Προς το περιεχόμενο
  • 0

Δήλωση φορολογίας εισοδήματος Φ.Π. φορολογικού έτους 2015


COSTAS

Ερώτηση

Ανοίγω αυτό το θέμα για τις φορολογικές δηλώσεις εισοδήματος έτους 2015.

Όλοι οι συνάδελφοι θα έχετε παρατηρήσει πως μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιαστεί κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα.

Προσωπικά είχα δυο - τρία ίσως προβληματάκια με τις εκκαθαρίσεις των κατοίκων εξωτερικού, τα οποία- όπως γνωρίζουμε όλοι - ξεπεράστηκαν με εκείνη την αναβάθμιση του taxisnet που έγινε ξημερώματα Κυριακής και δεν ταλαιπωρήθηκε σε φυσιολογική ώρα εργασίας κανένας συνάδελφος - εργαζόμενος.

Συγχωρέστε με αλλά δεν μου βγαίνει να γράψω κάτι ακόμα και να κάνω πλακίτσα με την δουλειά μας. Σήμερα κλείνει 1 μήνας απ΄όταν υποτίθεται ότι το taxisnet θα ήταν σε ΠΛΗΡΗ επιχειρησιακή δράση.

Παρακαλώ λοιπόν ιδιαίτερα όποιον συνάδελφο έχει την δυνατότητα να εμφανίζεται στα τοπικής ή στα πανελλήνιας εμβέλειας τηλεοπτικά μέσα εκτός από την προβολή του και εκτός από την ενημέρωση που προσφέρει στο τηλεοπτικό κοινό να βάλει στο πέτο του ένα χαρτάκι με το νούμερο 30.

Επειδή 30 είναι πλέον οι μέρες που από αύριο δικαιούμαστε ως παράταση.

Εύλογα οι παρουσιαστές των εκπομπών θα αναρωτηθούν τι συμβολίζει το νούμερο 30 στο πέτο.

Ευελπιστώ πως δεν θα είναι προσβλητικό για κανέναν συνάδελφο ή καμία συναδέλφισσα να απαντήσει ότι αφορά την παράταση που δικαιούμαστε επειδή το Υπουργείο δεν είναι συνεπές στο ραντεβού του.

Νομίζω πως θα βοηθήσουν στην προβολή του θέματος, κατ΄επέκταση όλους εμάς και τους ευχαριστώ εκ των προτέρων, έτσι ανώνυμα μέσα από το φόρουμ.

Κλείνοντας θα ήθελα να επισημάνω πως θεωρώ αυτονόητη την αντίδραση των συλλόγων μας και των ομοσπονδιών μας μέσω των ανακοινώσεών τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 371
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το πρόβλημα όμως είναι ότι δεν αναφέρεται πουθενά στο Νόμο ότι το σύστημα θα άνοιγε στις 01/02 , αναφέρεται ΜΟΝΟ η καταληκτική ημερομηνία 30/04 , το μόνο που έχουμε είναι τα δημοσιεύματα και οι δηλώσεις του κ.Αλεξιάδη ότι θα ανοίξει πιο γρήγορα από κάθε άλλη χρονιά ΑΛΛΑ θα κλείσει στις 30/04 .... Για μένα είναι ΑΜΕΣΗ ανάγκη να περάσει νομοθετική ρύθμιση που θα μας δίνει νέα καταληκτική η οποία θα πρέπει να είναι η 30/06 και εφόσον βέβαια το σύστημα θα ανοίξει αρχές ΜΑρτίου , υπάρχουν όλα τα στοιχεία από όλες τις υπηρεσίες και έχουν ξεκαθαριστεί τα πάντα με οδηγίες , διαφορετικά ακόμη παραπίσω . Τόσο απλά . Αυτό μπορούμε να το στηρίξουμε όσοι βγαίνουν τέλος πάντων στα ΜΜΕ με τις προθεσμίες παρελθόντων ετών(5μηνά κλπ) αλλά και τις κινήσεις των σημερινών Κυβερνώντων όταν ήταν στην αντιπολίτευση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε Αποστόλη επιδιώκοντας καταληκτική ημερομηνία το μόνο που θα καταφέρουμε θα είναι να αυτό-παγιδευτούμε και να αυτό-εγκλωβιστούμε ξανά.

Επειδή γνωρίζουμε όλοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ πως απαιτούνται 4 μήνες για την ολοκλήρωση των δηλώσεων τότε θα έπρεπε - κατά την γνώμη μου - η απαίτησή μας να είναι ότι η καταληκτική ημερομηνία θα είναι 4 μήνες αφότου μεταφορτωθούν στο taxisnet οι μισθοί, οι συντάξεις, οι επιδοτήσεις, τα δάνεια, οι τόκοι και ότι άλλο απαιτείται.

Δηλαδή η γνώμη μου είναι πως η νομοθετική ρύθμιση που προτείνεις να προσδιορίζει το διάστημα και όχι την λήξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε Αποστόλη επιδιώκοντας καταληκτική ημερομηνία το μόνο που θα καταφέρουμε θα είναι να αυτό-παγιδευτούμε και να αυτό-εγκλωβιστούμε ξανά.

