Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ενισχυση αυτoαπασχολησης πτυχιουχων τριτοβαθμιας εκπαιδευσης


panozit

Ερώτηση

Συνεχιζω το προηγουμενο θέμα..

 

Ειναι κανεις αλλος συναδελφος που ενδιαφερεται για το προγραμμα αυτο;

Ας γραφουμε εδω τυχων ερωτησεις και αποριες που εχουμε.

 

Εγω προσωπικα ενδιαφερομαι και εχω και τις αποριες μου.. αλλα απ οτι φαινεται ουτε τηλεφωνα σηκωνουν ουτε email απαντουν στο γραφειο πληροφορησης της επανεκ. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Προσωπικά δεν θα ασχοληθώ με τα προγράμματα.

Ενημέρωσα βέβαια τους πελάτες μου για την δημοσίευσή τους και τους συνέστησα γραφεία που ασχολούνται για να ενημερωθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το πρόγραμμα των πτυχιούχων και για την κατηγορία των υφιστάμενων επιχειρήσεων θα ήθελα να ρωτήσω

1. αναγνωρίζονται σαν επιλέξιμες -επιχορηγούμενες δαπάνες και οι αποσβέσεις παγίων που είχαν αγοραστεί προηγούμενα έτη και δεν έχουν αποσβεσθεί κατά την ημερομηνία υποβολής της πρότασης?Σε αυτήν την περίπτωση εφόσον είναι επιλέξιμη δαπάνη θα χρειαστεί να προσκομίσω αντίγραφα μητρώου παγίων προηγούμενων ετών για να δούνε ότι δεν έχουν αποσβεσθεί και επίσης αντίγραφα τιμολογίων και παραστατικά εξοφλήσεων?

2. Εφόσον η αγορά εξοπλισμού είναι επιλέξιμη δαπάνη αν ο επιχειρηματίας αγοράσει πάγιο εξοπλισμό αξίας μεγαλύτερης των 1500 euro θα είναι επιλέξιμη-επιχορηγούμενη δαπάνη η συνολική αξία της αγοράς ή μόνο το ποσό της απόσβεσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 hour ago, MARIOSMD11 said:

Για το πρόγραμμα των πτυχιούχων και για την κατηγορία των υφιστάμενων επιχειρήσεων θα ήθελα να ρωτήσω

1. αναγνωρίζονται σαν επιλέξιμες -επιχορηγούμενες δαπάνες και οι αποσβέσεις παγίων που είχαν αγοραστεί προηγούμενα έτη και δεν έχουν αποσβεσθεί κατά την ημερομηνία υποβολής της πρότασης?Σε αυτήν την περίπτωση εφόσον είναι επιλέξιμη δαπάνη θα χρειαστεί να προσκομίσω αντίγραφα μητρώου παγίων προηγούμενων ετών για να δούνε ότι δεν έχουν αποσβεσθεί και επίσης αντίγραφα τιμολογίων και παραστατικά εξοφλήσεων?

2. Εφόσον η αγορά εξοπλισμού είναι επιλέξιμη δαπάνη αν ο επιχειρηματίας αγοράσει πάγιο εξοπλισμό αξίας μεγαλύτερης των 1500 euro θα είναι επιλέξιμη-επιχορηγούμενη δαπάνη η συνολική αξία της αγοράς ή μόνο το ποσό της απόσβεσης?

1. Δαπάνες μετά από κάποια ημερομηνία, νομίζω 17/3 - χωρίς να είμαι σίγουρος για την ημερομηνία.

2. Τη συνολική αξία.

Διάβασε την προκύρηξη ολόκληρη θα σου λυθούν οι απορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άρα ποιο το νόημα να επιχορηγεί τις αποσβέσεις?Αφού το ποσό της αγοράς των παγίων το εντάσσει και το επιχορηγεί στην κατηγορία αγοράς εξοπλισμού. Ποιες αποσβέσεις μπορούν να επιχορηγηθούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 minutes ago, MARIOSMD11 said:

Άρα ποιο το νόημα να επιχορηγεί τις αποσβέσεις?Αφού το ποσό της αγοράς των παγίων το εντάσσει και το επιχορηγεί στην κατηγορία αγοράς εξοπλισμού. Ποιες αποσβέσεις μπορούν να επιχορηγηθούν?

