Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορολογικού έτους 2015


COSTAS

Ερώτηση

Ανοίγω αυτό το θέμα για τις φορολογικές δηλώσεις εισοδήματος έτους 2015.

Όλοι οι συνάδελφοι θα έχετε παρατηρήσει πως μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα.

Προσωπικά είχα δυο - τρία ίσως προβληματάκια με τις εκκαθαρίσεις των κατοίκων εξωτερικού, τα οποία- όπως γνωρίζουμε όλοι - ξεπεράστηκαν με εκείνη την αναβάθμιση του taxisnet που έγινε ξημερώματα Κυριακής και δεν ταλαιπωρήθηκε σε φυσιολογική ώρα εργασίας κανένας συνάδελφος - εργαζόμενος.

Συγχωρέστε με αλλά δεν μου βγαίνει να γράψω κάτι ακόμα και να κάνω πλακίτσα με την δουλειά μας. Σήμερα κλείνει 1 μήνας απ΄όταν υποτίθεται ότι το taxisnet θα ήταν σε ΠΛΗΡΗ επιχειρησιακή δράση.

Παρακαλώ λοιπόν ιδιαίτερα όποιον συνάδελφο έχει την δυνατότητα να εμφανίζεται στα τοπικής ή στα πανελλήνιας εμβέλειας τηλεοπτικά μέσα εκτός από την προβολή του και εκτός από την ενημέρωση που προσφέρει στο τηλεοπτικό κοινό να βάλει στο πέτο του ένα χαρτάκι με το νούμερο 30.

Επειδή 30 είναι πλέον οι μέρες που από αύριο δικαιούμαστε ως παράταση.

Εύλογα οι παρουσιαστές των εκπομπών θα αναρωτηθούν τι συμβολίζει το νούμερο 30 στο πέτο.

Ευελπιστώ πως δεν θα είναι προσβλητικό για κανέναν συνάδελφο ή καμία συναδέλφισσα να απαντήσει ότι αφορά την παράταση που δικαιούμαστε επειδή το Υπουργείο δεν είναι συνεπές στο ραντεβού του.

Νομίζω πως θα βοηθήσουν στην προβολή του θέματος, κατ΄επέκταση όλους εμάς και τους ευχαριστώ εκ των προτέρων, έτσι ανώνυμα μέσα από το φόρουμ.

Κλείνοντας θα ήθελα να επισημάνω πως θεωρώ αυτονόητη την αντίδραση των συλλόγων μας και των ομοσπονδιών μας μέσω των ανακοινώσεών τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
On 12/4/2016 at 10:10 ΠΜ, olikampas said:

Καλημέρα γενικά απέχω από την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων αλλά ειδικά και αναγκαστικά  πρέπει να στείλω κάποιες δηλώσεις λόγω υποβολής πρότασης στα ΕΣΠΑ.

Τελικά τί γίνεται με την υιοθέτηση των ΕΛΠ?

Θα είναι υποχρεωτικά ή προαιρετικά?

Για ατομική επιχείρηση τον πίνακα Β6 τον υποβάλουμε με κάποιο τρόπο?

Οδηγίες για τον πίνακα Κ υπάρχουν?

( Για να είμαι ειλικρινής λόγω μη ξεκαθαρου τοπίου για την ισχύ των ΕΛΠ δεν έχω ασχοληθεί όσο θα έπρεπε γι αυτο τοσες ερωτήσεις)

η  υποβολη προτασης δεν  χρειαζεται   - δεν εχει σχεση με την υποβολη της   δηλωσης 

απο συζητηση με συμβουλο πριν απο λιγο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως θα ήταν πιο χρήσιμο σε όλους να ανοιχτούν θέματα π.χ. ανά πίνακα ή και ανά πεδίο της δήλωσης (έτσι κι αλλιώς μόνο κάποια από τα πεδία προκαλούν συζητήσεις), ώστε να είναι ευκολότερη η αναζήτηση και η αναφορά?

