Προς το περιεχόμενο

Θα φιλοτιμηθεί κάποιος από το ΙΚΑ ,από κανά σύλλογο ,από καμιά ΠΟΦΕΕ να μας πουν πως θα πληρώσουμε?


PROAKIS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τον Ιανουάριο και το Δώρο Χριστουγέννων ,μαζί -χώρια ,με ταυτότητα και επίσημα έγγραφα ή ως παράνομοι μετανάστες?

 

ή να μην πληρώσουμε τίποτα και άντε στο .... εσείς και οι καινοτομίες σας?

 

 

Πάντως εάν δεν πάει με την λογική του ταχις δηλ. κάθε περίοδος και την δικής της ταυτότητα και πληρώνω όσο θέλω και όποτε θέλω με αυτή ,μην την φτιάχνετε καθόλου γιατί δεν έχει νόημα ,πλην της (γραφειοκρατικής) υπέρμετρης διόγκωσης κάποιων αδένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε απλή επιχείρηση πάντως πλήρωσα τον Ιανουάριο και το ΔΧ με την ΑΠΔ ...έκανα ή δεν έκανα καλά....δεν γνωρίζω...

σε ιερό ναό.....πλήρωσα τώρα τον Δεκέμβριο με την ΑΠΔ και το ΔΧ μόνο με το ποσό και τον ΑΜΕ...και εδώ δεν ξέρω άν έκανα καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε απλή επιχείρηση πάντως πλήρωσα τον Ιανουάριο και το ΔΧ με την ΑΠΔ ...έκανα ή δεν έκανα καλά....δεν γνωρίζω...

σε ιερό ναό.....πλήρωσα τώρα τον Δεκέμβριο με την ΑΠΔ και το ΔΧ μόνο με το ποσό και τον ΑΜΕ...και εδώ δεν ξέρω άν έκανα καλά...

 

εμ για αυτό και άνοιξα το θέμα.   για να μην κάνουμε ότι θέλουμε και μετά τρέχουμε ,λογικά πάντως όλα μαζί θέλουν τώρα ,αφού συναθροίζονται στην ΑΠΔ.

 

γιατί έτσι έκανα και με το ΤΕΑΥΕΚ πριν 2 χρόνια και ενώ το πλήρωσα σε αυτό ,τώρα φαίνεται ότι τα χρωστάω στο ΙΚΑ.

 

και τους πιάνει η προκοπή κάθε Δεκέμβριο ,δεν ξεκινάνε τουλάχιστον από την αρχή του έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σας προβληματίζει το θέμα ???? Τωσα χρόνια πως πληρώνατε δηλαδη ???? 

Τον Ιανουαριο χωριστα και το Δ.Χ. Χωριστά ασχετα αν ειναι στην ΑΠΔ του Ιανουαρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σας προβληματίζει το θέμα ???? Τωσα χρόνια πως πληρώνατε δηλαδη ???? 

Τον Ιανουαριο χωριστα και το Δ.Χ. Χωριστά ασχετα αν ειναι στην ΑΠΔ του Ιανουαρίου

 

Α, έχουμε ταυτότητα πληρωμής ante portas, δεν τα'μαθες; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, έχουμε ταυτότητα πληρωμής ante portas, δεν τα'μαθες; :)

 

Ήδη έχουν γίνει πληρωμές με τον γνωστό τρόπο : χωριστά ΔΧ-15 και Ιαν-16. Ακόμη πάντως οι τράπεζες δεν έχουν προσθέσει στο web banking πεδίο για ταυτότητα πληρωμής οπότε αυτό θα το δούμε στο μέλλον ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφοι ,ας υπάρξει επίσημη ανακοίνωση ...λόγω ότι το σκεφτόμαστε ακόμη ,η ταυτότητα θα βγει στις 31/03/2016  με έναρξη πληρωμής τον Απρίλιο και μετά και μέχρι τότε πληρώνετε κατά τα συνηθισμένα.

 

 

φοβάμαι μην την βγάλουν στις 28/02/2016  και δίνουν οδηγίες πληρωμής για τις 29/02!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, έχουμε ταυτότητα πληρωμής ante portas, δεν τα'μαθες; :)

Εγώ εχω στείλει και εχω πληρώσει ήδη απο αρχές Φεβρουαρίου  ΙΚΑ Ιανουαρίου 2016 με τον μεχρι σημερα γνωστό τρόπο .

