Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ενισχυση αυτoαπασχολησης πτυχιουχων τριτοβαθμιας εκπαιδευσης


panozit

Ερώτηση

Συνεχιζω το προηγουμενο θέμα..

 

Ειναι κανεις αλλος συναδελφος που ενδιαφερεται για το προγραμμα αυτο;

Ας γραφουμε εδω τυχων ερωτησεις και αποριες που εχουμε.

 

Εγω προσωπικα ενδιαφερομαι και εχω και τις αποριες μου.. αλλα απ οτι φαινεται ουτε τηλεφωνα σηκωνουν ουτε email απαντουν στο γραφειο πληροφορησης της επανεκ. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα σας και καλό σαβ/κο. Απορία που μου ήρθε σήμερα. Σε περίπτωση που ο λογιστής ή εκείνος που κάνει τον φάκελο είανι συγγενής β'βαθμού επιδοτούντε αυτές οι δαπάνες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι μπορει να βαλει μεσα τετοιες δαπανες..δεν υπαρχει περιορισμος για προμηθευτες εκτος απο προσωπικο και απο μισθωτες-εκμισθωτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είπα να μην ασχοληθώ με τα ΕΣΠΑ και ο πελάτης μου βρήκε εταιρία που θα τα αναλάβει. Αν μου ζητάει φορολογική ενημερότητα και ασφαλιστική και άλλα δικαιολογητικά είναι δική μας δουλειά να τα βρίσκουμε και να τα στέλνουμε? Αναρωτιέμαι ποιες είναι οι υποχρεώσεις μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει καποιος ιδεα για το πως πρεπει να συμπληρωθει σωστα ο πινακας 11 "Χρηματοδοτικο σχημα";

Για ενα παραδειγμα προτασης Α ποσου με χρηση προκαταβολης ή "ειδικου λογαριασμου"... ποια πεδια συμπληρωνονται;

Τους εστειλα μερικες ερωτησεις μεσω email και η απαντηση για την συγκεκριμενη, μετα απο 15 ημερες, ηταν "συμπληρωνεται αυτοματα".:huh:

Επισης εαν καποιος ανεργος, αφου κανει την αιτηση στο συστημα (με ενεργο δελτιο ανεργιας/βεβαιωση ανεργιας την ημερα της αιτησης), προσληφθει μετα απο ενα μηνα πχ για εποχικη εργασια την περιοδο του καλοκαιρου, χανει την συμμετοχη του;

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 hours ago, zampeiros22 said:

Είπα να μην ασχοληθώ με τα ΕΣΠΑ και ο πελάτης μου βρήκε εταιρία που θα τα αναλάβει. Αν μου ζητάει φορολογική ενημερότητα και ασφαλιστική και άλλα δικαιολογητικά είναι δική μας δουλειά να τα βρίσκουμε και να τα στέλνουμε? Αναρωτιέμαι ποιες είναι οι υποχρεώσεις μας.

 

υποχρεωση σας ειναι να δοσετε τους κωδικους ταξις στον επαγγελματια ωστε με ευθυη του να τους δοσει στους συμβουλους να κανουν τη δουλεια τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 minutes ago, ethos said:

 

υποχρεωση σας ειναι να δοσετε τους κωδικους ταξις στον επαγγελματια ωστε με ευθυη του να τους δοσει στους συμβουλους να κανουν τη δουλεια τους

Σωστός ο συνάδελφος..επίσης τα τιμολόγια(και οι πληρωμες) που θα αφορούν το πρόγραμμα θα τα καταχωρεί ο λογιστής και μετά θα τα δίνει στην "εταιρία" να τα βάζει σε δικό τους φάκελο ειδάλλως θα μπλέξουν οι λογιστές με τραγελαφικες καταστάσεις του στυλ "παίρνει ο επιχειρηματίας τηλ τον λογιστή του αναφέρει μια λίστα τιμολογιών-πιστοποιητικών-πληρωμών και ότι άλλο θέλει η εταιρεία τα μαζεύει ο λογιστής (κανει όλη την δουλειά δηλαδή) τα στέλνει στην "εταιρεία" η εταιρεία αλλάζει τα χαρτιά φάκελο τα στέλνει στο υπουργείο και στο τέλος πληρώνεται μόνο η εταιρεία..βρε ουστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 hours ago, MALLIAS81 said:

Σωστός ο συνάδελφος..επίσης τα τιμολόγια(και οι πληρωμες) που θα αφορούν το πρόγραμμα θα τα καταχωρεί ο λογιστής και μετά θα τα δίνει στην "εταιρία" να τα βάζει σε δικό τους φάκελο ειδάλλως θα μπλέξουν οι λογιστές με τραγελαφικες καταστάσεις του στυλ "παίρνει ο επιχειρηματίας τηλ τον λογιστή του αναφέρει μια λίστα τιμολογιών-πιστοποιητικών-πληρωμών και ότι άλλο θέλει η εταιρεία τα μαζεύει ο λογιστής (κανει όλη την δουλειά δηλαδή) τα στέλνει στην "εταιρεία" η εταιρεία αλλάζει τα χαρτιά φάκελο τα στέλνει στο υπουργείο και στο τέλος πληρώνεται μόνο η εταιρεία..βρε ουστ

Τα πρωτότυπα να τα δίνουμε σε αυτούς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 hours ago, zampeiros22 said:

Τα πρωτότυπα να τα δίνουμε σε αυτούς??