Για άλλη μια φορά θα δημιουργηθεί ένα θέμα με 150 σελίδες όπου θα χάνει η μάνα το παιδί, η ίδια ερώτηση θα γίνεται ξανά και ξανά, κάποιοι θα βαριούνται (λογικό) να δίνουν την ίδια απάντηση ξανά και ξανά και είναι άχαρο να περιδιαβαίνεις δεκάδες σελίδες για να δεις κάτι που ψάχνεις.

Ίσως για να λειτουργήσει αυτό, θα πρέπει να το έχει στο νου του όποιος θέλει να ρωτήσει, ώστε να μη ρίχνει το ερώτημά του στο "σωρό" αλλά να ανοίγει θέμα σχετικό.

Λέω εγώ τώρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απορίες που έχω (και πιθανόν να έχουν κάποιοι από εσάς ) σχετικά με τις φετινές δηλώσεις

1) όταν το τίμημα από μεταβίβαση ακινήτου συμφωνείται να καταβληθεί σε δόσεις μέσα σε 2 φορ.έτη , το σπάμε και στον 781 αντίστοιχα στα 2 φορ.έτη όπως πχ συμβαίνει με τις ληφθείσες αποζημιώσεις απόλυσης ή όχι???

2) δεν βλέπω φέτος πουθενά έκπτωση από δαπάνες συντήρησης και επισκευής μισθωμένων ακινήτων(πρώην 151 κωδικός στα προηγ Ε1). Να υποθέσω ότι καταργήθηκε και αυτή η έκπτωση που ήταν 5%???

3) πατέρας εισπράττει στο 2015 ποσό από λήξη ασφαλίσματος 15000 ευρώ από τα οποία τα 10000 τα μεταφέρει σε λογ.του γιού του και τα υπόλοιπα τα κρατάει για τον εαυτό του χωρίς να έχει προβεί σε δήλωση φόρου δωρεάς. Πέραν του ότι θα έπρεπε να προβεί σε δήλωση φόρου δωρεάς και καταβολής φόρου 1000 ευρώ , θα μπορεί να το βάλει στον κωδικό 725 και αντίστοιχα ο γιός του στον 781 ή όχι??

4) στον 659 που μπαίνει η διατροφή σε γυναίκα και τέκνο στη δήλωση της γυναίκας έχω την εξής απορία...η δικαστική απόφαση λέει πώς η διατροφή είναι 650 ευρώ πχ τον μήνα.Πέρσυ της είχε δώσει 7800 ευρώ, ενώ φέτος 19000 ευρώ(επειδή της χρωστουσε από παλαιότερα έτη που δεν της κατέβαλε το καθορισμένο από το δικαστήριο ποσό). Στη δήλωση της θα βάλουμε πάλι 7800 ή θα βάλουμε τα 19000 ώς διατροφή???

και μία παρατήρηση...βλέπω ότι οι τράπεζες σε πολλές περιπτώσεις περνάνε στον 727-728 (δόσεις δανείων) και στα Ε1 των εγγυητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!! Αγρότης ειδικού καθεστώτος δεν υπέβαλε ενιαία δήλωση καλλιέργειας το 2015,ούτε ΕΛΓΑ πλήρωσε ούτε είχε εισόδημα από αγροτική δραστηριότητα. Πρέπει να κάνει Ε3 ή όχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 15/4/2016 at 7:45 ΜΜ, v.kourtis said:

Απορίες που έχω (και πιθανόν να έχουν κάποιοι από εσάς ) σχετικά με τις φετινές δηλώσεις

1) όταν το τίμημα από μεταβίβαση ακινήτου συμφωνείται να καταβληθεί σε δόσεις μέσα σε 2 φορ.έτη , το σπάμε και στον 781 αντίστοιχα στα 2 φορ.έτη όπως πχ συμβαίνει με τις ληφθείσες αποζημιώσεις απόλυσης ή όχι???

2) δεν βλέπω φέτος πουθενά έκπτωση από δαπάνες συντήρησης και επισκευής μισθωμένων ακινήτων(πρώην 151 κωδικός στα προηγ Ε1). Να υποθέσω ότι καταργήθηκε και αυτή η έκπτωση που ήταν 5%???