Αφού γνωρίζουμε όλοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ πως απαιτούνται 4 μήνες για την ολοκλήρωση των δηλώσεων τότε θα έπρεπε - κατά την γνώμη μου - η απαίτησή μας να είναι ότι η καταληκτική ημερομηνία θα είναι 4 μήνες αφότου μεταφορτωθούν στο taxisnet οι μισθοί, οι συντάξεις, οι επιδοτήσεις, τα δάνεια, οι τόκοι και ότι άλλο απαιτείται. 

Δηλαδή η γνώμη μου είναι πως η νομοθετική ρύθμιση που προτείνεις να προσδιορίζει το διάστημα και όχι την λήξη.

και πολυ σωστα τα λετε!

αν ειναι να ανοιξουν ετσι μονο κ μονο για να σπασουν το ρεκορ της πιο εγκαιρης εναρξης φορ. δηλωσεων, ενω τα στοιχεια ειναι μισα περασμενα μεσα, κ εμεις πρεπει καθε 2 μερες να μπαινοβγαινουμε στη δηλωση μπας κ εμφανιστηκαν οι τοκοι που περιμεναμε, κ την επομενη τα δανεια που περιμεναμε, κτλ. κτλ. κτλ. καλυτερα να μην ανοιξουν καν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε Αποστόλη επιδιώκοντας καταληκτική ημερομηνία το μόνο που θα καταφέρουμε θα είναι να αυτό-παγιδευτούμε και να αυτό-εγκλωβιστούμε ξανά.

Επειδή γνωρίζουμε όλοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ πως απαιτούνται 4 μήνες για την ολοκλήρωση των δηλώσεων τότε θα έπρεπε - κατά την γνώμη μου - η απαίτησή μας να είναι ότι η καταληκτική ημερομηνία θα είναι 4 μήνες αφότου μεταφορτωθούν στο taxisnet οι μισθοί, οι συντάξεις, οι επιδοτήσεις, τα δάνεια, οι τόκοι και ότι άλλο απαιτείται.

Δηλαδή η γνώμη μου είναι πως η νομοθετική ρύθμιση που προτείνεις να προσδιορίζει το διάστημα και όχι την λήξη.

Ολόσωστος! Τα είπατε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε Αποστόλη επιδιώκοντας καταληκτική ημερομηνία το μόνο που θα καταφέρουμε θα είναι να αυτό-παγιδευτούμε και να αυτό-εγκλωβιστούμε ξανά.

Επειδή γνωρίζουμε όλοι οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ πως απαιτούνται 4 μήνες για την ολοκλήρωση των δηλώσεων τότε θα έπρεπε - κατά την γνώμη μου - η απαίτησή μας να είναι ότι η καταληκτική ημερομηνία θα είναι 4 μήνες αφότου μεταφορτωθούν στο taxisnet οι μισθοί, οι συντάξεις, οι επιδοτήσεις, τα δάνεια, οι τόκοι και ότι άλλο απαιτείται.

Δηλαδή η γνώμη μου είναι πως η νομοθετική ρύθμιση που προτείνεις να προσδιορίζει το διάστημα και όχι την λήξη.

Συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι πρωταπριλιάτικο αστείο.

Η έναρξη λειτουργίας του taxisnet έχει καθυστερήσει 60 μέρες για να μην ξεχνιόμαστε. 

4 μήνες διάρκεια λειτουργίας είναι το ελάχιστο που πρέπει να επιδιώκουμε αφού φυσικά μεταφορτωθεί στο taxisnet και το τελευταίο δεδομένο που απαιτείται.

Επίσης η απεμπλοκή της υποβολής των δηλώσεων των εταιρειών από την πληρωμή της πρώτης δόσης θα ήταν θετικό βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
3 hours ago, COSTAS said:

Δεν είναι πρωταπριλιάτικο αστείο.

Η έναρξη λειτουργίας του taxisnet έχει καθυστερήσει 60 μέρες για να μην ξεχνιόμαστε. 

 

Με το σήμερα , αύριο του κ. αναπληρωτή υπουργού έφυγε και ο μήνας Μάρτιος και σοβαρή πληροφόρηση δεν έχουμε πέραν του ανόητου κυριολεκτικά ισχυρισμού ότι αναμένουν την κυκλοφορία του ΦΕΚ στο οποίο θα δημοσιευθούν  τα "μερεμέτια" που πρόσθεσαν στον 4172 στο "και πέντε¨" , τα οποία "μερεμέτια" φυσικά θα μπορούσαν να τα διευθετήσουν με την έκδοση ΠΟΛ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρες!!

Περιμένουμε πως και πως να ανοίξουν οι δηλώσεις...όπως οι Αμερικανοί στη περίοδο των εκπτώσεων......