Ταυτότητα πληρωμής δεν ειδα να υπάρχει πουθενα στο συστημα του ΙΚΑ οπότε ας πανε να κουρεύονται , λιγο με νοιάζει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που άρχισε η περίοδος που μπορούν οι επιχειρήσεις να πληρώσουν τις εισφορές (μετά την 1/2 δηλαδή), δεν μπορεί να μας πει κανένας για διαφορετικό τρόπο πληρωμής εκτός του μέχρι τώρα προβλεπόμενου. Έστω και στην περίπτωση που θελήσουν έτσι (με ταυτότητα) ας δώσουν αυτοί λύση στο πρόβλημα που τυχόν δημιουργηθεί.

Το θέμα είναι να πληρωθούν οι εισφορές.

Αφού πληρωθούν, άντε γεια ΙΚΑ...

 

Λες και δεν έχουμε άλλα σοβαρότερα προβλήματα που μας ταλανίζουν...

 

Και πολύ ασχοληθήκαμε λέμεεεεεε :angry:

 

@#%$#$%#$^$%^#$%#@$%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ψηφιζω μια πληρωμη ΔΧ 2015 και αλλη μια Ιαν 2016...αλλα και μονο που το συζηταμε φαινεται το μπαχαλο που δημιουργησαν παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον Ιανουάριο και το Δώρο Χριστουγέννων ,μαζί -χώρια ,με ταυτότητα και επίσημα έγγραφα ή ως παράνομοι μετανάστες?

 

ή να μην πληρώσουμε τίποτα και άντε στο .... εσείς και οι καινοτομίες σας?

 

 

Πάντως εάν δεν πάει με την λογική του ταχις δηλ. κάθε περίοδος και την δικής της ταυτότητα και πληρώνω όσο θέλω και όποτε θέλω με αυτή ,μην την φτιάχνετε καθόλου γιατί δεν έχει νόημα ,πλην της (γραφειοκρατικής) υπέρμετρης διόγκωσης κάποιων αδένων.

 

Mια παρατήρηση μόνο επί της .....αρχής του θέματος : Πως στην ευχή να ξέρουν οι σύλλογοι , η ΠΟΦΕ ........για την καινοτομία στον τρόπο πληρωμής , όταν οι καινοτόμοι σιωπούν πεισματικά ? Xείλη ερμητικά κλειστά .

 

Πάντως επειδή πληρώνουμε ήδη με τον κλασσικό τρόπο , τίποτε δε θα αλλάξει έως 29/02 τουλάχιστον . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οσα γνωριζω δεν υπαρχει σημερα ταυτοτητα πληρωμης τρεχουσων εισφορων και δε τη βλεπω στο αμεσο μελλον.

Κατα την αποψη μου το γεγονος οτι στην ΑΠΔ του 1/2016 συμπεριληφθηκε το ΔΧ/2015 δεν σημαινει οτι κατι πρεπει να αλλαξουμε στην καταβολη τους, η οποια προκυπτει απο διαταξεις νομου.

Συνεπως για μενα η καταβολη πρεπει να γινει διακριτα για τον 1/2016 και το ΔΧ/2015.

Αλλα οπως κι αν εχει γινει η καταβολη το προβλημα δεν αφορα τους εργοδοτες, αλλα το ΙΚΑ για το πως θα διαχειριστει τις καταβολες αυτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αρχίσω να αναπολώ τα βιβλιάρια αγοράς ενσήμων.........

 

Τη μηχανογραφική γραφειοκρατεία σας μέσα :angry:

 

1193082686_39_nor_150%20%CE%B2.jpg

 

ΥΓ: Κάποιος να τους εξηγήσει πως δουλεύει η χρέωση και η πίστωση στο αναλυτικό καθολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που άρχισε η περίοδος που μπορούν οι επιχειρήσεις να πληρώσουν τις εισφορές (μετά την 1/2 δηλαδή), δεν μπορεί να μας πει κανένας για διαφορετικό τρόπο πληρωμής εκτός του μέχρι τώρα προβλεπόμενου. Έστω και στην περίπτωση που θελήσουν έτσι (με ταυτότητα) ας δώσουν αυτοί λύση στο τυχόν πρόβλημα που δημιουργηθεί.

