Προς το περιεχόμενο
  • 0

Φορολογική δήλωση κατοίκου εξωτερικού


leo

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους,

 

Τα τελευταία 5 χρόνια ζω και εργάζομαι στην Κύπρο. Δεν μετέφερα τα δικαιώματα μου στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού λόγω γραφειοκρατίας και αμέλειας οπότε εμφανίζομαι σαν φορολογικός κάτοικος Ελλάδας. Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω υποβάλλει φορολογική δήλωση καθότι δεν ήμουν υπόχρεος με βάση την νομοθεσία όπως έχω διαβάσει σχετικά (δεν απόκτησα εισόδημα στην Ελλάδα και ούτε κατέχω οποιοδήποτε περιουσιακό στοιχείο στο όνομά μου).

Φέτος αποφάσισα να κάνω δήλωση μηδενική για το 2015 διότι πιθανόν να χρειαστεί να κάνω πράξη μεταβίβασης κατοικίας (λήπτης) στο παρόν έτος. Θα προσκομίσω βέβαια όλα τα σχετικά έγγραφα (φορολογικές δηλώσεις απο Κύπρο, βεβαίωση εργοδότη, αποδεικτικά κατοικίας κτλ.) που να αποδεικνύουν οτι είμαι κάτοικος εξωτερικού .

Για τα προηγούμενα χρόνια θα μου ζητήσουν να υποβαλλω κάποια δήλωση ή θα πρέπει να αλλάξω την ΔΟΥ σε κατοίκων εξωτερικού; Θα πρέπει να προσκομίσω και πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας εκτός απο τα παραπάνω;

¨Ενας γνωστός μου λογιστής μου ανέφερε και για πιθανό πρόστιμο μή υποβολής δήλωσης τα προηγούμενα έτη. Ισχύει κατι τέτοιο σε αυτή τη περίπτωση;

Θα με βοηθούσε μια συμβουλή απο κάποιον γνώστη του θέματος γιατί με την εφορία που μίλησα δεν έβγαλα άκρη (ο ένας με έστελνε στον άλλο μέχρι και στο Υπουργείο και στο taxisnet!!)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Φορολογικο πιστοποιητικο δε το γλυτωνεις, αν θες να δηλωθεις, αλλα στο προτεινω για μετα.

Επειδη η Κυπρος δεν ειναι μακρυα, αν σου περισευει κανα 500αρικο για προστιμα, για να τελειωνεις, κανε δηλωσεις μηδενικες σαν να ησουν εδω για τα 4 προηγουμενα χρονια, θα σου ερθει πιο ευκολο. 

Η αλλη ειναι πιο περιπλοκη διαδικασια και ''παιζει'' απο ΔΟΥ σε ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας,

Κατ' αρχήν θα σας έλεγα να εμπιστευτείτε τον λογιστή σας και να αναλάβει την διεκπεραίωση της όλης διαδικασίας.

Με τις διατάξεις της παραγράφου 1 του άρθρου 67 του ν.4172/2013 καθορίζεται ποιοι είναι υπόχρεοι σε δήλωση φορολογίας εισοδήματος. Όλοι όσοι είναι άνω των 18 (με κάποιες εξαιρέσεις) πρέπει να υποβάλουν φορολογική δήλωση.

Καλό είναι λοιπόν να κάνετε αναδρομικά την διαδικασία ορισμού σας ως κάτοικο εξωτερικού απο το 2010 με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά και ορίζοντας φορολογικό εκπρόσωπο. Αφού εγκριθεί το αίτημα σας προχωρείτε στην υποβολή φορολογικής δήλωσης χωρίς καμιά περαιτέρω συνέπεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δες και αυτή την ΠΟΛ.1177_14.7.2014 κι αν καταφέρεις να τους πείσεις να μην υποβάλλεις Δ.Φ.Ε. 5ετίας θα είσαι τυχερός.

Κανονικά αυτή η Πολ χρησιμοποιείται μέχρι 31.12.2013 αλλά δοκίμασε τη τύχη σου.

Ειδάλλως θα πρέπει να σώσεις τη χώρα από τα μνημόνια και το προσφυγικό με τη καταβολή των προστίμων!