Ερώτηση: H προκ/λη φόρου που μειώνεται για τα 3 πρώτα χρόνια λειτουργίας της επιχείρησης στο μισό, δεν ισχύει ποια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν είδα πουθενά κάτι τέτοιο..σχετικά με την κατάργησή της..

καλημέρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρθρο 71. Προκαταβολή του φόρου εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων

1.Με βάση τη δήλωση που υποβάλλει το νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα και τους λοιπούς τίτλους βεβαίωσης που προβλέπονται στον Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας βεβαιώνεται ποσό ίσο με ογδόντα τοις εκατό (80%) του φόρου που προκύπτει για το φόρο που αναλογεί στο εισόδημα του διανυόμενου φορολογικού έτους. Το εν λόγω ποσοστό αυξάνεται σε εκατό τοις εκατό (100%) ειδικά για τις τραπεζικές ημεδαπές ανώνυμες εταιρείες και τα υποκαταστήματα αλλοδαπών τραπεζών που λειτουργούν νόμιμα στην Ελλάδα. 

2. Για νομικά πρόσωπα των περιπτώσεων β', γ',ε και στ' μόνο για τις κοινοπραξίες των προσωπικών εταιρειών του άρθρου 45, το ποσοστό της παραγράφου 1 είναι πενήντα πέντε τοις εκατό (55%). 

3. Τα ποσοστά των προηγούμενων παραγράφων μειώνονται κατά πενήντα τοις εκατό (50%) για τα νέα νομικά πρόσωπα κατά τα τρία (3) πρώτα οικονομικά έτη από τη δήλωση έναρξης εργασιών τους. Η μείωση αυτή δεν εφαρμόζεται για τα νομικά πρόσωπα που προέρχονται από μετατροπή ή συγχώνευση άλλων επιχειρήσεων με βάση τις διατάξεις οποιουδήποτε νόμου.

Αρθρο 45. Υποκείμενα του φόρου 

Σε φόρο εισοδήματος νομικών προσώπων και νομικών οντοτήτων υπόκεινται:

α) οι κεφαλαιουχικές εταιρείες που συστήθηκαν στην ημεδαπή ή την αλλοδαπή,

β) οι προσωπικές εταιρείες που συστήθηκαν στην ημεδαπή ή την αλλοδαπή,

γ) τα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα νομικά πρόσωπα δημοσίου ή ιδιωτικού δικαίου που συστήθηκαν στην ημεδαπή ή την αλλοδαπή και στα οποία περιλαμβάνονται και τα κάθε είδους σωματεία και ιδρύματα, με εξαίρεση μόνο τα κάθε είδους έσοδα που πραγματοποιούνται κατά την επιδίωξη της εκπλήρωσης του σκοπού τους, τα οποία δεν αποτελούν αντικείμενο φόρου,

δ) συνεταιρισμοί και ενώσεις αυτών,

ε) κοινωνίες αστικού δικαίου, αστικές κερδοσκοπικές ή μη κερδοσκοπικές εταιρείες, συμμετοχικές ή αφανείς εφόσον ασκούν επιχείρηση ή επάγγελμα,

στ) κοινοπραξίες,

ζ) οι νομικές οντότητες που ορίζονται στο άρθρο 2 του Κ.Φ.Ε. και δεν περιλαμβάνονται σε μια από τις προηγούμενες περιπτώσεις. 

Ισχύει τελικά? Γιατί βλέπω στα βοηθήματα του taxheaven να μην αναγράφεται πουθενά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν και η ΠΟΛ 1060/19-3-2015 αναφέρει ότι η συγκεκριμένη μείωση ισχύει για τα φορολογικά έτη που αρχίζουν από 1/1/2014 και έπειτα, φαντάζομαι ότι, κάποια αντίστοιχη απόφαση θα εκδοθεί και φέτος..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλη δύναμη !!

παρα την απαγορευση- λέμε τώρα !!:) - μπήκα να δω τα οικογενειακά μου ..απο περιέργεια ..

"Ενιαίο Επίδομα στήριξης τέκνων " Φορολογητέο Ποσό : 160,00€ , (εχει και του 2014)

Άλλαξε κάτι ,φορολογείται το Επίδομα  ? Είχα την εντύπωση πως οχι ,ουτε εχει ειδική εισφορά ...???

Tο ενα 160αρι  προφανώς του 2015 το έχει πάει στον πίνακα 6 Κωδικός 617

Εισοδήματα που εξαιρούνται από φόρο και εισφορά (παρ. 2 άρθρ. 29 ν. 3986/2011)

ΟΚ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
7 hours ago, zinon said:

μυφ σεπτεμβριο δε στελνουμε ;αυτο ελειπε

Σεπτέμβριο στέλνεις για τις φορολογικές περιόδους του 2015 , το πρώτο τρίμηνο του 2016 πότε θα το στείλεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ.ΠΗΓΑ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΠΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΟΚΟΥΣ 1,05 ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΦΟΡΟΥ ΤΟΚΩΝ 0,16 ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΤΟΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ.  ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΗ ΜΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΑΝΤΕΛΑΚΗ ΜΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...