3) πατέρας εισπράττει στο 2015 ποσό από λήξη ασφαλίσματος 15000 ευρώ από τα οποία τα 10000 τα μεταφέρει σε λογ.του γιού του και τα υπόλοιπα τα κρατάει για τον εαυτό του χωρίς να έχει προβεί σε δήλωση φόρου δωρεάς. Πέραν του ότι θα έπρεπε να προβεί σε δήλωση φόρου δωρεάς και καταβολής φόρου 1000 ευρώ , θα μπορεί να το βάλει στον κωδικό 725 και αντίστοιχα ο γιός του στον 781 ή όχι??

4) στον 659 που μπαίνει η διατροφή σε γυναίκα και τέκνο στη δήλωση της γυναίκας έχω την εξής απορία...η δικαστική απόφαση λέει πώς η διατροφή είναι 650 ευρώ πχ τον μήνα.Πέρσυ της είχε δώσει 7800 ευρώ, ενώ φέτος 19000 ευρώ(επειδή της χρωστουσε από παλαιότερα έτη που δεν της κατέβαλε το καθορισμένο από το δικαστήριο ποσό). Στη δήλωση της θα βάλουμε πάλι 7800 ή θα βάλουμε τα 19000 ώς διατροφή???

και μία παρατήρηση...βλέπω ότι οι τράπεζες σε πολλές περιπτώσεις περνάνε στον 727-728 (δόσεις δανείων) και στα Ε1 των εγγυητών.

κάποια γνώμη για όλα αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

με λεει συναδελφος το Α τριμηνο του 2016 να τσειλουμε συγκεντωρτικες μεχρι τελη απριλιου, τ λεω ουτε του 2015 δε στειλαμε, με τοσο φορτο τωρα,,κανονικα πρεπει να βγει αποφαση παρατασης σωστα?εστειλε κανεις;(αστεια λεω )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
17 ώρες πριν, v.kourtis said:

κάποια γνώμη για όλα αυτά?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,,

ΣΤΟ  1.   ΝΑΙ,,  ΣΕ  ΚΑΘΕ  ΧΡΟΝΙΑ  ΤΙ  ΠΟΣΟ  ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ

ΣΤΟ  2.  ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ  ΣΤΟ  ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ  ΑΥΤΟΜΑΤΑ  Η ΜΕΙΩΣΗ  5% ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΜΑΤΩΝ                ΓΙΑ  ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ  ΤΩΝ  ΜΙΣΘΙΩΝ.

ΣΤΟ  3.  Α) ΗΤΑΝ  ΜΕΣΑ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΟΝΟΜΑ  ΤΟΥ  ΠΑΙΔΙΟΥ?  ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ?  ΑΝ  ΔΕΝ ΗΤΑΝ  ΔΕΝ  ΜΠΟΡΕΙΣ  ΝΑ  ΤΑ  ΒΑΛΕΙΣ  ΣΤΟ  ΠΑΙΔΙ  ΧΩΡΙΣ  ΔΩΡΕΑ  ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ.

ΤΩΡΑ  ΟΣΟ  ΓΙΑ  ΤΟ ΠΟΥ  ΤΑ  ΓΡΑΦΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ," ΠΟΣΟ  ΑΠΟ  ΛΗΞΗ  ΑΣΦΑΛΙΣΜΑΤΟΣ"  ΚΑΤΙ  ΠΗΡΕ  ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ  ΓΚΟΥΡΛΙΑ ,  ΘΑ  ΤΟ  ΚΟΙΤΑΞΩ  ΚΑΙ  ΘΑ  ΕΠΑΝΕΛΘΩ....

ΣΤΟ  4.  ΣΤΗ  ΧΡΟΝΙΑ  ΠΟΥ ΤΑ  ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ  Ή  ΣΤΗ  ΧΡΟΝΙΑ  ΠΟΥ  ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ??

