Προς το περιεχόμενο
  • 0

κωδικος 403 στο Ε1 και εγγραφη στο Ε3


georg9

Ερώτηση

κΑΛΗΣΠΕΡΑ

Πελατης που εχει προσυμπληρωμενο ποσο στον κωδικο 403 στο Ε1(ακαθαριστα εσοδα απο επιχειρηματικ δραστηριοτητα για μη επιτδευματιες) , θα πρεπει να συμπληρωθει το ποσο αυτο και στο Ε3 ( κωδικος 274 ή 282 ή αλλου)

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πως πληρώθηκε με τίτλο κτήσης αφού είναι επιτηδευματίας ?

κανονικα έπρεπε να τιμολογήσει  ο ίδιος .

ηταν πάνω από 300€ ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ηταν πανω 300 ευρο

μαλιστα απο οτι μου ειπε ηταν απο μια αυνεργασια που είχε με ασφαλιστικη εταιρεια και για καποια λεφτα που πηρε σαν επιβραβευση τα εβαλαν σε αυτο τον κωδικο, τωρα εχει παραλΛηλη απασχοληση και σαν μισθωτος και με επιχειρηματικη δραστηριοτητα (κανει και καποιες ασφαλιστικες εργασιες). εχει προμηθειες που μπαινουν στον κωδικο 282 απλα δεν ξερω εαν και που πρεπει να βαλω αυτο το ποσο που ειανι στο 403 του Ε1 (πανω απο 300€) στο Ε3

ή πρεπει να μπει στο  273 εμπορικη δραστηριοτητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πουθενά δεν θα μπει το ποσό αυτό στο Ε3 , αλλιώς θα το φορολογηθεί δύο φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι λογιστές απέχουν από την υποβολή των δηλώσεων αλλά ρωτούν στο (μεγαλύτερο) επαγγελματικό τους φόρουμ για το αν υπέβαλαν τη δήλωση σωστά.

Στο μεταξύ, οι (μικροί) δικηγόροι εδώ και δυο μήνες κυνηγούν το ευρώ με το δίκαννο λόγω της αποχής τους.

Συμπέρασμα: Οι λογιστές δεν μπορούν να κάνουν αποχή αφενός γιατί δεν έχουν κάλυψη από κανέναν, αφετέρου γιατί σαν επαγγελματική ομάδα προσομοιάζουν στους Έλληνες οδηγούς: Δεν βγάζω φλας γιατί έτσι γουστάρω, γιατί είμαι μόνος μου στο δρόμο, εγώ και η οικογένεια μου να είναι καλά, κοίτα τη δουλειά σου.

Άσχετο, σας το είπα ότι δεν μου αρέσει καθόλου η νέα μορφή του φόρουμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, ponzi said:

Οι λογιστές απέχουν από την υποβολή των δηλώσεων αλλά ρωτούν στο (μεγαλύτερο) επαγγελματικό τους φόρουμ για το αν υπέβαλαν τη δήλωση σωστά.

Στο μεταξύ, οι (μικροί) δικηγόροι εδώ και δυο μήνες κυνηγούν το ευρώ με το δίκαννο λόγω της αποχής τους.

Συμπέρασμα: Οι λογιστές δεν μπορούν να κάνουν αποχή αφενός γιατί δεν έχουν κάλυψη από κανέναν, αφετέρου γιατί σαν επαγγελματική ομάδα προσομοιάζουν στους Έλληνες οδηγούς: Δεν βγάζω φλας γιατί έτσι γουστάρω, γιατί είμαι μόνος μου στο δρόμο, εγώ και η οικογένεια μου να είναι καλά, κοίτα τη δουλειά σου.

 

Επιπλέον μεγάλος (κυριολεκτικά) όγκος φορολογικών δηλώσεων δεν υποβάλλεται μέσω των επίσημων λογιστικών γραφείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 ώρες πριν, ponzi said:

Οι λογιστές απέχουν από την υποβολή των δηλώσεων αλλά ρωτούν στο (μεγαλύτερο) επαγγελματικό τους φόρουμ για το αν υπέβαλαν τη δήλωση σωστά.

