Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΣΕ ΚΥΡΙΑΚΕΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΕ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ


mixdio

Ερώτηση

Αγαπητοί συνάδελφοι καλημέρα ,

 

Ψήστης σε σουβλατζίδικο εργάζεται απο ΤΡΙΤΗ ΕΩΣ ΚΥΡΙΑΚΗ εβδομαδιαίως , από 15:00 έως 23:00. Το σουβλατζίδικο τη ΔΕΥΤΕΡΑ παραμένει κλειστό . Πόσα ρεπό πρέπει να παίρνει ο μισθωτός και είναι σύνομμο να εργάζεται όλες τις ΚΥΡΙΑΚΕΣ ?  Από όσο ξέρω  μπορει να εργάζεται δύο Κυριακές το μήνα , είμαι σωστός ή λάθος ?

 

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΑΜΕΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΩΡΑΡΙΟΥ .

 

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
  • 0
  • 0

Το υπουργείο Εργασίας εξέδωσε έγγραφο σύμφωνα με το οποίο με βάση το νομο 4046/2012 του δεύτερου μνημονίου μετά την πάροδο του τριμήνου επέκτασης της ισχύος  των συλλογικών συμβάσεων που έχουν λήξει ή έχουν καταγγελθεί και εφόσον εν τω μεταξύ δεν έχει συναφθεί νέα Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, εξακολουθούν να ισχύουν μόνο οι όροι εκείνοι που αφορούν τον βασικό μισθό ή το βασικό ημερομίσθιο και τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου εργασίας, εφόσον τα επιδόματα αυτά προβλέπονταν στις συλλογικές συμβάσεις που έληξαν ή καταγγέλθηκαν, ενώ παύει αμέσως να ισχύει κάθε άλλο προβλεπόμενο σε αυτές επίδομα.

Αντίθετα, οι μη μισθολογικοί όροι των συμβάσεων που έχουν λήξει και έχει παρέλθει και η παράταση ισχύος τους μπορούν να μεταβληθούν με νέα συλλογική σύμβαση καθώς και με ατομική σύμβαση εργασίας με τη σύμφωνη γνώμη του εργαζόμενου.

Ειδικότερα, για τον κλάδο των επισιτιστικών καταστημάτων, από τον οποίο υποβλήθηκε και σχετικό ερώτημα στο υπουργείο Εργασίας αναφέρεται ότι η ισχύς της κλαδικής σύμβασης έχει λήξει από τις 14/8/2012 και για τους νεοπροσλαμβανόμενους με ατομική σύμβαση μπορεί να συμφωνηθεί η εξαήμερη εβδομαδιαία εργασία. Για τους παλαιούς εργαζομένους ισχύουν οι ρυθμίσεις της κλαδικής σύμβασης για πενθήμερη εργασία, με δύο συνεχόμενες ημέρες ανάπαυσης. (εκτος και αλλαξουν οι οροι της  γραπτως)

 

Συμπληρωνω εγω

Υπαρχει  αραγε καποιος ηλιθιος εργοδοτης σημερα ,που δεν εχει αλλαξει γραπτως τους ορους συμβασης των παλαιων εργαζομενων? χμ...δεν νομιζω αρα ολοι τωρα πλεον αναγκαζονται να δουλευουν οπως και οπως  θελει ο εργοδοτης.

Επισης  στα επισιτιστικα παντα ηταν νομιμη η απασχοληση των εργαζομενων την Κυριακη (ποσο μαλλον τωρα)με την αναλογη προσαυξηση βεβαια.

Καλο μεσημερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ συνάδελφε αν έχω καταλάβει σωστά :

 

Eχω νεοπροσλαμβανόμενο ψήστη έως 25 ετων .

 

Ημέρες εργασιας εβδομαδιαίως από Τρίτη έως Κυριακή και ώρες από 16:20 έως 23:00 για να μην υπεβαίνω το 40 ωρο . Δηλαδή δουλεύει ημερησίως 6,40 ώρες .

 

Το σουβλατζίδικο είναι κλειστό κάθε ΔΕΥΤΕΡΑ ( πραγματκό γεγονός )

 

ΡΕΠΟ του έχω βάλει ότι παίρνει ( πραγματικά ) κάθε Τρίτη Κυριακή έκαστου μήνα  .

 

ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ  ?

