάνουμε μία αποχή από οποιαδήποτε υποβολή δήλωσης ή θα κλαίμε κατόπιν εορτής και θα ζητάμε....παράταση?!!!!!

Recommended Posts

Ισως να είναι και η τελευταία μας ως ελεύθεροι επαγγελματίες.

Το κακό εδώ είναι ότι δεν παίζει παράταση ,όπως συνηθίσαμε τόσα χρόνια με τις υποχρεώσεις και έτσι κοιμόμασταν τον ύπνο του δικαίου.

Και από ότι διάβασα στο ασφαλιστικό δεν κάνει καμία εξαίρεση σε δεξιούς-αριστερούς ,ΑΕΙ-ΤΕΙ κλπ. υποκατηγορίες.

Μα εγώ θυμάμαι τότε που το ΟΕΕ ,ύστερα η ΠΟΦΕΕ ,καλά κρασιά μείνε με τις αναμνήσεις.

Μαμώ την επιστήμη μας μέσα και την ενότητα του κλάδου. 

Η επιτυχία της αποχής εξαρτάται από τον "πατριωτισμό"  και τον σεβασμό στην δουλειά μας.

Δυστυχώς πρέπει ως βάση να υπερβούμε την "ηγεσία" μας.  αυτά τα ανθρωπάκια που σέρνονταν πίσω από κόμματα και δεν ξεστραβώνονταν για το αύριο.

Εστω για την τιμή των όπλων!!!! ας το κάνουμε.

Συμφωνώ απόλυτα!

Το απίστευτο είναι που κοιμόμαστε όρθιοι και εμείς που υποτίθεται ότι είναι μέρος της δουλειάς μας να διαβάζουμε αυτά τα νομοσχέδια. 

Το διαβάσαμε και ... αλλάξαμε πλευρό!

Της πουτάνας θα γίνει, πελάτες δεν θα έχουμε, δηλώσεις όμως στέλνουμε.

Και ανεχόμαστε τον κάθε καραγκιόζη να μας σνομπάρει επιδεικτικά σαν να μην υπάρχουμε.

Οκ! Ωραία τα λέτε,αλλά αρκετά μ αυτήν τη γελοιότητα! Γελάει ο κόσμος όλος μαζί μας! Και ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ! Αν σ αυτόν-το χειρότερο κλάδο της Ελλάδας-τους αρέσει να κοροϊδεύει τους εαυτούς τους με αυτές τις γελοιοτητες περί "αποχής" ,τότε μας αξίζει ότι κι αν παθαίνουμε! Οι αγώνες γίνονται αλλιώς,ΑΝ θέλουμε ΟΛΟΙ πραγματικά να αλλάξουμε αυτά που δε μας αρέσουν! Είναι πολύ ΠΟΛΥ απλό! Με κλειστά ΟΛΑ τα λογιστηρια ΠΑΝΤΟΥ! Καμία εργασία ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ! Απ ότι έχω ψιχανεμιστει όμως,οι περισσότεροι δεν τα χουν τ άντερα για κάτι τέτοιο...Οπότε καταλήγουμε ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ στην ξεφτίλα αυτού του κλάδου,είτε προέρχεται από ραγιοσυνη είτε από μικροσκουληκιασμενες πολιτικες!ΑΡΑ το συμπέρασμα μένει το ίδιο!ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΜΕ! Έχετε τα κότσια για ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ? Αν τα χετε ο τρόπος είναι μόνο ένας! Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ αγώνας!ΤΟ ΛΟΥΚΕΤΟ!

