Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ενισχυση αυτoαπασχολησης πτυχιουχων τριτοβαθμιας εκπαιδευσης


panozit

Ερώτηση

Συνεχιζω το προηγουμενο θέμα..

 

Ειναι κανεις αλλος συναδελφος που ενδιαφερεται για το προγραμμα αυτο;

Ας γραφουμε εδω τυχων ερωτησεις και αποριες που εχουμε.

 

Εγω προσωπικα ενδιαφερομαι και εχω και τις αποριες μου.. αλλα απ οτι φαινεται ουτε τηλεφωνα σηκωνουν ουτε email απαντουν στο γραφειο πληροφορησης της επανεκ. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
12 ώρες πριν, ippokampos said:

Μεγάλο πρόβλημα δημιουργείται σε όσους έχουν πάρει προέγκριση και είναι μέλη σε ΑΜΚΕ, καθώς σύμφωνα με τις πρόσφατες ερωταπαντήσεις (4/8/2017, για τον Β Κύκλο του προγράμματος) η ΑΜΚΕ αποτελεί επιχείρηση!

33. Δικαιούχος ο οποίος πληροί τις προϋποθέσεις συμμετοχής, όμως συμμετέχει ως εταίρος σε Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία (ΑΜΚΕ), μπορεί να υποβάλλει αίτηση συμμετοχής στη Δράση;

Απάντηση: Όχι δε μπορεί να υποβάλλει. Και στις δύο κατηγορίες Α’ και Β’ οι δικαιούχοι θα πρέπει να μη συμμετέχουν με την ιδιότητα του εταίρου/μετόχου και να μην ασκούσαν ή να ασκήσουν κυριαρχική επιρροή σε άλλες επιχειρήσεις οποιασδήποτε νομικής μορφής από την 1/1/2015 και καθ’ όλη τη περίοδο υλοποίησης του επιχειρηματικού σχεδίου.

Ο όρος που θέτει ο οδηγός είναι σαφής, αναφέρει επιχειρήσεις οποιασδήποτε νομικής μορφής, όχι εταιρίες οποιασδήποτε νομικής μορφής. Σύμφωνα με όλα τα συγγράματα οικονομικής και νομικής θεωρίας αλλά και τον ορισμό για την επιχείρηση που δέχεται ο Άρειος Πάγος (υπάρχει νομολογία), η επιχείρηση έχει σκοπό την επίτευξη κέρδους, και αυτή είναι η βασική της διάκριση από νομικά πρόσωπα που δεν αποτελούν επιχείρηση. Η ΑΜΚΕ εξ΄ορισμού έχει σκοπό μη κερδοσκοπικό, ενώ η συμμετοχή κάποιου ως μέλος ή διαχειριστή δεν του προδίδει επιχειρηματική ιδιότητα αφού απαγορεύεται να διανείμει οποιαδήποτε κέρδος στα μέλη.

Η θεώρηση αυτή από το υπουργείο στην ουσία αλλάζει εκ των υστέρων τους όρους επιλεξιμότητας και απεντάσσει ανθρώπους που, πληρώντας τους όρους επιλεξιμότητας,  έχουν πάρει προέγκριση και έχουν ήδη προχωρήσει στην έναρξη λειτουργίας της επιχείρησης τους .

 

Εαν τους βρουν έχουν το δικαίωμα ενστασης και θεραπείας και μπορούν να φτάσουν και μέχρι τα δικαστήρια . Με λίγα λόγια είμαι μέλος σε ένα πολιτιστικό σύλλογο και βοηθάω στην λειτουργία του και δεν έχω δικαίωμα να συμμετάσχω στο εν λόγο ΕΣΠΑ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 9/5/2017 at 6:14 PM, stavr said:

Εαν τους βρουν έχουν το δικαίωμα ενστασης και θεραπείας και μπορούν να φτάσουν και μέχρι τα δικαστήρια . Με λίγα λόγια είμαι μέλος σε ένα πολιτιστικό σύλλογο και βοηθάω στην λειτουργία του και δεν έχω δικαίωμα να συμμετάσχω στο εν λόγο ΕΣΠΑ? 