ΤΑ  ΞΑΝΑΛΕΜΕ :rolleyes:

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
45 λεπτά πριν , katerin said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,,

ΣΤΟ  1.   ΝΑΙ,,  ΣΕ  ΚΑΘΕ  ΧΡΟΝΙΑ  ΤΙ  ΠΟΣΟ  ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ

ΣΤΟ  2.  ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ  ΣΤΟ  ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ  ΑΥΤΟΜΑΤΑ  Η ΜΕΙΩΣΗ  5% ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΜΑΤΩΝ                ΓΙΑ  ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ  ΤΩΝ  ΜΙΣΘΙΩΝ.

ΣΤΟ  3.  Α) ΗΤΑΝ  ΜΕΣΑ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΟΝΟΜΑ  ΤΟΥ  ΠΑΙΔΙΟΥ?  ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ?  ΑΝ  ΔΕΝ ΗΤΑΝ  ΔΕΝ  ΜΠΟΡΕΙΣ  ΝΑ  ΤΑ  ΒΑΛΕΙΣ  ΣΤΟ  ΠΑΙΔΙ  ΧΩΡΙΣ  ΔΩΡΕΑ  ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ.

ΤΩΡΑ  ΟΣΟ  ΓΙΑ  ΤΟ ΠΟΥ  ΤΑ  ΓΡΑΦΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ," ΠΟΣΟ  ΑΠΟ  ΛΗΞΗ  ΑΣΦΑΛΙΣΜΑΤΟΣ"  ΚΑΤΙ  ΠΗΡΕ  ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ  ΓΚΟΥΡΛΙΑ ,  ΘΑ  ΤΟ  ΚΟΙΤΑΞΩ  ΚΑΙ  ΘΑ  ΕΠΑΝΕΛΘΩ....

ΣΤΟ  4.  ΣΤΗ  ΧΡΟΝΙΑ  ΠΟΥ ΤΑ  ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ  Ή  ΣΤΗ  ΧΡΟΝΙΑ  ΠΟΥ  ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ??

ΤΑ  ΞΑΝΑΛΕΜΕ :rolleyes:

 

 

 

ΛΟΙΠΟΝ  ΤΟ ΒΡΗΚΑ,,

ΣΕΛ.  360,, ΦΟΡ. ΔΗΛΩΣΗ  2016,  ΠΑΥΛΟΥ-ΓΚΟΥΡΛΙΑ

"ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΥΝ ΑΣΦ. ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΣΤΗ ΛΗΞΗ Ή ΣΕ ΠΡΟΩΡΗ ΕΞΑΓΟΡΑ ΑΤΟΜΙΚΟΥ ΑΣΦ. ΣΥΜΒ. ΖΩΗΣ, ΚΑΤΑ ΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΥΠΕΡΑΠΟΔΟΣΗ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ, ΑΛΛΑ  ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΩΝ,   ΔΕΝ  ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΕ  ΚΑΝΕΝΑ ΚΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ  ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ  ΤΕΚΜΗΡΙΑ  , ΔΙΟΤΙ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ Ως ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΠΕΝΔΥΜΕΝΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ.   ΤΑ  ΙΔΙΑ  ΙΣΧΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΟΣΣΑ ΚΑΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ.

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΔΙΚΑΟΥΧΟς ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΜΑΤΟς ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΛΛΕ  ΤΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΘΕΤΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΑΝΤΙΚ. ΔΑΠΑΝΩΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΖΗΤΗΜΑ  ΑΤΥΠΗΣ  ΔΩΡΕΑΣ  ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΑΛΛΕ  ΤΑ  ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
56 λεπτά πριν , katerin said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,,

ΣΤΟ  1.   ΝΑΙ,,  ΣΕ  ΚΑΘΕ  ΧΡΟΝΙΑ  ΤΙ  ΠΟΣΟ  ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ

ΣΤΟ  2.  ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ  ΣΤΟ  ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ  ΑΥΤΟΜΑΤΑ  Η ΜΕΙΩΣΗ  5% ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΜΑΤΩΝ                ΓΙΑ  ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ  ΤΩΝ  ΜΙΣΘΙΩΝ.

