Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορολογικού έτους 2015


COSTAS

Ερώτηση

Ανοίγω αυτό το θέμα για τις φορολογικές δηλώσεις εισοδήματος έτους 2015.

Όλοι οι συνάδελφοι θα έχετε παρατηρήσει πως μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα.

Προσωπικά είχα δυο - τρία ίσως προβληματάκια με τις εκκαθαρίσεις των κατοίκων εξωτερικού, τα οποία- όπως γνωρίζουμε όλοι - ξεπεράστηκαν με εκείνη την αναβάθμιση του taxisnet που έγινε ξημερώματα Κυριακής και δεν ταλαιπωρήθηκε σε φυσιολογική ώρα εργασίας κανένας συνάδελφος - εργαζόμενος.

Συγχωρέστε με αλλά δεν μου βγαίνει να γράψω κάτι ακόμα και να κάνω πλακίτσα με την δουλειά μας. Σήμερα κλείνει 1 μήνας απ΄όταν υποτίθεται ότι το taxisnet θα ήταν σε ΠΛΗΡΗ επιχειρησιακή δράση.

Παρακαλώ λοιπόν ιδιαίτερα όποιον συνάδελφο έχει την δυνατότητα να εμφανίζεται στα τοπικής ή στα πανελλήνιας εμβέλειας τηλεοπτικά μέσα εκτός από την προβολή του και εκτός από την ενημέρωση που προσφέρει στο τηλεοπτικό κοινό να βάλει στο πέτο του ένα χαρτάκι με το νούμερο 30.

Επειδή 30 είναι πλέον οι μέρες που από αύριο δικαιούμαστε ως παράταση.

Εύλογα οι παρουσιαστές των εκπομπών θα αναρωτηθούν τι συμβολίζει το νούμερο 30 στο πέτο.

Ευελπιστώ πως δεν θα είναι προσβλητικό για κανέναν συνάδελφο ή καμία συναδέλφισσα να απαντήσει ότι αφορά την παράταση που δικαιούμαστε επειδή το Υπουργείο δεν είναι συνεπές στο ραντεβού του.

Νομίζω πως θα βοηθήσουν στην προβολή του θέματος, κατ΄επέκταση όλους εμάς και τους ευχαριστώ εκ των προτέρων, έτσι ανώνυμα μέσα από το φόρουμ.

Κλείνοντας θα ήθελα να επισημάνω πως θεωρώ αυτονόητη την αντίδραση των συλλόγων μας και των ομοσπονδιών μας μέσω των ανακοινώσεών τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
47 minutes ago, eyripidis said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΟΚΟΥΣ 1,05 ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΤΟΚΩΝ 0,16 ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΤΟΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ.  ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ.

Τέτοια πρεμούρα δεν την καταλαβαίνω .:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σε όλους. Έχει δίκιο ο Σωτήρης προς τι η βιασύνη?Υπάρχουν λειτουργικά προβλήματα στο taxis όπως  κάθε χρόνο.Ας περιμένουμε να περάσουν 10-15 μέρες  να δούμε τι θα γίνει και με την αποχή και τότε πράττουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ,

Αισθάνομαι πολύ ηλίθιος σαν οινομολόγος μέλος του ΟΕΕ, και αδειούχος λογιστής . Υπάρχει μια απόφαση για αποχή ή δεν υπάρχει? Ή θα το παίζουν κάποιοι ήρωες απέχοντας και κάποιοι άλλοι θα στέλνουν?? Πως γίνεται να υποβλήθηκαν έως τώρα 1200 δηλώσεις???? όλες αυτές στάλθηκαν από μη λογιστές??? 

Να βγάλει το επιμελητήριο ανακοίνωση σήμερα κιόλας και να πει τι ποσοστό των δηλώσεων αυτών στάλθηκε από γραφεία και τι από ιδιώτες!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η επιλογή της αποχής από την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων είναι άστοχη. 

