Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αγρότης ειδικού καθεστώτος - Εξοδα καυσίμων


zoigavri

Ερώτηση

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω αν αγρότης ειδικού καθεστώτος (σύζυγος) μπορεί να εκπέσει το ποσό των καυσίμων (πετρέλαιο) που πλήρωσε για το τρακτέρ του οποίου η άδεια είναι στο όνομα του συζύγου της ο οποίος δεν είναι αγρότης ούτε επιτηδευματίας (είναι συνταξιούχος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

συνηθισμένο θέμα στους αγρότες.Ειδικα στους Ειδικου καθεστώτος.Φέρνουν έξοδα καυσίμων για αγροτικα ή τρακτερ που δεν ειναι στο όνομα του αγρότη αλλα στο όνομα πχ του συζυγου ή του γιου κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΠΑΡΟΧΗ ΔΕΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ  ΠΟΤΙΖΟΥΝ ΜΠΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΓΙΟΣ  ΤΟ ΤΡΑΚΤΕΡ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΤΟ ΧΡΙΣΗΜΟΠΟΙΟΥΝ ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΟΣ  ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΓΕΓΟΝΟΣ  ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΠΟΛ 1116/2015 δεν προβλέπει κάτι σχετικό. Αν πάμε στο ν 4172/2013 , στο άρθρο 22 , θεωρώ πως αν η δαπάνη αυτή πληρεί τις προυποθέσεις που αναφέρει , θα εκπέσει φορολογικά. 

Στην προκειμένη περίπτωση έχω την εντύπωση πως ικανοποιούνται οι προυποθέσεις αυτού του άρθρου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όντως η ΠΟΛ δεν αναφέρει κάτι σχετικό. Από τη ΔΟΥ μου είπαν να φροντίσω ώστε τυπικά να φαίνεται πως είναι στη σύζυγο το τρακτέρ. Πχ με δωρεάν παραχώρηση χωρίς να είναι σίγουρος..Πώς θα μπορούσε να γίνει η δωρεάν παραχώρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να έχει τιμολόγιο για το πετρέλαιο του τρακτέρ? Ή το περνάμε κανονικά ακόμη και με λιανικές αποδείξεις; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλά εγώ τα βάζω. Ευχαριστώ πολύ πλέον θα του ζητήσω να του βάζουν και σφραγίδα! Έναν αγρότη έχω, τον πατέρα μου. Και δυστυχώς δεν είναι ένας από αυτούς με τις porsche cayenne...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...