ΣΤΟ  3.  Α) ΗΤΑΝ  ΜΕΣΑ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΟΝΟΜΑ  ΤΟΥ  ΠΑΙΔΙΟΥ?  ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ?  ΑΝ  ΔΕΝ ΗΤΑΝ  ΔΕΝ  ΜΠΟΡΕΙΣ  ΝΑ  ΤΑ  ΒΑΛΕΙΣ  ΣΤΟ  ΠΑΙΔΙ  ΧΩΡΙΣ  ΔΩΡΕΑ  ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ.

ΤΩΡΑ  ΟΣΟ  ΓΙΑ  ΤΟ ΠΟΥ  ΤΑ  ΓΡΑΦΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ," ΠΟΣΟ  ΑΠΟ  ΛΗΞΗ  ΑΣΦΑΛΙΣΜΑΤΟΣ"  ΚΑΤΙ  ΠΗΡΕ  ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ  ΓΚΟΥΡΛΙΑ ,  ΘΑ  ΤΟ  ΚΟΙΤΑΞΩ  ΚΑΙ  ΘΑ  ΕΠΑΝΕΛΘΩ....

ΣΤΟ  4.  ΣΤΗ  ΧΡΟΝΙΑ  ΠΟΥ ΤΑ  ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ  Ή  ΣΤΗ  ΧΡΟΝΙΑ  ΠΟΥ  ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ??

ΤΑ  ΞΑΝΑΛΕΜΕ :rolleyes:

 

 

 

Στο 3) και εγώ ρωτάω στέλνω λεφτά στον γιό μου ή τον αδελφό μου για να τα φυλάξει αυτός για λογαριασμό μου και να κάνει διάφορες πληρωμές υποχρεώσεων μου επειδή εγώ είμαι τεμπέλης ή τζογαδόρος και τα ξοδεύω, γιατί να είναι δωρεά ? ή το άλλο, στέλνω λεφτά στον γιό μου για να τα βγάζει για λογαριασμό μου λόγο κάπιταλ κοντρολ ή στέλνω λεφτά στον γιό μου να υπάρχουν στον λογαριασμό του και να κάθονται εκεί και σε περίπτωση ανάγκης να τα βγάλει εαν χρειαστεί γιατί να είναι δωρεά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
11 λεπτά πριν , stavr said:

Στο 3) και εγώ ρωτάω στέλνω λεφτά στον γιό μου ή τον αδελφό μου για να τα φυλάξει αυτός για λογαριασμό μου και να κάνει διάφορες πληρωμές υποχρεώσεων μου επειδή εγώ είμαι τεμπέλης ή τζογαδόρος και τα ξοδεύω, γιατί να είναι δωρεά ? ή το άλλο, στέλνω λεφτά στον γιό μου για να τα βγάζει για λογαριασμό μου λόγο κάπιταλ κοντρολ ή στέλνω λεφτά στον γιό μου να υπάρχουν στον λογαριασμό του και να κάθονται εκεί και σε περίπτωση ανάγκης να τα βγάλει εαν χρειαστεί γιατί να είναι δωρεά ?

ΣΥΜΦΩΝΩ   ΚΑΙ  ΕΠΑΥΞΑΝΩ,,

ΟΜΩΣ   ΛΕΕΙ  ΝΑ  ΤΑ  ΔΗΛΩΣΕΙ  Ο  ΓΙΟΣ   ΣΤΟΝ  781,,, ΠΩΣ   ΜΕ  ΤΙ  ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 λεπτό πριν , katerin said:

ΣΥΜΦΩΝΩ   ΚΑΙ  ΕΠΑΥΞΑΝΩ,,

ΟΜΩΣ   ΛΕΕΙ  ΝΑ  ΤΑ  ΔΗΛΩΣΕΙ  Ο  ΓΙΟΣ   ΣΤΟΝ  781,,, ΠΩΣ   ΜΕ  ΤΙ  ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ???

ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ   ΕΝΝΟΩ  ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ,,  ΟΧΙ  ΤΟ  ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ  ΤΗΣ  ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ  ΤΗΣ  ΤΡΑΠΕΖΑΣ,, ΤΟ ΟΠΟΙΟ   ΚΑΙ  ΑΥΤΟ  ΠΡΕΠΕΙ   ΝΑ  ΑΙΤΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ    ΣΑΝ  ΕΙΣΟΔΗΜΑ,, ΑΠΟ  ΠΟΥ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τον πίνακα 5γ φέτος τι γίνεται; 

αυτοκίνητο που είναι σε ακινησία δεν εμφανίζεται - οπότε τι κάνουμε;

το περνάμε με μήνες κυριότητας 0, το περνάμε με μήνες κυριότητας 12 και απαλλαγή λόγω ακινησίας, δεν το καταχωρούμε καθόλου; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν έχουμε θάνατο της συζύγου μέσα στο 2016, το σωστό είναι να δηλωθεί πρώτα ο θάνατος στο μητρώο και μετά να υποβληθεί η δήλωση για το 2015 για τον μέν σύζυγο ηλεκτρονικά, για τη δε σύζυγο χειρόγραφα. Ετσι δεν είναι? Η υπάλληλος στη ΔΟΥ επιμένει οτι αφού ζούσε η σύζυγος το 2015 θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά κοινή δήλωση και οτι χωριστά θα υποβάλλουν του χρόνου. Μου είπε να υποβληθεί πρώτα η δήλωση και μετά να ενημερώσουμε το μητρώο για το θάνατο ώστε να μη βγάλει κάποιο μήνυμα κατά την επιβεβαίωση των στοιχείων...Της είπα να δεί και την ΠΟΛ 1088/2015 αλλά μου απάντησε οτι δε λέει πουθενά οτι πρέπει να γίνει χωριστή δήλωση για τα εισοδήματα του έτους που ζούσε η γυναίκα..Τί να κάνω εγω τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με τη ΔΟΥ για τη δήλωση του 2015.

Αλλά και για το 2016 θα έκανα το ίδιο εφόσον είναι η σύζυγος που απεβίωσε.

Αν απεβίωνε ο φορολογούμενος θα τους έκανα χωριστές δηλώσεις για το 2016, για να κάνει η χήρα την πρώτη της δήλωση, μήπως προκύψει συμπληρωματική στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 ώρες πριν, katerin said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,,

ΣΤΟ  1.   ΝΑΙ,,  ΣΕ  ΚΑΘΕ  ΧΡΟΝΙΑ  ΤΙ  ΠΟΣΟ  ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ

ΣΤΟ  2.  ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ  ΣΤΟ  ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ  ΑΥΤΟΜΑΤΑ  Η ΜΕΙΩΣΗ  5% ΤΩΝ ΜΙΣΘΩΜΑΤΩΝ                ΓΙΑ  ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ  ΤΩΝ  ΜΙΣΘΙΩΝ.

ΣΤΟ  3.  Α) ΗΤΑΝ  ΜΕΣΑ  ΚΑΙ  ΤΟ  ΟΝΟΜΑ  ΤΟΥ  ΠΑΙΔΙΟΥ?  ΣΥΝΔΙΚΑΙΟΥΧΟΣ?  ΑΝ  ΔΕΝ ΗΤΑΝ  ΔΕΝ  ΜΠΟΡΕΙΣ  ΝΑ  ΤΑ  ΒΑΛΕΙΣ  ΣΤΟ  ΠΑΙΔΙ  ΧΩΡΙΣ  ΔΩΡΕΑ  ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ.

ΤΩΡΑ  ΟΣΟ  ΓΙΑ  ΤΟ ΠΟΥ  ΤΑ  ΓΡΑΦΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΜΕ," ΠΟΣΟ  ΑΠΟ  ΛΗΞΗ  ΑΣΦΑΛΙΣΜΑΤΟΣ"  ΚΑΤΙ  ΠΗΡΕ  ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ  ΓΚΟΥΡΛΙΑ ,  ΘΑ  ΤΟ  ΚΟΙΤΑΞΩ  ΚΑΙ  ΘΑ  ΕΠΑΝΕΛΘΩ....

