Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορολογικού έτους 2015


COSTAS

Ερώτηση

Ανοίγω αυτό το θέμα για τις φορολογικές δηλώσεις εισοδήματος έτους 2015.

Όλοι οι συνάδελφοι θα έχετε παρατηρήσει πως μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα.

Προσωπικά είχα δυο - τρία ίσως προβληματάκια με τις εκκαθαρίσεις των κατοίκων εξωτερικού, τα οποία- όπως γνωρίζουμε όλοι - ξεπεράστηκαν με εκείνη την αναβάθμιση του taxisnet που έγινε ξημερώματα Κυριακής και δεν ταλαιπωρήθηκε σε φυσιολογική ώρα εργασίας κανένας συνάδελφος - εργαζόμενος.

Συγχωρέστε με αλλά δεν μου βγαίνει να γράψω κάτι ακόμα και να κάνω πλακίτσα με την δουλειά μας. Σήμερα κλείνει 1 μήνας απ΄όταν υποτίθεται ότι το taxisnet θα ήταν σε ΠΛΗΡΗ επιχειρησιακή δράση.

Παρακαλώ λοιπόν ιδιαίτερα όποιον συνάδελφο έχει την δυνατότητα να εμφανίζεται στα τοπικής ή στα πανελλήνιας εμβέλειας τηλεοπτικά μέσα εκτός από την προβολή του και εκτός από την ενημέρωση που προσφέρει στο τηλεοπτικό κοινό να βάλει στο πέτο του ένα χαρτάκι με το νούμερο 30.

Επειδή 30 είναι πλέον οι μέρες που από αύριο δικαιούμαστε ως παράταση.

Εύλογα οι παρουσιαστές των εκπομπών θα αναρωτηθούν τι συμβολίζει το νούμερο 30 στο πέτο.

Ευελπιστώ πως δεν θα είναι προσβλητικό για κανέναν συνάδελφο ή καμία συναδέλφισσα να απαντήσει ότι αφορά την παράταση που δικαιούμαστε επειδή το Υπουργείο δεν είναι συνεπές στο ραντεβού του.

Νομίζω πως θα βοηθήσουν στην προβολή του θέματος, κατ΄επέκταση όλους εμάς και τους ευχαριστώ εκ των προτέρων, έτσι ανώνυμα μέσα από το φόρουμ.

Κλείνοντας θα ήθελα να επισημάνω πως θεωρώ αυτονόητη την αντίδραση των συλλόγων μας και των ομοσπονδιών μας μέσω των ανακοινώσεών τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
9 ώρες πριν, eleni1981 said:

Στο  ε3 δεν εχει επιλογη αρχικοποιηση δηλωσης οπως στο ε2?

 

Μπηκα ,υπεβαλα σε αγροτη αλλα τελικα δεν θελω να στειλω ε3 και παρολο που επιλεγω καθαρισμο , μου το αποθηκευει και ε1 δεν φευγει 

 

πατα το αριστερο κουμπι , αποθηκευση , κι μετα στειλε το Ε1, απλα θα σου βγαλει μήνυμα οτι εχεις κι ενα Ε3 , με την αποστολή του ε1 το Ε3 θα σβηστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 ώρες πριν, sakispap said:

oποτε και εμεις θα αυτοσχεδιαζουμε :) 6μηνες εχει, α21 δεν παιρνει ο πατερας αν εχει ανεργια το παιδι και δηλωνετε στο ε1? 

