Προς το περιεχόμενο
  • 0

Απόκτηση Ακινήτου ως πρώτη κατοικία που θα χρησιμοποιηθεί όμως μόνο ως επαγγ. έδρα


gapdk

Ερώτηση

Καλημέρα - καλημέρα!!!

 

Μου έτυχε μία περίπτωση αγοραπωλησίας γραφείου / διαμερίσματος σε όροφο πολυκατοικίας.

 

Το συγκεκριμένο ακίνητο ο συμβολαιογράφος, έχει τη δυνατότητα να το εμφανίσει ως κατοικία (διαμέρισμα) στο συμβόλαιο και δεδομένου ότι ο φορολογούμενος ΔΕΝ έχει άλλα ακίνητα να χαρακτηριστεί ως αγορά πρώτης κατοικίας ώστε ο φόρος μεταβίβασης να είναι μηδενικός. Στο συγκεκριμένο ακίνητο ο φορολογούμενος ΔΕΝ θα κατοικήσει - τουλάχιστον προς το παρόν -  αλλά θα συνεχίσει να διαμένει σε εκμισθωμένο ακίνητο. Σκοπεύει όμως να μεταφέρει εκεί μόνο την έδρα του και να το χρησιμοποιήσει για την στέγαση του ιδιωτικού του ιατρείου (παροχή υπηρεσιών).

 

 

1) Μπορεί ο συμβολαιογράφος να επιλέξει αν θα το αναγράψει ως κατοικία-διαμέρισμα ή γραφείο (επαγγελματική έδρα) στο συμβόλαιο? Δεν χαρακτηρίζεται ένα ακίνητο ως προς τη χρήση του στη διανομή προ ανεγέρσεως και στον κανονισμό της πολυκατοικίας, πολύ δε περισσότερο στην άδεια της πολεοδομίας?

 

2) Ας υποθέσουμε ότι χαρακτηρίζεται ως ΚΑΤΟΙΚΙΑ και περνάει από το τμήμα κεφαλαίου με τη δήλωση φόρου μεταβίβασης. Ενημερώνονται άλλα τμήματα της ΔΟΥ για τη μεταβίβαση (εισόδημα, μητρώο κλπ)?

 

3) Για τη μεταφορά της έδρας, με την προσκόμιση του συμβολαίου στο τμήμα Μητρώου και την έκθεση αυτοψίας θα έχω πιστεύετε κανένα θέμα ή θα γίνει και με απαλλαγη λόγω της φύσης του επαγγέλματος (ιατρείο)? Υπάρχει περίπτωση ο ελεγκτής που θα κάνει την έκθεση αυτοψίας να καταλάβει ότι πρόκειται για αγορά γραφείου και να ανοίξει το φάκελο του τμ. Κεφαλαίου ώστε να πληρωθεί ο φόρος εκ των υστέρων?

 

4) Σε περίπτωση που τα επόμενα χρόνια ο φορολογούμενος αποφασίσει την αγορά και δεύτερης κατοικίας ( για τις ανάγκες της στεγασης αυτή τη φορά της οικογένειάς του) θα έχει χάσει το αφορολόγητο λόγω της παρούσας αγοράς? Μετά από πόσα χρόνια γίνεται αυτό?

 

5) ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ: Τα έξοδα που θα γίνονται για το ιατρείο (λογαριασμοί ρεύματος-τηλεφωνίας-ύδρευσης, κοινόχρηστα κλπ) θα μπορώ να τα εκπίπτω στο 100% ή επειδή θεωρητικά είναι η κατοικία (στην οποία όμως δεν θα διαμένει-καθώς στο Ε1 θα δηλώνει εκμίσθωση οικίας) θα πρέπει να περιορίζω τα έξοδα στο 30%?

 

Καλή εβδομάδα σε όλους!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

5) ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ: Τα έξοδα που θα γίνονται για το ιατρείο (λογαριασμοί ρεύματος-τηλεφωνίας-ύδρευσης, κοινόχρηστα κλπ) θα μπορώ να τα εκπίπτω στο 100% ή επειδή θεωρητικά είναι η κατοικία (στην οποία όμως δεν θα διαμένει-καθώς στο Ε1 θα δηλώνει εκμίσθωση οικίας) θα πρέπει να περιορίζω τα έξοδα στο 30%? Στο 100% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

o συμβολαιογράφος θα το χαρακτηρίσει ως κατοικία από την στιγμή που δεν έγινε αλλαγή χρήσης.

 

την έδρα του μπορεί να την πάει και σε διαμέρισμα-κατοικίας.

 

τα υπόλοιπα είναι θέμα ελέγχου και στην έναρξη και στην απαλλαγή από ΦΜΑ οριστική.

 

πάντως από την στιγμή που δεν στεγάζεται ,οφείλει να αποδώσει τον φόρο από μόνος του. και να πει το προόριζα για κατοικία αλλά τελικά θα το κάνω επαγγελματική έδρα.