Δείχνει πρώτα απ΄ όλα άγνοια περί του πως λειτουργούν τα πράγματα.

Η δική μου εκτίμηση είναι πως οι λογιστές έχουν στα χέρια τους μόνο τις μισές από τα έξι περίπου εκατομμύρια των δηλώσεων που υποβάλλονται. Ακόμη όμως κι αν είχαμε το 80% απομένει ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό που πρακτικά σημαίνει ~10.000 δηλώσεις ως μέσος ημερήσιος όρος υποβολής από άτομα που βρίσκονται έξω από την κοινότητα των λογιστών.

Με αυτές λοιπόν τις 10.000 δηλώσεις - που μεταξύ μας ακόμη και 1.000 να είναι καθημερινά - μπορεί να βγαίνει ο κάθε πολιτικός προϊστάμενος και να κοροϊδεύει την λεγόμενη αποχή.

 

Συνεπώς λάθος επιλογή όπλου. Είναι να σαν λέμε πως κλασέρ έχουν μόνο οι λογιστές!!!

 

Θέλεις κύριε να κάνεις αγώνα; Ωραία.

Που αποσκοπεί η αποχή από τις δηλώσεις; Αποσκοπεί στην μετάθεση των φορολογικών εσόδων και ως εκ τούτου θέλεις να στήσεις στον τοίχο την διοίκηση αναγκάζοντάς την να συζητήσει τους όρους που θέτεις για το ασφαλιστικό.

Θέλεις με λίγα λόγια να πιέσεις οικονομικά.

Ενημέρωσε λοιπόν τους λ/φ (όσους είναι μέλη σου βέβαια) και αυτοί με την σειρά τους ας ενημερώσουν τους πελάτες τους πως θα αφήσουν απλήρωτη την ταχυπληρωμή του ΟΑΕΕ το επόμενο δίμηνο. Δημιουργείς ταμειακό πρόβλημα και - όπως γνωρίζουμε πολλοί από εμάς - φυσικά πιστωτικό γεγονός.

Πόσο θα κοστίσει η κίνηση στον καθένα; Μόνο η προσαύξηση του ΟΑΕΕ. Σιγά τα ώα.

Άααα, ξέχασα. Το πιστωτικό γεγονός θα κοστίσει σε όλους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 hours ago, eyripidis said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΟΚΟΥΣ 1,05 ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΤΟΚΩΝ 0,16 ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΤΟΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ.  ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ.

Επίσης σε 2 δηλώσεις που είδα τα στοιχεία των αυτοκινήτων δεν είναι ενημερωμένα. (Παράδοση πινακίδων ή οριστική διαγραφή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 hours ago, eyripidis said:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΟΚΟΥΣ 1,05 ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΤΟΚΩΝ 0,16 ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΤΟΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ.  ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ.

Κάποια πράγματα δεν αλλάζουν ...

Μην βάζεις 0,16 , βάλε μικρότερο.  0,15 ας πούμε.

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
4 hours ago, SOTHRIS said:

Τέτοια πρεμούρα δεν την καταλαβαίνω .:angry:

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΧΗ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΠΕΡΙΠΑΤΟ,ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΕΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΜΑΣ ,ΟΠΟΤΕ ΑΣ ΜΗΝ ΠΡΟΤΡΕΧΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρατηρώ ότι ούτε ο οαεδ έστειλε τίποτα ποσά(επιδόματα ανεργίας, ειδικά επιδόματα κλπ) και βέβαια δεν σε αφήνει να τα συμπληρώσεις αυτά καθώς είναι με κόκκινο..πέρσι ήταν προσυμπληρωμένα ή δεν θυμάμαι καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε φορολογουμενο με μπλοκάκι που έχει και 500,00 από μισθωτές στις αρχες του έτους δεν δέχεται το ταχις το ποσο στον κωδικό 307 και μου ζητάει να βάλω τα ποσά ως επαγγελματίας.

