Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ ΩΣ ΣΥΝΔ/ΝΕΣ ΚΑΙ ΦΑΚΕΛΟΣ ΤΕΚΜΗΡΙΩΣΗΣ


56879

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Σύμφωνα με την παρ 1 του άρ.21 του Ν 4174/13  όλα τα συνδεδεμένα πρόσωπα που πραγματοποιούν μεταξύ τους συναλλαγές ή μεταφέρουν λειτουργίες, έχουν υποχρέωση τήρησης φακέλου τεκμηρίωσης.

Πιο συγκεκριμένα, τεκμηριώνονται συναλλαγές ή μεταφορά λειτουργιών που ανέρχονται πάνω από τις εκατό χιλιάδες (100.000) ευρώ ανά φορολογικό έτος και αθροιστικώς, όταν ο κύκλος εργασιών του υπόχρεου δεν υπερβαίνει τα πέντε (5) εκατομμύρια ευρώ ανά φορολογικό έτος.
Τι εννοεί μεταξύ τους συναλλαγές ή μεταφορά λειτουργειών?
Το ποσό των 100.000,00 € πως υπολογίζεται?

Έχω την εξής περίπτωση.  Η επιχείρηση Α κόβει προς την Β τιμολόγια αξίας 80.000,00€

Η επιχείρηση Β κόβει προς την Α τιμολόγια 60.000,00€  εδώ ισχύει αθροιστικά 80,000+60,000=140.000,00€ άρα τηρεί φάκελο και ή μια και ή άλλη ή λαμβάνεται κάθε επιχείρηση χωριστά που δεν υπερβαίνει τα 100,000€ άρα δεν τηρούν φάκελο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

κατα την αποψη μου ναι

 

 

Nαι σε τι όμως ? Είναι στις ενδοομιλικές συναλλαγές , όπως ορίζονονται από το νόμο και επομένως έχουν και τις σχετικές υποχρεώσεις , ή είναι εκτός αυτής της διαδικασίας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχω ένα ερώτημα: η "μαμά" δίνει δάνειο σε συνδεδεμένη επιχείρηση, αξίας 1.000.000, είναι πάνω από τα όρια, επομένως αποτελεί ενδοομιλική συναλλαγή. Ποια μέθοδο τεκμηρίωσης έχετε να προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...