 

και από την στιγμή που σκέφτεται μελλοντικά να κάνει εκ νέου χρήση απαλλαγής  (εάν παραμείνει) δεν πάει να πληρώσει τον φόρο καλύτερα?  διάβασε για στεγαστικές ανάγκες για την δεύτερη απαλλαγή.

 

αύριο μπορεί να πουν ,όλα τα ιατρεία που στεγάζονται σε διαμερίσματα κατοικίας υποχρεούνται σε αλλαγή χρήσης.

 

Αυτός αποφασίζει...εσύ παραθέτεις τα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το 5 δες και αυτό: http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/147 λέει συγκεκριμένα ότι:

4. Η παράγραφος 5του άρθρου 1 του N. 1078/1980 αντικαθίσταται ως ακολούθως:
«5. Η απαλλαγή από το φόρο μεταβίβασης για αγορά κατοικίας ή οικοπέδου παρέχεται μία φορά.
Απαλλαγή παρέχεται και για κάθε νέα αγορά ακινήτου εφόσον:
α) τα ακίνητα που έχει στην κυριότητά του κατά το χρόνο της νέας αγοράς ο αγοραστής, o σύζυγος ή τα ανήλικα τέκνα τους, δεν πληρούν τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς τους και β) ο αγοραστής υποβάλει την οικεία δήλωση και καταβάλει εφάπαξ το φόρο που αναλογεί στην αξία του ακινήτου που έτυχε της απαλλαγής.

 

Οπότε αν τα τετραγωνικά μέτρα δεν καλύπτουν τις ανάγκες της οικογένειας στην ουσία θα μπορέσει να πάρει την απαλλαγή αρκεί να πληρώσει τον φόρο για την πρώτη αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το 5 δες και αυτό: http://www.taxheaven.gr/laws/law/index/law/147 λέει συγκεκριμένα ότι:

4. Η παράγραφος 5του άρθρου 1 του N. 1078/1980 αντικαθίσταται ως ακολούθως:

«5. Η απαλλαγή από το φόρο μεταβίβασης για αγορά κατοικίας ή οικοπέδου παρέχεται μία φορά.

Απαλλαγή παρέχεται και για κάθε νέα αγορά ακινήτου εφόσον:

α) τα ακίνητα που έχει στην κυριότητά του κατά το χρόνο της νέας αγοράς ο αγοραστής, o σύζυγος ή τα ανήλικα τέκνα τους, δεν πληρούν τις στεγαστικές ανάγκες της οικογένειάς τους και β) ο αγοραστής υποβάλει την οικεία δήλωση και καταβάλει εφάπαξ το φόρο που αναλογεί στην αξία του ακινήτου που έτυχε της απαλλαγής.

 

Οπότε αν τα τετραγωνικά μέτρα δεν καλύπτουν τις ανάγκες της οικογένειας στην ουσία θα μπορέσει να πάρει την απαλλαγή αρκεί να πληρώσει τον φόρο για την πρώτη αγορά.

σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

5) ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ: Τα έξοδα που θα γίνονται για το ιατρείο (λογαριασμοί ρεύματος-τηλεφωνίας-ύδρευσης, κοινόχρηστα κλπ) θα μπορώ να τα εκπίπτω στο 100% ή επειδή θεωρητικά είναι η κατοικία (στην οποία όμως δεν θα διαμένει-καθώς στο Ε1 θα δηλώνει εκμίσθωση οικίας) θα πρέπει να περιορίζω τα έξοδα στο 30%? Στο 100%

+ Αποσβεσεις/ίδιοχρήση να μην ξεχαστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

+ Αποσβεσεις/ίδιοχρήση να μην ξεχαστούν.

Καλημέρα!

 

Ολα τα παραπάνω, δηλαδή ΕΞΟΔΑ ΔΕΚΟ 100%, Αποσβέσεις και Ιδιόχρηση, θα πρέπει να λογίζονται στα βιβλία στην περίπτωση που τελικώς αγοραστεί ωσ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΔΡΑ (Γραφείο).

 

Στην περίπτωση όμως που χαρακτηριστεί ως κατοικία στο συμβόλαιο (όπως και συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες να γίνει) φαντάζομαι ούτε οι αποσβέσεις "παίζουν" ούτε και η ιδιοχρηση θα μπορεί να περαστεί ως έξοδο στα βιβλία? Σωστά?? Η εφόσον συνεχίσει να κατοικεί σε εκμισθωμένο σπίτι θα μπορεί να καταχωρεί και τα παραπάνω υπολογιστικά έξοδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όπως και συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες να γίνει 

 

τι εννοείς, ενώ πολεοδομικά είναι χαρακτηρισμένο επαγγελματική στέγη θα  το περάσει  η συμβολαιογράφος ως κατοικία? πως?