Όντως έχεις δίκιο γράφει για αποσβέσεις παγίων.

Δεν αναφέρει κάτι για το χρονικό διάστημα της απόσβεσης των παγίων; Όπως πχ εισφορές για δύο χρόνια;

 

Επιλέξιμες δαπάνες:

• Λειτουργικά (ενοίκια επαγγελματικού χώρου, δαπάνες ηλεκτρισμού, σταθερής και κινητής επαγγελματικής τηλεφωνίας, ύδρευσης, θέρμανσης, λοιπές κοινόχρηστες δαπάνες, δαπάνες φιλοξενίας σε θερμοκοιτίδες, κ.α.)

• Δαπάνες για αμοιβές τρίτων (νομική, συμβουλευτική, λογιστική υποστήριξη, σύνταξη και παρακολούθηση επιχειρηματικού σχεδίου, υπηρεσίες θερμοκοιτίδας, εξειδικευμένα σεμινάρια επαγγελματικής κατάρτισης, κ.α.)

• Δαπάνες προβολής, δικτύωσης και συμμετοχής σε εκθέσεις

• Προμήθεια αναλωσίμων

• Ασφαλιστικές εισφορές δικαιούχου (επιχειρηματία/εταίρων)

• Μισθολογικό κόστος για νέα/ες θέση/εις μέχρι 12.000€

• Αποσβέσεις παγίων / Χρηματοδοτική μίσθωση εξοπλισμού

• Αγορά/Χρηματοδοτική μίσθωση εξοπλισμού /Διαμόρφωση εσωτερικού χώρου μικρής κλίμακας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η δική μου ερώτηση είναι η εξής:

Το πρόγραμμα αποκλείει οσους έχουν επιδοτηθει απο το 2012 και μετά από κάποιο άλλο πρόγραμμα. Ισχύει το ίδιο και για εκείνα του ΟΑΕΔ (ΕΣΠΑ 2007-2013) που σου επιδοτούσαν τις ασφαλιστικές εισφορές? Δεν περιείχαν κατάρτιση εκείνα, η δική μου περίπτωση είναι το "ειδικο διετες για προσληψη 29.000 ανεργων". Οι επιχειρήσεις λοιπόν που είχαν επιδοτηθεί τότε (όσες ήταν μετα το '12) για να προσλάβουν κάποιον άνεργο, αποκλείονται σήμερα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 hour ago, grigorislembessis said:

Όντως έχεις δίκιο γράφει για αποσβέσεις παγίων.

Δεν αναφέρει κάτι για το χρονικό διάστημα της απόσβεσης των παγίων; Όπως πχ εισφορές για δύο χρόνια;

 

Επιλέξιμες δαπάνες:

• Λειτουργικά (ενοίκια επαγγελματικού χώρου, δαπάνες ηλεκτρισμού, σταθερής και κινητής επαγγελματικής τηλεφωνίας, ύδρευσης, θέρμανσης, λοιπές κοινόχρηστες δαπάνες, δαπάνες φιλοξενίας σε θερμοκοιτίδες, κ.α.)

• Δαπάνες για αμοιβές τρίτων (νομική, συμβουλευτική, λογιστική υποστήριξη, σύνταξη και παρακολούθηση επιχειρηματικού σχεδίου, υπηρεσίες θερμοκοιτίδας, εξειδικευμένα σεμινάρια επαγγελματικής κατάρτισης, κ.α.)

• Δαπάνες προβολής, δικτύωσης και συμμετοχής σε εκθέσεις

• Προμήθεια αναλωσίμων

• Ασφαλιστικές εισφορές δικαιούχου (επιχειρηματία/εταίρων)

• Μισθολογικό κόστος για νέα/ες θέση/εις μέχρι 12.000€

• Αποσβέσεις παγίων / Χρηματοδοτική μίσθωση εξοπλισμού

• Αγορά/Χρηματοδοτική μίσθωση εξοπλισμού /Διαμόρφωση εσωτερικού χώρου μικρής κλίμακας

Αναφέρεται σε αποσβέσεις γιατι αφορά πάγια με αξία κάτω απο 1500€ που μπορούν να αποσβεστούν εξ' ολοκλήρου.