Τα πρωτοτυπα θα πρεπει να υπαρχουν καπου ξεχωριστα για να σφραγιστουν σε περιπτωση ελεγχου..εφοσον την διαχειρηση θα την εχουν οι εταιρειες καλο ηταν να τα εχουν αυτοι..εσυ μονο φωτοτυπιες με ενημερωση του επιχειρηματια οτι τα πρωτοτυπα τα εχει η εταιρεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 hours ago, MALLIAS81 said:

Τα πρωτοτυπα θα πρεπει να υπαρχουν καπου ξεχωριστα για να σφραγιστουν σε περιπτωση ελεγχου..εφοσον την διαχειρηση θα την εχουν οι εταιρειες καλο ηταν να τα εχουν αυτοι..εσυ μονο φωτοτυπιες με ενημερωση του επιχειρηματια οτι τα πρωτοτυπα τα εχει η εταιρεια

Έτσι ακριβώς θα κάνω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 5/4/2016 at 0:05 ΜΜ, panozit said:

Επισης εαν καποιος ανεργος, αφου κανει την αιτηση στο συστημα (με ενεργο δελτιο ανεργιας/βεβαιωση ανεργιας την ημερα της αιτησης), προσληφθει μετα απο ενα μηνα πχ για εποχικη εργασια την περιοδο του καλοκαιρου, χανει την συμμετοχη του;

 

Ευχαριστω.

έχει πέρει κάποιος απάντηση σχετικά με αυτό το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 hours ago, olikampas said:

έχει πέρει κάποιος απάντηση σχετικά με αυτό το θέμα?

Με βαση της συχνες ερωτησεις-απαντησεις εχουμε την εξης απαντηση

80.
Ενδιαφερόμενος ο οποίος πληροί όλες τις προϋποθέσεις συμμετοχής στη δράση
ως άνεργος
,
υποβάλλει αίτηση χρηματοδότης και μέχρι την υποβολή των
δικαιολογητικών ένταξης στη δράση, εφόσον εγ
κριθεί,
μπορεί να δουλέψει ως
μισθωτός;
Απάντηση:
Ο χρόνος πλήρωσης των προϋποθέσεων συμμετοχής στη Δράση ορίζεται ρητά στη
Πρόσκλησή της. Ειδικότερα για τους ανέργους σημειώνεται στο Κεφάλαιο I.1.4
ότι
δυνητικοί δικαιούχοι της Δράσης είναι Α: «Άνεργοι
εγγεγραμμένοι στα μητρώα ανέργων
του ΟΑΕΔ
κατά την υποβολή της αίτησης
»
.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπότε να υποθέσουμε ότι μπορεί να εργαστεί;

Την διάβασα κι εγώ την απάντηση τους αυτή, απλώς για κάποιο λόγο δεν μου είναι αρκετά σαφές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 hour ago, panozit said:

Οπότε να υποθέσουμε ότι μπορεί να εργαστεί;

Την διάβασα κι εγώ την απάντηση τους αυτή, απλώς για κάποιο λόγο δεν μου είναι αρκετά σαφές..

Με αυτό το κράτος τίποτα δεν είναι σαφές .... γιαυτό είμαστε όλοι υποψιασμένοι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 8/4/2016 at 10:02 ΠΜ, panozit said:

Οπότε να υποθέσουμε ότι μπορεί να εργαστεί;

Την διάβασα κι εγώ την απάντηση τους αυτή, απλώς για κάποιο λόγο δεν μου είναι αρκετά σαφές..

Δεν ακυρώνεται η συμμετοχή σου (αρκεί τη μέρα δημοσίευσης και την ημέρα που υπέβαλλες την πρόταση να ήσουν άνεργος καταγεγραμμένος στα μητρώα του ΟΑΕΔ). Αν επιλεγείς όμως θα πρέπει να παραιτηθείς από την εργασία ώστε να υπογράψεις την σύμβαση και να προχωρήσεις στην υλοποίηση του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλή εβδομάδα

Για αγορά τηλεφωνικού εξοπλισμού στην κατηγορία 8

Στην κατηγορία 1 θα βάλεις τα έξοδα για κινητή και σταθερή τηλεφωνία και Internet (πχ Cosmote)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 hours ago, alex7 said:

Καλή εβδομάδα

Για αγορά τηλεφωνικού εξοπλισμού στην κατηγορία 8

Στην κατηγορία 1 θα βάλεις τα έξοδα για κινητή και σταθερή τηλεφωνία και Internet (πχ Cosmote)

Στην 8 αν είναι πάνω απο 1500€/τμχ. Κάτω αυτού του ποσού, στην 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 hours ago, Annushka said:

Στην 8 αν είναι πάνω απο 1500€/τμχ. Κάτω αυτού του ποσού, στην 7.