 

 

Αν αγοραστεί ως κατοικία αποσβέσεις δεν παίζουν, όλα τα άλλα έξοδα συν την ιδιόχρηση ναι, αφού θα το ιδιοχρησιμοποιεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα έξοδα του σπιτιού  σε περίπτωση ελέγχου ή όταν πάει να κλείσει το βιβλίο αμφιβάλλω αν θα τα δεχτούν στο 100% αν θεωρείται και κατοικία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φορολογικά θα εκπέσουν όλες οι προβλεπομενες δαπάνες κανονικά. Άλλο η οικία που μένει και άλλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φορολογικά θα εκπέσουν όλες οι προβλεπομενες δαπάνες κανονικά. Άλλο η οικία που μένει και άλλο αυτό.

 

Δίκιο έχεις, μπερδεύτηκα και νόμιζα ότι θα έμενε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όπως και συγκεντρώνει τις περισσότερες πιθανότητες να γίνει 

 

τι εννοείς, ενώ πολεοδομικά είναι χαρακτηρισμένο επαγγελματική στέγη θα  το περάσει  η συμβολαιογράφος ως κατοικία? πως?

 

 

Αν αγοραστεί ως κατοικία αποσβέσεις δεν παίζουν, όλα τα άλλα έξοδα συν την ιδιόχρηση ναι, αφού θα το ιδιοχρησιμοποιεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και επανέρχομαι να ρωτήσω για το τεκμήριο αγοράς (γιατί βλέπω τα εισοδήματά δεν δικαιολογούν την αγορά)! Είχε καταργηθεί η απαλλαγή και ισχύει Πόθεν Εσχες και για αγορά πρώτης κατοικίας με τον ν.4172/2013  ?  ε ναι 

Μπορεί να γίνει με "δανειο" (με χαρτόσημο) από τον πατέρα του αγοραστή ή αναγκαστικά με δωρεά στην εφορία?

 

Με δάνειο δεν θα το πρότεινα, τι άτοκο? με τόκο?  ποιος θα τα υπολογίσει? ο πατέρας θα αποκτά εισόδημα από κινητές αξίες

 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12530

με την σημείωση  ότι από 01/01/2014 τα ποσά των δωρεών είναι τεκμήριο για τον δωρητή.

και φόρος δωρεάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με δάνειο δεν θα το πρότεινα, τι άτοκο? με τόκο?  ποιος θα τα υπολογίσει? ο πατέρας θα αποκτά εισόδημα από κινητές αξίες

 http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12530

με την σημείωση  ότι από 01/01/2014 τα ποσά των δωρεών είναι τεκμήριο για τον δωρητή.

και φόρος δωρεάς

 

Σωστά! Ευχαριστώ!

 

Σκεφτήκαμε να πάμε και στη λύση της τμηματικής "εξόφλησης" του τιμήματος με γραμμάτια σε βάθος χρόνο π.χ. 8-10 ετών (καθαρά για φορολογικό σκοπό - τα χρήματά του ο πωλητής θα τα πάρει με το συμβόλαιο).  Οπότε κάθε χρόνο αν εξοφλείται το γραμμάτιο θα μπορεί ενδεχομένως να καλύπτει τα τεκμήρια του ο αγοραστής και δεν θα μπλέξει και με ιδιωτικά δάνεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα - καλημέρα!!!

 

Μου έτυχε μία περίπτωση αγοραπωλησίας γραφείου / διαμερίσματος σε όροφο πολυκατοικίας.

 

Το συγκεκριμένο ακίνητο ο συμβολαιογράφος, έχει τη δυνατότητα να το εμφανίσει ως κατοικία (διαμέρισμα) στο συμβόλαιο και δεδομένου ότι ο φορολογούμενος ΔΕΝ έχει άλλα ακίνητα να χαρακτηριστεί ως αγορά πρώτης κατοικίας ώστε ο φόρος μεταβίβασης να είναι μηδενικός. Στο συγκεκριμένο ακίνητο ο φορολογούμενος ΔΕΝ θα κατοικήσει - τουλάχιστον προς το παρόν -  αλλά θα συνεχίσει να διαμένει σε εκμισθωμένο ακίνητο. Σκοπεύει όμως να μεταφέρει εκεί μόνο την έδρα του και να το χρησιμοποιήσει για την στέγαση του ιδιωτικού του ιατρείου (παροχή υπηρεσιών).

 

 

1) Μπορεί ο συμβολαιογράφος να επιλέξει αν θα το αναγράψει ως κατοικία-διαμέρισμα ή γραφείο (επαγγελματική έδρα) στο συμβόλαιο? Δεν χαρακτηρίζεται ένα ακίνητο ως προς τη χρήση του στη διανομή προ ανεγέρσεως και στον κανονισμό της πολυκατοικίας, πολύ δε περισσότερο στην άδεια της πολεοδομίας?

