Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ε9 Vs Τακτοποίηση - Ενεργειακό Πιστοποιητικό


sarak1

Ερώτηση

Καλημέρα συνάδελφοι,

Πελάτης μου έκανε τακτοποίηση ημι-υπαίθριων πριν 5 μέρες. Έκδωσε ενεργειακό πιστοποιητικό με τα ΝΕΑ μέτρα της οικίας.

 

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ:

Σήμερα θέλει να το νοικιάσει την οικία. Εγώ πότε θα κάνω τροποποιητική Ε9 με τα νέα μέτρα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την άμεση βοήθεια σας, ο πελάτης έρχεται σε μισή ώρα στο γραφείο και δεν ξέρω τι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
3 ώρες πριν, sarak1 said:

Καλημέρα συνάδελφοι,

Πελάτης μου έκανε τακτοποίηση ημι-υπαίθριων πριν 5 μέρες. Έκδωσε ενεργειακό πιστοποιητικό με τα ΝΕΑ μέτρα της οικίας.

 

ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ:

Σήμερα θέλει να το νοικιάσει την οικία. Εγώ πότε θα κάνω τροποποιητική Ε9 με τα νέα μέτρα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την άμεση βοήθεια σας, ο πελάτης έρχεται σε μισή ώρα στο γραφείο και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

Αν συμβουλευτούμε την εγκύκλιο ΠΟΛ.1237/2014 σε κάποιο σημείο της αναγράφει πως "Από την 1η Ιανουαρίου 2014, το ακίνητο αναγράφεται σύμφωνα με την πραγματική του κατάσταση".

Δεδομένου ότι η τακτοποίηση αυθαιρέτων περιλαμβάνει ακίνητα που υφίστανται έως την 28/07/2011 τότε γίνεται κατανοητό πως στο ενδεχόμενο μεταβίβασης ο συμβολαιογράφος στο πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ θα απαιτήσει στο έτος 2014 το ακίνητο να εμφανίζεται ... ολόκληρο ασχέτως που η τακτοποίηση έγινε το 2016.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 ώρες πριν, COSTAS said:

 

Αν συμβουλευτούμε την εγκύκλιο ΠΟΛ.1237/2014 σε κάποιο σημείο της αναγράφει πως "Από την 1η Ιανουαρίου 2014, το ακίνητο αναγράφεται σύμφωνα με την πραγματική του κατάσταση".

Δεδομένου ότι η τακτοποίηση αυθαιρέτων περιλαμβάνει ακίνητα που υφίστανται έως την 28/07/2011 τότε γίνεται κατανοητό πως στο ενδεχόμενο μεταβίβασης ο συμβολαιογράφος στο πιστοποιητικό ΕΝΦΙΑ θα απαιτήσει στο έτος 2014 το ακίνητο να εμφανίζεται ... ολόκληρο ασχέτως που η τακτοποίηση έγινε το 2016.

σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομιμοποιήσεις κλπ διορθώσεις πάντα απο το Ε9 2014 διότι,

ΕΝΦΙΑ Ν.4223/13

Άρθρο 1 παρ.5. Για τον καθορισμό του ΕΝ.Φ.Ι.Α. λαμβάνεται υπόψη η πραγματική κατάσταση του ακινήτου. Η πραγματική κατάσταση του ακινήτου προκύπτει από την οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο. Αν δεν υπάρχει οριστική εγγραφή, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία του ακινήτου, όπως προκύπτουν από τον τίτλο κτήσης. Αν δεν υπάρχει τίτλος κτήσης, λαμβάνονται υπόψη τα στοιχεία της πραγματικής κατάστασης του ακινήτου. Αν η πραγματική επιφάνεια του ακινήτου υπερβαίνει αυτή που αναγράφεται στην οριστική εγγραφή στο κτηματολογικό γραφείο ή στον τίτλο κτήσης ή στην άδεια οικοδομής ή έχει γίνει αλλαγή της χρήσης του ακινήτου, λαμβάνεται υπόψη η πραγματική επιφάνεια και η πραγματική χρήση του ακινήτου.

Άρθρο 3 παρ. 3. Κάθε άλλη διάταξη, γενική ή ειδική, που αφορά απαλλαγές από φόρους ή τέλη, δεν εφαρμόζεται για τον Ενιαίο Φόρο Ιδιοκτησίας Ακίνητης Περιουσίας, με εξαίρεση τις συμβάσεις παραχώρησης του Δημοσίου που έχουν κυρωθεί με νόμο μέχρι την κατάθεση στη Βουλή του σχεδίου του παρόντος νόμου, εφόσον σε αυτές είχε προβλεφθεί η πλήρης απαλλαγή από φόρους ακίνητης περιουσία

Άρα η διάταξη της απαλλαγής από φόρους-τέλη πρό νομιμοποιήσεως του 4178/13, ουσιαστικά καταργείται για τον ΕΝΦΙΑ

Οι συμβολαιογράφοι, πράγματι, επικαλούμενοι σωστά την ανωτέρω διάταξη, ανεξάρτητα του πότε έγινε ή θα γίνει η νομιμοποίηση ζητάνε το ακίνητο από 1.1.14 να φαίνεται σωστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Μπαίνω στο ΥΠΕΚΑ και βρίσκω το πιστοποιητικό.Θέλω να οριστικοποιήσω τη Δήλωση και μου λέει

Δέν βρέθηκε το πιστοποιητικό στα αρχεία του ΥΠΕΚ.Πως προχωρά η δήλωση ??? Το σβήνω και το έχω

στο αρχείο μου για έλεγχο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τσέκαρε ξανά τα στοιχεία και κυρίως τον Αρ.Ασφαλείας και ξαναστείλε το μετά από κάμποση ώρα.

Κολλάει μερικές φορές, μου έχει τύχει και μετά από 2-3 ώρες το πήρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...