Καλημέρα σας. Παιδιά συμφωνώ απόλυτα μαζί σας ότι δυστυχώς όχι μόνο ο δικός μας κλάδος, αλλά όλη η αγορά θα καταρεύσει με τα νέα νομοσχέδια. Ναι να κάνουμε αποχή, και εγώ μαζί σας και την συνεχίζω την αποχή. Οι περισσότεροι εδώ όμως δεν κάνουν και δεν τους αδικώ. Και εγώ το σκέφτομαι να την σταματήσω. Και αυτό γιατί βλέπω ότι το επιμελητήριο και οι σύλλογοι μας έχουν ξεκρέμαστους. Όταν υπάρχουν "συνάδελφοι" οι οποίοι εργάζονται χωρίς έναρξη και ο πελάτης θα πάει εκεί για την δήλωση και απλά εμείς θα ήμαστε τα κορόϊδα τα οποία παλεύουν για κάτι το οποίο δεν έχει νόημα. Ας γίνει υποχρεωτική η κάθε υποβολή δήλωσης(είτε είναι εισοδήματος είτε είναι ΦΠΑ) η υπογραφή του λογιστή. Και το επιμελητήριο, το οποίο γνώριζε πολύ καλά ότι θα έρθει αυτή η ώρα ας μην έστελνε τις υπεύθυνες δηλώσεις στο ΤΑXIS. Ποια εταιρία θα μπορούσε να στείλει δήλωση? Όχι τώρα που θα έχουμε εμείς το βάρος των προστίμων. Να πληρώνεσαι 50 ευρώ την δήλωση και να έχεις πρόστιμο 100 ευρώ.

αν η συμμετοχή είναι υψηλή δεν έχει πρόστιμα.

με τους ιδιώτες όντως είναι λίγο δύσκολα ,αλλά με τους πελάτες μας θα τους εξηγήσουμε ..."τι να μας κλείσουν αυτοί με μαθηματικοί ακρίβεια ,απέχουμε για ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ. δεν απειλείται μόνο ο λογιστής".

κατά τα λοιπά επαφίεται στον πατριωτισμό του καθένα και κυρίως να κατανοήσουμε τι έρχεται.

Μόνο όποιος δεν κατάλαβε ,θα στέλνει στα κρυφά...

Απογοήτευση. Οι δηλώσεις υποβάλλονται κανονικά από την πρώτη ημέρα. Κάλλιστα θα μπορούσαν απλά να παραλαμβάνουν τα χαρτιά των πελατών να τις ετοιμάζουν στα λογιστικά τους προγράμματα και όταν έληγε η απεργία να τις στέλνανε.Έτσι για το γαμώτο να πουν ότι κάτι έκαναν!  Με τα 300 -400 € που πήραν (αν τα πήραν)αυτές τις 15 μέρες θα σωθούν. Εγώ το γράφω εδώ και το υπογράφω αν μου ζητήσει το ΟΕΕ  κτλπ να μην στείλω ΦΠΑ δεν παίζει να το κάνω και ο λόγος είναι απλός. Τα πρόστιμα θα βεβαιωθούν στον πελάτη όχι σε μένα. Μαγκιές με/στις πλάτες άλλων δεν έκανα ούτε πρόκειται να κάνω! Εδώ τους ζήτησαν να κάνουν αποχή από τις δηλώσεις χωρίς κάποιο κόστος και δεν το έκαναν, Φπα δεν θα στείλουν που έχει πρόστιμα!;

Από τις δηλώσεις των ιδιωτών οι μισές , ίσως και παραπάνω , γίνονται εκτός των επίσημων λογιστικών γραφείων . Αυτό δυσκολεύει τα πράγματα , όταν σχεδιάζονται αποχές, απεργίες .......

On 6/5/2016 at 0:14 ΠΜ, Χριστίνα said:

Είναι πολύ ΠΟΛΥ απλό! Με κλειστά ΟΛΑ τα λογιστηρια ΠΑΝΤΟΥ! Καμία εργασία ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ!

Χριστίνα, γιατί λες "είναι πολύ απλό" ; 

5 ώρες πριν, SOTHRIS said:

Από τις δηλώσεις των ιδιωτών οι μισές , ίσως και παραπάνω , γίνονται εκτός των επίσημων λογιστικών γραφείων . Αυτό δυσκολεύει τα πράγματα , όταν σχεδιάζονται αποχές, απεργίες .......

~~~~~

Σωτήρη το 70% των μελών των Περιφερειακών Συλλόγων συμμετέχουν κατά 90% στην αποχή. 

Οι Περιφερειακοί Σύλλογοι έχουν το 70% των λογιστών της περιφέρειας τους ως μέλη. 

Οι Περιφερειακοί Σύλλογοι έχουν κατά μέσο όρο 120-140  λογιστικά γραφεία μέλη. 