 

2) Ας υποθέσουμε ότι χαρακτηρίζεται ως ΚΑΤΟΙΚΙΑ και περνάει από το τμήμα κεφαλαίου με τη δήλωση φόρου μεταβίβασης. Ενημερώνονται άλλα τμήματα της ΔΟΥ για τη μεταβίβαση (εισόδημα, μητρώο κλπ)?

 

3) Για τη μεταφορά της έδρας, με την προσκόμιση του συμβολαίου στο τμήμα Μητρώου και την έκθεση αυτοψίας θα έχω πιστεύετε κανένα θέμα ή θα γίνει και με απαλλαγη λόγω της φύσης του επαγγέλματος (ιατρείο)? Υπάρχει περίπτωση ο ελεγκτής που θα κάνει την έκθεση αυτοψίας να καταλάβει ότι πρόκειται για αγορά γραφείου και να ανοίξει το φάκελο του τμ. Κεφαλαίου ώστε να πληρωθεί ο φόρος εκ των υστέρων?

 

4) Σε περίπτωση που τα επόμενα χρόνια ο φορολογούμενος αποφασίσει την αγορά και δεύτερης κατοικίας ( για τις ανάγκες της στεγασης αυτή τη φορά της οικογένειάς του) θα έχει χάσει το αφορολόγητο λόγω της παρούσας αγοράς? Μετά από πόσα χρόνια γίνεται αυτό?

 

5) ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ: Τα έξοδα που θα γίνονται για το ιατρείο (λογαριασμοί ρεύματος-τηλεφωνίας-ύδρευσης, κοινόχρηστα κλπ) θα μπορώ να τα εκπίπτω στο 100% ή επειδή θεωρητικά είναι η κατοικία (στην οποία όμως δεν θα διαμένει-καθώς στο Ε1 θα δηλώνει εκμίσθωση οικίας) θα πρέπει να περιορίζω τα έξοδα στο 30%?

 

Καλή εβδομάδα σε όλους!

Μήπως αυτό που περιγράφετε πιο πάνω είναι περίπτωση φοροαποφυγής ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως αυτό που περιγράφετε πιο πάνω είναι περίπτωση φοροαποφυγής ? 

 

Αγαπητέ μου φίλε... Καλησπέρα.. Βλέπεις κάτι πρωτοφανές σε αυτά που γράφω?

 

 

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Θεωρώ ότι πρέπει να βρίσκουμε το κάθε πιθανό παράθυρο.... την κάθε υποσημείωση του νόμου προκειμένου να βοηθάμε τους πελάτες να πληρώνουν λιγότερο φόρο. Δεν θεωρώ ότι είναι φοροαποφυγή με την στενή έννοια. Εφόσον ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να το χαρακτηρίσω κατοικία... θα το κάνω... Εφόσον μου δίνει το δικαίωμα να καταφύγω σε άλλα "τρικ" θεωρώ θεμιτό να το κάνω προκειμένου να γλιτώσω χρήματα για τον πελάτη μου! Το ότι εφαρμόζουμε τους νόμους δεν σημαίνει ούτε ότι θα "κλέβουμε" το κράτος... ούτε όμως και το άλλο άκρο να πληρώνουμε φόρους που ο ίδιος ο νόμος δίνει δυνατότητα να τους αποφύγουμε! Εκτός αν εσείς συμβουλεύετε τους πελάτες σας να πληρώνουν με κλειστά μάτια τα πάντα... Να μην τους καλύπτετε τεκμήρια όταν χρειάζεται για τέτοιες αγορές κλπ κλπ.

 

Σε κάθε περίπτωση αφού το κράτος μας είναι τις περισσότερες φορές απέναντί μας.... θα μας έχει απέναντι και εκεί που δεν το συμφέρει αυτό....

 

Με όλο το σεβασμό στην άποψή σας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ μου φίλε... Καλησπέρα.. Βλέπεις κάτι πρωτοφανές σε αυτά που γράφω?

 

 

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Θεωρώ ότι πρέπει να βρίσκουμε το κάθε πιθανό παράθυρο.... την κάθε υποσημείωση του νόμου προκειμένου να βοηθάμε τους πελάτες να πληρώνουν λιγότερο φόρο. Δεν θεωρώ ότι είναι φοροαποφυγή με την στενή έννοια. Εφόσον ο νόμος μου δίνει το δικαίωμα να το χαρακτηρίσω κατοικία... θα το κάνω... Εφόσον μου δίνει το δικαίωμα να καταφύγω σε άλλα "τρικ" θεωρώ θεμιτό να το κάνω προκειμένου να γλιτώσω χρήματα για τον πελάτη μου! Το ότι εφαρμόζουμε τους νόμους δεν σημαίνει ούτε ότι θα "κλέβουμε" το κράτος... ούτε όμως και το άλλο άκρο να πληρώνουμε φόρους που ο ίδιος ο νόμος δίνει δυνατότητα να τους αποφύγουμε! Εκτός αν εσείς συμβουλεύετε τους πελάτες σας να πληρώνουν με κλειστά μάτια τα πάντα... Να μην τους καλύπτετε τεκμήρια όταν χρειάζεται για τέτοιες αγορές κλπ κλπ.