 

Επιδόματα τέκνων για το 2016 δικαιούνται να λάβουν όσοι φορολογούμενοι έχουν εξαρτώμενα τέκνα και πληρούν συγκεκριμένα εισοδηματικά κριτήρια. Ως «εξαρτώμενα τέκνα» οικογένειας, για τα οποία καταβάλλονται τα επιδόματα, νοούνται:

α) Τα φυσικά τέκνα, θετά ή αναγνωρισθέντα, που είναι άγαμα και δεν υπερβαίνουν το 18ο έτος της ηλικίας τους ή το 19ο έτος εφόσον φοιτούν στη μέση εκπαίδευση. Για τέκνα που φοιτούν σε ανώτερο ή ανώτατο εκπαιδευτικό Ίδρυμα της Ελλάδας ή αναγνωρισμένο του εξωτερικού ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης, τα επιδόματα καταβάλλονται μόνο κατά το χρόνο φοίτησής τους, που προβλέπεται από τον οργανισμό της κάθε σχολής και σε καμία περίπτωση πέραν της συμπλήρωσης του 24ου έτους της ηλικίας τους.

β) Τέκνα με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω που έχουν συμπληρώσει το 18ο αλλά όχι το 24ο έτος της ηλικίας τους.

γ) Τέκνα των συζύγων από άλλο γάμο, εφόσον αυτοί έχουν την αποκλειστική ευθύνη διατροφής τους και εφόσον ο πρώην σύζυγος ή η πρώην σύζυγος δεν επιδοτείται για τα τέκνα αυτά. Για τα τέκνα αυτά ισχύουν τα ηλικιακά όρια που αναφέρονται στην περίπτωση α.

δ) Ορφανά και από τους δύο γονείς τέκνα που αποτελούν ιδία οικογένεια. Ισχύουν τα ηλικιακά όρια που αναφέρονται στην περίπτωση α.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φορολογούμενος είχε ατομική επιχείρηση μέχρι το 2011, όπου κύρηξε πρώχευση, και ακόμα η κατάσταση της είναι σε πτώχευση. Θα πληρώσει τέλος επιτηδεύματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Δικηγόρος, μέλος δικηγορικής εταιρείας, ο οποίος έχει κάνει διακοπή εργασιών ως ελεύθερος επαγγελματίας. Εκ λάθους ο Δικηγορικός Σύλλογος έστειλε την αμοιβή και τον φόρο για ένα γραμμάτιο στο προσωπικό του ΑΦΜ αντί γαι το ΑΦΜ της δικηγορικής εταιρείας. Οπότε για να προχωρήσει η δήλωσή του, του ζηταέι Ε3 το οποίο δεν μπορεί να υποβάλλει αφού είναι ανενεργός χρόνια. Πώς λύνεται αυτό? Μόνο αν πάει στον δικηγορικό σύλλογο ο οποίος πρέπει να στείλει νέα βεβαίωση? Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 ώρα πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Δικηγόρος, μέλος δικηγορικής εταιρείας, ο οποίος έχει κάνει διακοπή εργασιών ως ελεύθερος επαγγελματίας. Εκ λάθους ο Δικηγορικός Σύλλογος έστειλε την αμοιβή και τον φόρο για ένα γραμμάτιο στο προσωπικό του ΑΦΜ αντί γαι το ΑΦΜ της δικηγορικής εταιρείας. Οπότε για να προχωρήσει η δήλωσή του, του ζηταέι Ε3 το οποίο δεν μπορεί να υποβάλλει αφού είναι ανενεργός χρόνια. Πώς λύνεται αυτό? Μόνο αν πάει στον δικηγορικό σύλλογο ο οποίος πρέπει να στείλει νέα βεβαίωση? Ευχαριστώ πολύ.

Ακριβώς συνάδελφε!! Νέα βεβαίωση από τον δικηγορικό σύλλογο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

ολα τα στραβα θα μου τυχουν σαββατοκυριακο

μπορει καποιος να με βοηθησει?

σε δηλωση ε1 εμφανιζεται αυτοκινητο με 0 μηνες κυκλοφοριας και 0 κυβικα

δεν με αφηνει να διορθωσω τιποτα

στον πινακα υπαρχει ενα πρασινο ν  και λεει διορθωση στοιχειων αλλα δεν μου επιτρεπει να κανω τιποτα

φυσικα το αυτοκινητο δεν το εχει σε κυκλοφορια ο πελατης και δεν θυμαται αν το ειχε ποτε

τι κανω?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 2/7/2016 at 10:19 ΜΜ, klery said:

καλησπερα

ολα τα στραβα θα μου τυχουν σαββατοκυριακο

μπορει καποιος να με βοηθησει?

