Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
Famas

Ε9 κληρονόμων χωρίς δήλωση θανάτου

Question

Υπάρχει περίπτωση όπου η θανούσα(10/2015) είχε συντάξει κανονικά διαθήκη, ΑΛΛΑ εξεδόθηκε ληξιαρχική πράξη θανάτου με λάθος στοιχεία( σαν πατρικό έβαλαν του γάμου) με αποτέλεσμα ο συμβολαιογράφος να μην μπορεί να δημοσιεύσει και για να διορθωθεί η ληξιαρχική πράξη να θέλει δικάσιμο και πάει συνεχώς σε αναβολή λόγω της αποχής τω νδικηγόρων

28/3 συμπληρώνεται η προθεσμία αποποίησης συμπεριλαμβανουμένων των 30 έξτρα ημερών σύμφωνα με την ΠΟΛ 1115/2015.

Δήλωση διαγραφής στο μητρώο ΔΕΝ μπορεί να γίνει, αφού δεν υπάρχει καν σωστή ληξιαρχική.

Προσανατολίζομαι να δηλώσω τους εξ αδιαθέτου κληρονόμους με τα αναλογα ποσοστά (επιζών σύζυγος και δύο τέκνα) στα Ε9 για το έτος 2015 του καθενός κι όταν δημοσιευτεί η διαθήκη κι έχουμε αποδοχή να διορθώσω τα ποσοστά, όπως έχουμε διαβάσει και σε άλλες περιπτώσεις.

Προβληματίζομαι μόνο στο ότι δεν μπορώ να δηλώσω στο μητρώο τον θάνατο.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

16 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Η μη δήλωση του θανάτου στο μητρώο της ΔΟΥ , δε σημαίνει ότι αλλάζει το στάτους της θανούσης. Παραμένει πεθαμένη και εσύ θα κάνεις όλες τις ενέργειες που ξέρεις σα να μην υπάρχει διαθήκη. Οταν με το καλό υπάρξει διορθώνεις την κατάσταση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ Sothris. Εάν όμως καθυστερήσει η όποια αποδοχή λόγω των διαδικασιών, οι εξ αδιαθέτου θα επιβαρυνθούν από τον ΕΝΦΙΑ του έτους, ασχέτως εάν τελικά χάσουν το όποιο ποσοστό έχουν πάνω στα ακίνητα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

μετα την διόρθωση θα επαναυπολογιστεί και ο ΕΝΦΙΑ 
και κάτι ακόμα 
υπάρχει μια πολ που δίνει το δικαίωμα στο μητρωο να κάνει την διαγραφή και χωρίς τα απαραίτητα δικαιολογητικά, ψάξε την , θα την ψάξω και γω 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ. 1178 

ΦΕΚ B 1940 - 09.09.2015
 

5. Η Φορολογική Διοίκηση, με οίκοθεν ενέργειες, μπορεί να προβαίνει στην απόδοση Α.Φ.Μ. ή σε ενημέρωση του φορολογικού Μητρώου, στις περιπτώσεις που διαπιστώνει ότι έχουν επέλθει μεταβολές, τις οποίες οι φορολογούμενοι, φυσικά, νομικά πρόσωπα και νομικές οντότητες δεν έχουν δηλώσει ως όφειλαν, εφόσον έχει στη διάθεσή της τα οριζόμενα, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις δικαιολογητικά. 