 

Σε κάθε περίπτωση αφού το κράτος μας είναι τις περισσότερες φορές απέναντί μας.... θα μας έχει απέναντι και εκεί που δεν το συμφέρει αυτό....

 

Με όλο το σεβασμό στην άποψή σας.....

Το τι θεωρείς με την στενή κ απλωμένη έννοια φοροαποφυγή δεν έχει σημασία . Σημασία έχει τι γράφει ο Νόμος κ είναι καλό να το γνωρίζει ο Ιατρώς πελάτης σου .Όσο για το τι κάνω εγώ έχει ακόμη λιγότερη σημασία .

 Εγώ έχω ενα 2λιτρο τουρμπο ντιζελάκι με Βουλγάρικες πινακίδες και δεν πληρώνω ούτε τελη ουτε ασφάλεια ούτε φόρο πολυτελείας . Απέκτησα ένα οικοπεδάκι δίπλα στο κύμα τζαμπέ με δύο "καλά παιδιά" που βεβαίωσαν στο δικαστήριο ότι το είχα από τον πάπο μου . Έχτισα και ενα μικρό αυθαίρετο που το επέκτεινα αργότερα λιγουλάκι(ξέρεις πισινούλα με τέντα για να μην τον βλέπει ο δορυφόρος,τζακι,τζακούζι κτλ) ,λάδωσα και το κοινοτάρχη για ρευμα νερό . Λαμβάνω επίδομα ανεργίας , έχω κάρτα σίτισης ,κοινωνικό τιμολόγιο ,πήρα κοινωνικό μέρισμα και  δωρεάν  λάπιτοπ +1 χρόνο ιντερνετ(αν κ δεν το χρειάζομαι γιατί παίρνω από τον γείτονα που χακαρα τους κωδικούς του) .Έγραψα την επιχείρηση μου στην πρώην πεθερά μου και την μετέφερα στην Βουλγαρία(όχι την πεθερά ,την επιχείρηση) .Δεν πληρώνω μια για ΦΠΑ(ενδοκοινοτικά) ,έχω λογ/μο σε τράπεζα στην Βουλγαρία τέρμα τα  καπιταλ κοντρόλ(αν θες καμιά αγορά από Κινα μόνο 5%προμήθεια) .Α και κάθε Πάσχα κάνω χορηγία στον επιτάφιο της ενορίας μου όλα τα λουλούδια (ότι περισσεύει πάει την επόμενη στον Παντελίδη ) κ τα βάζω κ στα έξοδα .

 Το μόνο κακό είναι ότι είμαι κόρη υποστράτηγου άγαμη θυγατέρα κ θέλουν να μας κόψουν το 1/2με το νέο ασφαλιστικό , οι παλιάνθρωποι .Αυτός ο παλιοκατρούνγκαλος . Αλλά αμά μπω στην Βουλή μπουρλώτο θα την κάνω .Πως μας κατάντησαν οι άχρηστοι ,σα δε ντρέπονται τόσα χρόνια μας τα τρώνε κρέμασμα θέλουν . 

Δεν πιστεύω να βλέπεις κάτι πρωτοφανές σε αυτό που γράφω ....με όλο τον σεβασμό.... αλλά αφού μου δίνει το δικαίωμα ο νόμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το τι θεωρείς με την στενή κ απλωμένη έννοια φοροαποφυγή δεν έχει σημασία . Σημασία έχει τι γράφει ο Νόμος κ είναι καλό να το γνωρίζει ο Ιατρώς πελάτης σου .Όσο για το τι κάνω εγώ έχει ακόμη λιγότερη σημασία .

