Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αλλαγη μισθου λογω συμπληρωσης 25ου ετους ηλικιας


ntina d

Ερώτηση

Καλήμερα,

σε επιχείρηση που απασχολεί άτομο με μερική απασχόληση συμπλήρωσε το 25ο έτος ηλικίας και βάσει της ΕΓΣΕΕ ο μισθός αλλάζει.Θα στείλω πίνακα για τροποποίηση μισθού. Πρέπει να στείλω και καινούρια σύμβαση μερικής απασχόλησης ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
10 ώρες πριν, MARIAZAK said:

Καλησπέρα και Καλή χρονιά!!!

Η αλλαγή μισθού λόγω συμπλήρωσης του 25ου έτους του υπαλλήλου ξεκινάει απο την ημέρα των γενεθλίων του π.χ. 15/5/2017 ή απο την αρχή του έτους 2017???(άσχετα αν ακόμα θέλει 4,5 μήνες για να γίνει 25)

ένας πρακτικός κανόνας.

όταν στην διάρκεια της χρονιάς προσλαμβάνεις κάποιον και είναι 24+ ,βάλτον >25 ,ώστε να μην μετράς μήνες. στον ετήσιο ρίχνεις και μια ματιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ τους αλλάζω το μισθό το μήνα που γίνονται 25 αναλόγως την ημερομηνία.

Αν πχ είναι 27 του μήνα από τον επόμενο, αν είναι 5 από τον ίδιο μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
18 λεπτά πριν , giannis7 said:

Εγώ τους αλλάζω το μισθό το μήνα που γίνονται 25 αναλόγως την ημερομηνία.

Αν πχ είναι 27 του μήνα από τον επόμενο, αν είναι 5 από τον ίδιο μήνα.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους!

giannis7 θα ακολουθήσω το ανωτέρω!

Καλή χρονιά και καλή δύναμη σε όλους μας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, agrevelos said:

Xρονια πολλά και καλή χρονιά

Πρίν συμπληρώσει τα 25 , δεν υπάρχει συμπλήρωση 25ου.

Συνεπώς με την συμπλήρωση των 25 .

Αν υπάρχει και επιδότηση εργατικής εισφοράς, τότε κάντε το από τον επόμενο μήνα, δηλαδή στο παράδειγμά μας την 1/6/2017, διότι θα χτυπήσει η ΑΠΔ στο ΙΚΑ. Μεγαλείο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
13 λεπτά πριν , doctor said:

Αν υπάρχει και επιδότηση εργατικής εισφοράς, τότε κάντε το από τον επόμενο μήνα, δηλαδή στο παράδειγμά μας την 1/6/2017, διότι θα χτυπήσει η ΑΠΔ στο ΙΚΑ. Μεγαλείο....

Βρέ καλώς τον τον Doctora

Tώρα αν πώ οτι δεν εχεις δίκιο (ως συνήθως άλλωστε) θά έχω άδικο.

Χρόνια πολλά και ευτυχες το νέο έτος , με υγεία για σένα και τους οικείους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 3/1/2017 at 8:24 ΠΜ, agrevelos said:

Xρονια πολλά και καλή χρονιά

Πρίν συμπληρώσει τα 25 , δεν υπάρχει συμπλήρωση 25ου.

Συνεπώς με την συμπλήρωση των 25 .

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

Έχω και εγώ υπάλληλο που αμείβεται με βασικό κάτω των 24 και στις 27 ΔΕΚ 2017 γίνεται 25.

Δικαιούται τον βασικό άνω των 25 για όλον τον Δεκέμβριο ή από το νέο έτος?

Επίσης αν του δώσω βασικό άνω των 25 από τον Δεκέμβρη, το δώρο θα υπολογιστεί σε αυτόν τον μισθό, η στον προηγούμενο? Ή θα επιμεριστεί?