Ετσι πρέπει να γίνει ή να περιμένουμε να το φτιάξουν στο Ε1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
29 minutes ago, NAXOS said:

Σε φορολογουμενο με μπλοκάκι που έχει και 500,00 από μισθωτές στις αρχες του έτους δεν δέχεται το ταχις το ποσο στον κωδικό 307 και μου ζητάει να βάλω τα ποσά ως επαγγελματίας.

Ετσι πρέπει να γίνει ή να περιμένουμε να το φτιάξουν στο Ε1?

Δεν γίνεται εφόσον είναι μισθωτός να φορολογηθεί ως μπλοκάκιας.

Σωστά δεν το δέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
8 minutes ago, LAMMERGEIER said:

Δεν γίνεται εφόσον είναι μισθωτός να φορολογηθεί ως μπλοκάκιας.

Σωστά δεν το δέχεται.

Ειχε παρακολουθησει κατι σεμιναρια τοσ δεκέμβριο του 2014 και οι αμοιβές μπήκαν στον λογαριασμό του τον Μάρτιο του 2015. Στις αποδοχές που έχει στείλει το υπουργείο Εργασίας το έχει βάλει ωσ αμοιβε΄ς απο μισθωτές και με παρακρατηση φόρου ( 20%). 750,00 αμοιβή και 150,00 φόρος παρ/θεν. Επίσης είχε κάνει έναρξη ωσ μπλοκάκιας τον Μάιο του 2015.

Τι μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
14 minutes ago, NAXOS said:

Ειχε παρακολουθησει κατι σεμιναρια τοσ δεκέμβριο του 2014 και οι αμοιβές μπήκαν στον λογαριασμό του τον Μάρτιο του 2015. Στις αποδοχές που έχει στείλει το υπουργείο Εργασίας το έχει βάλει ωσ αμοιβε΄ς απο μισθωτές και με παρακρατηση φόρου ( 20%). 750,00 αμοιβή και 150,00 φόρος παρ/θεν. Επίσης είχε κάνει έναρξη ωσ μπλοκάκιας τον Μάιο του 2015.

Τι μπορεί να γίνει σε αυτήν την περίπτωση?

Απαντάω ο ίδιος για να υπάρχει η απάντηση.

Από το υπουργείο μου απάντησαν ΄τι θα υποβληθεί κανονικά η δήλωση ως επαγγελματίας και μετά τροποποιητική σε ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έγγραφο ΔΕΑΦ Α 1107028 ΕΞ 2015/8.8.15

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/25147

Στην παράγραφο 6. περ.α αναφέρει οτι υποβάλλεται η δήλωση με επιφύλαξη ετσι ώστε να γίνει η εκκαθάριση στην ΔΟΥ. Οπότε τρέχουμε πάλι στην ΔΟΥ για την εκκαθάριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα αναδρομικα συνταξεων που υποβαλλουμε συμπληρωματικη δηλωση προηγουμενων ετων , η προθεσμια τους ειναι μεχρι τελος του ετους ή μεχρι την προθεσμια δηλωσεων τελη ιουνιου ή ιουλιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
25 minutes ago, zinon said:

τα αναδρομικα συνταξεων που υποβαλλουμε συμπληρωματικη δηλωση προηγουμενων ετων , η προθεσμια τους ειναι μεχρι τελος του ετους ή μεχρι την προθεσμια δηλωσεων τελη ιουνιου ή ιουλιου;

Μέχρι 31/12 του έτους το οποίο εκδόθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλά για αυτά τα αναδρομικά δεν ισχύει από 1/1/15 ότι θα φορολογούνται στο έτος της είσπραξης????το κρατήσαν ώς είχε??με το έτος αναγωγής??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1 hour ago, v.kourtis said:

καλά για αυτά τα αναδρομικά δεν ισχύει από 1/1/15 ότι θα φορολογούνται στο έτος της είσπραξης????το κρατήσαν ώς είχε??με το έτος αναγωγής??