 Εγώ έχω ενα 2λιτρο τουρμπο ντιζελάκι με Βουλγάρικες πινακίδες και δεν πληρώνω ούτε τελη ουτε ασφάλεια ούτε φόρο πολυτελείας . Απέκτησα ένα οικοπεδάκι δίπλα στο κύμα τζαμπέ με δύο "καλά παιδιά" που βεβαίωσαν στο δικαστήριο ότι το είχα από τον πάπο μου . Έχτισα και ενα μικρό αυθαίρετο που το επέκτεινα αργότερα λιγουλάκι(ξέρεις πισινούλα με τέντα για να μην τον βλέπει ο δορυφόρος,τζακι,τζακούζι κτλ) ,λάδωσα και το κοινοτάρχη για ρευμα νερό . Λαμβάνω επίδομα ανεργίας , έχω κάρτα σίτισης ,κοινωνικό τιμολόγιο ,πήρα κοινωνικό μέρισμα και  δωρεάν  λάπιτοπ +1 χρόνο ιντερνετ(αν κ δεν το χρειάζομαι γιατί παίρνω από τον γείτονα που χακαρα τους κωδικούς του) .Έγραψα την επιχείρηση μου στην πρώην πεθερά μου και την μετέφερα στην Βουλγαρία(όχι την πεθερά ,την επιχείρηση) .Δεν πληρώνω μια για ΦΠΑ(ενδοκοινοτικά) ,έχω λογ/μο σε τράπεζα στην Βουλγαρία τέρμα τα  καπιταλ κοντρόλ(αν θες καμιά αγορά από Κινα μόνο 5%προμήθεια) .Α και κάθε Πάσχα κάνω χορηγία στον επιτάφιο της ενορίας μου όλα τα λουλούδια (ότι περισσεύει πάει την επόμενη στον Παντελίδη ) κ τα βάζω κ στα έξοδα .

 Το μόνο κακό είναι ότι είμαι κόρη υποστράτηγου άγαμη θυγατέρα κ θέλουν να μας κόψουν το 1/2με το νέο ασφαλιστικό , οι παλιάνθρωποι .Αυτός ο παλιοκατρούνγκαλος . Αλλά αμά μπω στην Βουλή μπουρλώτο θα την κάνω .Πως μας κατάντησαν οι άχρηστοι ,σα δε ντρέπονται τόσα χρόνια μας τα τρώνε κρέμασμα θέλουν . 

Δεν πιστεύω να βλέπεις κάτι πρωτοφανές σε αυτό που γράφω ....με όλο τον σεβασμό.... αλλά αφού μου δίνει το δικαίωμα ο νόμος...

 

 

πουλάς τρελίτσα... αλλά δεν θα το συνεχίσω! Σου έφαγα ήδη πολύ χρόνο να γράψεις όλα τα παραπάνω...(φαντάζομαι τα έγραφες και με τόση μανία που το ιατρός το έγραψες με ωμέγα) Εκτός αν κλίνεται κατά το Τρως.... Ιατρώω - Ιατρώς - Ιατρώει.... Ιατρώμε ... Ιατρώτε... Ιατρώνε...

 

Καληνύχτα και όνειρα γλυκά.....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πουλάς τρελίτσα... αλλά δεν θα το συνεχίσω! Σου έφαγα ήδη πολύ χρόνο να γράψεις όλα τα παραπάνω...(φαντάζομαι τα έγραφες και με τόση μανία που το ιατρός το έγραψες με ωμέγα) Εκτός αν κλίνεται κατά το Τρως.... Ιατρώω - Ιατρώς - Ιατρώει.... Ιατρώμε ... Ιατρώτε... Ιατρώνε...

 

Καληνύχτα και όνειρα γλυκά.....!

Μήπως αυτό που περιγράφετε πιο πάνω είναι περίπτωση φοροαποφυγής ?

Αυτό σου έγραψα και μάλιστα στον πληθυντικό . Όσο για το μάθημα ορθογραφίας δεκτό κι αυτό αλλά ουδείς άσφαλτος καθώς ο χρόνο είναι περιορισμένος και σκοπός μου ήταν να βοηθήσω . Άλλωστε ελάχιστες φορές γράφω ζητώντας βοήθεια ,συνήθως προσφέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

gapdk,να δέχεσαι και την αντίθετη άποψη.

 

και εγώ το ίδιο σου έγραψα ,οφείλει να αποδώσει τον φόρο αφού  δεν θα κάνει χρήση κατοικίας. και από την στιγμή που είναι επιτηδευματίας σε κάθε έλεγχο θα το βρίσκει μπροστά του.

 

συναδελφικά ,εσύ πρέπει να του πεις το σωστό και η απόφαση δική του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πάντως δεν νομίζω ότι σαν κριτήριο για την απαλλαγή της πρώτης κατοικίας είναι και να μένεις σε αυτήν. Είναι να μην έχεις αγοράσει άλλο ακίνητο που να μπορείς να χρησιμοποιήσεις σαν πρώτη κατοικία. Αν υποθέσουμε ότι αρχικά μένει σε αυτό και κάποια στιγμή αποφασίζει να νοικιάσει σπίτι και να κάνει αυτό επαγγελματική στέγη θα πρέπει να πληρώσει φόρο;

Η αντίθετα αν πληρώσει τον φόρο και μετά από έναν χρόνο αποφασίσει να το κάνει κατοικία θα του επιστραφεί ο φόρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

gapdk,να δέχεσαι και την αντίθετη άποψη.

 

και εγώ το ίδιο σου έγραψα ,οφείλει να αποδώσει τον φόρο αφού  δεν θα κάνει χρήση κατοικίας. και από την στιγμή που είναι επιτηδευματίας σε κάθε έλεγχο θα το βρίσκει μπροστά του.