 

ΜΕ ΕΚΤΊΜΗΣΗ

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ συνάδελφε αν έχω καταλάβει σωστά :

 

Eχω νεοπροσλαμβανόμενο ψήστη έως 25 ετων .

 

Ημέρες εργασιας εβδομαδιαίως από Τρίτη έως Κυριακή και ώρες από 16:20 έως 23:00 για να μην υπεβαίνω το 40 ωρο . Δηλαδή δουλεύει ημερησίως 6,40 ώρες .

 

Το σουβλατζίδικο είναι κλειστό κάθε ΔΕΥΤΕΡΑ ( πραγματκό γεγονός )

 

ΡΕΠΟ του έχω βάλει ότι παίρνει ( πραγματικά ) κάθε Τρίτη Κυριακή έκαστου μήνα  .

 

ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ  ?

 

ΜΕ ΕΚΤΊΜΗΣΗ

 

Μιχάλη

Αφου δουλευει τριτη-κυριακη πως πραγματικα παιρνει ρεπο κυριακη -δευτερα?εαν το μαγαζι ειναι κλειστο δευτερα και εσυ του δινεις ρεπο και τριτη και κυριακη + μια η δευτερα δηλαδη παιρνει ρεπο  3  μερες?η το ειπες λαθος? Παντως οπως και να εχει ενοειται,  οτι εισαι ΕΝΤΑΞΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αυτό έχεις δίκιο δεν ήμουν ίσως σαφής .

Πρέπει  μέχρι 16:20  σήμερα να έχω ανεβάσει το πίνακα , και για αυτό να ήμουν πολύ συγκεκριμένος στα γραφόμενά μου .

 

ΡΕΠΟ ΔΙΝΩ ,  ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΤΖΙΔΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ  , ΚΑΘΕ 3η  ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ  ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ .

Ξέρω πως το ρεπό είναι δύο συνεχόμενς μέρες . Εγώ του δίνω κάθε 3η Κυριακή του μήνα .  ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ?

 

FAZEXA  καίγομαι !!!!!!!   ΑΝΑΜΕΝΩ

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αυτό έχεις δίκιο δεν ήμουν ίσως σαφής .

Πρέπει  μέχρι 16:20  σήμερα να έχω ανεβάσει το πίνακα , και για αυτό να ήμουν πολύ συγκεκριμένος στα γραφόμενά μου .

 

ΡΕΠΟ ΔΙΝΩ ,  ΜΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΤΖΙΔΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΑ  , ΚΑΘΕ 3η  ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΜΗΝΑ  ΟΧΙ ΚΑΘΕ ΤΡΙΤΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΑΚΗ .

Ξέρω πως το ρεπό είναι δύο συνεχόμενς μέρες . Εγώ του δίνω κάθε 3η Κυριακή του μήνα .  ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ?

 

FAZEXA  καίγομαι !!!!!!!   ΑΝΑΜΕΝΩ

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Παντως και εγω εχω επισιτιστικα και δεν δινω ρεπο καθε 3η Κυριακη εσυ δινεις ενταξει αφου το εχεις ετσι καλα κανεις . Και παλι θα σου πω οτι εισαι  και πολυ ενταξει οπως τα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε παρακαλώ επειδή σε 7 λεπτά πρέπει να τον ανεβάσω το πίνακα . ( τον έχω έτοιμο )

 

Βλέπεις στα γραφόμενα μου ότι κάπου έχω κάνει     μα μα .... κία  , Αν πιστεύεις  ότι πρέπει να διορθώσω κάτι γράψε μου. Μή στέκεσαι στη 3η Κυριακή ή στη 2η Κυριακή .

Δε πρέπει να παίρνουν ρεπό τουλάχιστον ία Κυριακή το μήνα και να τη πληρώνονται ασφαλώς ?

 

 

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Εις τας περιπτώσεις, καθ` ας επιτρέπεται η κατά Κυριακάην
εργασίαν, η κατανομή της 24ωρού συνεχούς αναπληρωματικής εβδομαδιαίας
αναπαύσεως δέον να γίνεται κατά τρον ώστε ανα περίδον επτά εβδομάδων η
μια τούτων, κατά τμήμα τουλάχιστον 8ώρου, να εμπίσπτη εις ημέραν
Κυριακήν, εκτός εαν τα εφαρμοζόμενα προγράμματα εργασίας εξσφαλίζουν
επτά αναπαύσεις καθ`ημεράν Κυριακήν εντός του έτους, επιφυλαττομένων
των κειμένων διατάξεων, περί αναπαύσεως των μισθωτών των επιχειρήσεων
και εκμεταλλεύσεων μεταφοράς προσώπων και πραγμάτων.