ΣΤΟ  4.  ΣΤΗ  ΧΡΟΝΙΑ  ΠΟΥ ΤΑ  ΕΙΣΕΠΡΑΞΕ  Ή  ΣΤΗ  ΧΡΟΝΙΑ  ΠΟΥ  ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ??

ΤΑ  ΞΑΝΑΛΕΜΕ :rolleyes:

 

 

 

ΣΤΟ 4.. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΡΩΤΑΩ.ΑΝ ΔΗΛΑΔΉ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΛΕΕΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΣΕ ΣΥΖΥΓΟ ΚΑΙ ΤΕΚΝΟ 23000 πχ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ ΕΙΝΑΙ 7000πχ μέσα σε μία φορ.χρήση. Τί βάζουμε? το πραγματικά καταβληθέν δεν είναι το ορθότερο??? επίσης αν η σύζυγος δεν έχει εισόδημα από πουθενά και δεν παίρνει το ποσό της διατροφής που της έχει επιδικαστεί για εκείνην και το παιδί, μπορούμε να της βάλουμε το ποσό ότι το εισέπραξε στον 659 για να δημιουργούμε απόθεμα κεφαλαίου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, mariamik said:

Όταν έχουμε θάνατο της συζύγου μέσα στο 2016, το σωστό είναι να δηλωθεί πρώτα ο θάνατος στο μητρώο και μετά να υποβληθεί η δήλωση για το 2015 για τον μέν σύζυγο ηλεκτρονικά, για τη δε σύζυγο χειρόγραφα. Ετσι δεν είναι? Η υπάλληλος στη ΔΟΥ επιμένει οτι αφού ζούσε η σύζυγος το 2015 θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά κοινή δήλωση και οτι χωριστά θα υποβάλλουν του χρόνου. Μου είπε να υποβληθεί πρώτα η δήλωση και μετά να ενημερώσουμε το μητρώο για το θάνατο ώστε να μη βγάλει κάποιο μήνυμα κατά την επιβεβαίωση των στοιχείων...Της είπα να δεί και την ΠΟΛ 1088/2015 αλλά μου απάντησε οτι δε λέει πουθενά οτι πρέπει να γίνει χωριστή δήλωση για τα εισοδήματα του έτους που ζούσε η γυναίκα..Τί να κάνω εγω τώρα?

προφανώς και πρέπει να κάνει χωριστή δήλωση και για την χρονιά που απεβίωσε..Αυτό ίσχυε πάντα!!!!!τουλάχιστον από τότε που θυμάμαι τη φορολογία εισοδήματος τα τελευταία 15 χρόνια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η δωρεά σε ιερό ναό-μονή-μοναστήριο κλπ(εννοείται πάνω από 100 ευρώ) μπαίνει σε κάποιους από τους κωδικούς των δωρεών(εκτός από τις πολιτιστικές χορηγίες εννοείται)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, mariamik said:

Όταν έχουμε θάνατο της συζύγου μέσα στο 2016, το σωστό είναι να δηλωθεί πρώτα ο θάνατος στο μητρώο και μετά να υποβληθεί η δήλωση για το 2015 για τον μέν σύζυγο ηλεκτρονικά, για τη δε σύζυγο χειρόγραφα. Ετσι δεν είναι? Η υπάλληλος στη ΔΟΥ επιμένει οτι αφού ζούσε η σύζυγος το 2015 θα πρέπει να υποβάλλουν ηλεκτρονικά κοινή δήλωση και οτι χωριστά θα υποβάλλουν του χρόνου. Μου είπε να υποβληθεί πρώτα η δήλωση και μετά να ενημερώσουμε το μητρώο για το θάνατο ώστε να μη βγάλει κάποιο μήνυμα κατά την επιβεβαίωση των στοιχείων...Της είπα να δεί και την ΠΟΛ 1088/2015 αλλά μου απάντησε οτι δε λέει πουθενά οτι πρέπει να γίνει χωριστή δήλωση για τα εισοδήματα του έτους που ζούσε η γυναίκα..Τί να κάνω εγω τώρα?