Το θέμα είναι να πληρωθούν οι εισφορές.

Αφού πληρωθούν, άντε γεια ΙΚΑ...

 

Λες και δεν έχουμε άλλα σοβαρότερα προβλήματα που μας ταλανίζουν...

 

Και πολύ ασχοληθήκαμε λέμεεεεεε :angry:

 

@#%$#$%#$^$%^#$%#@$%

Αυτό ακριβώς. Τα είπατε ακριβώς όπως τα σκεφτόμαστε. Και πολύ ασχοληθήκαμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αθήνα, 14 Ιανουαρίου 2016
 
Δελτίο Τύπου
 

Από την Διοίκηση του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. ανακοινώνεται προς τους εργοδότες που είναι υπόχρεοι υποβολής Α.Π.Δ., ότι ενόψει της επικείμενης καταβολής των τρεχουσών εισφορών με τη χρήση "Ταυτότητας Πληρωμής", η δήλωση που αφορά στο Δώρο Χριστουγέννων 2015 θα πρέπει να υποβληθεί με αυτή που θα αφορά τη μισθολογική περίοδο Ιανουαρίου 2016, οι δε αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές είναι απαιτητές το μήνα Φεβρουάριο 2016.

Επισημαίνεται, ότι στις αναλυτικές εγγραφές της Α.Π.Δ. θα καταχωρηθεί μισθολογική περίοδος 01/2016, με τύπο αποδοχών Δώρου Χριστουγέννων

Μέχρι να βγει αυτή η ταυτότητα πληρωμής, καταλαβαίνω ότι για να κουμπώσει η πληρωμή... μάλλον πρέπει να πληρώσουμε ΔΧ/2016, εφόσον το ΔΧ θα αναφέρεται στην περίοδο 01/2016 της ΑΠΔ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αρχίσω να αναπολώ τα βιβλιάρια αγοράς ενσήμων.........

 

Τη μηχανογραφική γραφειοκρατεία σας μέσα :angry:

 

1193082686_39_nor_150%20%CE%B2.jpg

 

ΥΓ: Κάποιος να τους εξηγήσει πως δουλεύει η χρέωση και η πίστωση στο αναλυτικό καθολικό.

 

χαχαχα

 Τι μου θύμησες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Αθήνα, 14 Ιανουαρίου 2016

 

Δελτίο Τύπου

 

Από την Διοίκηση του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. ανακοινώνεται προς τους εργοδότες που είναι υπόχρεοι υποβολής Α.Π.Δ., ότι ενόψει της επικείμενης καταβολής των τρεχουσών εισφορών με τη χρήση "Ταυτότητας Πληρωμής", η δήλωση που αφορά στο Δώρο Χριστουγέννων 2015 θα πρέπει να υποβληθεί με αυτή που θα αφορά τη μισθολογική περίοδο Ιανουαρίου 2016, οι δε αναλογούσες ασφαλιστικές εισφορές είναι απαιτητές το μήνα Φεβρουάριο 2016.

Επισημαίνεται, ότι στις αναλυτικές εγγραφές της Α.Π.Δ. θα καταχωρηθεί μισθολογική περίοδος 01/2016, με τύπο αποδοχών Δώρου Χριστουγέννων

Μέχρι να βγει αυτή η ταυτότητα πληρωμής, καταλαβαίνω ότι για να κουμπώσει η πληρωμή... μάλλον πρέπει να πληρώσουμε ΔΧ/2016, εφόσον το ΔΧ θα αναφέρεται στην περίοδο 01/2016 της ΑΠΔ. 