Στο μεταξύ, οι (μικροί) δικηγόροι εδώ και δυο μήνες κυνηγούν το ευρώ με το δίκαννο λόγω της αποχής τους.

Συμπέρασμα: Οι λογιστές δεν μπορούν να κάνουν αποχή αφενός γιατί δεν έχουν κάλυψη από κανέναν, αφετέρου γιατί σαν επαγγελματική ομάδα προσομοιάζουν στους Έλληνες οδηγούς: Δεν βγάζω φλας γιατί έτσι γουστάρω, γιατί είμαι μόνος μου στο δρόμο, εγώ και η οικογένεια μου να είναι καλά, κοίτα τη δουλειά σου.

Άσχετο, σας το είπα ότι δεν μου αρέσει καθόλου η νέα μορφή του φόρουμ?

όσο για το τελευταίο συμφωνώ και επαυξάνω...!!!!!!!!!!!νομίζω πώς όλοι την ίδια άποψη έχουν!!!!! Σε ότι αφορά το προηγούμενο συμπέρασμά σου θα συμφωνήσω .ως προς το ότι δεν έχουν κάλυψη από κανέναν. Σε ότι αφορά το άλλο όμως (για το φλάς δηλαδή...) έχω να πώ ότι από τη στιγμή που ισχύει το πρώτο και δεν υπάρχει στην ουσία επαγγελματικός φορέας παρά ένα υποτυπώδες οικονομικό επιμελήτηριο που το μόνο που τους νοιάζει είναι η είσπραξη των συνδρομών και οι ανακοινώσεις, για ποιά αποχή να μιλήσουμε???προσωπικά δεν έχω στείλει δηλώσεις αλλά όχι γιατί πιστεύω ότι θα πετύχουμε κάτι, απλά από συναδελφική αλληλεγγύη..Θα ήμουν υπέρμαχος της αποχής αν το οικονομικό επιμελήτηριο μας απαγόρευε να τελέσουμε οποιαδήποτε λογιστική-φοροτεχνική πράξη με ποινικές κυρώσεις!!!!!!! τότε ναί..να είχε τα κότσια το ΟΕΕ να αναλάβει πάνω του το ρίσκο μιας τέτοιας προσπάθειας και όχι να μας καλεί σε αποχές που δεν έχει νόημα....δηλαδή ωραία μας έδωσε παράταση στην αποχή μέχρι τις 3/5 και μετά τί θα μας πεί?? κάντε και άλλη αποχή μέχρι τις 17/5??? και μετά?? τί????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, v.kourtis said:

ό!!!!!!! τότε ναί..να είχε τα κότσια το ΟΕΕ να αναλάβει πάνω του το ρίσκο μιας τέτοιας προσπάθειας κ

Δεν είναι θέμα ρίσκου , δεν υπάρχει τρόπος νομικά να καλύψει το ΟΕΕ , κάποιο συνάδελφο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΣΤΩ ΜΠΛΟΚΑΚΙΑΣ ΤΟ 75% ΤΟΥ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΛΛΑ ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ ΚΑΙ 200 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 403 ΠΩΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ?

ΤΑ 200 ΣΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ?

ΜΗΠΩΣ ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΤΩΝ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΩΝ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 019 ΚΑΙ 307 . ΣΤΟ 15515 ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΤΡΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 ώρες πριν, JVA said:

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 019 ΚΑΙ 307 . ΣΤΟ 15515 ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΑΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΜΕ ΤΡΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ. ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ????

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ.ΜΑ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΤΙ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΜΙΣΘΩΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΦΟΡΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΣΑΝ ΕΛ.ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, JVA said:

ΡΩΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΤΟΠΙΚΗ ΕΦΟΡΙΑ ΣΟΥ ΑΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΡΟΠΟΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΜΕ ΝΕΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
23 ώρες πριν, eyripidis said:

ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΡΙΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.

ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΣΗΜΕΡΑ,ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΕΑΝ ΕΧΩ ΝΕΟΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.ΤΡΟΠΟΙΗΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑΝ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΟΠΟΤΕ ΕΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρόμοιο πρόβλημα και εγώ. Για περιστασιακή απασχόληση στην αρχή του έτους, εκδόθηκε τίτλος κτήσης στο όνομά μου και το ποσό μεταφέρθηκε στο κωδικο 403. Στη συνέχεια έκανα έναρξη και εργάστηκα σε ΝΠΔΔ με σύμβαση μίσθωσης έργου.

Ενώ πληρώ τις προϋποθέσεις της ΠΟΛ.1047, για την φορολόγησή μου ως μισθωτός, το taxis δεν μ' αφήνει να προχωρήσω με τους κωδικούς 019 και 307. Σε ερώτησή μου πριν λίγες μέρες στη ΔΟΥ, μου απάντησαν ότι δεν γίνεται να φορολογηθώ σαν μισθωτός λόγω του κωδικού 403.

Σε γραπτή μου ερώτηση στο taxis, η απάντηση που έλαβα ήταν να επικοινωνήσω με τα τηλέφωνα που αναγράφονται στη ΠΟΛ.1047, όπου όμως δεν απαντάει κανείς εδώ και μέρες που προσπαθώ. Στο 15515, μου είπα να προχωρήσω τη δήλωση σαν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα (κωδ.401) και μετά με τροποποιητική να εκκαθαριστεί στην εφορία εφόσον πληρώ τις προϋποθέσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι η ΔΟΥ μου απαντάει αρνητικά και μου λένε οτι δεν έχουν λάβει καμία ρύθμιση για το συγκεκριμένο θέμα αλλά μόνο για την περίπτωση εισοδημάτων από μισθωτές υπηρεσίες και μπλοκάκι κατά το ίδιο φορολογικό έτος.

Θα συνεχίσω τις προσπάθειες με το Υπουργείο και αν λάβω κάποια επίσημη απάντηση θα ενημερώσω. Αν εν τω μεταξύ κάποιος συνάδελφος μάθει κάτι για τη συγκεκριμένη περίπτωση, παρακαλώ πολύ να την κοινοποιήσει.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, dimosthenes said:

Παρόμοιο πρόβλημα και εγώ. Για περιστασιακή απασχόληση στην αρχή του έτους, εκδόθηκε τίτλος κτήσης στο όνομά μου και το ποσό μεταφέρθηκε στο κωδικο 403. Στη συνέχεια έκανα έναρξη και εργάστηκα σε ΝΠΔΔ με σύμβαση μίσθωσης έργου.

Ενώ πληρώ τις προϋποθέσεις της ΠΟΛ.1047, για την φορολόγησή μου ως μισθωτός, το taxis δεν μ' αφήνει να προχωρήσω με τους κωδικούς 019 και 307. Σε ερώτησή μου πριν λίγες μέρες στη ΔΟΥ, μου απάντησαν ότι δεν γίνεται να φορολογηθώ σαν μισθωτός λόγω του κωδικού 403.

Σε γραπτή μου ερώτηση στο taxis, η απάντηση που έλαβα ήταν να επικοινωνήσω με τα τηλέφωνα που αναγράφονται στη ΠΟΛ.1047, όπου όμως δεν απαντάει κανείς εδώ και μέρες που προσπαθώ. Στο 15515, μου είπα να προχωρήσω τη δήλωση σαν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα (κωδ.401) και μετά με τροποποιητική να εκκαθαριστεί στην εφορία εφόσον πληρώ τις προϋποθέσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι η ΔΟΥ μου απαντάει αρνητικά και μου λένε οτι δεν έχουν λάβει καμία ρύθμιση για το συγκεκριμένο θέμα αλλά μόνο για την περίπτωση εισοδημάτων από μισθωτές υπηρεσίες και μπλοκάκι κατά το ίδιο φορολογικό έτος.