αν βγάλεις άκρη, εξηγήσου.....

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21984

Παράγραφος 4:

Ειδικά για τις ανείσπρακτες δεδουλευμένες αποδοχές που εισπράττονται το έτος 2015 και μετά (έτος? τι έτος? οικονομικό ή φορολογικό? πως γίνεται φορολογικό, αφού ο 4172 ισχύει για το 2014 και μετά.....?) - (2 χρόνια διαφωνούμε εδώ μέσα με τις μ@λ@@@ς του σαφαρη και ορίστε η "διευκρινιστική"), η είσπραξη δημιουργεί την υποχρέωση υποβολής δήλωσης των αποδοχών αυτών προκειμένου να φορολογηθούν κατά το χρόνο αυτό. Σε περίπτωση που αναγράφονται διακεκριμένα στην ετήσια βεβαίωση αποδοχών που χορηγείται στον δικαιούχο, θα υπαχθούν σε φόρο με βάση τις διατάξεις του έτους που ανάγονται, μέσω της υποβολής τροποποιητικών δηλώσεων για τα έτη αυτά, χωρίς την επιβολή κυρώσεων.

Απ' ότι καταλαβαίνω, ό,τι θέλει κάνει ο εργοδότης. Αν τα αναγράψει διακεκριμένα κατ' έτος στην βεβαίωση ανάγονται στο σχετικό έτος, αν όχι τα στέλνει όλα στο έτος που εισπράχθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα γενικά απέχω από την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων αλλά ειδικά και αναγκαστικά  πρέπει να στείλω κάποιες δηλώσεις λόγω υποβολής πρότασης στα ΕΣΠΑ.

Τελικά τί γίνεται με την υιοθέτηση των ΕΛΠ?

Θα είναι υποχρεωτικά ή προαιρετικά?

Για ατομική επιχείρηση τον πίνακα Β6 τον υποβάλουμε με κάποιο τρόπο?

Οδηγίες για τον πίνακα Κ υπάρχουν?

( Για να είμαι ειλικρινής λόγω μη ξεκαθαρου τοπίου για την ισχύ των ΕΛΠ δεν έχω ασχοληθεί όσο θα έπρεπε γι αυτο τοσες ερωτήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/28698

",, προνοιακά επιδόματα και οχήματα σε ακινησία.."

Το βάζω προς ενημέρωση ...!! Απίστευτο αυτο για τα ΑΜΕΑ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
12 hours ago, Saga1 said:

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/28698

",, προνοιακά επιδόματα και οχήματα σε ακινησία.."

Το βάζω προς ενημέρωση ...!! Απίστευτο αυτο για τα ΑΜΕΑ !!

Δεν είναι απλά απίστευτο αλλά εξοργιστικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! πρέπει να παρθούν κεφάλια!!!!!!!!!άκου εισφορά αλληλεγγύης!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ηθελα μια διευκρινηση για τουςκωδικους 101-102

Συνταξιουχος αγροτης εχει κανει συμφωνητικο μισθωσης των γαιων του λογω 

της προωρης συνταξης που παιρνει και υποβαλαμε περυσι μονο το ε2 , ε3 οχι, δεν εχει επιδοτησεις στο ονομα του

οι κωδικοι 101-102 ειναι κλειδωμενοι φετος θα  συμπληρωθουν  αυτοματα με την υποβολη του ε2? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 hours ago, mairh said:

Θα ηθελα μια διευκρινηση για τουςκωδικους 101-102

Συνταξιουχος αγροτης εχει κανει συμφωνητικο μισθωσης των γαιων του λογω 

της προωρης συνταξης που παιρνει και υποβαλαμε περυσι μονο το ε2 , ε3 οχι, δεν εχει επιδοτησεις στο ονομα του

οι κωδικοι 101-102 ειναι κλειδωμενοι φετος θα  συμπληρωθουν  αυτοματα με την υποβολη του ε2? 

 

Ναι αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...