σε δηλωση ε1 εμφανιζεται αυτοκινητο με 0 μηνες κυκλοφοριας και 0 κυβικα

δεν με αφηνει να διορθωσω τιποτα

στον πινακα υπαρχει ενα πρασινο ν  και λεει διορθωση στοιχειων αλλα δεν μου επιτρεπει να κανω τιποτα

φυσικα το αυτοκινητο δεν το εχει σε κυκλοφορια ο πελατης και δεν θυμαται αν το ειχε ποτε

τι κανω?

ευχαριστω

ο πελατης το ειχε στην κυκλοφορια , το πεταξε χωρις να κανει σωστα την διαδικασια καταστροφης , ο πελατης θα παει στο συγκοινωνιών να βγαλει ακρη ,

 

δεν μπορεις να διαγραψεις οχημα απο το Ε1 -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 2/7/2016 at 10:19 ΜΜ, klery said:

καλησπερα

ολα τα στραβα θα μου τυχουν σαββατοκυριακο

μπορει καποιος να με βοηθησει?

σε δηλωση ε1 εμφανιζεται αυτοκινητο με 0 μηνες κυκλοφοριας και 0 κυβικα

δεν με αφηνει να διορθωσω τιποτα

στον πινακα υπαρχει ενα πρασινο ν  και λεει διορθωση στοιχειων αλλα δεν μου επιτρεπει να κανω τιποτα

φυσικα το αυτοκινητο δεν το εχει σε κυκλοφορια ο πελατης και δεν θυμαται αν το ειχε ποτε

τι κανω?

ευχαριστω

πέρα από το διαδικαστικό ,σε πειράζει σε κάτι όσον αφορά το Ε1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 ώρες πριν, parmgr said:

ο πελατης το ειχε στην κυκλοφορια , το πεταξε χωρις να κανει σωστα την διαδικασια καταστροφης , ο πελατης θα παει στο συγκοινωνιών να βγαλει ακρη ,

 

δεν μπορεις να διαγραψεις οχημα απο το Ε1 -

Είχα παρόμοιο πρόβλημα και πήγα στη ΔΟΥ, όπου μου συνέστησαν να μπω στο Ε1 στα αυτοκίνητα, να πάω αρχική εικόνα, και μετά διορθώνεται, το κάνεις όπως θέλεις. Δε θυμάμαι ακριβώς τι ενέργειες έκανα, ψάξτο λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 λεπτά πριν , ΚΠ said:

Είχα παρόμοιο πρόβλημα και πήγα στη ΔΟΥ, όπου μου συνέστησαν να μπω στο Ε1 στα αυτοκίνητα, να πάω αρχική εικόνα, και μετά διορθώνεται, το κάνεις όπως θέλεις. Δε θυμάμαι ακριβώς τι ενέργειες έκανα, ψάξτο λίγο.

παω αρχικη εικονα αλλα δεν επιτρεπει παλι διορθωση πηγα εφορια δεν μπορουν να κανουν τιποτα,πηρα ταχις και μου ειπαν να παω εφορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
10 λεπτά πριν , klery said:

παω αρχικη εικονα αλλα δεν επιτρεπει παλι διορθωση πηγα εφορια δεν μπορουν να κανουν τιποτα,πηρα ταχις και μου ειπαν να παω εφορια

 

υπ,. συγκοινωνιών εφορια κι ταχις απο εκει παιρνουν στοιχεια,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
51 λεπτά πριν , klery said:

παω αρχικη εικονα αλλα δεν επιτρεπει παλι διορθωση πηγα εφορια δεν μπορουν να κανουν τιποτα,πηρα ταχις και μου ειπαν να παω εφορια