Θα συνεχίσω τις προσπάθειες με το Υπουργείο και αν λάβω κάποια επίσημη απάντηση θα ενημερώσω. Αν εν τω μεταξύ κάποιος συνάδελφος μάθει κάτι για τη συγκεκριμένη περίπτωση, παρακαλώ πολύ να την κοινοποιήσει.

Ευχαριστώ

Μ π α χ α λ ο χ ώ ρ α!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Παρόμοιο πρόβλημα και εγώ. Για περιστασιακή απασχόληση στην αρχή του έτους, εκδόθηκε τίτλος κτήσης στο όνομά μου και το ποσό μεταφέρθηκε στο κωδικο 403. Στη συνέχεια έκανα έναρξη και εργάστηκα σε ΝΠΔΔ με σύμβαση μίσθωσης έργου.

Ενώ πληρώ τις προϋποθέσεις της ΠΟΛ.1047, για την φορολόγησή μου ως μισθωτός, το taxis δεν μ' αφήνει να προχωρήσω με τους κωδικούς 019 και 307. Σε ερώτησή μου πριν λίγες μέρες στη ΔΟΥ, μου απάντησαν ότι δεν γίνεται να φορολογηθώ σαν μισθωτός λόγω του κωδικού 403.

Σε γραπτή μου ερώτηση στο taxis, η απάντηση που έλαβα ήταν να επικοινωνήσω με τα τηλέφωνα που αναγράφονται στη ΠΟΛ.1047, όπου όμως δεν απαντάει κανείς εδώ και μέρες που προσπαθώ. Στο 15515, μου είπα να προχωρήσω τη δήλωση σαν εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα (κωδ.401) και μετά με τροποποιητική να εκκαθαριστεί στην εφορία εφόσον πληρώ τις προϋποθέσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι η ΔΟΥ μου απαντάει αρνητικά και μου λένε οτι δεν έχουν λάβει καμία ρύθμιση για το συγκεκριμένο θέμα αλλά μόνο για την περίπτωση εισοδημάτων από μισθωτές υπηρεσίες και μπλοκάκι κατά το ίδιο φορολογικό έτος.

Θα συνεχίσω τις προσπάθειες με το Υπουργείο και αν λάβω κάποια επίσημη απάντηση θα ενημερώσω. Αν εν τω μεταξύ κάποιος συνάδελφος μάθει κάτι για τη συγκεκριμένη περίπτωση, παρακαλώ πολύ να την κοινοποιήσει.

Ευχαριστώ

άρα σε αυτή την περίπτωση το να στείλει κάποιος τη δήλωση με επιφύλαξη είναι άνευ ουσίας, σωστά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε νέα επικοινωνία που είχα με τον προιστάμενο εισοδήματος, μου είπε να την κάνω με επιφύλαξη και θα δούμε αν μπορεί να εκκαθαριστεί σαν μισθωτός. Εγώ σε κάθε περίπτωση θα την κάνω με επιφύλαξη και θα το κυνηγήσω. Στην περίπτωσή μου, ακόμα και για τον τίτλο κτήσης, έχω έγγραφη σύμβαση και είναι στον ίδιο εργοδότη με τις συμβάσεις έργου. Αν έχω κάποιο άλλο νέο θα ενημερώσω. Δυστυχώς, σαφή απάντηση δεν έχω λάβει από κανένα. Ακόμα και στο taxis, μου είπαν με επιφύλαξη και θα δείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Σε νέα επικοινωνία που είχα με τον προιστάμενο εισοδήματος, μου είπε να την κάνω με επιφύλαξη και θα δούμε αν μπορεί να εκκαθαριστεί σαν μισθωτός. Εγώ σε κάθε περίπτωση θα την κάνω με επιφύλαξη και θα το κυνηγήσω. Στην περίπτωσή μου, ακόμα και για τον τίτλο κτήσης, έχω έγγραφη σύμβαση και είναι στον ίδιο εργοδότη με τις συμβάσεις έργου. Αν έχω κάποιο άλλο νέο θα ενημερώσω. Δυστυχώς, σαφή απάντηση δεν έχω λάβει από κανένα. Ακόμα και στο taxis, μου είπαν με επιφύλαξη και θα δείτε.