Αν έχει μεγαλύτερη αξία, τότε πάει στις δαπάνες εξοπλισμού.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει, και απάντηση δεν πήρα απο τον φορέα είναι ποιος ο λόγος ύπαρξης του παραρτήματος 9 για τις προβληματικές επιχ, στο πρόγραμμα των πτυχιούχων. Η βιωσιμότητα της επιχείρησης δεν βαθμολογείται ούτε είναι κριτήριο. Στην πρόσκληση αναφέρει ως κριτήριο βαθμολογίας το ατομικό/ οικογενειακό εισόδημα.Η βιωσιμότητα δεν καταλαβαίνω που κολλάει. Αν κάποιος το έχει ξεκαθαρίσει, ας με διαφωτίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 hour ago, thanos89 said:

Η δική μου ερώτηση είναι η εξής:

Το πρόγραμμα αποκλείει οσους έχουν επιδοτηθει απο το 2012 και μετά από κάποιο άλλο πρόγραμμα. Ισχύει το ίδιο και για εκείνα του ΟΑΕΔ (ΕΣΠΑ 2007-2013) που σου επιδοτούσαν τις ασφαλιστικές εισφορές? Δεν περιείχαν κατάρτιση εκείνα, η δική μου περίπτωση είναι το "ειδικο διετες για προσληψη 29.000 ανεργων". Οι επιχειρήσεις λοιπόν που είχαν επιδοτηθεί τότε (όσες ήταν μετα το '12) για να προσλάβουν κάποιον άνεργο, αποκλείονται σήμερα??

Με μια μικρή επιφύλαξη σου λέω πως μάλλον αποκλείονται αυτές οι επιχειρήσεις που αναφέρεις. Σε δικό μου αντίστοιχο ερώτημα για τα voucher, μου είπαν οτι δεν αποκλείονται μόνο οι επιχειρήσεις που είχαν απασχολήσει τα άτομα για πρακτική άσκηση (το πεντάμηνο δηλαδή), αν είχαν προχωρήσει σε πρόσληψη με επιδότηση μετά την λήξη της πρακτικής, δεν μπορούν να καταθέσουν αίτηση τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να καταλάβω αν κάποιος είχε coucher και προχώρησε σε πρόσληψη μετά μπορεί?

Εχω την εντύπωση ότι απ την στιγμή που είχε κάποιος voucher τον αποκλείει αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
5 minutes ago, PARALOGISTIKA said:

Με μια μικρή επιφύλαξη σου λέω πως μάλλον αποκλείονται αυτές οι επιχειρήσεις που αναφέρεις. Σε δικό μου αντίστοιχο ερώτημα για τα voucher, μου είπαν οτι δεν αποκλείονται μόνο οι επιχειρήσεις που είχαν απασχολήσει τα άτομα για πρακτική άσκηση (το πεντάμηνο δηλαδή), αν είχαν προχωρήσει σε πρόσληψη με επιδότηση μετά την λήξη της πρακτικής, δεν μπορούν να καταθέσουν αίτηση τώρα..

Την ίδια απάντηση μου έδωσε κάποιος από γραφείο που ασχολείται με το ΕΣΠΑ, οτι αποκλείονται. Μου κάνει εντύπωση, αλλά να μου πεις, ψάχνουν κριτήρια να περιορίσουν τους δικαιούχους. Ευχαριστώ συνάδελφε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναφέρεται σε αποσβέσεις γιατι αφορά πάγια με αξία κάτω απο 1500€ που μπορούν να αποσβεστούν εξ' ολοκλήρου.

Αν έχει μεγαλύτερη αξία, τότε πάει στις δαπάνες εξοπλισμού.

 

 

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 hour ago, MARIOSMD11 said:

Αναφέρεται σε αποσβέσεις γιατι αφορά πάγια με αξία κάτω απο 1500€ που μπορούν να αποσβεστούν εξ' ολοκλήρου.

Αν έχει μεγαλύτερη αξία, τότε πάει στις δαπάνες εξοπλισμού.

