Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πίνακας Κ εντύπου Ε3


GEORGE82

Ερώτηση

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Τελικά όσον αφορά τον πίνακα Κ του εντύπου Ε3 συμπληρώνεται και από ατομικές επιχειρήσεις με απλογραφικά βιβλία, ή μόνο από τις νομικές οντότητες και νομικά πρόσωπα; Έχουμε κάτι νεότερο επί του θέματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
2 ώρες πριν, hapapa said:

Καλησπέρα συμπληρώνεται από όλους....όταν ανοίξει γιατί πρός το παρόν είναι κλειδωμένος....

 

 

Επισύναψη

Κλειδωμένοι είναι οι κωδικοί 781 έως 786 και 789 έως 794. Οι υπόλοιποι είναι ενεργοί.

Ωστόσο στις ατομικές επιχειρήσεις τα αποτελέσματα των κωδικών 797 ή 798, δε μπορούν να μεταφερθούν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν υπαρχουν διαφορες δεν συμπληρωνουμε τπτ , σωστα δεν καταλαβαινω ή βαζουμε οπως στο εντυπο της ΚΦΑ τα ισοσκελισμενα ποσα αντιστοιχα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Αν δεν υπαρχουν διαφορες δεν συμπληρωνουμε τπτ , σωστα δεν καταλαβαινω ή βαζουμε οπως στο εντυπο της ΚΦΑ τα ισοσκελισμενα ποσα αντιστοιχα ?

εάν δεν έχεις διαφορές -προσωρινές-   ΤΙΠΟΤΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Καλησπέρα συμπληρώνεται από όλους....όταν ανοίξει γιατί πρός το παρόν είναι κλειδωμένος....

 

Από πού το συνάγετε αυτό το συμπέρασμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Από πού το συνάγετε αυτό το συμπέρασμα??

Για τα ΝΠ δεν έχει ανοίξει η επιλογή του έτους 2016... Μόνο για τα φυσικά πρόσωπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπάχαλο ως συνήθως ......., Η δική μου άποψη είναι ότι θεωρητικά το συμπληρώνουν όλοι , στα απλογραφικά μόνο όταν υπάρχουν προσωρινές διαφορές και μόνο τους κωδικούς ετεροχρονισμένα έσοδα-έξοδα , από εκεί και πέρα θεωρώ ότι κάποια στιγμή όταν ξυπνήσουν στο Υπουργείο θα βγάλουν απόφαση περί ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗΣ συμπλήρωσης για όλα τα απλογραφικά (ακόμη και τα Ν) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Μπάχαλο ως συνήθως ......., Η δική μου άποψη είναι ότι θεωρητικά το συμπληρώνουν όλοι , στα απλογραφικά μόνο όταν υπάρχουν προσωρινές διαφορές και μόνο τους κωδικούς ετεροχρονισμένα έσοδα-έξοδα , από εκεί και πέρα θεωρώ ότι κάποια στιγμή όταν ξυπνήσουν στο Υπουργείο θα βγάλουν απόφαση περί ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗΣ συμπλήρωσης για όλα τα απλογραφικά (ακόμη και τα Ν) .

το θεωρώ αστείο προσωπικά να ισχύσει ο πίνακας Κ για απλογραφικά.Τώρα αν είναι παλαβοί στο Υ.Ο. αλλουνού παπαευαγγέλιο..Πάντως ο Καλαμαράς σε ένα πρόσφατο σεμινάριο που παρακολούθησα είπε πώς δε θα ισχύσει για τα απλογραφικά ο πίνακας Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν διαφωνούμε , αλλά αν δεν κάνω λάθος οι οδηγίες λένε για όσους τηρούν τα αρχεία σύμφωνα με τα ΔΛΠ ή τα ΕΛΠ και από εκεί ξεκινάει το μπάχαλο . Θεωρώ επίσης ότι και για αυτό το λόγο δεν έχουν ανοίξει το Ν μέχρι να πάρουν απόφαση και να πουν ότι ούτε τα Ν θα συμπληρώσουν τίποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ερώτηση για πίνακα Κ και συγκεκριμένα διαφορές από ετεροχρονισμό εσόδων...κόπηκε ΤΠΥ 21.1.2016 από έναν πελάτη μου βάσει εκτελεσθείσας σύμβασης που είχε υπογραφεί τον Ιούνιο του 2015. Το συνολίκό ποσό 3750 από το οποίο μέσα στη χρήση του 2016 αντιστούσαν τα 375 ευρώ, άρα υπάρχει διαφορά 3375 ευρώ. Καταχώρησα με αρνητική εγγραφή την ίδια μέρα το ποσό των 3375 ευρώ που αφορούσε την προηγούμενη χρήση(βασεί της αρχής του δεδουλευμένου). Τώρα θα πάω να συμπληρώσω και στον Πίνακα Κ στον κωδικό 771(3750-Λ.Β.) και στον κωδικό 779(375-Φ.Β.) ή τον πίνακα Κ θα τον συμπλήρωνα εάν δεν έκανα καθόλου αυτήν την λογιστική εγγραφή. Σε παράδειγμα που το έκανα πάντως κάνοντας και τα 2(δηλ. και άφησα την εγγραφή ώς έχει και συμπλήρωση πίνακα Κ ναί μεν που έφερε τη διαφορά στον 321 της 2ης σελίδας του Ε3(Μείον προσωρινές διαφορές μεταξύ ΕΛΠ-Φ.Β. αλλά δεν μου άλλαξε το αποτέλεσμα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τον πίνακα Κ δεν τον συμπληρώνεις ,αφού με την εγγραφή τακτοποίησες το έσοδο.

