Προς το περιεχόμενο
  • 0

Χρόνος έκπτωσης ασφαλιστικών εισφορών και αναμόρφωση


spyros78

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους. Η έκπτωση ασφαλιστικών εισφορών (ΙΚΑ που δεν πληρώθηκε εμπρόθεσμα για το 2015) μπορεί να πραγματοποιηθεί εάν έχουν εξοφληθεί μέχρι την υποβολή της δήλωσης αναμόρφωσης ή δεν ισχύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα (εντός της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους ή τυχόν παράτασής της), ακόμη και σε επόμενο φορολογικό έτος, εκπίπτουν από τα έσοδα του φορολογικού έτους το οποίο αφορούν. Ασφαλιστικές εισφορές που αφορούν στα έτη 2014 και επόμενα, οι οποίες καταβάλλονται εκπρόθεσμα, εκπίπτουν κατά το έτος καταβολής τους ανεξαρτήτως του έτους που αφορούν. Στην έννοια της δαπάνης των ασφαλιστικών εισφορών, που αν δεν έχουν καταβληθεί δεν εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα περιλαμβάνονται τόσο οι εισφορές του εργοδότη, όσο και του εργαζομένου, οι οποίες, ως εμπεριεχόμενες στις αμοιβές του, βαρύνουν τον εργοδότη. Σε περίπτωση που οι εκπρόθεσμες ασφαλιστικές εισφορές ετών 2014 και επομένων έχουν υπαχθεί σε ρύθμιση, αυτές θα εκπίπτουν κατά το χρόνο καταβολής τους σύμφωνα με την υπόψη ρύθμιση. 

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21009
© Taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
41 minutes ago, spyros78 said:

Καλημέρα σε όλους. Η έκπτωση ασφαλιστικών εισφορών (ΙΚΑ που δεν πληρώθηκε εμπρόθεσμα για το 2015) μπορεί να πραγματοποιηθεί εάν έχουν εξοφληθεί μέχρι την υποβολή της δήλωσης αναμόρφωσης ή δεν ισχύει ?

Κανονικά αυτό έπρεπε ,αλλά οι γραφειοκράτες θέλουν να γεμίζουμε χαρτιά σε 2 χρονιές!!!!

και να έχουμε να λέμε!!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο σεμινάριο φυσικών προσώπων ο κ. Σαφαρής είπε οτι το τελευταίο δίμηνο του 2015 εφόσον πληρώθηκε εμπρόθεσμα, δύναται να εκπέσει απο το 2015, μπορώ αν θέλω δηλαδή να το εκπέσω και στο 2016? (έχω ζημιά στο 2015)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 hours ago, ΑΝΕΣΤΗΣ said:

Στο σεμινάριο φυσικών προσώπων ο κ. Σαφαρής είπε οτι το τελευταίο δίμηνο του 2015 εφόσον πληρώθηκε εμπρόθεσμα, δύναται να εκπέσει απο το 2015, μπορώ αν θέλω δηλαδή να το εκπέσω και στο 2016? (έχω ζημιά στο 2015)

αν είπε "δύναται" τότε θα μπορούσες να του εκπέσεις καμιά ντομάτα.
δεν ξέρω πως προκύπτει η δυνατότητα - το δικαίωμα της επιλογής από την παραπάνω ΠΟΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...