ΥΓ. Επειδή ο υπάλληλος θεωρεί ότι δικαιούται την αύξηση του μισθού από τον Δεκέμβριο, σας παρακαλώ να μου απαντήσετε εάν είστε τελείως σίγουροι για αυτό! 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 3/1/2017 at 1:21 ΜΜ, doctor said:

Αν υπάρχει και επιδότηση εργατικής εισφοράς, τότε κάντε το από τον επόμενο μήνα, δηλαδή στο παράδειγμά μας την 1/6/2017, διότι θα χτυπήσει η ΑΠΔ στο ΙΚΑ. Μεγαλείο....

μπορείτε να το εξηγήσετε λίγο αυτό?? όταν λέτε θα χτυπήσει η ΑΠΔ για ποιό λόγο εννοείτε πώς θα χτυπήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
20 ώρες πριν, Allastor said:

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

Έχω και εγώ υπάλληλο που αμείβεται με βασικό κάτω των 24 και στις 27 ΔΕΚ 2017 γίνεται 25.

Δικαιούται τον βασικό άνω των 25 για όλον τον Δεκέμβριο ή από το νέο έτος?

Συνηθίζεται αν η συμπλήρωση των 25 είναι μετά τις 15 του μήνα να πηγαίνει από τον επόμενο, αν είναι πριν τις 15 από αυτό τον μήνα. Μπορείτε να υπολογίσετε πάντα τις 3 μέρες που θα δουλέψει με το μισθό άνω των 25 και μόνο για αυτές τις 2-3 μέρες εργασίας...

Επίσης αν του δώσω βασικό άνω των 25 από τον Δεκέμβρη, το δώρο θα υπολογιστεί σε αυτόν τον μισθό, η στον προηγούμενο? Ή θα επιμεριστεί?

Το δώρο (και το επίδομα) υπολογίζονται στο μισθό του τελευταίου πλήρη μήνα (τάδε έφη ΣΕΠΕ) επομένως με το μισθό κάτω των 25 θα το υπολογίσετε

ΥΓ. Επειδή ο υπάλληλος θεωρεί ότι δικαιούται την αύξηση του μισθού από τον Δεκέμβριο, σας παρακαλώ να μου απαντήσετε εάν είστε τελείως σίγουροι για αυτό! 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ερωτηση μου σε τοπικη επιθεωρηση εργασιας, οποτε και αν αλλαζει ο μισθος λογο ηλικιας μεσα στον μηνα, ολοκληρος ο μηνας υπολογιζεται με τον νεο μισθο,ειχα αλλαγη 31 οκτωβριου και μου ειπαν να υπολογισω ολο τον οκτωβριο με τον νεο μισθο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και αν πάρεις τηλ σε άλλη επιθεώρηση θα σου πουν άλλα..

Στην πράξη προσωπικά αν είναι πριν τις 15 υπολογίζω την αύξηση τον τρέχων μήνα

Αν είναι μετά τις 15 τον επόμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 12/21/2017 at 7:19 ΜΜ, ΓΙΩΤΗΣ said:

σε ερωτηση μου σε τοπικη επιθεωρηση εργασιας, οποτε και αν αλλαζει ο μισθος λογο ηλικιας μεσα στον μηνα, ολοκληρος ο μηνας υπολογιζεται με τον νεο μισθο,ειχα αλλαγη 31 οκτωβριου και μου ειπαν να υπολογισω ολο τον οκτωβριο με τον νεο μισθο.

Εξυπνάδες. Λες και πληρώνουν αυτοί.... Νόμο έχουν να παραθέσουν ή ό,τι να'ναι και ό,τι μας καπνίσει απαντάμε; 

Από της συμπληρώσεως της ηλικίας ισχύει, αναλογικά μέσα στον μήνα, απλά χτυπάει η ΑΠΔ (άλλο κάρο με πατάτες και το ΙΚΑ, ου μπλέξεις)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 12/19/2017 at 5:21 ΜΜ, Allastor said:

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

Έχω και εγώ υπάλληλο που αμείβεται με βασικό κάτω των 24 και στις 27 ΔΕΚ 2017 γίνεται 25.

