Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απόφαση χορήγησης επιχορήγησης ΟΑΕΔ για το διετές πρόγραμμα ΝΘΕ


PARALOGISTIKA

Ερώτηση

Καλησπέρα,

έχω το εξής θέμα με επιχείρηση που είχε προσλάβει το 2013 άτομο μέσω του διετούς προγράμματος ΝΘΕ: έχει εγκριθεί κανονικά η επιχορήγηση και έχουν κατατεθεί τα απαραίτητα δικαιολογητικά ανα τρίμηνο. Κανονικά η επιδότηση έληξε τον Σεπτέμβριο του 2015 και για ένα επιπλέον έτος υποχρεούμαστε να διατηρήσουμε την θέση εργασίας. Όλα καλά μέχρι εδώ..

Το θέμα είναι οτι μας ήρθε ταχυδρομικώς την περασμένη εβδομάδα απο τον ΟΑΕΔ ένας φάκελος που περιέχει την απόφαση χορήγησης επιχορήγησης για τα έτη 2013 έως 2015. Η ημερομηνία όμως έκδοσης της απόφασης είναι η 03/09/2015! Σε επικοινωνία που είχα με τον ΟΑΕΔ, μου ανέφεραν οτι πλέον έχει καταργηθεί η υποχρέωση της επιχείρησης για έκδοση τιμολογίου (σχετικά με το ποσό της επιχορήγησης) και το ποσό αυτό βεβαιώθηκε φέτος για είσπραξη απο το ΙΚΑ.

Πως αντιμετωπίζουμε τώρα που δεν έχουμε τιμολόγιο στα χέρια μας, την καταχώρηση του ποσού της επιχορήγησης?

Μέχρι σήμερα καταχωρούσαμε κανονικά τα έξοδα μισθοδοσίας (χωρίς να αφαιρούμε το ποσό της επιχορήγησης) και περιμέναμε με την έκδοση του τιμολογίου να αφαιρέσουμε το ποσό απο τις δαπάνες μισθοδοσίας. Τώρα λοιπόν πρέπει να θεωρήσουμε οτι αυτή η απόφαση επέχει θέση τιμολογίου? και αν ναι, σε ποιό έτος θα το υπολογίσουμε? στο 2016 εφόσον τώρα λάβαμε την απόφαση ή στο 2015 που έχει πρωτοκολληθεί (για την ακρίβεια 09/2015)? και όσο αφορά το κεπυο τι γίνεται?

Φαντάζομαι οτι θα έχει προκύψει και σε άλλους συναδέλφους το θέμα.. πώς το αντιμετωπίζετε? ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
20 minutes ago, PARALOGISTIKA said:

Καλησπέρα,

έχω το εξής θέμα με επιχείρηση που είχε προσλάβει το 2013 άτομο μέσω του διετούς προγράμματος ΝΘΕ: έχει εγκριθεί κανονικά η επιχορήγηση και έχουν κατατεθεί τα απαραίτητα δικαιολογητικά ανα τρίμηνο. Κανονικά η επιδότηση έληξε τον Σεπτέμβριο του 2015 και για ένα επιπλέον έτος υποχρεούμαστε να διατηρήσουμε την θέση εργασίας. Όλα καλά μέχρι εδώ..

Το θέμα είναι οτι μας ήρθε ταχυδρομικώς την περασμένη εβδομάδα απο τον ΟΑΕΔ ένας φάκελος που περιέχει την απόφαση χορήγησης επιχορήγησης για τα έτη 2013 έως 2015. Η ημερομηνία όμως έκδοσης της απόφασης είναι η 03/09/2015! Σε επικοινωνία που είχα με τον ΟΑΕΔ, μου ανέφεραν οτι πλέον έχει καταργηθεί η υποχρέωση της επιχείρησης για έκδοση τιμολογίου (σχετικά με το ποσό της επιχορήγησης) και το ποσό αυτό βεβαιώθηκε φέτος για είσπραξη απο το ΙΚΑ.

Πως αντιμετωπίζουμε τώρα που δεν έχουμε τιμολόγιο στα χέρια μας, την καταχώρηση του ποσού της επιχορήγησης?

Μέχρι σήμερα καταχωρούσαμε κανονικά τα έξοδα μισθοδοσίας (χωρίς να αφαιρούμε το ποσό της επιχορήγησης) και περιμέναμε με την έκδοση του τιμολογίου να αφαιρέσουμε το ποσό απο τις δαπάνες μισθοδοσίας. Τώρα λοιπόν πρέπει να θεωρήσουμε οτι αυτή η απόφαση επέχει θέση τιμολογίου? και αν ναι, σε ποιό έτος θα το υπολογίσουμε? στο 2016 εφόσον τώρα λάβαμε την απόφαση ή στο 2015 που έχει πρωτοκολληθεί (για την ακρίβεια 09/2015)? και όσο αφορά το κεπυο τι γίνεται?

Φαντάζομαι οτι θα έχει προκύψει και σε άλλους συναδέλφους το θέμα.. πώς το αντιμετωπίζετε? ευχαριστω!