 

 

Πως έβγαλες αυτό το συμπέρασμα??

Το γράφει στην πρόσκληση σελ. 15 και 16 στις υποσημειώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οσον αφορα την εγγυητικη επιστολη, πως ακριβως κινουμαστε; εχει κανεις παρομοια εμπειρια;

 

Υπαρχουν σημεια προσοχης κτλ;

 

πχ εγω προσωπικα θελω να ενταχθω στο προγραμμα και θελω να κανω χρηση της επιλογης αυτης.

 

Θα την στειλω μαζι με τα δικαιολογητικα αν και οταν προεγκριθω; λογικα θα ανοιξει και φορμα στο ΠΣΚΕ καποια στιγμη οπου θα δηλωνουμε την εγγ. επιστολη σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά με τα voucher έχουμε μια σίγουρη απάντηση?

Όποιος έχει "προσλάβει" εργαζόμενο με voucher τον αποκλείει το πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι δεν μπορει να μπει..εχει απαντηθει και στις ερωτοπαντησεις του προγραμματος..διαβασε προς το τελος για να επιβεβαιωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Τελικά με τα voucher έχουμε μια σίγουρη απάντηση?

Όποιος έχει "προσλάβει" εργαζόμενο με voucher τον αποκλείει το πρόγραμμα?

Ναι, δυστυχώς. Όπως  ειπώθηκε ήδη, δες τις σχετικές ερωτοαπαντήσεις Νο 69 αλλά και Νο 79.

---------

Όσον αφορά το πως θα προσκομιστεί η εγγυητική επιστολή είναι βασανιστικά πρόσκαιρο αλλά κα μη επουσιώδες ... Κάνε πρόταση, πάρε την έγκριση και κατόπιν τα εόρτια! Εφόσον θες να μάθεις την διαδικασία έκδοσης εγγυητικής επιστολής, απευθύνσου σε Τράπεζα τής επιλογής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας. Δηλαδή για να καταλάβω κάποιος που είχε για ένα 3μηνο, χωρίς πρόσληψη υπάλληλο από voucher τον πετάει έξω??? Καλά δεν είναι λίγο υπερβολικό αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβάζω τώρα την προκύρηξη. Σελίδα 13, προϋποθέσεις συμμετοχής κατηγορία δικαιούχων Β', παράγραφος 9:
"Να μην έχουν ενταχθεί σε συγχραματοδοτούμενα προγράμματα με την ιδιότητα του ατομικού επιχειρηματί/επιτηδευματία ή του εταίρου σε επιχορηγούμενη εταιρεία, από την 1/1/2012 μέχρι και την ημερομηνία υποβολής της αίτησης χρηματοδότησης, πλην προγραμμάτων κατάρτιση."
Τα προγράμματα voucher ήταν προγράμματα κατάρτισης. Άρα εάν δεν έχει γίνει πρόσληψη μετά την λήξη του προγράμματος μπορεί να ενταχθεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Διαβάζω τώρα την προκύρηξη. Σελίδα 13, προϋποθέσεις συμμετοχής κατηγορία δικαιούχων Β', παράγραφος 9:
"Να μην έχουν ενταχθεί σε συγχραματοδοτούμενα προγράμματα με την ιδιότητα του ατομικού επιχειρηματί/επιτηδευματία ή του εταίρου σε επιχορηγούμενη εταιρεία, από την 1/1/2012 μέχρι και την ημερομηνία υποβολής της αίτησης χρηματοδότησης, πλην προγραμμάτων κατάρτιση."
Τα προγράμματα voucher ήταν προγράμματα κατάρτισης. Άρα εάν δεν έχει γίνει πρόσληψη μετά την λήξη του προγράμματος μπορεί να ενταχθεί κανονικά.

"...