Χωρίς εισοδήματα και περιουσιακά στοιχεία είσαι φοροφυγάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 hours ago, Lefteris7 said:

Δες και αυτή την ΠΟΛ.1177_14.7.2014 κι αν καταφέρεις να τους πείσεις να μην υποβάλλεις Δ.Φ.Ε. 5ετίας θα είσαι τυχερός.

Κανονικά αυτή η Πολ χρησιμοποιείται μέχρι 31.12.2013 αλλά δοκίμασε τη τύχη σου.

Ειδάλλως θα πρέπει να σώσεις τη χώρα από τα μνημόνια και το προσφυγικό με τη καταβολή των προστίμων!

Χωρίς εισοδήματα και περιουσιακά στοιχεία είσαι φοροφυγάς!

Εχει δυο επιλογές 1) ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ

2) ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ για το ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 

Διαλεγει και παιρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
15 hours ago, SOTHRIS said:

Εχει δυο επιλογές 1) ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΑΝ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ

2) ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ για το ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 

Διαλεγει και παιρνει.

Μα αφού έχω ηδη φορολογηθεί στην Κύπρο για το εισόδημα μου θα ξαναφορολογηθώ στην Ελλάδα; Δεν ισχύει αυτό, εξάλλου υπάρχουν και συμφωνίες αποφυγής διπλής φορολογίας για αυτόν τον σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην Ελλάδα πιθανόν να χρειαστεί να πληρώσεις φόρο από την διαφορά των συντελεστών φόρου εισοδήματος μεταξύ των δυο κρατών.

Υπάρχει και η εισφορά αλληλεγγύης που θα πρέπει να πληρωθεί .

Το καλύτερο για σένα είναι να δηλωθείς αναδρομικά κάτοικος εξωτερικού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
39 minutes ago, lami said:

η προθεσμία υποβολής της δήλωσης κατοίκων εξωτερικού είναι διαφορετική από των υπολοίπων?

6. Οι δηλώσεις των κατοίκων εξωτερικού υποβάλλονται σύμφωνα με την παρ. 1 του παρόντος άρθρου έως τις {30/4/2016} 30/06/2016 με παράταση. Σε περίπτωση που φορολογικός κάτοικος Ελλάδας μεταφέρει την κατοικία του στο εξωτερικό, η δήλωση υποβάλλεται καθ’ όλη τη διάρκεια του φορολογικού έτους και το αργότερο έως τις 31/12/2016 (ΠΟΛ.1058/18.3.2015).

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23280
© Taxheaven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
16 minutes ago, LAMMERGEIER said:

6. Οι δηλώσεις των κατοίκων εξωτερικού υποβάλλονται σύμφωνα με την παρ. 1 του παρόντος άρθρου έως τις {30/4/2016} 30/06/2016 με παράταση. Σε περίπτωση που φορολογικός κάτοικος Ελλάδας μεταφέρει την κατοικία του στο εξωτερικό, η δήλωση υποβάλλεται καθ’ όλη τη διάρκεια του φορολογικού έτους και το αργότερο έως τις 31/12/2016 (ΠΟΛ.1058/18.3.2015).

Πηγή: http://www.taxheaven.gr Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23280
© Taxheaven

σε ευχαριστώ πολύ ...

όχι δηλαδή μέχρι 30/04???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
19 minutes ago, lami said:

σε ευχαριστώ πολύ ...

όχι δηλαδή μέχρι 30/04???

Όχι. Μέχρι 30/06/2016 για τους παλιούς και 31/12/16 για αυτούς που κάνουν μεταβολή φέτος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προς πληροφόρηση:

Αφού προσκόμισα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ μου (σφραγισμένες φορολογικές δηλώσεις απο Κύπρο και εκκαθαριστικά σημειώματα, συμβόλαιο εργασίας, λογαριασμούς κοινής ωφελείας με την διεύθυνση κατοικίας στην Κύπρο) μαζί με τα έντυπα Μ0, Μ1, Μ7 στο μητρώο, μου ανοίχτηκε φάκελος για μεταφορά σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Μου ζητήθηκε να αποστείλω μόνο το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας απο Κύπρο για τα έτη διαμονής στο νησί.

