Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gapdk

Απόκτηση Ακινήτου ως πρώτη κατοικία που θα χρησιμοποιηθεί όμως μόνο ως επαγγ. έδρα

Question

Καλημέρα - καλημέρα!!!

Μου έτυχε μία περίπτωση αγοραπωλησίας γραφείου / διαμερίσματος σε όροφο πολυκατοικίας.

Το συγκεκριμένο ακίνητο ο συμβολαιογράφος, έχει τη δυνατότητα να το εμφανίσει ως κατοικία (διαμέρισμα) στο συμβόλαιο και δεδομένου ότι ο φορολογούμενος ΔΕΝ έχει άλλα ακίνητα να χαρακτηριστεί ως αγορά πρώτης κατοικίας ώστε ο φόρος μεταβίβασης να είναι μηδενικός. Στο συγκεκριμένο ακίνητο ο φορολογούμενος ΔΕΝ θα κατοικήσει - τουλάχιστον προς το παρόν -  αλλά θα συνεχίσει να διαμένει σε εκμισθωμένο ακίνητο. Σκοπεύει όμως να μεταφέρει εκεί μόνο την έδρα του και να το χρησιμοποιήσει για την στέγαση του ιδιωτικού του ιατρείου (παροχή υπηρεσιών).

1) Μπορεί ο συμβολαιογράφος να επιλέξει αν θα το αναγράψει ως κατοικία-διαμέρισμα ή γραφείο (επαγγελματική έδρα) στο συμβόλαιο? Δεν χαρακτηρίζεται ένα ακίνητο ως προς τη χρήση του στη διανομή προ ανεγέρσεως και στον κανονισμό της πολυκατοικίας, πολύ δε περισσότερο στην άδεια της πολεοδομίας?

2) Ας υποθέσουμε ότι χαρακτηρίζεται ως ΚΑΤΟΙΚΙΑ και περνάει από το τμήμα κεφαλαίου με τη δήλωση φόρου μεταβίβασης. Ενημερώνονται άλλα τμήματα της ΔΟΥ για τη μεταβίβαση (εισόδημα, μητρώο κλπ)?

3) Για τη μεταφορά της έδρας, με την προσκόμιση του συμβολαίου στο τμήμα Μητρώου και την έκθεση αυτοψίας θα έχω πιστεύετε κανένα θέμα ή θα γίνει και με απαλλαγη λόγω της φύσης του επαγγέλματος (ιατρείο)? Υπάρχει περίπτωση ο ελεγκτής που θα κάνει την έκθεση αυτοψίας να καταλάβει ότι πρόκειται για αγορά γραφείου και να ανοίξει το φάκελο του τμ. Κεφαλαίου ώστε να πληρωθεί ο φόρος εκ των υστέρων?

4) Σε περίπτωση που τα επόμενα χρόνια ο φορολογούμενος αποφασίσει την αγορά και δεύτερης κατοικίας ( για τις ανάγκες της στεγασης αυτή τη φορά της οικογένειάς του) θα έχει χάσει το αφορολόγητο λόγω της παρούσας αγοράς? Μετά από πόσα χρόνια γίνεται αυτό?

5) ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ: Τα έξοδα που θα γίνονται για το ιατρείο (λογαριασμοί ρεύματος-τηλεφωνίας-ύδρευσης, κοινόχρηστα κλπ) θα μπορώ να τα εκπίπτω στο 100% ή επειδή θεωρητικά είναι η κατοικία (στην οποία όμως δεν θα διαμένει-καθώς στο Ε1 θα δηλώνει εκμίσθωση οικίας) θα πρέπει να περιορίζω τα έξοδα στο 30%?

Καλή εβδομάδα σε όλους!

Recommended Posts

• 0

Τα παραπάνω ουδεμίαν σχέσην έχουν με τον σεβαστόν και αξιότιμον συνάδελφο κ. gapdk. Προβαίνω στην αναγκαστική διευκρίνηση,ώστε εν ονόματι της αληθείας και του δικαίου , να λυθεί οιαδήποτε  παρεξήγησις μεταξύ εμού και του φίλτατου ,πλην όμως ιδιαιτέρως ευέξαπτου , συναδελφου gapdk. Φρονώ ότι η αντιπαράθεσις  με  χρήση εντόνου και νευρώδους γλώσσης πηγάζει εκ του νεαρού της ηλικίας του αλλά και της γεροντοπαραξενιάς μου ,προερχομένη με την σειρά της, εκ της κοπώσεως λόγω συνεχούς και  εντόνου ενασχολήσεως με το λογιστικόν επάγγελμα . 

Πως τα μιλάς έτσι τα ελληνικά;;!  Αν σε ανακαλύψει ο Karolos θα σε πάρει να σχολιάζεις κάθε Δευτέρα ...

Καλημέρα.

• 0

είμαι ευέξαπτος! Τι να κάνω!!! Μας έχει τρελάνει ο ΠΑΟΚ.... :P Δεκτή η συγνώμη σας κ. Cel. Φίλοι ήμασταν και πάλι φίλοι είμαστε! Συμβαίνουν αυτά!

Καλή συνέχεια!

Για την ακρίβεια δεν ζήτησε συγνώμη, (ούτε και χρειάζεται κατά την γνώμη μου), διευκρίνηση έκανε...

Που βρίσκεται στη βαθμολογια ο ΠΑΟΚ είπαμε??? :P 

Καλημέρα gapdk...

• 0

Για την ακρίβεια δεν ζήτησε συγνώμη, (ούτε και χρειάζεται κατά την γνώμη μου), διευκρίνηση έκανε...

Που βρίσκεται στη βαθμολογια ο ΠΑΟΚ είπαμε??? :P

Καλημέρα gapdk...

παίζεις με τη φωτιά φιλαράκι.. :P

Υγ..μη δει ο ολυμπιακός διαιτησία 50-50..αμέσως να χάσει.. :lol:

ΠΑΟΚ να σαι και μη φοβάσαι..

καλημέρα.. 

• 0

παίζεις με τη φωτιά φιλαράκι.. :P

Υγ..μη δει ο ολυμπιακός διαιτησία 50-50..αμέσως να χάσει.. :lol:

ΠΑΟΚ να σαι και μη φοβάσαι..

καλημέρα.. 

Εμείς πλέον παλεύουμε για το αήττητο . . .Είμαστε πολύ μπροστά λέμεεεεε.

πρέπει να φύγουμε να πάμε La Liga...