Ένας πολιτιστικός σύλλογος όπως και μια περιβαλλοντική οργάνωση, που έχει τη μορφή είτε σωματείου είτε ΑΜΚΕ, είναι μη κερδοσκοπικά νομικά πρόσωπα και όχι επιχειρήσεις, άρα σύμφωνα με τον οδηγό, τα μέλη τους μπορούν να συμμετέχουν. Σύμφωνα όμως με την πρόσφατη ερμηνεία του οδηγού από το υπουργείο κάποιος που είναι μέλος σε ΑΜΚΕ δεν μπορεί. 


Πήρα τηλέφωνο στο 801... να ρωτήσω και μου λένε, ναι έχετε δίκιο, έχουμε και άλλες τέτοιες επιχειρήσεις με προέγκριση που έχουν το ίδιο πρόβλημα και περιμένουμε να μας απαντήσουν. Την επόμενη μέρα μου λένε η απάντηση είναι ότι όποιος συμμετέχει σε ΑΜΚΕ δεν μπορεί να ενταχθεί. Δηλαδή για το υπουργείο η ΑΜΚΕ είναι επιχείρηση, έχει σκοπό το κέρδος και ο γάιδαρος πετάει... Το πιο τραγελαφικό είναι όταν εξηγούσα στον ελεγκτή του ενδιάμεσου φορέα ότι ο οδηγός γράφει για επιχειρήσεις οποιαδήποτε νομικής μορφής και όχι για εταιρίες οποιαδήποτε νομικής μορφής, μου λέει, έλα μην παίζουμε με τις λέξεις..! 


Το θέμα είναι πάντως μπερδεμένο, γιατί αν και οι ερωταπαντήσεις δεν συνιστούν τροποποίηση του οδηγού αλλα διευκρινήσεις, είναι υπογεγραμένες από τον υπουργό και φοβάμαι ότι, αν δεν υπάρχει πίεση για διόρθωση, σύμφωνα με αυτό θα κριθούν και οι ενστάσεις και άντε μετά τρέχα να δικαιωθείς στο δικαστήριο έπειτα από καμια 5ετία. Και τους βρίσκουν όσους είναι γιατί γίνονται διασταυρώσεις, αλλά και ούτε μπορεί κάποιος να το τρέξει με τον φόβο ότι κάποια στιγμή θα βρεθεί και θα του ζητούν τα χρήματα πίσω. Οπότε θα σε συμβούλευα πριν ξεκινήσεις οτιδήποτε, να κάνεις μια ερώτηση στο υπουργείο αν θεωρούν και τα σωματεία επιχειρήσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί ο υπολογισμός του μέσου όρου του εισοδήματος επιβολής εισφοράς σε περίπτωση που: το 2013 άγαμος είχε 3000,το 2014 είχε 3000 το 2015 παντρεύτηκε(εγγαμος)με εισόδημα 66000 γίνεται ώς εξής?

(3000+3000+66000)/3=24000? άρα εντάσσεται (επειδή το 15 είχε οικογενειακό εισόδημα <35.000) και με την προυπόθεση βέβαια τα ακαθάριστα έσοδα του απο το ε3 είναι κάτω απο 40.000.

Κάθε βοήθεια πολύτιμη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
μόλις τώρα, musabelis said:

Καλησπέρα,

 επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί ο υπολογισμός του μέσου όρου του εισοδήματος επιβολής εισφοράς σε περίπτωση που: το 2013 άγαμος είχε 3000,το 2014 είχε 3000 το 2015 παντρεύτηκε(εγγαμος)με εισόδημα 66000 γίνεται ώς εξής?