~~~~~

Το 40% των μελών της Πρωτεύουσας και της Συμπρωτεύουσας συμμετέχουν κατά 90% στην αποχή.

Οι Σύλλογοι της Πρωτεύουσας και της Συμπρωτεύουσας έχουν το 2% των λογιστών της περιφέρειας τους μέλη τους. 

Οι Σύλλογοι της Πρωτεύουσας έχουν  και της Συμπρωτεύουσας έχουν κατά μέσο όρο 400 μέλη.

~~~~~

Εκτιμήσεις καρποί, της δικής μου εμπειρίας ..

Στο διαταύτα, έτσι που έχουν πάει τα πράγματα αν δεν πάθουμε μεγάλη ζημιά δεν θα κινηθεί ούτε φύλλο.

Δυστυχώς....  

2 ώρες πριν, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ said:

Χριστίνα, γιατί λες "είναι πολύ απλό" ; 

Πού είναι το δύσκολο? Δεν έχουμε κλειδιά να κλειδώσουμε? Δύσκολο το κάνουν οι λογιστές με το να μην το κάνουν.ΑΠΛΑ.Το δικαίωμα στην απεργία δε θα σου ρθει ουρανοκατεβατα!Αλλά αυτό λέω.Οι λογιστές δεν κάνουν ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ! Δε γίνεται μόνο να μιξοκλαινε,κάποτε πρέπει και να αντιδράσουν ουσιαστικά!

45 λεπτά πριν , Χριστίνα said:

Πού είναι το δύσκολο? Δεν έχουμε κλειδιά να κλειδώσουμε? Δύσκολο το κάνουν οι λογιστές με το να μην το κάνουν.ΑΠΛΑ.Το δικαίωμα στην απεργία δε θα σου ρθει ουρανοκατεβατα!Αλλά αυτό λέω.Οι λογιστές δεν κάνουν ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ! Δε γίνεται μόνο να μιξοκλαινε,κάποτε πρέπει και να αντιδράσουν ουσιαστικά!

Χριστίνα,

ας το δούμε με εμάς τους δύο, προσωπικά... Χωρίς να φέρουμε σε δυσκολία ο ένας τον άλλον. Και μετά το ανάγουμε και στους υπόλοιπους: 

Εγώ λοιπόν,  προσωπικά, έχω προσπαθήσει μέσω του συλλόγου αρκετές φορές τέτοιες διαδικασίες και έχω απογοητευτεί. 

Βρίσκω λογιστές που ακόμα και το απλό της Αποχής αντί να συμμετάσχουν βγαίνουν και λένε  "Αν σ αυτόν-το χειρότερο κλάδο της Ελλάδας-τους αρέσει να κοροϊδεύει τους εαυτούς τους με αυτές τις γελοιότητες περί "αποχής" ,τότε μας αξίζει ότι κι αν παθαίνουμε!" 

Δεν θέλω να σου την βγω ανάποδα. Θέλω να πω πως, ότι προσπάθεια γινόταν του ενός του ξίνιζε για αυτό, του άλλο για το άλλο. 

Αν βγαίνει βρε παιδί μου ο Σύλλογος και σου λέει αποχή και εσύ δεν κάνεις ούτε την αποχή τότε πως στηρίζεσαι στο "λουκέτο των γραφείων" που ζητάς παραπάνω και μάλιστα λες και:   "είναι πολύ απλό"

Μήπως τελικά τα λόγια σου είναι μια απλή αγανάκτηση (αναμφισβήτητα δικαιολογημένη) αλλά κενή;  

32 λεπτά πριν , ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ said:

Χριστίνα,

ας το δούμε με εμάς τους δύο, προσωπικά... Χωρίς να φέρουμε σε δυσκολία ο ένας τον άλλον. Και μετά το ανάγουμε και στους υπόλοιπους: 

Εγώ λοιπόν,  προσωπικά, έχω προσπαθήσει μέσω του συλλόγου αρκετές φορές τέτοιες διαδικασίες και έχω απογοητευτεί. 