Δικαιούται τον βασικό άνω των 25 για όλον τον Δεκέμβριο ή από το νέο έτος?

Επίσης αν του δώσω βασικό άνω των 25 από τον Δεκέμβρη, το δώρο θα υπολογιστεί σε αυτόν τον μισθό, η στον προηγούμενο? Ή θα επιμεριστεί?

ΥΓ. Επειδή ο υπάλληλος θεωρεί ότι δικαιούται την αύξηση του μισθού από τον Δεκέμβριο, σας παρακαλώ να μου απαντήσετε εάν είστε τελείως σίγουροι για αυτό! 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! 

To ΔΧ υπολογίζεται βάσει των αποδοχών που ισχύουν την 10η Δεκεμβρίου  ("Τα επιδόματα εορτών Xριστουγέννων και Πάσχα υπολογίζονται βάσει των πράγματι καταβαλλομένων μισθών ή ημερομισθίων την 10 Δεκεμβρίου κάθε χρόνου για το επίδομα Χριστουγέννων και την 15η ημέρα πριν από το Πάσχα για το επίδομα Πάσχα, ή την ημερομηνία λύσεως της εργασιακής σχέσεως" - παρ.3, Άρθρο 3 της YA 19040/1981, Φ.Ε.Κ. 742/B/19.12.1981).

Ο μισθός κανονικά αλλάζει με την πλήρωση της προϋπόθεσης της  συμπλήρωσης των 25 ετών και η τακτική μισθοδοσία του  Δεκεμβριου  θα πρέπει να υπολογιστεί αναλογικά. Δείτε μόνο την ΑΠΔ γιατί πέρσι έκανε κάτι κόλπα και έβγαζε απαγορευτικό μήνυμα και έτσι το αλλάζαμε από τον επόμενο μήνα το ημερομίσθιο/μισθό των νέων.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 12/20/2017 at 11:55 ΠΜ, v.kourtis said:

μπορείτε να το εξηγήσετε λίγο αυτό?? όταν λέτε θα χτυπήσει η ΑΠΔ για ποιό λόγο εννοείτε πώς θα χτυπήσει?

Πέρσι, χτυπούσε (απαγορευτικό) η εγγραφή στην ΑΠΔ, δεν το θυμάμαι καλά. Απλά θυμάμαι ότι λόγω αυτού, αλλάζαμε τον μισθό/ημεορμίσθιο όχι στο μήνα που συμπληρωνόταν το 25ο έτος, αλλά στον επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 ώρες πριν, doctor said:

Πέρσι, χτυπούσε (απαγορευτικό) η εγγραφή στην ΑΠΔ, δεν το θυμάμαι καλά. Απλά θυμάμαι ότι λόγω αυτού, αλλάζαμε τον μισθό/ημεορμίσθιο όχι στο μήνα που συμπληρωνόταν το 25ο έτος, αλλά στον επόμενο.

καλημέρα και χρόνια πολλά.

κατ'αρχάς αυτό που του είπε ,ότι αν συμπληρώσει το 25ο στις 20 Δεκ. πχ. και πρέπει να αλλάξει τον μισθό από την πρώτη του μήνα ,δεν στέκει γιατί περνάει το 15-μερο μεταβολής μισθού.

για να μην χτυπάει η ΑΠΔ πρέπει να βάλεις τον μέσο μισθό του μήνα δηλ. 19 μέρες με 510 και 12 μέρες με 586.

οπότε πας τον επόμενο και ξεμπερδεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

 Θέλω να κάνω μια αύξηση αποδοχών η οποία να ισχύει απο αρχές του έτους .(Full time)

 Στέλνω τροποποιητικό αποδοχών μέχρι τις 15/1/19. Θα φτιάξω και ενα Π.Δ γνωστοποίησης ατομικών όρων με τον νέο μισθό.

