Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
XAR

Φόρος δωρεάς σε αθλητικό σωματείο

Question

Καλησπέρα,

Εταιρεία κάνει χρηματική δωρεά σε αθλητικό σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα ποσό ύψους 3000 ευρώ. Το ερώτημά μου είναι αν έχει φόρο δωρεάς, πόσο είναι ο συντελεστής υπολογισμού και ποιός είναι υπόχρεος στην παρακράτηση και απόδοση του φόρου. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

δηλωση δωρεας 40% και καταθεση των χρηματων σε λογαριασμο του σωματειου

αλλα να ρωτησω με τη σειρα μου...  γιατι να κανετε δωρεα σαν εταιρεια αφου δεν εκπιπτει το ποσο καθολου απο τα βιβλια σας?

Γιατι δεν κανετε τη δωρεα σαν ιδιωτες με ΙΣΩΣ καποια πιθανη φοροαπαλλαγη

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
52 minutes ago, XAR said:

Καλησπέρα,

Εταιρεία κάνει χρηματική δωρεά σε αθλητικό σωματείο μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα ποσό ύψους 3000 ευρώ. Το ερώτημά μου είναι αν έχει φόρο δωρεάς, πόσο είναι ο συντελεστής υπολογισμού και ποιός είναι υπόχρεος στην παρακράτηση και απόδοση του φόρου. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Διαβάστε με προσοχή το ν 2961/2001 , άρθρο 44 , οπως σημερα ισχύει.

Διαβάστε αν θέλετε και την ΠΟΛ 1044/2015.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

N.2961/2001
Συνοπτικά πρέπει να δεις :

άρθρα 43 Β  , 25 παρ. 3 και 29 παρ. 5

 Όλες οι χρηματικές δωρεές   που γίνονται έχουν φόρο φόρο, ο οποίος υπολογίζεται αυτοτελώς με συντελεστή 0,5%, μετά την αφαίρεση αφορολόγητου ποσού χιλίων ευρώ (1.000 €) κατ' έτος.

Υπόχρεοι είναι τα Σωματεία μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα που λαμβάνουν τη δωρεά. 

 

Β. Ειδικές περιπτώσεις δωρεών 

α) Οι διατάξεις της παραγράφου 3 του άρθρου 25 εφαρμόζονται ανάλογα και στις κτήσεις αιτία δωρεάς. Οι χρηματικές δωρεές προς τα νομικά πρόσωπα της παραγράφου 3 του άρθρου 25 υπόκεινται στο φόρο που προβλέπεται στην παράγραφο 5 του άρθρου 29 μετά την αφαίρεση αφορολόγητου ποσού χιλίων (1.000) ευρώ κατ’ έτος. 
β) Απαλλάσσονται από το φόρο δωρεάς και από την υποχρέωση υποβολής των οικείων δηλώσεων φόρου: 
βα) οι δωρεές χρηματικών ποσών ή άλλων κινητών περιουσιακών στοιχείων από ανώνυμους και μη δωρητές, εφόσον οι δωρεές αυτές διοργανώνονται σε πανελλαδικό επίπεδο με την πρωτοβουλία φορέων για σκοπούς αποδεδειγμένα φιλανθρωπικούς και 
ββ) οι δωρεές των κάθε φύσεως περιουσιακών στοιχείων που καταρτίζονται μεταξύ των εκκλησιαστικών πρόσωπων της περίπτωσης α΄ της παραγράφου 3 του άρθρου 25.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×