θα έπρεπε να μειώνετε μηνιαίως το ποσό των εργοδοτικών εισφορών από το 2013 ώς το 2015. Αφού δεν το κάνατε τότε ,δεν ξέρω τί είναι πιό σωστό και εφικτό σήμερα που μιλάμε...να προβείτε δηλαδή σε τροποποιητικές δηλώσεις των ετών αυτών(αλλά πώς θα γίνει αυτό όταν έχουν οριστικοποιηθεί οι εγγραφές στα βιβλία??) ή να  αφαιρέσετε μόνο το κόστος μισθοδοσίας του 2015 και να μην ασχοληθείτε με τα προηγούμενα(να σας τα βγάλει ο έλεγχος διαφορές όταν και εφόσν έρθει). Σίγουρα το 2016 δεν αφορά την συναλλαγή αυτή. Ας πούνε και άλλοι συνάδελφοι τη γνώμη τους.Εγώ πάντως θα προτιμούσα τη δεύτερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο διετές λαμβάνεις κατά διαστήματα απόφαση καταβολής επιχορήγησης ( ανα 3μηνο) και αυτή η απόφαση επέχει θέση τιμολογίου η οποία πηγαίνει στις συγκεντρωτικές καταστάσεις. Νομίζω τώρα σου ήρθε η απόφαση που αναφέρεται σε όλα τα έτη. Άρα έπρεπε να καταχωρήσεις όλες τις αποφάσεις που είχες πάρει με την ημερομηνία που εκδόθηκαν. Αν θυμάμαι καλά έως το 2013 εξέδιδες τιμολόγιο και απο το 2014 ο ΟΑΕΔ εξέδιδε απόφαση καταβολής επιχορήγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είχαμε λάβει καμία άλλη απόφαση επιχορήγησης. Τώρα μας έστειλαν συνολική απόφαση για το διάστημα 09/2013 εως 06/2015. Μάλιστα εφόσον η επιχορήγηση έληξε 09/2015, προφανώς θα μας στείλουν αργότερα κι άλλη απόφαση για το τελευταίο τρίμηνο. Βασίστηκα στην πολ.1147/2001 γι'αυτό και περίμενα το τιμολόγιο για να κάνω αφαιρετική εγγραφή στις δαπάνες τις μισθοδοσίας. Αυτό που θυμόμουν είναι οτι παλιότερα μας καλούσαν να κόψουμε το τιμολόγιο για να κλείσει το κατα καιρούς διάστημα επιχορήγησης. Δεν το γνώριζα οτι καταργήθηκε η υποχρέωση έκδοσης τιμολογίου. Το οτι μου έστειλαν Μάρτιο του 2016, απόφαση με ημερομηνία 9ου/2015??.... τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφαιρέστε το ποσό από το κόστος μισθοδοσίας του 2015. Δεν έχετε κανένα πρόβλημα ως προς την φορολογία της χρήσης. κανονικά στις ΜΥΦ ως έσοδο από ΟΑΕΔ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Καταλήγω κι εγώ οτι θα το καταχωρήσω ως αφαιρετικό ποσό στις δαπάνες μισθοδοσίας του 2015 εφόσον αυτή την ημερομηνία αναφέρει η απόφαση.. Αν και απο τον ΟΑΕΔ λένε οτι την έστειλαν τώρα γιατί μεσα στο 2016 εγκρίθηκε η πληρωμή. Ελπίζω να μην το καταχωρήσουν στο 2016 αυτοί και έχουμε θέμα με τις ΜΥΦ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς ίδια περίπτωση, με το πρόγραμμα να λήγει τον 02/2015, μας ηρθε η αποφαση της επιχορήγησης τον 10/2015, και απ'οτι βλέπω το εχουν στειλει και μυφ στο 4ο τρίμηνο του 2015. Οπότε αφαιρετικά απο τη μισθοδοσία του '15! Καλημέρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρόμοια περίπτωση, οι τρείς εγκριτικές αποφάσεις πληρωμής με ημερομηνία έκδοσης εντός του 2015, η  τελευταία εγκριτική εντός 2016. Του 2015 εγκριτικές αποφάσεις καταχωρούμε στο 2015 και την 2016 θα την καταχωρήσουμε στο 2016; (βάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 minutes ago, thanos89 said:

Ακριβώς ίδια περίπτωση, με το πρόγραμμα να λήγει τον 02/2015, μας ηρθε η αποφαση της επιχορήγησης τον 10/2015, και απ'οτι βλέπω το εχουν στειλει και μυφ στο 4ο τρίμηνο του 2015. Οπότε αφαιρετικά απο τη μισθοδοσία του '15! Καλημέρες!

Συνάδελφε η εγκριτική σου απόφαση έχει ημερομηνία 10ου/2015 ή την έλαβες τον 10ο του 2015? Ρωτάω επειδή ενω η δική μας έχει ημερομηνία πρωτοκόλλου 9ου/2015 δεν βλέπω να την έχουν στείλει στην μυφ.. μήπως τελικά την συμπεριλαμβάνουν στην μυφ όταν κάνουν την πληρωμή και όχι οταν εκδίδουν την απόφαση?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 minutes ago, PARALOGISTIKA said:

Συνάδελφε η εγκριτική σου απόφαση έχει ημερομηνία 10ου/2015 ή την έλαβες τον 10ο του 2015? Ρωτάω επειδή ενω η δική μας έχει ημερομηνία πρωτοκόλλου 9ου/2015 δεν βλέπω να την έχουν στείλει στην μυφ.. μήπως τελικά την συμπεριλαμβάνουν στην μυφ όταν κάνουν την πληρωμή και όχι οταν εκδίδουν την απόφαση?...

Η εγκριτική απόφαση έχει πρωτόκολλο 10ου/2015 κι εκεί το έχουν στείλει και μυφ (μεσα στον γεναρη πρεπει να μου ήρθε εμένα). Αυτό είναι και το λογικό, αφού δεν θα υπάρξει πληρωμή, οι εισφορές έχουν εκπέσει κατα τη διαρκεια των 2 χρόνων του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...