το αποτέλεσμα πως δεν το άλλαξε ,δεν αφαίρεσε τα 3.375? (τα οποία τα είχες αφαιρέσει όμως με την εγγραφή).

άφησα την εγγραφή ως έχει ,εννοείς τα 3.750 ? αν ναι καλώς βγήκε το ίδιο αποτέλεσμα.

πάντως η πρώτη περίπτωση είναι σωστή ,για να εμφανιστούν και τα έσοδα σωστά ανά χρήση.

(εξυπακούεται ότι τα 3.375 τα έβαλες στο 2015).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, PROAKIS said:

τον πίνακα Κ δεν τον συμπληρώνεις ,αφού με την εγγραφή τακτοποίησες το έσοδο.

το αποτέλεσμα πως δεν το άλλαξε ,δεν αφαίρεσε τα 3.375? (τα οποία τα είχες αφαιρέσει όμως με την εγγραφή).

άφησα την εγγραφή ως έχει ,εννοείς τα 3.750 ? αν ναι καλώς βγήκε το ίδιο αποτέλεσμα.

πάντως η πρώτη περίπτωση είναι σωστή ,για να εμφανιστούν και τα έσοδα σωστά ανά χρήση.

(εξυπακούεται ότι τα 3.375 τα έβαλες στο 2015).

ναι εξυπακουεται ότι τα έβαλα στη προηγούμενη χρήση. Επίσης δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό του κωδικού 078...δηλαδή υπάρχει περίπτωση να διαλέξουμε το όχι??? Με ΕΛΠ δεν πρέπει να τηρούνται τα βιβλία??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 15/5/2017 at 10:36 ΠΜ, v.kourtis said:

ναι εξυπακουεται ότι τα έβαλα στη προηγούμενη χρήση. Επίσης δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό του κωδικού 078...δηλαδή υπάρχει περίπτωση να διαλέξουμε το όχι??? Με ΕΛΠ δεν πρέπει να τηρούνται τα βιβλία??

στα έξοδα παίζουμε μπάλα προς το παρόν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, v.kourtis said:

τί εννοείς ακριβώς?

τα έσοδα τα τακτοποιείς με την εγγραφή που έγραψες.

οπότε έσοδα +λογαριασμοί ισολογισμού που έχει δεν ξέρω πως και πότε θα τα χρησιμοποιήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 λεπτά πριν , PROAKIS said:

τα έσοδα τα τακτοποιείς με την εγγραφή που έγραψες.

οπότε έσοδα +λογαριασμοί ισολογισμού που έχει δεν ξέρω πως και πότε θα τα χρησιμοποιήσουμε.

οκ. αλλά η δική μου απορία ήταν άλλη..τον κωδικό 078 της α σελίδας του Ε3 σχετικά με την τήρηση ή μή των βιβλίων με ΔΛΠ-ΕΛΠ πότε δεν το τσεκάρουμε??? αφού από 1/1/15 είναι όλες οι μή απαλλασσόμενες από βιβλία οντότητες να τηρούν τα βιβλία του με ΕΛΠ....τί δεν καταλαβαίνω??? οεο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν , v.kourtis said:

οκ. αλλά η δική μου απορία ήταν άλλη..τον κωδικό 078 της α σελίδας του Ε3 σχετικά με την τήρηση ή μή των βιβλίων με ΔΛΠ-ΕΛΠ πότε δεν το τσεκάρουμε??? αφού από 1/1/15 είναι όλες οι μή απαλλασσόμενες από βιβλία οντότητες να τηρούν τα βιβλία του με ΕΛΠ....τί δεν καταλαβαίνω??? οεο??

βάλε ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ρωτησω και εγω κατι. για περυσι δεν ηταν προαιρετικα τα ΕΛΠ? και επισης αν σε καποια επιχειρηση ατομικη με απλογραφικα βιβλια δεν εχει πληρωσει τις ασφαλιστικες της εισφορες θα πρεπει να κανουμε τον πινακα Κ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
49 λεπτά πριν , marianaxal said:

να ρωτησω και εγω κατι. για περυσι δεν ηταν προαιρετικα τα ΕΛΠ? και επισης αν σε καποια επιχειρηση ατομικη με απλογραφικα βιβλια δεν εχει πληρωσει τις ασφαλιστικες της εισφορες θα πρεπει να κανουμε τον πινακα Κ?

Για να το βάλεις στον πίνακα Κ πιστεύω ότι θα πρέπει να το έχεις ήδη υπολογίσει στα έξοδα ώστε να μπορέσει να αναμορφώσεις το αποτέλεσμα..Άμα δεν το έχεις καταχωρήσει δεν χρειάζεται να ο Κ...Έτσι νομίζω τουλάχιστον 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 λεπτά πριν , SAIDONAMESSHNIA said:

Για να το βάλεις στον πίνακα Κ πιστεύω ότι θα πρέπει να το έχεις ήδη υπολογίσει στα έξοδα ώστε να μπορέσει να αναμορφώσεις το αποτέλεσμα..Άμα δεν το έχεις καταχωρήσει δεν χρειάζεται να ο Κ...Έτσι νομίζω τουλάχιστον 

 

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, marianaxal said:

σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

kai άμα το πέρασες στα έξοδα (μικτός μισθός +εργοδ.εισφορές) χρειάζεται.

οπότε δες τι έκανες και πράξε ανάλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...