Jump to content
Sign in to follow this  
PROAKIS

Θα φιλοτιμηθεί κάποιος από το ΙΚΑ ,από κανά σύλλογο ,από καμιά ΠΟΦΕΕ να μας πουν πως θα πληρώσουμε?

Recommended Posts

θα τα κάνουν καπέλο ....φαίνονταν από την αρχή.

Βρε κοπρίτες δεν θα τσακιστεί να φύγει κανείς με παραίτηση ΣΑΝ ΑΝΤΡΑΣ ,ΠΕΡΗΦΑΝΑ?

έχω στείλει email στο ικα απο 17/2 αλλά καμία απάντηση ....το email προωθήθηκε στην  Δ/νση Ασφάλισης & Εσόδων.....

Αφου οι τράπεζες έχουν ξεχωριστη επιλέξιμη περίοδο Δώρου Χριστουγέννων , κατα την γνώμη μου θα πρέπει να γίνουν 2 πληρωμές 

Μία για τον Ιανουάριο και μία για το Δ.Χ.

Αφου οι τράπεζες έχουν ξεχωριστη επιλέξιμη περίοδο Δώρου Χριστουγέννων , κατα την γνώμη μου θα πρέπει να γίνουν 2 πληρωμές 

Μία για τον Ιανουάριο και μία για το Δ.Χ.

γιατί μην ενημέρωσαν τις τράπεζες ?

να δούμε δεν θα βγάλουν μία ανακοίνωση?

και σεις βρε συνάδελφοι εάν δεν είστε σίγουροι μην γράφετε ότι μαλακία σας είπε το Χ υποκατάστημα.  είναι δυνατόν να πληρωθεί ως ΔΧ 2016?

για μένα το πιο λογικό είναι όλα 01/2016   αθροιζόμενα ,αφού έτσι τα έχει και η ΑΠΔ . (αναφέρομαι σε όσους στείλανε το ΔΧ με τον ΙΑΝ 2016).

Θα αρχίσω να αναπολώ τα βιβλιάρια αγοράς ενσήμων.........

Τη μηχανογραφική γραφειοκρατεία σας μέσα :angry:

1193082686_39_nor_150%20%CE%B2.jpg

ΥΓ: Κάποιος να τους εξηγήσει πως δουλεύει η χρέωση και η πίστωση στο αναλυτικό καθολικό.

Τα κρατάς ακόμη απο το 1951 βρε Γιάννη ? :D  :D  :D  :D

Απορία 

Ποιοί σ.....τά  έπαιρναν τέτοιους μισθούς που επικολούσαν ένσημα των 100.000 , αφου το μέσο ετήσιο εισόδημα των μισθωτών (σύμφωνα με μια μικρή έρευνα που έκανα ) ήταν περί τίς 11.500 δρχ 

Δηλαδή 11.500/14 = 821 δρχ μέσος μισθός.

5 Υποκαταστηματα του ΙΚΑ απαντησαν η πληρωμη να γινει με τον παλιο τροπο

1 Υποκαταστημα ειπε με 01/2016 ολα η πληρωμη

???????????????

και σεις βρε συνάδελφοι εάν δεν είστε σίγουροι μην γράφετε ότι μαλακία σας είπε το Χ υποκατάστημα.  είναι δυνατόν να πληρωθεί ως ΔΧ 2016?

για μένα το πιο λογικό είναι όλα 01/2016   αθροιζόμενα ,αφού έτσι τα έχει και η ΑΠΔ . (αναφέρομαι σε όσους στείλανε το ΔΧ με τον ΙΑΝ 2016).

ειμαστε σιγουροι για τη μαλακια που μας ειπαν...ακομη δεν ειμαστε σιγουροι πως πρεπει να πληρωθουν !!!

χαχαχα

Τι μου θύμησες

Τι σου θύμισε ρε Κώστα?

Οταν είχε εκδοθεί αυτή η βεβαίωση εσύ τότε ήσουν μειον 4 ετών.

χαχαχαχα

Πληρώνουμε ξεχωριστά ΔΧ και 1/2016, με τον παλιό παραδοσιακό τρόπο. Η ταυτότητα οφειλής ετοιμάζεται, μην βιάζεστε. :)

σίγουρα doctor?

κάνουμε ότι πεις.

Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά με τις βλακείες τους, πάντως εγώ περίμενα μέχρι χθες κάποια ανακοίνωση απο το ΙΚΑ.

Απο την στιγμή που δεν βγήκε, έστειλα σε όλους τους πελάτες μου να τα πληρώσουν με τον παλιό τρόπο. Δηλαδή μία για τον Ιαν/16 και μία για το ΔΧ/15.

Σωστό ή λάθος πλέον δεν με ενδιαφέρει, δεν θα περιμένω πότε θα ξυπνήσουν τα ρεμάλια για να μας πουν τι θα κάνουμε.