Το σχετικό έντυπο στις περιπτώσεις αυτές συμπληρώνεται από την υπηρεσία και φέρει συμπληρωμένη την ένδειξη «Υποβάλλεται από την Υπηρεσία». Η βεβαίωση που παράγεται από την καταχώρηση των στοιχείων της δήλωσης αρχειοθετείται στο φάκελο των υπόχρεων. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
5 minutes ago, ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ said:

μετα την διόρθωση θα επαναυπολογιστεί και ο ΕΝΦΙΑ 
και κάτι ακόμα 
υπάρχει μια πολ που δίνει το δικαίωμα στο μητρωο να κάνει την διαγραφή και χωρίς τα απαραίτητα δικαιολογητικά, ψάξε την , θα την ψάξω και γω 

η πολ είναι αυτή: http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21759/hl/1178

β) Στην παρ. 2 του άρθρου 3 προστίθεται εδάφιο ως εξής: Ειδικά σε περίπτωση θανάτου, φυσικού προσώπου μη επιτηδευματία, η δήλωση αυτή υποβάλλεται από οποιοδήποτε πρόσωπο (συγγενή ή μη) με την προσκόμιση μόνο της ληξιαρχικής πράξης θανάτου, το αργότερο μέχρι τη λήξη προθεσμίας υποβολής της δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος. 

Δεν μας είπαν όμως οτι όταν θα υποβάλουμε τη δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος, θα πρέπει να ξαναπεράσουμε από το Μητρώο με το πιστοποιητικό πλησιέστερων συγγενών ... για να δηλωθούν και να μπορέσουν να παραλάβουν τη δήλωση.. τουλάχιστον αυτό λένε εδώ πάνω οι ΔΟΥ..

καλημέρα..

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ XΑΛΚΙΔΕΟΣ kαι SophiaL, απλά στη περίπτωση μου ακόμα κι η ληξιαρχική είναι λάθος κι αν και θα μπορούσα να περάσω το θάνατο στο μητρώο, μου είπαν, όπως ανέφερε κι η SophiaL ότι είναι καλύτερα "προς όφελος του φορολογούμενου" να δηλωθεί μαζί με τα ανάλογα πιστοποιητικά  και να υποβληθούν και τα σχετικά Μ1 κ Μ7.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

την απάντηση Σοφία την στηρίζω περισσότερο στην "5" που γράφω και πάρα πάνω 

νομίζω σωστά η εφορία λέει όσα λέει 
δεν μπορεις να υποβάλεις δήλωση μιας και δεν έχουν καταχωριστεί οι κληρονόμοι που έχουν αυτό το δικαίωμα 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
10 minutes ago, Famas said:

Ευχαριστώ XΑΛΚΙΔΕΟΣ kαι SophiaL, απλά στη περίπτωση μου ακόμα κι η ληξιαρχική είναι λάθος κι αν και θα μπορούσα να περάσω το θάνατο στο μητρώο, μου είπαν, όπως ανέφερε κι η SophiaL ότι είναι καλύτερα "προς όφελος του φορολογούμενου" να δηλωθεί μαζί με τα ανάλογα πιστοποιητικά  και να υποβληθούν και τα σχετικά Μ1 κ Μ7.

τότε και έχοντας κατά νου ότι η δήλωση του θανόντος υποβάλετε χειρόγραφα, θα πρέπει να συνεννοηθείς με την εφορία 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
2 hours ago, Famas said:

Ευχαριστώ Sothris. Εάν όμως καθυστερήσει η όποια αποδοχή λόγω των διαδικασιών, οι εξ αδιαθέτου θα επιβαρυνθούν από τον ΕΝΦΙΑ του έτους, ασχέτως εάν τελικά χάσουν το όποιο ποσοστό έχουν πάνω στα ακίνητα.

Είτε καθυστερήσει κι άλλο η δημοσίευση της διαθήκης είτε όχι, οι εξ αδιαθέτου κληρονόμοι θα επιβαρυνθούν τον ΕΝΦΙΑ 2016. Αυτό δεν αλλάζει πια, από τη στιγμή που η διαθήκη δεν δημοσιεύθηκε μέχρι 31/12/2015. 

Τί εννοώ... Ακόμα κι αν είχε δημοσιευθεί η διαθήκη στον Ιανουάριο ή στον Φεβρουάριο ή ακόμα και σήμερα, η δήλωση των ακινήτων από τους εκ διαθήκης κληρονόμους θα γινόταν με ημερομηνία δημοσίευσης, δηλαδή στο 2017. Το ίδιο και η διαγραφή από τους υπόλοιπους που δεν ήταν στην διαθήκη.

