Jump to content
  • 0
imsaccount

ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ

Question

Καλησπέρα,

Εταιρεία στην Αυστραλία, πρόκειται να μας έχει εκδώσει τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών μεγάλης αξίας, για αγορά κάποιου λογισμικού. Δεν θα μας στείλει κάποιο CD ή κάτι άλλο απτό, θα το κατεβάσουμε από το Internet.

1. Πρέπει να περάσει από το τελωνείο η υπηρεσία αυτή?

2. Ποιος είναι ο πιο σωστός λογιστικός χειρισμός? (Ποιες εγγραφές πρέπει να γίνουν, ποια έντυπα πρέπει να συμπληρωθούν, θα δηλωθεί σε κάποια άλλη υπηρεσία?)

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Σε αυτές τις περιπτώσεις οι εν λόγω αγορές θεωρούνται «εισαγωγές» αγαθών (παρ. 1 & 2 του άρθρου 10 του ΦΠΑ) και υπόκεινται σε ΦΠΑ στην Ελλάδα. Εφόσον τα αγοραζόμενα αγαθά δεν εκτελωνίζονται και συνεπώς δεν καταβάλλεται ο αναλογών ΦΠΑ στο τελωνείο, η επιχείρηση είναι υποχρεωμένη να καταβάλλει τον αναλογούντα φόρο με την υποβολή έκτακτης περιοδικής δήλωσης. Η υποβολή της δήλωσης και η πληρωμή του σχετικού ποσού στην αρμόδια για τη φορολογία σας Δ.Ο.Υ. πρέπει να πραγματοποιηθεί μέχρι την 15η ημέρα του επόμενου μήνα από εκείνον της έκδοσης του στοιχείου από τον προμηθευτή σας (σχετική Πολ. 1019/2003 ). Ως αξία υποκείμενη στον ΦΠΑ θα ληφθεί η αξία της εισαγωγής όπως αυτή υπολογίζεται με βάση τις διατάξεις του άρθρου 20, του κώδικα ΦΠΑ (Ν.2859/2000 ) και αφού η αξία του τιμολογίου μετατραπεί σε  (με βάση την επίσημη τιμή συναλλάγματος της προτελευταίας Τετάρτης του μηνός της συναλλαγής, η οποία ανακοινώνεται στον τύπο από την αρμόδια 14η διεύθυνση του Υπ. Οικονομικών). Τονίζεται ότι στην προκειμένη περίπτωση, δε θα υπολογισθεί χαρτόσημο επί του τιμολογίου αγοράς που θα εκδοθεί από επιχείρηση, αλλά ΦΠΑ, ο οποίος θα αποδοθεί στο ελληνικό δημόσιο με την ως άνω διαδικασία. Αυτά και ελπίζω να μη κάνω λάθος...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν χρειαζεται τελωνειο.

Το λογισμικό είναι υπηρεσία και θα το χειριστείς ως πράξη λήπτη.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα, για να κανεις αγορα απο το εξωτερικο κ να ακολουθησεις την διαδικασια παραπανω, ή χρειάζεται πρώτα να δηλωσεις στην εφορια οτι θα κανεις τετοιου ειδους συναλλαγη; και αρκετες αλλες πχ μεσω ebay?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

εχει η αμερικη φπα;(ερωτηση κανω.)  το φπα ευρωπαικη οδηγια δεν ειναι; μηπως ειναι κατι αλλο το παραστατικο που εχεις η αυτο που βλεπεις; 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...