 

ο Υπαλλήλους Κανει λαθος

 

ανοιχτε τις οδηγιες , το βιβλιαρακι Σελιδα 9

 

δηλωση θανατου κι χωριστα ΦΔ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αλλα δυστυχως και στις οδηγιες δεν ξεκαθαριζει σε ποιο ετος πρεπει να εχει πεθανει ο φορολογουμενος για να υποβληθει η δηλωση χειρογραφα. Εννοει αν ο θανατος ηταν μεσα στο 2015 η' και μεσα στο 2016? Και εκει παταει η υπαλληλος και λεει οτι ζουσε το 2015 αρα ηλεκτρονικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
6 ώρες πριν, elpi said:

Συμφωνώ με τη ΔΟΥ για τη δήλωση του 2015.

Αλλά και για το 2016 θα έκανα το ίδιο εφόσον είναι η σύζυγος που απεβίωσε.

Αν απεβίωνε ο φορολογούμενος θα τους έκανα χωριστές δηλώσεις για το 2016, για να κάνει η χήρα την πρώτη της δήλωση, μήπως προκύψει συμπληρωματική στο μέλλον.

Με συγχωρείτε, αφήστε στην άκρη νόμους, ΠΟΛ, οδηγίες. Η απάντηση που δίνετε θεωρείτε ότι βρίσκει έρεισμα στην κοινή λογική (αν υπάρχει τέτοιο πράγμα)?

Με συγχωρείτε (ξανά) - γενικά απευθύνομαι - αυτή τη ρημαδοαποχή την σνομπάρουμε. Μπήκαμε λοιπόν και στέλνουμε δηλώσεις. Ανατρέχει κανείς σε αυτόν τον 4172?

"Ειδικότερα, οι σύζυγοι ή τα μέρη συμφώνου συμβίωσης, υποβάλλουν χωριστή φορολογική δήλωση, ο καθένας για τα εισοδήματά του, εφόσον:
α. Έχει διακοπεί η έγγαμη συμβίωση ή έχει λυθεί το σύμφωνο συμβίωσης κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης. Το βάρος της απόδειξης για τη διακοπή της έγγαμης συμβίωσης ή τη λύση του συμφώνου συμβίωσης φέρει ο φορολογούμενος"

Την έγγαμη συμβίωση μπορεί να την έχει διακόψει είτε ο δικηγόρος (επίσημα), είτε το πιπινάκι (ανεπίσημα).

Μπορεί όμως να τη διακόψει και ο Θεός...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
37 λεπτά πριν , mariamik said:

Ναι αλλα δυστυχως και στις οδηγιες δεν ξεκαθαριζει σε ποιο ετος πρεπει να εχει πεθανει ο φορολογουμενος για να υποβληθει η δηλωση χειρογραφα. Εννοει αν ο θανατος ηταν μεσα στο 2015 η' και μεσα στο 2016? Και εκει παταει η υπαλληλος και λεει οτι ζουσε το 2015 αρα ηλεκτρονικα..

Ωραία ζούσε το 2015 πχ πέθανε κάπου τον τέλη Δεκεμβρίου , ελάτε τώρα στο 2016 , 19/04 και υποχρεώστε τον να υποβάλει δήλωση . Είμαι βέβαιος ότι δε θα επικαλεσθεί ως λόγο άρνησης υποβολής την ......αποχή , από την υποβολή δηλώσεων , των λογιστών ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, v.kourtis said:

η δωρεά σε ιερό ναό-μονή-μοναστήριο κλπ(εννοείται πάνω από 100 ευρώ) μπαίνει σε κάποιους από τους κωδικούς των δωρεών(εκτός από τις πολιτιστικές χορηγίες εννοείται)?

γνωρίζει κάποιιος κάτι για αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 18/4/2016 at 1:29 ΜΜ, DimitrisB said:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους!! Αγρότης ειδικού καθεστώτος δεν υπέβαλε ενιαία δήλωση καλλιέργειας το 2015,ούτε ΕΛΓΑ πλήρωσε ούτε είχε εισόδημα από αγροτική δραστηριότητα. Πρέπει να κάνει Ε3 ή όχι??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...