Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
JVA

ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΣΙΓΑΡΑ

Question

ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΟΠΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΑΠΟ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΠΕΡΣΙ ΕΙΧΕ ΤΖΙΡΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 150000 ΕΥΡΩ. ΦΕΤΟΣ ΕΧΕΙ 190000 ΑΠΟ ΤΣΙΓΑΡΑ ΚΑΙ 10000 ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΑ 13% ΚΑΙ 23% . ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΓΡΑΦΗ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΥΣΙΚΗ ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΑ 3 ΕΠΟΜΕΝΑ ΕΤΗ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν αποφασίσει προαιρετικη απογραφή και έχει την έχει συντάξει στις 31-12-2014 προαιρετικα θα την χρησιμοποιησει ή θα βάλει σαν απογραφή έναρξης 0?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
42 minutes ago, spyros78 said:

Αν αποφασίσει προαιρετικη απογραφή και έχει την έχει συντάξει στις 31-12-2014 προαιρετικα θα την χρησιμοποιησει ή θα βάλει σαν απογραφή έναρξης 0?

Εάν 31/12/14 δεν έκανε λόγω απαλλαγής και 31/12/15 πάλι απαλλάσσεται, εφόσον κάνει προαιρετικά φέτος θα βάλει 0,00 έναρξη και την προαιρετική λήξης.

Καλημέρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Είναι σίγουρο ότι δεν κάνουν απογραφή λόγω καπνού λιανική?Έχει συζητηθεί και σε άλλο θέμα και επίσημη απάντηση δεν έχει δοθεί(κάποιοι συνάδελφοι μίλησαν με το υπουργείο τηλεφωνικώς και τους είπαν ότι η κ λιανική εξαιρείται της απογραφής-επίσης σωστά αναφέρθηκε ότι τα συναφή μαγαζιά  πουλάνε 99.99% λιανική οπότε εξαιρούνται ) πάρα μόνο στις απαλλαγές που εξαιρούσε την πώληση καπνού χονδρική. Το αναφέρω γτ μπορεί να γίνει κανένας έλεγχος να μπορούμε να αποδείξουμε την απαλλαγή της λιανικής με κάποιο επίσημο έγγραφο και όχι δια της ατόπου απαγωγής...? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλή Σαρακοστή!

Στην περίπτωση που για μια επιχείρηση υπάρχει απαλλαγή από την σύνταξη απογραφής, σύμφωνα με τις οδηγίες: ''Οι πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2(γ) του άρθρου 1 (ετερόρρυθμη εταιρεία, ομόρρυθμη εταιρεία, ατομική επιχείρηση, κλπ.) οποίων ο ετήσιος καθαρός κύκλος εργασιών από πωλήσεις αγαθών δεν υπερβαίνει το ποσό των 150.000 ευρώ έχουν τη δυνατότητα να μην διενεργούν απογραφή των αποθεμάτων τους στο τέλος της περιόδου. Στην περίπτωση αυτή αντιμετωπίζουν τις αγορές της περιόδου που δεν διενεργούν απογραφή ως έξοδο στην κατάσταση αποτελεσμάτων.''

Αυτό σημαίνει πως στο Κόστος Πωληθέντων δεν θα έχω αγορές έναρξης(αρχικό απόθεμα) ούτε αγορές λήξης(τελικό απόθεμα) ,παρά μόνο αγορές περιόδου. Άρα ΚΠ=Αγορές Περιόδου.

Σωστά???

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 minutes ago, MarP said:

Καλή Σαρακοστή!

Στην περίπτωση που για μια επιχείρηση υπάρχει απαλλαγή από την σύνταξη απογραφής, σύμφωνα με τις οδηγίες: ''Οι πολύ μικρές οντότητες της παραγράφου 2(γ) του άρθρου 1 (ετερόρρυθμη εταιρεία, ομόρρυθμη εταιρεία, ατομική επιχείρηση, κλπ.) οποίων ο ετήσιος καθαρός κύκλος εργασιών από πωλήσεις αγαθών δεν υπερβαίνει το ποσό των 150.000 ευρώ έχουν τη δυνατότητα να μην διενεργούν απογραφή των αποθεμάτων τους στο τέλος της περιόδου. Στην περίπτωση αυτή αντιμετωπίζουν τις αγορές της περιόδου που δεν διενεργούν απογραφή ως έξοδο στην κατάσταση αποτελεσμάτων.''

Αυτό σημαίνει πως στο Κόστος Πωληθέντων δεν θα έχω αγορές έναρξης(αρχικό απόθεμα) ούτε αγορές λήξης(τελικό απόθεμα) ,παρά μόνο αγορές περιόδου. Άρα ΚΠ=Αγορές Περιόδου.

Σωστά???

 

Σωστά 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σε όλους. Επιχείρηση η οποία απαλλασσόταν από απογραφή έως 31-12-2014 και από  01/01/2015 εντάσσεται στις επιχειρήσεις με υποχρέωση(όχι προαιρετικά) απογραφής ,έχει συντάξει απογραφή έναρξης 01/01/2015  θα τη λάβει υπ όψιν της ή θα πάει 0 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα σε όλους. Επιχείρηση η οποία απαλλασσόταν από απογραφή έως 31-12-2014 και από  01/01/2015 εντάσσεται στις επιχειρήσεις με υποχρέωση(όχι προαιρετικά) απογραφής ,έχει συντάξει απογραφή έναρξης 01/01/2015  θα τη λάβει υπ όψιν της ή θα πάει 0 ? Λογικά θα τη λάβει υπ όψιν της γτ νομίζω 0 βάζεις απογραφή αν κάνεις προαιρετικά και όχι υποχρεωτικά όπως εδώ. Κάποια άποψη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...