Υ.Γ. Να με συγχωρείς αν γράφω αυτονόητα ή περιττά πράγματα, αλλά με την παραπάνω φράση κατάλαβα (μπορεί και λανθασμένα) ότι περίμενες στο 4μηνο την δημοσίευση για να δηλώσεις στους εκ διαθήκης κληρονόμους με ημερομηνία θανάτου, οπότε και δεν θα επιβαρύνονταν οι εξ αδιαθέτου, πράγμα που είναι λάθος.

Την καλησπέρα μου!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

#eva85,  θα επιβαρυνθούν εννοείς οι εξ αδιαθέτου μέχρις ότου γίνει δημοσίευση κλπ συνταχθεί πράξη αποδοχής, οπότε πρέπει εντός 30 ημερών να δηλώσω τα πραγματικά ποσοστά. Εάν γίνει αυτό μέσα στο 2016 π.χ. τον Μάιο, λογικά θα γίνει νέα εκκαθάριση όπως είπε κι ο ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ, για το 2016.

 

Δλδ. συγνώμη αλλά, εάν το καταλαβαίνω σωστά που ελπίζω πως όχι, θα δηλώσω τα ποσοστά στους εξ αδιαθέτου κληρονόμους θα φάνε στο κεφάλι ΟΛΟ το ΕΝΦΙΑ για το 2016, χωρίς να έχουν κάποιο όφελος ουσιαστικά αφού ενδεχομένως σε 1-2 μήνες θα γίνιε η διαδικασία για τους εκ διαθήκης κληρονόμους, οι οποίοι φυσικά θα δηλωθούν με το Ε9 του 2017; Μου φαίνεται τόσο τραγικά άδικο που ελπίζω να κάνω λάθος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
56 minutes ago, Famas said:

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

#eva85,  θα επιβαρυνθούν εννοείς οι εξ αδιαθέτου μέχρις ότου γίνει δημοσίευση κλπ συνταχθεί πράξη αποδοχής, οπότε πρέπει εντός 30 ημερών να δηλώσω τα πραγματικά ποσοστά. Εάν γίνει αυτό μέσα στο 2016 π.χ. τον Μάιο, λογικά θα γίνει νέα εκκαθάριση όπως είπε κι ο ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ, για το 2016.

Όχι καλό μου, με όλο τον σεβασμό, αυτό που είπε ο κ.Χαλκιδέος δεν ισχύει. Η γυναίκα πέθανε τον Οκτώβριο του 2015, άρα 1/1/2016 (δηλαδή στο έτος 2016 της εφαρμογής του Ε9) και από τη στιγμή που δεν έχει δημοσιευθεί διαθήκη μέχρι 31/12/2015 τα ακίνητα ανήκουν στους εξ' αδιαθέτου κληρονόμους. Η προθεσμία για να κάνουν την δήλωση Ε9 είναι 4 μήνες + 30 μέρες από τον θάνατο. Τελειώσαμε με το 2016. Ο ΕΝΦΙΑ 2016 που θα βγει κατά το καλοκαιράκι επιβαρύνει τους εξ αδιαθέτου κληρονόμους κι αυτό δεν αλλάζει. Αν υποθέσουμε τώρα ότι η διαθήκη δημοσιεύεται σήμερα, οι κληρονόμοι όλοι (εξ αδιαθέτου και εκ κληρονομιάς) έχουν προθεσμία 4 μήνες + 30 μέρες από την ημερομηνία δημοσίευσης να εισάγουν/διορθώσουν/διαγράψουν τα ακίνητα στο έτος 2017 της εφαρμογής. Και φυσικά αυτό θα αφορά τον ΕΝΦΙΑ που θα πληρώσουν με το καλό το 2017!!! Πουθενά λοιπόν δεν έχουμε νέα εκκαθάριση.