69. Ένας ιατρός, ο οποίος πληροί τα Εισοδηματικά Κριτήρια και έχει επιλέξιμο ΚΑΔ αλλά μετά το 2012 πήρε ένα άτομο με Voucher και ένα άτομο μέσω Προγράμματος Νέων Θέσεων Εργασίας μπορεί να μπει στο συγκεκριμένο Πρόγραμμα;
Απάντηση:
Δεν μπορεί να συμμετέχει στη Δράση εφόσον έχει ενταχθεί σε συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα, με την ιδιότητα του ατομικού επιχειρηματία/επιτηδευματία ή του εταίρου σε επιχορηγούμενη εταιρεία, από την 1/1/2012 μέχρι και την ημερομηνία υποβολής της αίτησης χρηματοδότησης, πλην προγραμμάτων κατάρτισης. Η δυνατότητα υποβολής στη Δράση προϋποθέτει την πλήρωση σωρευτικά όλων των απαιτούμενων τυπικών προϋποθέσεων συμμετοχής που αναλύονται στο Κεφάλαιο Ι.1.4 της Πρόσκλησης.

... "

Εφόσον το Voucher, έχει έστω και ένα ευρώ επιχορήγηση προς τον επιτηδευματία, θεωρώ ότι είναι εκτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πελάτης μου δεν πήρε επιδότηση. Τα πάντα γινόνταν μέσω του παρόχου κατάρτισης και εκείνοι πλήρωναν τους υπαλλήλους. Ούτε ΑΠΔ έστελνε. Και στην σύμβαση που υπέγραψαν αναφέρει πρόγραμμα κατάρτισης. Δεν ξέρω αν διαφέρουν από τον κάθε πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
 

Πελάτης μου δεν πήρε επιδότηση. Τα πάντα γινόνταν μέσω του παρόχου κατάρτισης και εκείνοι πλήρωναν τους υπαλλήλους. Ούτε ΑΠΔ έστελνε. Και στην σύμβαση που υπέγραψαν αναφέρει πρόγραμμα κατάρτισης. Δεν ξέρω αν διαφέρουν από τον κάθε πάροχο.

Μα χρηματοδοτείται συνάδελφε για να έχει έναν υπάλληλο στην επιχείρηση του..Είναι άσχετο αν στέλνει ΑΠΔ αυτός ή τα ΚΕΚ..Είναι εκτός και δεν θα γίνει αποδεκτή η αίτηση σας.. Αν προσέξετε λίγο τους προυπολογισμούς πχ για Κεντρική Μακεδονία είναι 19.500.000,00 και διαιρέσετε αυτό το ποσό με το μέγιστο που μπορεί να πάρει κάποιος 25.000,00 τότε οι θέσεις είναι πολύ λίγες (780 μόνο).. Και μιλάμε για μια πολύ μεγάλη περιοχή (κεντρική,ανατολική, Δυτική, Θεσσαλία,Θράκη κλπ)..Αντίστοιχα για την Αττική είναι μόνο 200 θέσεις..Είναι λογικό ότι ψάχνουν αφορμές για να κόβουν αιτήσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η τηλεφωνική απάντηση απο τον φορέα ήταν οτι αν η επιχείρηση είχε οικονομική ωφέλεια μέσω  προγράμματος τότε είναι εκτός. Στην ερώτηση 79, αν η επιχείρηση είχε απασχολήσει προσωπικό μέσω του προγράμματος που αναφέρεται στην 1η παράγραφο, τότε είναι οκ γιατι είναι πρόγραμμα κατάρτισης. Αν όμως είχε συνεχίσει και με το πρόγραμμα της 2ης παραγράφου τότε είναι εκτός.

Το γράφει και ο συνάδελφος PARALOGISTIKA λίγο πιο πάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζεται ποιες δαπάνες μπορούν να μπουν στις δαπάνες διαμόρφωσης εσωτερικού χώρου μικρής κλίμακας?
Μπορούν να μπουν δαπάνες αντικατάστασης κουφωμάτων?
Επίσης το κόστος για υδραυλικές εγκαταστάσεις και ηλεκτρολογικές για άνεργο που θέλει να ενταχθεί μπορούν να μπουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόγραμμα ενίσχυση τουριστικών μμε για τον εκσυχρονισμό τους και την ποιοτική αναβάθμιση των παρεχόμενων υπηρεσιών ξέρετε αν αποκλέιει όσους είχαν πάρει επιδότηση??Είναι μόνο γι αυτούς που απασχολούσαν προσωπικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...