Έχω καμία άλλη υποχρέωση?

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 8/1/2019 στις 2:42 ΜΜ, MGMBOOKKEEPING είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

 Θέλω να κάνω μια αύξηση αποδοχών η οποία να ισχύει απο αρχές του έτους .(Full time)

 Στέλνω τροποποιητικό αποδοχών μέχρι τις 15/1/19. Θα φτιάξω και ενα Π.Δ γνωστοποίησης ατομικών όρων με τον νέο μισθό.

Έχω καμία άλλη υποχρέωση?

Ευχαριστώ προκαταβολικά. 

οκ είσαι. αν δεν αλλάζει ωράριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα.

Σε αύξηση μισθού από 1/10/2019 διάβασα ότι μπορώ να μην κάνω τροποποιητικό αποδοχών, αλλά να στείλω τον ετήσιο με το νέο μισθό του υπαλλήλου έως τις 15/10/2019.

Ισχύει ακόμα αυτό?

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν, a.sakellariadis είπε

Ναι ισχύει 

στον ετήσιο πίνακα ,πρόγραμμα ΤΑ +ΙΕ πρέπει να το αναγράφουμε αναλυτικά ή αρκεί ως υποβληθέν στο ΣΕΠΕΝΕΤ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το συνολο των ετησιων ωρων του Τεχνικου Ασφαλειας.Δε χρειαζεται να αναρτηθει το  προγραμμα.Εχει ηδη κατατεθει στο sepenet.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
47 λεπτά πριν, floydpink είπε

Το συνολο των ετησιων ωρων του Τεχνικου Ασφαλειας.Δε χρειαζεται να αναρτηθει το  προγραμμα.Εχει ηδη κατατεθει στο sepenet.gr

σίγουρα? δηλ.ΤΑ 31 ώρες και ΙΕ 28 ώρες. ούτε εκτύπωση του προγράμματος και στον τοίχο?

να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.  λήξη σύμβασης ορισμένου χρόνου ,απλά την υποβάλλω δεν θέλει υπογραφές και σκανάρισμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το προγραμμα του Τεχνικου και του Γιατρου εχει ηδη κατατεθει.Δε χρειαζεται να κανουν κατι αυτοι εφοσον το εχουν ανεβασει.(όποτε το εχουν ανεβασει)

Αν θες το κατεβαζεις απο το sepenet.gr και το βαζεις μαζι με τα βιβλιο υποδειξεων ΤΑ και βιβλιο εργατικων ατυχηματων.Δε χρειαζεται καποια "τοιχοκολληση".

Εντυπο Ε7 ΛΗΞΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ/ΕΡΓΟΥ οντως δεν χρειαζεται ουτε υπογραφες,ουτε σκαναρισμα.

Απλα το υποβαλεις και τελειωνει εκει  η υποχρεωση στο Εργανη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εδω ειναι το πολυ ωραιο αρθρο του κ.Ανδρεα Σακελλαριαδη (a.sakellariadis) που αφορα την υποβολη του Ετησιου Πινακα Προσωπικου (δεν εχει αλλαξει κατι για φετος):

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/29478

Η υποβολη πρεπει να γινει μεχρι 31/10/2019 για καθε υποκαταστημα της επιχειρησης ξεχωριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 λεπτά πριν, floydpink είπε

Εδω ειναι το πολυ ωραιο αρθρο του κ.Ανδρεα Σακελλαριαδη (a.sakellariadis) που αφορα την υποβολη του Ετησιου Πινακα Προσωπικου (δεν εχει αλλαξει κατι για φετος):

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/29478

Η υποβολη πρεπει να γινει μεχρι 31/10/2019 για καθε υποκαταστημα της επιχειρησης ξεχωριστα.

floyd ,εσύ εξελίσσεσαι σε αστέρι της εργατολογίας.

μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...