Αν φεύγει η δήλωση κανονικά στείλτη και μετά ας πάει με την ησυχία του ο πελάτης στο Υπουργείο Συγκοινωνιών να το διορθώσει, αφού δεν προκύπτει τεκμήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα. Εργαζόμενος αγόρασε ΙΧ από χώρα του εξωτερικού, το οποίο εκτελωνίστηκε απευθείας στο όνομά του. Δηλώνεται η αγορά στο Ε1, αφού ο πωλητής δεν έχει ελληνικό ΑΦΜ ή δεν τη δηλώνω καθόλου? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,

την επιστροφη φπα που εισεπραξαν μεσα στο ετος 2016 μετα απο αιτηση αγροτες/ενοικιαζομενα δωματια και αφορα εως και τη χρηση 2015 πως  θα το εμφανισουμε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα ενοικια πρεπει να τα πληρωνουν οι μισθωτες υποχρεωτικα μεσω τραπεζας βασει του νεου πολυνομοσχεδιου?για φυσικα προσωπα αναφερομαι, το λεει αυτο πουθενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 ώρες πριν, HURRICANE33 said:

Καλησπέρα. Εργαζόμενος αγόρασε ΙΧ από χώρα του εξωτερικού, το οποίο εκτελωνίστηκε απευθείας στο όνομά του. Δηλώνεται η αγορά στο Ε1, αφού ο πωλητής δεν έχει ελληνικό ΑΦΜ ή δεν τη δηλώνω καθόλου? Ευχαριστώ.

γιατί λέει ο νόμος ότι εξαιρούνται όσα αγοράστηκαν από το εξωτερικό? απλά δεν θα μπορέσουν να επαληθεύουν το ποσό μέσω Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 2/7/2016 at 10:27 ΠΜ, DimitrisB said:

Φορολογούμενος είχε ατομική επιχείρηση μέχρι το 2011, όπου κύρηξε πρώχευση, και ακόμα η κατάσταση της είναι σε πτώχευση. Θα πληρώσει τέλος επιτηδεύματος?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φορολογούμενος έχει πάρει δάνειο πρώτης κατοικίας με εγγυητές τους γονείς του. Οι δόσεις πληρώνονται απο τους γονείς τους, αυτό είναι το πραγματικό γεγονός δηλαδή. Επειδή τον γιό τον πιάνουν τα τεκμήρια, λέω να μην βάλω το δάνειο στον γιό αλλά στον πατέρα. Αν τον καλέσουν για έλεγχο το αποδεικτικό θα είναι το βιβλιάριο της τράπεζας του πατέρα (στο οποίο μπαίνει η σύνταξη του) στο οποίο φαίνεται οτι απο' κεί πληρώνεται το δάνειο. Άλλωστε και σύμφωνα με τον ΠΟΛ 1076/2015, αυτός που πληρώνει χρεώνεται το τεκμήριο άρα λογικά δε θα έχω πρόβλημα έ? Το θέμα μου είναι αν πρέπει να υποβληθεί η δήλωση του γιού ηλεκτρονικά χωρίς το δάνειο (και αν τον καλέσουν για έλεγχο πάει το δικαιολογητικό) ή πρέπει να υποβληθεί κανονικά με το δάνειο και μετά πάει στη ΔΟΥ και ζητάει να του το αφαιρέσουν οπότε βγαίνει νέα εκκαθάριση? Μήπως η δεύτερη διαδικασία γίνεται μόνο όταν αφορά μείωση τεκμηρίων διαβίωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 φορολογούμενος με ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού , η συζύγος του δεν έχει αλλάξει φορολογική κατοικία.

Ο φορολογούμενος δεν έχει εισόδημα στην Ελλάδα , η σύζυγος έχει τόκους μόνο. Υποχρεούται ο φορολογούμενος να κάνει δήλωση στην Ελλάδα? 

Την κάνει τικάρωντας το 319? και γιατί μου ενεργοποιεί τεκμήρια ?  

Αν δεν τικάρω το 319 μου ζητάει κύρια κατοικία.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...