Και εγώ ακριβώς την ίδια περίπτωση έχω. Θα την στείλω και εγώ με επιφύλαξη και βλέπουμε. Θα ενημερώσω και εδώ στο φόρουμ από βδομάδα τό τί θα γίνει τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει η αρ πρωτ ΔΕΑΦ Α 1107028 ΕΞ 2015 (https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21646)η οποία δίνει διευκρινήσεις επί της ΠΟΛ 1047/12.2.2015.

Η συγκεκριμένη απόφαση αποτελεί απάντηση σε ερώτημα  του Αναπληρωτή Υπουργού Έρευνας και Καινοτομίας του Υ.ΠΟ.ΠΑΙ.Θ. για ερευνητές, αλλά προϊστάμενος εισοδήματος μου είπε ότι γίνεται δεκτή για το σύνολο των φορολογούμενων.

Ουσιαστικά αυτό που λέει είναι ότι όταν  δεν υπάρχει παράλληλη απόκτηση εισοδήματος από μισθωτή εργασία και από επιχειρηματική δραστηριότητα  και καθώς το σύστημα δεν μπορεί να επιβεβαιώσει την μη επικάλυψη των χρονικών διαστημάτων που αντίστοιχα αποκτήθηκαν τα παραπάνω εισοδήματα, στην περίπτωση αυτή πρέπει να υποβληθεί δήλωση με επιφύλαξη ούτως ώστε να διενεργηθεί  εκκαθάριση των δηλώσεων από την αρμόδια Δ.Ο.Υ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το γνωρίζω, αλλά η εφορία κόλλησε στο ότι είναι στον κωδικό 403, και η διευκρινιστική, κατά την εφορία, αναφέρεται σε μισθωτή εργασία και επιχειρηματική δραστηριότητα. Η μια υπάλληλος μάλιστα ήταν κατηγορηματική, ότι δεν γίνεται και ότι η ίδια δεν εκκαθαρισε σαν μισθωτό κάποιο με την ίδια περίπτωση για 100 μόλις ευρώ που είχε πάρει με τίτλο κτήσης. Γενικά,θεωρώ και εγώ ότι εφόσον δεν υπάρχει παράλληλη απόκτηση εισοδήματος, δεν μπορεί να μας εξαιρεί και να μας θεωρεί επιχειρηματίες.  Ελπίζω να βγάλουμε άκρη με το όλο θέμα τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και τώρα στη ΔΟΥ άραγε που θα πάμε θα υποβάλλουμε και τροποποιητική Ε1-Ε3 με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά(συμβάσεις κλπ) με τσεκαρίσμα του 591(ε3) και του 019(ε1) και ποσά στον 346 και στον 307.μαζί με αίτηση για την επανεκκαθάριση με την κλίμακα μισθωτών ή απλά καταθέτουμε αίτηση Π για την επανεκκαθάριση με τις συμβάσεις-Ε9 κλπ χωρίς Ε1-Ε3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

και τώρα στη ΔΟΥ άραγε που θα πάμε θα υποβάλλουμε και τροποποιητική Ε1-Ε3 με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά(συμβάσεις κλπ) με τσεκαρίσμα του 591(ε3) και του 019(ε1) και ποσά στον 346 και στον 307.μαζί με αίτηση για την επανεκκαθάριση με την κλίμακα μισθωτών ή απλά καταθέτουμε αίτηση Π για την επανεκκαθάριση με τις συμβάσεις-Ε9 κλπ χωρίς Ε1-Ε3?

πήγε κανείς???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...