 

 

 

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ... ΤΟ 1 ΣΕ 4 ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΣΕ του επισιτισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Εις τας περιπτώσεις, καθ` ας επιτρέπεται η κατά Κυριακάην

εργασίαν, η κατανομή της 24ωρού συνεχούς αναπληρωματικής εβδομαδιαίας

αναπαύσεως δέον να γίνεται κατά τρον ώστε ανα περίδον επτά εβδομάδων η

μια τούτων, κατά τμήμα τουλάχιστον 8ώρου, να εμπίσπτη εις ημέραν

Κυριακήν, εκτός εαν τα εφαρμοζόμενα προγράμματα εργασίας εξσφαλίζουν

επτά αναπαύσεις καθ`ημεράν Κυριακήν εντός του έτους, επιφυλαττομένων

των κειμένων διατάξεων, περί αναπαύσεως των μισθωτών των επιχειρήσεων

και εκμεταλλεύσεων μεταφοράς προσώπων και πραγμάτων.

 

 

 

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ... ΤΟ 1 ΣΕ 4 ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΣΣΕ του επισιτισμού

Αρα στα επισιτιστικα που μιλαμε εδω,συμπεραινουμε οτι οι νεοπροσληφθεντες ,πλεον  μπορουν να δουλεψουν εξαημερο καθως επισης και οι παλαιοι, αν δεχθουν να αλλαξουν οι υφισταμενοι οροι συμβασης τους.

Επισης  ειναι νομιμη η απασχολησης τους  κατα την Κυριακη και ρεπο Κυριακη παιρνουν καθε επτα εβδομαδες και ΟΧΙ καθε τρεις οπως ξερει ο φιλος mixdio που πιθανως καποιος του ειπε ισως....και η Επιθεωρηση!

 

Οσο για συμβαση στα επισιτιστικα..... ουτε υπαρχει ουτε νομιζω να υπαρξει και στο μελλον!!! γιατι ΕΓΣΣΕ υπαρχει? εληξε και αυτη 31/12/2015 ισχυει αραγε η μετενεργεια? και αν ακομη ισχυει σε εναμυσι μηνα παει και ΑΥΤΗ!! οποτε συμβασεις τελος  και <χαιρε  βαθος αμετρητο>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρα στα επισιτιστικα που μιλαμε εδω,συμπεραινουμε οτι οι νεοπροσληφθεντες ,πλεον  μπορουν να δουλεψουν εξαημερο καθως επισης και οι παλαιοι, αν δεχθουν να αλλαξουν οι υφισταμενοι οροι συμβασης τους.

Επισης  ειναι νομιμη η απασχολησης τους  κατα την Κυριακη και ρεπο Κυριακη παιρνουν καθε επτα εβδομαδες και ΟΧΙ καθε τρεις οπως ξερει ο φιλος mixdio που πιθανως καποιος του ειπε ισως....και η Επιθεωρηση!

 

Οσο για συμβαση στα επισιτιστικα..... ουτε υπαρχει ουτε νομιζω να υπαρξει και στο μελλον!!! γιατι ΕΓΣΣΕ υπαρχει? εληξε και αυτη 31/12/2015 ισχυει αραγε η μετενεργεια? και αν ακομη ισχυει σε εναμυσι μηνα παει και ΑΥΤΗ!! οποτε συμβασεις τελος  και <χαιρε  βαθος αμετρητο>

 

καλα τα λες, εξαημερη εργασια μεχρι τελικης πτωσεως με 2,50 ευρω μεροκαματο την ωρα, τετοιες συνθηκες βλεπω εξω και λεω πηραμε τον κατηφορο για τα καλα...

 

συναδελφε mixdio παλια λεγαμε 1 κυριακη στις 4 του μηνα ρεπο, οσο για την πληρωμη οταν εχουν ρεπο κυριακη γιατι να την πληρωθουν... απλα το προγραμμα τους θα λεει δευτερα εως σαββατο εργασια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά ,  για μία κυριακή ανάπαυσης - ρεπο , ανά μήνα  , σε επιχειρήσεις επισιτισμού σε εξαήμερη βάση εργασίας  , νεοπροσληφθέντος  , εργαζομένου με ημερήσιες ώρες 6,40 ώστε να μην έχουμε την υπέρβαση του 40 ώρου το γράφει ο Μιλτιάδης Λεοντάρης . Εδώ πρέπει  ο doctor , αν θελήσει , να μας πει την αποψή του .