 

 

 

Βρε παιδια, μιλαμε για τις εισφορες του ΔΧ 2015. Και που τις υποβαλλουμε μεσα στο 2016, παραμενουν οι εισφορες του ΔΧ 2015.  Ως τετοιες πρεπει να τις εξοφλησουμε, θεωρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια, μιλαμε για τις εισφορες του ΔΧ 2015. Και που τις υποβαλλουμε μεσα στο 2016, παραμενουν οι εισφορες του ΔΧ 2015.  Ως τετοιες πρεπει να τις εξοφλησουμε, θεωρω.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ...αλλά στην ΑΠΔ πέρασες ΔωροΧρ.2016, πλεόν δηλαδή δεν υπάρχει πουθενά στο κομπιούτερ του ελεγκτή που να λεει ότι αυτες είναι ΔΧ2015... φαίνεται σαν ΔΧ2016 συμφωνείς ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ...αλλά στην ΑΠΔ πέρασες ΔωροΧρ.2016, πλεόν δηλαδή δεν υπάρχει πουθενά στο κομπιούτερ του ελεγκτή που να λεει ότι αυτες είναι ΔΧ2015... φαίνεται σαν ΔΧ2016 συμφωνείς ???

 

επειδή είναι στην περίοδο 01 2016   και ημερομηνία αναφοράς από 01 2016  καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για το ΔΧ 2015.   ακόμη και αποχώρηση να είχες μέσα στον Ιανουάριο θα είχε ΔΠ και όχι ΔΧ.

 

πάντως δεν θα έχουν το ΔΧ διακεκριμένα σαν ποσό ,εκτός και αν το βγάλουν με τον τύπο αποδοχών 03.

 

οπότε και να πληρωθεί όλο μαζί το ποσό της ΑΠΔ 01 2016 δεν νομίζω (νομίζω) να υπάρχει πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή είναι στην περίοδο 01 2016   και ημερομηνία αναφοράς από 01 2016  καταλαβαίνουν ότι πρόκειται για το ΔΧ 2015.   ακόμη και αποχώρηση να είχες μέσα στον Ιανουάριο θα είχε ΔΠ και όχι ΔΧ.

 

πάντως δεν θα έχουν το ΔΧ διακεκριμένα σαν ποσό ,εκτός και αν το βγάλουν με τον τύπο αποδοχών 03.

 

οπότε και να πληρωθεί όλο μαζί το ποσό της ΑΠΔ 01 2016 δεν νομίζω (νομίζω) να υπάρχει πρόβλημα. 

καλο θα ήταν όμως κάποιος να μας πει... οι μέρες περνάνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο θα ήταν όμως κάποιος να μας πει... οι μέρες περνάνε

 

επειδή με πιέζουν οι πελάτες λόγω προμηθειών ,εγώ στέλνω ΑΠΔ ΙΑΝ +ΔΧ και πληρώνω ξεχωριστά όπως είπαν και στο taxheaven.

 

και να πάει το ΙΚΑ να ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ...αλλά στην ΑΠΔ πέρασες ΔωροΧρ.2016, πλεόν δηλαδή δεν υπάρχει πουθενά στο κομπιούτερ του ελεγκτή( εχει τετοιο πραμα ο ελεγκτης ? ) :o  :o  :o  που να λεει ότι αυτες είναι ΔΧ2015... φαίνεται σαν ΔΧ2016 συμφωνείς ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή με πιέζουν οι πελάτες λόγω προμηθειών ,εγώ στέλνω ΑΠΔ ΙΑΝ +ΔΧ και πληρώνω ξεχωριστά όπως είπαν και στο taxheaven.

 

και να πάει το ΙΚΑ να ....  οχι ευχες πρωι  πρωι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ  ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΠΔ 

ΔΧ ΜΕ 01/2016 ΠΛΗΡΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ

(ΑΡΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΠΤΕ) ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΔΧ & ΙΑΝ.

ΜΕ 01/2016 Ή ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ 

ΥΠΑΡΧΕΙ (ΦΥΣΙΚΑ) ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕ 01/2016.

 

ΕΧΕΙ  ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ  ΑΦΟΥ ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΑΠΔ 

ΔΧ ΜΕ 01/2016 ΠΛΗΡΩΝΩ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΟΤΙ ΞΕΡΟΥΜΕ

(ΑΡΑ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΤΠΤΕ) ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΔΧ & ΙΑΝ.

ΜΕ 01/2016 Ή ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΟ ΓΡΑΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ 

ΥΠΑΡΧΕΙ (ΦΥΣΙΚΑ) ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕ 01/2016.

 

ΕΧΕΙ  ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ?

Εγώ πάντως τα πλήρωσα όλα με τον παλιό τρόπο και ως τώρα κανένα πρόβλημα..όλα φαίνονται πληρωμένα στην εικόνα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...