Γιατί μπαίνουν στην 7?? Η 7 αφορά αποσβέσεις παγίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

11 hours ago, Annushka said:

Στην 8 αν είναι πάνω απο 1500€/τμχ. Κάτω αυτού του ποσού, στην 7.

Καλημέρα....  Δεν είναι υποχρεωτικό....

 

Προσοχή όμως. Αν σκοπεύεται να αγοράσετε λίγο εξοπλισμό (και το κάθε τμχ να έχει αξία κάτω των 1500€) βολεύει να τον βάλετε στις αποσβέσεις παγίων (κατηγορία δαπάνης 7). Θα αργήσετε περισσότερο να πάρετε τα χρήματα (αν τον αγοράσετε φέτος θα τα πάρετε το 2017 που θα κάνετε απόσβεση των παγίων του 2016) αλλά η χρήση της κατηγορίας δαπάνης 8 (αγορά εξοπλισμού) δεσμεύει τον δικαιούχο να διατηρήσει την επένδυση του και τρία (3) έτη μετά την τελευταία πληρωμή από το πρόγραμμα (σύνολο δηλαδή τουλάχιστον 5 έτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε μία ημερίδα που είχα παρευρεθεί είχαν πει άτομα του υπουργείου ότι ζήτησαν παράταση και κατά πάσα πιθανότητα θα πάρουν. Μην το δένετε σαν σίγουρο ή επίσημο και μην βασίζεστε σε αυτό.

Εγώ στους πελάτες μας τους λέω πρώτα να υποβάλουν την δήλωση και μετά να οριστικοποιήσουμε την πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως επικοινωνία που είχα με το υπουργίο μου είπαν ότι δεν ειναι υποχρεωτική η υποβολή της δήλωσης!!

Να κάνω και 2 ερωτήσεις αν γνωρίζεται:
Α) Για βελτιώσεις σε ήδη υπάρχων site μπορούν να μπουν οι δαπάνες στο πρόγραμμα?
Β) Για ατομική εταιρία όπου το φυσικό πρόσωπο είχε κάνει έναρξη το 2006 με ΚΑΔ άσχετο με τις σπουδές και στην συνέχεια τον Αύγουστο του 2008 έκανε έναρξη με ΚΑΔ σχετικά με τον τίτλο σπουδών και στην συνέχεια τον Δεκέμβριο διακοπή του πρώτου ΚΑΔ, σαν ημερομηνία έναρξης βάζουμε το 2006 ή το 2008??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υποχρεωτική σίγουρα δεν είναι αλλά για να είσαι καλυμμένος για το εισόδημα.

Όσο για το Β πρέπει να βάλεις την έναρξη και στους ΚΑΔ θα δηλώσεις αυτούς που ισχύουν τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 hours ago, alex7 said:

 

Καλημέρα....  Δεν είναι υποχρεωτικό....

 

Προσοχή όμως. Αν σκοπεύεται να αγοράσετε λίγο εξοπλισμό (και το κάθε τμχ να έχει αξία κάτω των 1500€) βολεύει να τον βάλετε στις αποσβέσεις παγίων (κατηγορία δαπάνης 7). Θα αργήσετε περισσότερο να πάρετε τα χρήματα (αν τον αγοράσετε φέτος θα τα πάρετε το 2017 που θα κάνετε απόσβεση των παγίων του 2016) αλλά η χρήση της κατηγορίας δαπάνης 8 (αγορά εξοπλισμού) δεσμεύει τον δικαιούχο να διατηρήσει την επένδυση του και τρία (3) έτη μετά την τελευταία πληρωμή από το πρόγραμμα (σύνολο δηλαδή τουλάχιστον 5 έτη).

Αν έχεις χρόνο, μπορείς να με παραπέμψεις στην σελ. της πρόσκλησης για αυτό που γράφεις.

Πάγιο αξίας μικρότερης των 1500€ μπορεί να αποσβεστεί πλήρως το έτος κτήσης.

Αν προσκομιστεί το τιμολόγιο για αγορά παγίου κάτω των 1500€ θα πρέπει να γίνει πρώτα η απόσβεση και μετά να πληρωθεί; Μπορεί να μου ξέφυγε και να μην το έχω προσέξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...