Το σημαντικό είναι οτι δεν επιβάλεται η επιβολή προστίμου καθώς δεν υπάρχει κατι τέτοιο νομοθετημένο απο τη στιγμή που αποδεικνύεται η διαμονή στο εξωτερικό και η μη υποχρέωση υποβολής φορολογικής δήλωσης στην Ελλάδα λόγω μη κατοχής περιουσιακών στοιχείων ως τεκμήρια ή ως εισόδημα.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαίρεται σε όλους,

Συνάδελφος είμαι....

θα ήθελα μια βοήθεια γιατί έχω μπλεχτεί πάρα πολύ...Μέχρι και στο Υ.Ο. πήγα το πρωί και δεν είχαν και ιδιαίτερη χαρά να με βοηθήσουν.Έχω την εξής περίπτωση...

Ο υπόχρεος έχει κάνει έναρξη μέσα στο 2015 ατομική επιχείρηση..ΟΚ.  Η σύζυγος τώρα..... λοιπόν,

Απο τον Οκτώβριο του 2014 εργάζεται στο Βέλγιο.Ο συνάδελφος πέρυσι εμφάνισε το εισόδημα αλλοδαπής στους κωδικούς 389 για τους μισθούς και 651 για τον φόρο που καταβλήθηκε (1 σελίδα Ε1).

Καταρχή η σύζυγος πρέπει να μεταφερθεί σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού?, με τα γνωστά APOSTILLE κ.λ.π.?

Πρέπει να γίνει αίτηση έκδοσης Πιστοποιητικού Φορολογικής Κατοικίας απο εδώ?

Πρέπει να γίνει αίτηση για την εφαρμογή Σ.Α.Δ.Φ. ? η οποία ορίζει ότι τα εισοδήματά της φορολογούνται μόνο στο Βέλγιο.

Πρέπει να μου δώσει την εκεί βεβαίωση αποδοχών της και να μεταφραστεί επίσημα εδώ?

Τί άλλο??????????????

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ............

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας συνάδελφοι. Ήρθε πελάτης, κάτοικος εξωτερικού ο οποίος τα έτη 2005-2009 δεν είχε κάνει δηλώσεις εισοδήματος, και επειδή τότε δεν είχα μπει ακόμα στο επάγγελμα ήθελα να ρωτήσω για την συμπλήρωση τους. Στο όνομα του έχει 2 σπίτια και μία αποθήκη. Το ένα σπίτι και η αποθήκη δεν έχουν ρεύμα. Επίσης ο πελάτης ήρθε στην Ελλάδα μόνο το 2008. Στην δήλωση του 2009 βάζω ιδιοκατοίκηση ένα μήνα(όσο έμεινε) και τα άλλα ακίνητα στο Ε2 ως κενά? Τις άλλες χρονιές τα συμπληρώνω όλα στο Ε2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 ώρες πριν, DimitrisB said:

Γεια σας συνάδελφοι. Ήρθε πελάτης, κάτοικος εξωτερικού ο οποίος τα έτη 2005-2009 δεν είχε κάνει δηλώσεις εισοδήματος, και επειδή τότε δεν είχα μπει ακόμα στο επάγγελμα ήθελα να ρωτήσω για την συμπλήρωση τους. Στο όνομα του έχει 2 σπίτια και μία αποθήκη. Το ένα σπίτι και η αποθήκη δεν έχουν ρεύμα. Επίσης ο πελάτης ήρθε στην Ελλάδα μόνο το 2008. Στην δήλωση του 2009 βάζω ιδιοκατοίκηση ένα μήνα(όσο έμεινε) και τα άλλα ακίνητα στο Ε2 ως κενά? Τις άλλες χρονιές τα συμπληρώνω όλα στο Ε2?

Σε κάθε περίπτωση ,όταν υπάρχουν ακίνητα-κτίρια ,το ε2 συμπληρώνεται πάντα,όταν υπάρχει υποχρέωση φορολογικής δήλωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...