Βρίσκω λογιστές που ακόμα και το απλό της Αποχής αντί να συμμετάσχουν βγαίνουν και λένε  "Αν σ αυτόν-το χειρότερο κλάδο της Ελλάδας-τους αρέσει να κοροϊδεύει τους εαυτούς τους με αυτές τις γελοιότητες περί "αποχής" ,τότε μας αξίζει ότι κι αν παθαίνουμε!" 

Δεν θέλω να σου την βγω ανάποδα. Θέλω να πω πως, ότι προσπάθεια γινόταν του ενός του ξίνιζε για αυτό, του άλλο για το άλλο. 

Αν βγαίνει βρε παιδί μου ο Σύλλογος και σου λέει αποχή και εσύ δεν κάνεις ούτε την αποχή τότε πως στηρίζεσαι στο "λουκέτο των γραφείων" που ζητάς παραπάνω και μάλιστα λες και:   "είναι πολύ απλό"

Μήπως τελικά τα λόγια σου είναι μια απλή αγανάκτηση (αναμφισβήτητα δικαιολογημένη) αλλά κενή;  

1 λεπτό πριν , Χριστίνα said:
34 λεπτά πριν , ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ said:

Χριστίνα,

Το ότι το θεωρώ γελοίο δε σημαίνει ότι δεν κάνω αποχή. Κάνω, αλλά δε συμφωνώ γιατί το θεωρώ κοροϊδία! Το συμπέρασμά σου λοιπόν ήταν λάθος. Ναι, κανω κατι με το οποιο διαφωνω,αλλά εναν αγωνα,έστω κ τον πιο γελοιο του πλανητη,τον σέβομαι. Ως προς τα υπόλοιπα,απλά επιβεβαιωνεις αυτά που λέω. Ότι ο κλάδος (ο Θεός να τον κάνει) είναι για τα πανηγύρια! Ότι δεν έχει ποτέ τη διάθεση να αγωνιστεί για τίποτα απολύτως και άρα του αξίζει ότι παθαίνει. Τι πρέπει να γίνει δηλ.για να απεργησουν οι λογιστές? Να ρθει ο Τσιπρας να τους πάρει απ το χεράκι κ να τους πει "κλείστε τα κ γω δε θας πειράξω,γιατί δε γίνεται να τα βάλω με όλους σας"!Τις ευχές του θέλουν? Δεν είδα κανέναν αγρότη να ζητάει ευχές! Εδώ και χρόνια γκρεμιζονται όλα γύρω μας κ μεις κοιταζομαστε μυξοκλαιγοντας! Με παρακάλια κ μουγκοκλαματα δεν κέρδισε ποτέ κανείς τίποτα! Απλό είναι λοιπόν.Απλά δε θέλουν!

Κατάλαβα.

Και αν καταλήγουμε δηλαδή ότι δεν θέλουν. Πάει και τελείωσε : Δεν θέλουν οι συνάδελφοι να κάνουν τίποτα, εμείς τι κάνουμε; 

(Για αυτό επικεντρώθηκα στο να ξεκινήσουμε από εμάς) 

π.χ. τους μπιλενικώνουμε  ή πιέζουμε μέσω συλλόγων για την συμμετοχή τους ή κάτι άλλο.

Δηλαδή τι θα έκανες από αυτά εσύ.

Το παει και τέλειωσε,δεν το βάζω εγώ,απλά το βλέπω χρόνια να συμβαίνει.Συμπέρασμα είναι! Μιλάω με συναδέλφους και πρόθεση δεν υπάρχει. Λες και είναι ταμπού ενα πράγμα. Δεν ξέρω πώς να το χαρακτηρίσω. Γι αυτό κράζω! Επίσης, ακόμα κ το ότι υπάρχουν σύλλογοι και όχι σύλλογος, δε βοηθάει! Και φυσικά, να μην αναφερθώ στα συμφέροντα που εξυπηρετούν πολλοί από αυτούς...Δε θα σταματήσω να λέω ότι η απεργία είναι η λύση,αλλά και τι γίνεται τελικά? Αποχές της πλάκας. Το ίδιο βλέπεις κι εσύ όπως είπες! Συμφωνώ,από μας ξεκινάμε,γειτονιά γειτονιά,πόλη πόλη, έστω σύλλογο σύλλογο. Είδες τίποτα? Όχι! Το ένα δεν αναιρεί το άλλο όμως! Όσο θα φωνάζω για απεργία,άλλο τόσο θα κράζω που δε γίνεται ποτέ τίποτα! 