 

συναδελφικά ,εσύ πρέπει να του πεις το σωστό και η απόφαση δική του.

 

Καλημέρα σε όλους!

Δεκτές όλες οι απόψεις. Αντέδρασα λίγο απότομα στον CEL αλλά θεώρησα ότι τα διάφορα που έγραψε υπονοώντας πράγματα για το άτομό μου ούτε με αντιπροσωπεύουν ούτε συνηθίζω να τα συστήνω φυσικά!

 

Καλή συνέχεια σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το τι θεωρείς με την στενή κ απλωμένη έννοια φοροαποφυγή δεν έχει σημασία . Σημασία έχει τι γράφει ο Νόμος κ είναι καλό να το γνωρίζει ο Ιατρώς πελάτης σου .Όσο για το τι κάνω εγώ έχει ακόμη λιγότερη σημασία .

 Εγώ έχω ενα 2λιτρο τουρμπο ντιζελάκι με Βουλγάρικες πινακίδες και δεν πληρώνω ούτε τελη ουτε ασφάλεια ούτε φόρο πολυτελείας . Απέκτησα ένα οικοπεδάκι δίπλα στο κύμα τζαμπέ με δύο "καλά παιδιά" που βεβαίωσαν στο δικαστήριο ότι το είχα από τον πάπο μου . Έχτισα και ενα μικρό αυθαίρετο που το επέκτεινα αργότερα λιγουλάκι(ξέρεις πισινούλα με τέντα για να μην τον βλέπει ο δορυφόρος,τζακι,τζακούζι κτλ) ,λάδωσα και το κοινοτάρχη για ρευμα νερό . Λαμβάνω επίδομα ανεργίας , έχω κάρτα σίτισης ,κοινωνικό τιμολόγιο ,πήρα κοινωνικό μέρισμα και  δωρεάν  λάπιτοπ +1 χρόνο ιντερνετ(αν κ δεν το χρειάζομαι γιατί παίρνω από τον γείτονα που χακαρα τους κωδικούς του) .Έγραψα την επιχείρηση μου στην πρώην πεθερά μου και την μετέφερα στην Βουλγαρία(όχι την πεθερά ,την επιχείρηση) .Δεν πληρώνω μια για ΦΠΑ(ενδοκοινοτικά) ,έχω λογ/μο σε τράπεζα στην Βουλγαρία τέρμα τα  καπιταλ κοντρόλ(αν θες καμιά αγορά από Κινα μόνο 5%προμήθεια) .Α και κάθε Πάσχα κάνω χορηγία στον επιτάφιο της ενορίας μου όλα τα λουλούδια (ότι περισσεύει πάει την επόμενη στον Παντελίδη ) κ τα βάζω κ στα έξοδα .

 Το μόνο κακό είναι ότι είμαι κόρη υποστράτηγου άγαμη θυγατέρα κ θέλουν να μας κόψουν το 1/2με το νέο ασφαλιστικό , οι παλιάνθρωποι .Αυτός ο παλιοκατρούνγκαλος . Αλλά αμά μπω στην Βουλή μπουρλώτο θα την κάνω .Πως μας κατάντησαν οι άχρηστοι ,σα δε ντρέπονται τόσα χρόνια μας τα τρώνε κρέμασμα θέλουν . 

Δεν πιστεύω να βλέπεις κάτι πρωτοφανές σε αυτό που γράφω ....με όλο τον σεβασμό.... αλλά αφού μου δίνει το δικαίωμα ο νόμος...

 Τα παραπάνω ουδεμίαν σχέσην έχουν με τον σεβαστόν και αξιότιμον συνάδελφο κ. gapdk. Προβαίνω στην αναγκαστική διευκρίνηση,ώστε εν ονόματι της αληθείας και του δικαίου , να λυθεί οιαδήποτε  παρεξήγησις μεταξύ εμού και του φίλτατου ,πλην όμως ιδιαιτέρως ευέξαπτου , συναδελφου gapdk. Φρονώ ότι η αντιπαράθεσις  με  χρήση εντόνου και νευρώδους γλώσσης πηγάζει εκ του νεαρού της ηλικίας του αλλά και της γεροντοπαραξενιάς μου ,προερχομένη με την σειρά της, εκ της κοπώσεως λόγω συνεχούς και  εντόνου ενασχολήσεως με το λογιστικόν επάγγελμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