 

Εγώ FAZEXA έστειλα το πίνακα με ρεπό κάθε 3η Κυριακή  έκαστου μήνα .

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο doctor (σουπερ ατομο) την εχει πει την αποψη του σε θεμα που ειχα αναρτησει εγω παλια (αντιμετωπιζα θεμα με την επιθεωρηση και τελικα βγαλαμε ακρη) ... ο λεονταρης λογικα εννοει σε επιχειρηση επισιτισμου με την συμβαση του επισιτισμου κτλπ... τσιμπα και το λινκ

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95177

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο doctor (σουπερ ατομο) την εχει πει την αποψη του σε θεμα που ειχα αναρτησει εγω παλια (αντιμετωπιζα θεμα με την επιθεωρηση και τελικα βγαλαμε ακρη) ... ο λεονταρης λογικα εννοει σε επιχειρηση επισιτισμου με την συμβαση του επισιτισμου κτλπ... τσιμπα και το λινκ

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95177

Σωστα με την συμβαση που επιστισμου η οποια πλεον δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά ,  για μία κυριακή ανάπαυσης - ρεπο , ανά μήνα  , σε επιχειρήσεις επισιτισμού σε εξαήμερη βάση εργασίας  , νεοπροσληφθέντος  , εργαζομένου με ημερήσιες ώρες 6,40 ώστε να μην έχουμε την υπέρβαση του 40 ώρου το γράφει ο Μιλτιάδης Λεοντάρης . Εδώ πρέπει  ο doctor , αν θελήσει , να μας πει την αποψή του .

 

Εγώ FAZEXA έστειλα το πίνακα με ρεπό κάθε 3η Κυριακή  έκαστου μήνα .

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Οχι δεν πειραζει τι να πειραζει αφου εσυ το εκανες προς το καλλιτερο για τον εργαζομενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οχι δεν πειραζει τι να πειραζει αφου εσυ το εκανες προς το καλλιτερο για τον εργαζομενο?

NAI KAI AYTH EINAI KAI H ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Εγώ FAZEXA έστειλα το πίνακα με ρεπό κάθε 3η Κυριακή  έκαστου μήνα .

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

 

Μιχάλη καλησπέρα,

Κάτι δεν κατάλαβα. Εκείνη την Κυριακή που θα του δίνεις ρεπό, θα εφαρμόζεις 5ήμερο 8ώρο?

Το λέω γιατί την εβδομάδα που θα τελειώνει με Κυριακή - ρεπό, θα έχει εργασθεί πέντε ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγαπητέ  φίλε PONZI  καλησπέρα ,

 

Τα δεδομένα έχουν ως ακολούθως :

H επιχείρηση είναι Σουβλατζίδικο .

 

Eχω νεοπροσλαμβανόμενο ψήστη άνω των  25 ετων . ( προσληψη  14-2-2016 ) δηλαδή σήμερα .

Εχω νεοπροσλαμβανόμενο διανομέα delivery  έως 25 ετών (προσληψη  14-2-2016 ) δηλαδή σήμερα .

'Εχω νεοπροσλαμβανόμενη λαντζέρα  άνω των 25 ετών  (προσληψη  14-2-2016 ) δηλαδή σήμερα .

 

 

Το σουβλατζίδικο είναι κλειστό κάθε ΔΕΥΤΕΡΑ ( πραγματκό γεγονός ) .Όλοι οι εργαζόμενοι εργάζονται από Τρίτη και εφεξής , πιο συγκεκριμένα :

 

1. O  εν' λόγω ψήστης  από Τρίτη έως Κυριακή και ώρες από 16:20 έως 23:00 ,εβδομαδιαίως , για να μην υπεβαίνω το 40 ωρο . Δηλαδή δουλεύει ημερησίως 6,40 ώρες .

ΡΕΠΟ του έχω βάλει ότι παίρνει ( πραγματικά παίρνει  ) κάθε 3η Κυριακή έκαστου μήνα  .

 

2.Ο  Διανομέας ( delivery )  από Τρίτη έως Κυριακή και ώρες από 19:00  έως 23:00  , δηλαδή τετράωρος ανά ημέρα .