Ακόμα και αυτός ο κόμβος θα μπορούσε να είναι η αρχή και ο τόπος οργάνωσης μιας απεργίας. Μην υποτιμαμαι το διαδικτυο.Ακόμα κι εδώ όμως βλέπεις...η συμμετοχή  σε ένα θέμα αντίδρασης είναι μηδαμινή...

21 ώρες πριν, Χριστίνα said:

Το παει και τέλειωσε,δεν το βάζω εγώ,απλά το βλέπω χρόνια να συμβαίνει.Συμπέρασμα είναι! Μιλάω με συναδέλφους και πρόθεση δεν υπάρχει. Λες και είναι ταμπού ενα πράγμα. Δεν ξέρω πώς να το χαρακτηρίσω. Γι αυτό κράζω! Επίσης, ακόμα κ το ότι υπάρχουν σύλλογοι και όχι σύλλογος, δε βοηθάει! Και φυσικά, να μην αναφερθώ στα συμφέροντα που εξυπηρετούν πολλοί από αυτούς...Δε θα σταματήσω να λέω ότι η απεργία είναι η λύση,αλλά και τι γίνεται τελικά? Αποχές της πλάκας. Το ίδιο βλέπεις κι εσύ όπως είπες! Συμφωνώ,από μας ξεκινάμε,γειτονιά γειτονιά,πόλη πόλη, έστω σύλλογο σύλλογο. Είδες τίποτα? Όχι! Το ένα δεν αναιρεί το άλλο όμως! Όσο θα φωνάζω για απεργία,άλλο τόσο θα κράζω που δε γίνεται ποτέ τίποτα! 

Ακόμα και αυτός ο κόμβος θα μπορούσε να είναι η αρχή και ο τόπος οργάνωσης μιας απεργίας. Μην υποτιμαμαι το διαδικτυο.Ακόμα κι εδώ όμως βλέπεις...η συμμετοχή  σε ένα θέμα αντίδρασης είναι μηδαμινή...

Χριστίνα, είναι απογοητευτικό το τοπίο..

Προσωπικά η απόφασή μου [μετά την εντατική μου συμμετοχή σε σύλλογο] είναι να είμαι πάντα δίπλα στον σύλλογό μας, να ακολουθώ τις οποίες δράσεις του και να συμβάλλω στην αποφυγή τυχόν ιδιοτελούς χρήσης του. Αυτά μου είναι αρκετά για την αρχική επί του θέματος  ισορροπία μου. Επίσης θα είμαι πάντα σε αναμονή μιας σοβαρής κίνησης για να βοηθήσω όσο μπορώ. 

Αλλά συμφωνώ Χριστίνα ότι  είναι απογοητευτικό το τοπίο..

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΝΟΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΟΤΕ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΝΕΑΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΓΕΝΗΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΖΗΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΜΠΝΕΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.

41 λεπτά πριν , eyripidis said:

ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΤΟΥ ΔΙΚΟΥ ΜΟΥ ΝΟΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΟΤΕ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΝΕΑΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΓΕΝΗΣ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΝΕΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΖΗΛΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΜΠΝΕΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ.

Καλά ρίχνω και γω που και που κανα μπινελίκι χα χα :) 

On 9/5/2016 at 5:41 ΜΜ, ΣΤΑΥΡΟΥΛΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ said:

~~~~~

Σωτήρη το 70% των μελών των Περιφερειακών Συλλόγων συμμετέχουν κατά 90% στην αποχή. 

Οι Περιφερειακοί Σύλλογοι έχουν το 70% των λογιστών της περιφέρειας τους ως μέλη. 

Οι Περιφερειακοί Σύλλογοι έχουν κατά μέσο όρο 120-140  λογιστικά γραφεία μέλη. 

~~~~~

Το 40% των μελών της Πρωτεύουσας και της Συμπρωτεύουσας συμμετέχουν κατά 90% στην αποχή.

Οι Σύλλογοι της Πρωτεύουσας και της Συμπρωτεύουσας έχουν το 2% των λογιστών της περιφέρειας τους μέλη τους. 

Οι Σύλλογοι της Πρωτεύουσας έχουν  και της Συμπρωτεύουσας έχουν κατά μέσο όρο 400 μέλη.

~~~~~

Εκτιμήσεις καρποί, της δικής μου εμπειρίας ..

Καλοί οι υπολογισμοί Κωστή , ωστόσο στην πράξη υπάρχουν οι λογιστές ελεύθεροι επαγγελματίες , οι μισθωτοί λογιστές και μια άλλη πολυπληθής ομάδα που επισήμως έχει άλλο επάγγελμα και ανεπισήμως διενεργεί εργασίες λογιστή και αυτά πέραν των διακρίσεων που υπάρχουν στους λογιστές ελεύθερους επαγγελματίες (πρακτικοί , τει , αει .....)

Επαγγελματικός κλάδος δε θα έλεγα ότι είμαστε , τουλάχιστον με την έννοια που υπάρχει στον κλάδο των δικηγόρων , των γιατρών κλπ 

Αυτή η πολυδιάσπαση και η ποικιλία δυσκολεύει αφάνταστα τις απεργίες και τις αποχές . Υπάρχουν συμφέροντα αντικρουόμενα που δεν ευνοούν αυτές τις κινήσεις . Ποιό το νόημα μιας αποχής ή απεργίας όταν η μισή λογιστική αγορά (ίσως το μεγαλύτερο ποσοστό από άποψη οικονομικής δύναμης ) θα δουλεύει κανονικά  ? Πόσο αποτελεσματική μπορεί να είναι μια τέτοια κίνηση ? 

Αυτά δε σημαίνουν σε καμιά περίπτωση , οτι δεν πρέπει να συμμετέχουμε ενεργά σε συλλόγους και να προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο. Ωστόσο τα πράγματα είναι δύσκολα και δεν έγιναν δύσκολα τώρα . Τώρα αναδείχθηκαν οι δυσκολίες . Δυστυχώς εδώ και πολλά πολλά χρόνια οι ασχολούμενοι στο λογιστικό χώρο φρόντισαν συστηματικά , με πράξεις και με παραλήψεις , για την υποβάθμιση και την ανυποληψία του επαγγέλματος και τώρα απολαμβάνουμε τα επίχειρα αυτών των παλαιών πρακτικών.

Όταν ο εργαζόμενος απεργεί, στερεί από την επιχείρηση τον πόρο που της επιτρέπει να λειτουργεί και έτσι ασκεί πίεση. Μία ιδιωτική επιχείρηση όταν έχει αιτήματα από το κράτος, δεν έχει νόημα να απεργεί γιατί η πίεση που ασκεί είναι αμελητέα (το ίδιο και περισσότερο αυτό ισχύει για τους δημόσιους υπαλλήλους, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα...).

Η ισχυρότερη δυνατή πίεση προς το δημόσιο είναι η αποχή από την πληρωμή φορολογικών και ασφαλιστικών υποχρεώσεων! Αν δηλαδή οι σύλλογοι καλούσαν τα μέλη τους (όλων των επιχειρήσεων, όχι μόνο των λογιστών!) να μην πληρώσουν φόρους και εισφορές για ένα μήνα (και βλέπουμε...) ποιά πιστεύετε ότι θα ήταν η αντίδραση του κόσμου και της κυβέρνησης?

Το πρόβλημα δεν είναι οι προσαυξήσεις, άλλωστε κάθε απεργία έχει κόστος, όμως θεωρώ ότι ως μορφή αντίδρασης θα ήταν απείρως αποτελεσματικότερη. Μάλιστα ίσως και να μη χρειαζόταν καν να υλοποιηθεί, μόνο στο άκουσμα θα είχε γίνει χαμός!