28. Άρση απαλλαγής- Κυρώσεις Οι κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις του άρθρου 1 παρ. 7 και 8 του ν. 1078/1980, διακρίνονται: A. Σε εκείνες που επιβάλλονται σ’ αυτούς που έλαβαν νόμιμα απαλλαγή, πλην όμως δεν τήρησαν τους όρους του νόμου για τη διατήρησή της (μεταβίβαση, σύσταση εμπραγμάτου δικαιώματος εντός πενταετίας, άρθρο 1 παρ. 7). Β. Σε εκείνες που επιβάλλονται σε όσους ζήτησαν και έλαβαν απαλλαγή πρώτης κατοικίας χωρίς να συντρέχουν στο πρόσωπό τους οι προϋποθέσεις του νόμου. Α. Μεταβίβαση του ακινήτου εντός 5ετίας. Σε περίπτωση που με πράξη εν ζωή μεταβιβασθεί το ακίνητο ή συσταθεί σ’ αυτό οποιοδήποτε εμπράγματο δικαίωμα, πλην υποθήκης, πριν από την παρέλευση πενταετίας, αυτός που μεταβιβάζει ή συνιστά εμπράγματο δικαίωμα υποχρεούται, προ της μεταβίβασης ή της σύστασης του εμπραγμάτου δικαιώματος, να υποβάλει δήλωση και να καταβάλει εφάπαξ το Φ.Μ.Α. που αναλογεί στην αξία του μεταβιβαζόμενου ακινήτου. Ως αξία του ακινήτου λαμβάνεται η αξία που έχει το ακίνητο κατά το χρόνο της νέας μεταβίβασης ή της σύστασης του εμπράγματου δικαιώματος ή το δηλωθέν τίμημα της μεταβίβασης, εφόσον αυτό είναι μεγαλύτερο της αντικειμενικής αξίας. Ο φόρος υπολογίζεται με βάση τους συντελεστές που ίσχυαν κατά το χρόνο χορήγησης της απαλλαγής, εκτός εάν ο φόρος που αναλογεί στην αξία του ακινήτου του χρόνου απαλλαγής είναι μεγαλύτερος, οπότε καταβάλλεται ο μεγαλύτερο αυτός φόρος. Σημειώνεται ότι στην περίπτωση χορήγησης απαλλαγής και στους δύο συζύγους κατά την αγορά ακινήτου εξ αδιαιρέτου, κατά τη μεταβίβαση του ποσοστού του ενός συζύγου σε τρίτον εντός της πενταετίας αίρεται η χορηγηθείσα απαλλαγή και καταβάλλεται ο φόρος που αναλογεί στο ποσοστό αυτό. β) Αν ο αγοραστής δεν εγκατασταθεί στην Ελλάδα εντός προθεσμίας δύο ετών από την αγορά, υποχρεούται να υποβάλει δήλωση το αργότερο εντός προθεσμίας έξι μηνών από τη συμπλήρωση διετίας και να καταβάλει τον αναλογούντα φόρο. Για τον υπολογισμό του φόρου λαμβάνεται υπόψη η αξία του ακινήτου κατά το χρόνο υποβολής της δήλωσης (αρ. 23 παρ. 4-5 ν. 3943/2011). Β. Κυρώσεις σε περίπτωση μη συνδρομής των προϋποθέσεων απαλλαγής. Σε περίπτωση διαπίστωσης από τη Δ.Ο.Υ., ότι δε συνέτρεχαν οι προϋποθέσεις για τη χορήγηση της απαλλαγής, εκδίδεται πράξη διορθωτικού προσδιορισμού φόρου και αίρεται η χορηγηθείσα απαλλαγή. Ο επιβαλλόμενος φόρος υπολογίζεται με βάση την αξία του ακινήτου κατά το χρόνο διαπίστωσης της παράβασης με εφαρμογή των συντελεστών που ίσχυαν κατά το χρόνο χορήγησης της απαλλαγής, εκτός αν ο φόρος που αναλογεί στην αξία του ακινήτου του χρόνου της απαλλαγής είναι μεγαλύτερος. Επί του φόρου αυτού επιβάλλεται και πρόσθετος φόρος σε ποσοστό 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Τα παραπάνω ουδεμίαν σχέσην έχουν με τον σεβαστόν και αξιότιμον συνάδελφο κ. gapdk. Προβαίνω στην αναγκαστική διευκρίνηση,ώστε εν ονόματι της αληθείας και του δικαίου , να λυθεί οιαδήποτε  παρεξήγησις μεταξύ εμού και του φίλτατου ,πλην όμως ιδιαιτέρως ευέξαπτου , συναδελφου gapdk. Φρονώ ότι η αντιπαράθεσις  με  χρήση εντόνου και νευρώδους γλώσσης πηγάζει εκ του νεαρού της ηλικίας του αλλά και της γεροντοπαραξενιάς μου ,προερχομένη με την σειρά της, εκ της κοπώσεως λόγω συνεχούς και  εντόνου ενασχολήσεως με το λογιστικόν επάγγελμα . 

είμαι ευέξαπτος! Τι να κάνω!!! Μας έχει τρελάνει ο ΠΑΟΚ.... :P Δεκτή η συγνώμη σας κ. Cel. Φίλοι ήμασταν και πάλι φίλοι είμαστε! Συμβαίνουν αυτά!

Καλή συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...