Ετσι και αλλιώς ας κουμπώσουνστο σύστημα τους τις πληρωμές μετά οι μηχανο(γ)ράφοι του ΙΚΑ.

Ας το σατανά πια!!!!

Πολύ φασαρία για το τίποτα κ. συνάδελφε

Τί θα γίνει δηλαδή αν γινει μία πληρωμή ή δυο ξεχωριστές ?

Η διαφορά με το προηγούμενο καθεστώς (κατά την γνώμη μου , πάντα) είναι στην ημερομηνία πληρωμής , ανάλογα με το άν δηλώθηκε το Δ.Χ. με την ΑΠΔ του Δεκεμβρίου 2015 ή του Ιανουαρίου 2016

Και βέβαια αν μιλάμε για Δ.Χ. μιλάμε για Δ.Χ. 2015 και όχι Δ.Χ.2016

Από το ΙΚΑ Κεραμεικού μου είπαν ότι θα γίνουν δύο ξεχωριστές πληρωμές. Μια 01/2016 και μία 15/2016. Αφού στην ΑΠΔ δηλώνεται στο 2016 αν γίνει η πληρωμή 15/2015, το σύστημα δεν θα την κουμπώσει και θα πρέπει να πάμε από εκεί να γίνει συμψηφισμός.

τελικα αυτο το σύστημα πρέπει να είναι το matrix...όλα τα βολευει

εγώ τα μισά τα πλήρωσα χώρια και από προχτές μία πληρωμή με αιτιολογία 01/2016 για να συμφωνεί με την ΑΠΔ που θα πέσει 01/2016 έχοντας ΔΧ+ΙΑΝ 16.

το δεύτερο μου φαίνεται πιο λογικό βάσει "μηχανογράφησης" ΙΚΑ.

εγώ τα μισά τα πλήρωσα χώρια και από προχτές μία πληρωμή με αιτιολογία 01/2016 για να συμφωνεί με την ΑΠΔ που θα πέσει 01/2016 έχοντας ΔΧ+ΙΑΝ 16.

το δεύτερο μου φαίνεται πιο λογικό βάσει "μηχανογράφησης" ΙΚΑ.

αρα την απδ 01.2016 που έχει και το περσινο δωρο χρστ. τα έχεις πληρώσει όλα με μια πληρωμη 01.2016 καλά κατάλαβα??

αρα την απδ 01.2016 που έχει και το περσινο δωρο χρστ. τα έχεις πληρώσει όλα με μια πληρωμη 01.2016 καλά κατάλαβα??

δεν ξέρω αν είναι σωστό. είχα προτιμήσει αρχικά 2 πληρωμές αλλά όταν διάβασα ότι το ΔΧ θα πρέπει να πληρωθεί ως ΔΧ 16!!! το έχασα στο μυαλό μου.

οπότε λέω 31/01/2016 τι θα φαίνεται ως οφειλή στο ΙΚΑ ? η ΑΠΔ που μπορεί να έχει μέσα ότι θέλει σύνολο 100 ευρώ.

πληρώνω τον Φεβρουάριο με αιτιολογία 01/2016  100 ευρώ ,άρα θα ξεχρεώσει τον Ιανουάριο 2016 (που έχει και το ΔΧ 15).

δεν ξέρω αν είναι σωστό. είχα προτιμήσει αρχικά 2 πληρωμές αλλά όταν διάβασα ότι το ΔΧ θα πρέπει να πληρωθεί ως ΔΧ 16!!! το έχασα στο μυαλό μου.

οπότε λέω 31/01/2016 τι θα φαίνεται ως οφειλή στο ΙΚΑ ? η ΑΠΔ που μπορεί να έχει μέσα ότι θέλει σύνολο 100 ευρώ.

πληρώνω τον Φεβρουάριο με αιτιολογία 01/2016  100 ευρώ ,άρα θα ξεχρεώσει τον Ιανουάριο 2016 (που έχει και το ΔΧ 15).

κλαιω....

σημείωση.

όπως γράφτηκε από συναδέλφους ,κάποια υποκαταστήματα πρότειναν το ΔΧ 15 να πληρωθεί ως ΔΧ 16. αμφιβάλλω αν είναι σωστό.

οπότε σκέφτηκα ως άνωθεν!!!

αφού οι λαλάκες πάνω (δεν μιλάω για τα υποκαταστήματα) κρύβονται κλάψε δεν σου έμεινε και τίποτε άλλο.  

κάνε ότι θέλεις στο τέλος θα δούμε το σωστό . αν και δεν είναι τίποτα για αυτούς όπως και να τα κάνουμε να κουμπώσουν τις πληρωμές αφού το υπόλοιπο οφειλής θα είναι μηδέν.