Αν μου επιτρέπεις, ξεκαθάρισε λίγο στο μυαλό σου τα έτη για την δήλωση ακινήτων στην εφαρμογή του Ε9. Μεταβολές που επήλθαν από 1/1/2015 έως 31/12/2015 δηλώνονται στο έτος 2016. Για μεταβολές από 1/1/2016 έως 31/12/2016 πηγαίνουμε στο έτος 2017.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 hour ago, eva85 said:

 

Αν μου επιτρέπεις, ξεκαθάρισε λίγο στο μυαλό σου τα έτη για την δήλωση ακινήτων στην εφαρμογή του Ε9. Μεταβολές που επήλθαν από 1/1/2015 έως 31/12/2015 δηλώνονται στο έτος 2016. Για μεταβολές από 1/1/2016 έως 31/12/2016 πηγαίνουμε στο έτος 2017.

Έχεις απόλυτο δίκιο, ευχαριστώ για το χρόνο σου. Απλά δεν μπορούσα να εννοήσω ότι οι εξ αδιαθέτου για δύο μήνες θα πληρώσουν το ΕΝΦΙΑ ολόκληρου χρόνου, με τον κίνδυνο να μην αποκομίσουν κάτι χειροπιαστό με την δημοσίευση της διαθήκης.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
1 minute ago, Famas said:

Έχεις απόλυτο δίκιο, ευχαριστώ για το χρόνο σου. Απλά δεν μπορούσα να εννοήσω ότι οι εξ αδιαθέτου για δύο μήνες θα πληρώσουν το ΕΝΦΙΑ ολόκληρου χρόνου, με τον κίνδυνο να μην αποκομίσουν κάτι χειροπιαστό με την δημοσίευση της διαθήκης.

Δυστυχώς αυτή είναι η διαδικασία. Υποτίθεται, οι εκ διαθήκης κληρονόμοι λαμβάνουν γνώση με την δημοσίευση....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
12 minutes ago, Famas said:

Έχεις απόλυτο δίκιο, ευχαριστώ για το χρόνο σου. Απλά δεν μπορούσα να εννοήσω ότι οι εξ αδιαθέτου για δύο μήνες θα πληρώσουν το ΕΝΦΙΑ ολόκληρου χρόνου, με τον κίνδυνο να μην αποκομίσουν κάτι χειροπιαστό με την δημοσίευση της διαθήκης.

Kαλά μια οικογένεια είναι αυτοί , θα τα βρούν μεταξύ τους...... (λέμε τώρα ).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αφού δηλώθηκαν κανονικά τα ακίνητα στο Ε9 στους εξ αδιαθέτου κληρονόμους για το 2015(για το 2016 θα αλλάξουν λόγω διαθήκης), το ένα ακίνητο εκμισθώνεται από την αποβιώσασα, αλλά η μίσθωση συνεχίζεται οπότε το ποσό του ενοικίου δηλώνεται κανονικά στους εξ αδιαθέτου σύμφωνα με τα ποσοστά τους. Το άλλο ακίνητο χρησιμοποιείται για κύρια κατοικία αυτών.

Θεωρώ ότι βάσει των παραπάνω στο έντυπο Ε2(πέραν του πίνακα Ι) συμπληρώνω και τον πίνακα ΙΙ
ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟ ΕΤΟΣ 2015 ΕΙΝΑΙ ΗΜΙΤΕΛΗΣ Ή ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΤΗΚΕ Ή ΑΠΟΚΤΗΘΗΚΕ
ΑΠΟ ΑΓΟΡΑ - ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ - ΔΩΡΕΑ - ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΚΤΛ.

και για τα δύο σπίτια (το εκμισθούμενο και αυτό που χρησιμοποιείται ως κύρια κατοικία), ασχέτως αν στο 2016 αλλάξει η διοικτησία λόγω ανοίγματος της διαθήκης.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...