(3000+3000+66000)/3=24000? άρα εντάσσεται (επειδή το 15 είχε οικογενειακό εισόδημα <35.000) και με την προυπόθεση βέβαια τα ακαθάριστα έσοδα του απο το ε3 είναι κάτω απο 40.000.

Κάθε βοήθεια πολύτιμη

 

Στη φόρμα υποβολής βάζεις αναλυτικά κάθε έτος με τα εισοδήματα του. Νομίζω ότι λόγω των 66.000 θα απορριφθεί, δεν μπορείς να υπολογίσεις δια 3 γιατί τις προηγούμενες χρονιές δε νοείται οικογενειακό αλλά ατομικό εισόδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 10/11/2017 at 2:09 ΜΜ, musabelis said:

Καλησπέρα,

 επειδή δεν έχω ξαναασχοληθεί ο υπολογισμός του μέσου όρου του εισοδήματος επιβολής εισφοράς σε περίπτωση που: το 2013 άγαμος είχε 3000,το 2014 είχε 3000 το 2015 παντρεύτηκε(εγγαμος)με εισόδημα 66000 γίνεται ώς εξής?

(3000+3000+66000)/3=24000? άρα εντάσσεται (επειδή το 15 είχε οικογενειακό εισόδημα <35.000) και με την προυπόθεση βέβαια τα ακαθάριστα έσοδα του απο το ε3 είναι κάτω απο 40.000.

Κάθε βοήθεια πολύτιμη

 

Το έχει στις ερωτήσεις απαντήσεις :

26. Για δυνητικό ωφελούμενο, του οποίου η οικογενειακή κατάσταση άλλαξε το φορολογικό έτος 2015 από άγαμη σε έγγαμη, το ανώτατο όριο του μέσου όρου του εισοδήματος επιβολής εισφοράς της τριετίας (2013, 2014, 2015), βάσει ποιας οικογενειακής κατάστασης λαμβάνεται υπόψη;
Απάντηση: Θα ληφθεί υπόψη η οικογενειακή κατάσταση του δικαιούχου κατά το φορολογικό έτος 2015, ήτοι έγγαμη. Επομένως, το άνω όριο του μέσου όρου του εισοδήματος επιβολής εισφοράς της τριετίας είναι 35.000€. Ο μέσος όρος θα είναι ίσος με το 1/3 του αθροίσματος των ατομικών εισοδημάτων για τα έτη 2013 και 2014 και του οικογενειακού του έτους 2015.
(βλ. Κεφάλαιο Ι.1.4 - Δικαιούχοι – Όροι και Προϋποθέσεις Συμμετοχής και Παράρτημα V- Διαδικασία και κριτήρια αξιολόγησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

 

Μία ερώτηση προς λογιστές κυρίως. Πως δηλώνετε την επιδότηση; Εννοώ πχ τα τιμολόγια δεν προσμετρούνται στον υπολογισμό των εξόδων ή η επιδότηση γράφεται στα βιβλία σαν έσοδο;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, alex7 είπε

Καλημέρα

 

Μία ερώτηση προς λογιστές κυρίως. Πως δηλώνετε την επιδότηση; Εννοώ πχ τα τιμολόγια δεν προσμετρούνται στον υπολογισμό των εξόδων ή η επιδότηση γράφεται στα βιβλία σαν έσοδο;

 

Ευχαριστώ

ανάλογα την επιδότηση πρέπει να βλέπεις την απόφαση της η αν ειναι σε ειδική διάταξη . Πάντως η  αυξάνει τα έσοδα η μειώνει τα έξοδα που άφορα .για μένα από την εμπειρία μου στον γενικό κανόνα  που δεν ειναι στις εξαιρέσεις  πιο ασφαλές να αυξάνεις   τα έσοδα .χάθηκε  ο εξωδικαστικος μου έτσι ... επειδη μείωσα τα έξοδα που δεν  ηταν λάθος  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...