Jump to content
  • 0
amfilog

ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ

Question

Καλημέρα,

σε καινούργια μίσθωση περίπτερου χρειάζεται ενεργειακό πιστοποιητικο; Δεν αναφέρεται στις εξαιρέσεις κάτι αλλά για 4 τμ ; Καμμιά ιδέα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

το μισθωτήριο του περιπτερού δεν γίνεται μέσω ίντερνετ 

υπογράφεις χειρόγραφο με τον ανάπηρο και  πάει στο δήμο της περιοχής του περιπτέρου

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Από την 1η Ιανουαρίου 2016 είναι πλέον υποχρεωτική η έκδοση ενεργειακού πιστοποιητικού (ΠΕΑ) και για κτίσματα μικρότερα των 50 τ.μ., όταν αυτά ενοικιάζονται ή πωλούνται (πρόβλεψη νόμου του 2013). Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι και οι μικρές γκαρσονιέρες πλέον θα πρέπει να ελέγχονται για την ενεργειακή τους απόδοση. Στον νέο νόμο 4342/2015, στο άρθρο 58, παράγραφος 3, καθίσταται υποχρεωτική από 1-1-2016 η αναγραφή του ΠΕΑ στην ηλεκτρονική εφαρμογή των στοιχείων των νέων μισθώσεων ακινήτων, ενώ μέχρι τα τέλη του 2015 ήταν προαιρετική.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×