Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
panagiotis

Χαρτόσημο δανειακής σύμβασης από ιδιώτη σε ιδιώτη

Question

Το χαρτόσημο δανειακής σύμβασης από ιδιώτη σε ιδιώτη εξακολουθεί να είναι 3,6% ή έχει αλλάξει κάτι;

Επίσης, γνωρίζει κανείς άλλα έξοδα που πρέπει να περιμένουν οι συμβαλλόμενοι;

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Το χαρτόσημο δανειακής σύμβασης από ιδιώτη σε ιδιώτη εξακολουθεί να είναι 3,6% ή έχει αλλάξει κάτι;        ΤΟ  ΙΔΙΟ 

Επίσης, γνωρίζει κανείς άλλα έξοδα που πρέπει να περιμένουν οι συμβαλλόμενοι;         ΟΧΙ  ΑΛΛΑ  ΕΞΟΔΑ

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πάντως για να ισχύει το δάνειο μεταξύ ιδιωτών, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι μόνο βέβαιη χρονολογία θέλει και όχι χαρτόσημο. Χαρτόσημο θα απαιτηθεί για το ενδεχόμενο έκδοσης διαταγής πληρωμής.

Αν χαρτοσημανθεί, είναι 3,6 εντός 5 ημερών.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κάτοικος εξωτερικού- δεν έχει εισόδημα στην Ελλάδα, μόνον κατοικία και αυτοκίνητο, θέλει να συνάψει άτοκο δάνειο με ανηψιά του. Η διαδικασία είναι

1. Σύμβαση άτοκου δανείου

2. Κατάθεση του συμφωνητικού σε Δ.Ο.Υ

3. Κατάθεση του ποσού στο λογαριασμό της ανηψιάς του και εντός 5 ημερών 

πληρωμή στη Δ.Ο.Υ ( ποιου από τους δυο?) χαρτοσήμου 3,6%

4. Αποπληρωμή κάθε χρόνο της δόσης που έχουν συμφωνήσει ( τεκμήριο για την ανηψιά)

Σωστά?....ή κάπου κάνω λάθος?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Κάτοικος εξωτερικού- δεν έχει εισόδημα στην Ελλάδα, μόνον κατοικία και αυτοκίνητο, θέλει να συνάψει άτοκο δάνειο με ανηψιά του. Η διαδικασία είναι
1.    Σύμβαση άτοκου δανείου
Η δανειακή σύμβαση μπορεί να καταρτισθεί εγγράφως ή προφορικά. Σε περίπτωση που γίνει προφορική κατάρτιση της σύμβασης τότε δεν οφείλεται τέλος χαρτοσήμου αλλά τίθενται ζητήματα απόδειξης για τον δανειστή ως προς την απαίτησή του.  Απεναντίας, με την ύπαρξη ιδιωτικού συμφωνητικού καθορίζονται επακριβώς σημαντικά στοιχεία της δανειακής σύμβασης  όπως ο σκοπός του δανείου, το επιτόκιο (εντός του νόμιμου ορίου), ο αριθμός και η περιοδικότητα των δόσεων, επιπλέον όροι όπως ποινικές ρήτρες κλπ
2.    Κατάθεση του συμφωνητικού σε Δ.Ο.Υ
Η υποχρέωση θεώρησης αφορά τους επιτηδευματίες (πλέον ασκούντες επιχειρηματική δραστηριότητα) και όχι τα λοιπά  φυσικά πρόσωπα οι οποίοι δεν υποβάλλουν για θεώρηση τη σύμβαση αυτή. Ουσιαστικά  θεώρηση του εγγράφου στην Δ.Ο.Υ. αποτελεί η χαρτοσήμανση του δανείου η οποία πρέπει να λάβει χώρα εντός 5 ημερών από την κατάρτιση και υπογραφή του δανείου. Σε περίπτωση σύναψης δανείου μεταξύ ιδιωτών που λειτουργούν ως επιτηδευματίες υποχρεούται βάσει της παρ.16, άρθρου 8 του Ν.1882/1990 για την υποβολή του εν λόγω δανείου στην τριμηνιαία κατάσταση συμφωνητικών (η υποβολή τους γίνεται πλέον ηλεκτρονικά μέσω gsis-ΦΕΚ Β 246/17.2.2015). Η μη υποβολή του δεν επηρεάζει την ισχύ του δανείου όσον αφορά το δικαστικό επίπεδο διεκδικήσεων (ΑΠ 1638/2001)
3. Κατάθεση του ποσού στο λογαριασμό της ανηψιάς του και εντός 5 ημερών  πληρωμή στη Δ.Ο.Υ ( ποιου από τους δυο?) χαρτοσήμου 3,6%
Τα δάνεια μεταξύ ιδιωτών και μεταξύ ιδιώτη και επιτηδευματία υπόκεινται σε τέλος χαρτοσήμου 3% (+20% υπέρ ΟΓΑ) σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 15 παρ. 5 γ, 15 παρ. 1α , 13 παρ. 1α, του Κώδικα Χαρτοσήμου. Το χαρτόσημο αυτό είναι αναλογικό καθώς υπολογίζεται επί της χρηματικής αξίας που αναφέρεται στη δανειακή σύμβαση (άρθρο 2 του Π.Δ. της 28.7.1931).
η χαρτοσήμανση του δανείου η οποία πρέπει να λάβει χώρα εντός 5 ημερών από την κατάρτιση και υπογραφή του δανείου