ΡΕΠΟ παίρνει κάθε  1η Κυριακή έκαστου μήνα .

 

3. Η λαντζέρα από Τρίτη έως Σαββάτο  και ώρες από  22:00 έως 24:00 . Σε αυτή δεν έχω βάλει ρεπό .

 

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ  ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ  ΤΑ ΡΕΠΟ . ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ .

 

 

Εγώ πιστεύω πως είμαι σωστός .

 

 

Με εκτίμηση

 

Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Eχω νεοπροσλαμβανόμενο ψήστη άνω των  25 ετων . ( προσληψη  14-2-2016 ) δηλαδή σήμερα .

Εχω νεοπροσλαμβανόμενο διανομέα delivery  έως 25 ετών (προσληψη  14-2-2016 ) δηλαδή σήμερα .

'Εχω νεοπροσλαμβανόμενη λαντζέρα  άνω των 25 ετών  (προσληψη  14-2-2016 ) δηλαδή σήμερα .

 

 

Το σουβλατζίδικο είναι κλειστό κάθε ΔΕΥΤΕΡΑ ( πραγματκό γεγονός ) .Όλοι οι εργαζόμενοι εργάζονται από Τρίτη και εφεξής , πιο συγκεκριμένα :

 

1. O  εν' λόγω ψήστης  από Τρίτη έως Κυριακή και ώρες από 16:20 έως 23:00 ,εβδομαδιαίως , για να μην υπεβαίνω το 40 ωρο . Δηλαδή δουλεύει ημερησίως 6,40 ώρες .

ΡΕΠΟ του έχω βάλει ότι παίρνει ( πραγματικά παίρνει  ) κάθε 3η Κυριακή έκαστου μήνα  .

 

2.Ο  Διανομέας ( delivery )  από Τρίτη έως Κυριακή και ώρες από 19:00  έως 23:00  , δηλαδή τετράωρος ανά ημέρα .

ΡΕΠΟ παίρνει κάθε  1η Κυριακή έκαστου μήνα .

 

3. Η λαντζέρα από Τρίτη έως Σαββάτο  και ώρες από  22:00 έως 24:00 . Σε αυτή δεν έχω βάλει ρεπό .

 

ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ  ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ  ΤΑ ΡΕΠΟ . ΑΥΤΟ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ .

 

 

Εγώ πιστεύω πως είμαι σωστός .

Σωστός είσαι πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣΟΧΗ: με την κατάργηση της ΣΣΕ των επισιτιστικών :

ΙΣΧΥΕΙ η ΕΓΣΣΕ για την αμοιβή τους,

ΙΣΧΥΕΙ το 40ωρο ανα εβδομάδα με (5 ημέρες * 8 ώρες) ή (6 ημέρες * 6.40 λεπτά)  Αρ.Πρωτ.: 17235/509  11/6/2013

ΙΣΧΥΕΙ: Eις τας περιπτώσεις, καθ' ας επιτρέπεται η κατά Kυριακήν εργασία, η κατανομή της 24ώρου συνεχούς αναπληρωματικής εβδομαδιαίας αναπαύσεως δέον να γίνεται κατά τρόπον ώστε ανά περίοδον επτά εβδομάδων η μία τούτων, κατά τμήμα τουλάχιστον 8ώρου να εμπίπτη εις ημέραν Kυριακήν, εκτός εάν τα εφαρμοζόμενα προγράμματα εργασίας εξασφαλίζουν επτά αναπαύσεις καθ' ημέραν Kυριακήν εντός του έτους, επιφυλαττομένων των κειμένων διατάξεων, περί αναπαύσεως των μισθωτών των επιχειρήσεων και εκμεταλλεύσεων μεταφοράς προσώπων και πραγμάτων.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ:  η 102/84

"Καθιερώνεται από 1.1.85 πενθήμερο με 40 ώρες εργασίας και δύο  συνεχόμενες ημέρες ανάπαυσης σε όλα τα καταστήματα της παρ. 1 της     απόφασης αυτής."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κανω μια ερωτηση ? Σε ερωτηση σε ελεκτη του Σεπε σχετικα με εργασια την Κυριακη μου ειπε οτι αν ειναι μειωμενο πενθημερο ή εξαημερο  (και μετα την καταργηση της ΣΣΕ των επισιτιστικων) μπορει καποιος να δουλευει καθε Κυριακη.

Ειναι σωστο ? 

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...