ΟΛΑ TA ΑΝΩΤΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 
https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22327
ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΙΣΤΩ ΝΑ ΔΕΙΣ
4. Αποπληρωμή κάθε χρόνο της δόσης που έχουν συμφωνήσει ( τεκμήριο για την ανηψιά) =ΣΩΣΤΟ
ΛΟΙΠΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
Στον Κώδικα Χαρτοσήμου δεν υπάρχει διάταξη που να ρυθμίζει το θέμα του βάρους της δαπάνης. Συνεπώς εξαρτάται από τη συμφωνία των συμβαλλομένων. Εάν δεν υπάρχει τέτοια συμφωνία, θα εφαρμοστεί η διάταξη του Αστικού Κώδικα κατά την οποία τα έξοδα της εξοφλητικής απόδειξης βαρύνουν τον οφειλέτη, αν δεν προκύπτει κάτι άλλο
από τη σχέση. 
ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ στην αρμόδια ΔΟΥ είτε του πιστωτή είτε του δανειολήπτη


 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αν σε συμβαση δανειου μεταξυ ιδιωτων,

- ο δανειστής (ελληνας υπηκοος) είναι φορολογικος κατοικος αλοδαπης

- και η συναψη έγγραφης συμβασης δανειου γινει στον τοπο κατοικιας του (δηλ στο εξωτερικο) με βεβαία ημερομηνία και αναφορα οτι το εφαρμοζομενο δικαιο ειναι της αλλοδαπης χωρας

- και ο δανειζομενος ειναι φορολογικος κατοικος Ελλαδας

- η καταβολη του δανειου θα γινει απο τη τραπεζα του δανειστη (δηλ απο το εξωτερικο) στον τραπ. λογ/μο του δανειζομενου στην Ελλαδα. 

- το δανειο θα είναι ατοκο και θα εξοφληθεί σε 99 χρόνια (σύνηθες στο αγγλικο δικαιο) 

τοτε

α. υπαρχει υποχρεωση καταβολης χαρτοσημου?

β. εχετε καποια παρατηρηση φορολογικου ενδιαφεροντος (οχι νομικου) σχετικα με την παραπανω συμβαση  δανείου?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εφόσον η καταβολή του δανείσματος γίνει σε τραπεζικό λογ/σμο στην Ελλάδα, τότε σημαίνει ότι η εκτέλεση του δανείου γίνεται στην Ελλάδα και οφείλεται χαρτόσημο.

Θα απεφευγα το μηδενικό επιτόκιο και θα έβαζα ένα πολύ χαμηλό π.χ. 0,1%

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πέραν του χαρτοσήμου 3,6%....οι δόσεις -ας πούμε ετήσιες- που θα καταβάλλονται δεν επιβαρύνονται με χαρτόσημο.

Είναι  όμως τεκμήριο για το δανειζόμενο που τις πληρώνει. Σωστά?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Στις 12/11/2018 στις 10:21 ΠΜ, anast είπε

Εφόσον η καταβολή του δανείσματος γίνει σε τραπεζικό λογ/σμο στην Ελλάδα, τότε σημαίνει ότι η εκτέλεση του δανείου γίνεται στην Ελλάδα και οφείλεται χαρτόσημο. Συμπεραινω οτι αν η καταβολη του δανειου γινει σε τραπ. λογ/μο του δανειζομενου στο εξωτερικο, τοτε ΔΕΝ οφειλεται χαρτοσημο. Σωστά?

Θα απεφευγα το μηδενικό επιτόκιο και θα έβαζα ένα πολύ χαμηλό π.χ. 0,1% . Αν οχι ατοκο, τοτε καλυτερα με επιτοκιο ισο με το επικρατούν επιτοκιο της χωρας υπογραφης του δανειου, πχ 2,5% ή ακομα 3%.

Η διάρκεια των 99 ετών είναι αποδεκτή κατα τη γνωμη σας?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
14 ώρες πριν, dinfo είπε

 

Αν η καταβολη του δανειου γινει σε τραπ. λογ/μο του δανειζομενου στο εξωτερικο, τοτε ΔΕΝ οφειλεται χαρτοσημο.

Καλό θα ήταν, αν χρειαστεί να γίνει μεταφορά ποσού από τον τραπ. λογ/μο του δανειζομενου στο εξωτερικο  σε τραπ. λογ/σμο του δανειζόμενου στην Ελλάδα, αυτή να μην γίνει άμεσα και να περάσουν κάποιες ημέρες από την λήψη του δανείου.

Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί το ισχύον επιτόκιο της χώρας υπογραφής του δανείου.

Όλες οι διάρκειες είναι αποδεχτές από την στιγμή που τις αποδέχονται τα συμβαλλόμενα μέλη.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ με Υγεία και αισιοδοξία!

Σχετικά με το χαρτόσημο είναι ολα κατανοητά.

Αν αντι για συμβαση δανειου γινει δωρεά μετρητών? Πιο συγκεκριμένα, μεταξυ 2 αδελφών. Ο ενας στο εξωτερικο (δωρεοδόχος) και ο αλλος στην Ελλαδα (δωρεολήπτης) . Αν η δωρεά μετρητών καταβληθει σε τραπ. λογ/μο του δωρεοληπτη στο εξωτερικο, πρεπει παλι να καταβληθει φόρος δωρεάς (20% νομιζω) απο τον δωρεοληπτη επειδή απλως ζει (και φορολογειται) στην Ελλαδα?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...