Jump to content
  • 0
accountant1234

Φορολογία μερίσματος έλληνα μετόχου σε Κυπριακή Ltd

Question

Συνάδελφοι τα φώτα σας παρακαλώ!

 

Έλληνας μέτοχος Κυπριακής Ltd θέλει να λάβει μέρισμα στη Κύπρο μέσα στο 2016 για τα κέρδη του έτους 2015.

 

Το μέρισμα αυτό θα το δηλώσει στη φορολογική του δήλωση στην Ελλάδα του χρόνου , σωστά ?

 

Θα του γίνει στην Ελλάδα παρακράτηση φόρου 10 % ?

 

Θα αφαιρεθεί ο φόρος που θα έχει παρακρατηθεί στη Κύπρο ?

 

Υπάρχει κίνδυνος το Ελληνικό Δημόσιο να θεωρήσει ότι ο συγκεκριμένος Έλληνας έχει εμμέσως μεταφέρει την εταιρεία του στην Κύπρο και μ' αυτό τον τρόπο φορολογείται με 12,5% στα καθαρά κέρδη και όχι με 26% ?

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
 


Το μέρισμα αυτό θα το δηλώσει στη φορολογική του δήλωση στην Ελλάδα του χρόνου. Σωστά...


Θα του γίνει στην Ελλάδα παρακράτηση φόρου 10 % - Όχι παρακράτηση, θα φορολογηθεί με 10%


Θα αφαιρεθεί ο φόρος που θα έχει παρακρατηθεί στη Κύπρο. Ναι.


 


Θα βγει για έλεγχο η δήλωση και θα πρέπει να πας βεβαίωση παρακράτησης και την τραπεζική κίνηση του εμβάσματος.


Κατά προτίμηση βεβαίωση παρακράτησης από το εκεί Υπουργείο με apostille... (Τουλάχιστον για άλλη χώρα της Ε.Ε που μου έχει τύχει αυτό πάμε και όλα καλά).


 


Ο υπάλληλος της εδώ εφορίας γιατί να σου δημιουργήσει περαιτέρω προβλήματα; Απλά θέλει ένα χαρτί επίσημο (και σωστά) για την εκεί παρακράτηση φόρου για να αφαιρεθεί από την ελληνική εκκαθάριση. Μου είχε τύχει και από Ρουμανία που είχε (τώρα μόλις άλλαξε σε 5%) 16% στα μερίσματα αλλά δεν παίρνεις "ρέστα" από την εδώ αρχή προφανώς...


Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συνάδελφοι τα φώτα σας παρακαλώ!

 

Έλληνας μέτοχος Κυπριακής Ltd θέλει να λάβει μέρισμα στη Κύπρο μέσα στο 2016 για τα κέρδη του έτους 2015.

 

Το μέρισμα αυτό θα το δηλώσει στη φορολογική του δήλωση στην Ελλάδα του χρόνου , σωστά ?

 

Θα του γίνει στην Ελλάδα παρακράτηση φόρου 10 % ?

 

Θα αφαιρεθεί ο φόρος που θα έχει παρακρατηθεί στη Κύπρο ?

 

Υπάρχει κίνδυνος το Ελληνικό Δημόσιο να θεωρήσει ότι ο συγκεκριμένος Έλληνας έχει εμμέσως μεταφέρει την εταιρεία του στην Κύπρο και μ' αυτό τον τρόπο φορολογείται με 12,5% στα καθαρά κέρδη και όχι με 26% ?

 

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!!

 

Να διαβάσεις τη σύμβαση αποφυγής διπλής φορολογίας μεταξύ ΕΛΛΑΔΟΣ και ΚΥΠΡΟΥ. 

Ο κυπριακός φόρος που θα συμψηφιστεί στην ΕΛΛΑΔΑ δε θα υπερβαίνει τον προκύπτοντα Ελληνικό .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οκ ευχαριστώ.

 

Εννοείς π.χ. φόρος στη Κύπρο 10% , στην Ελλάδα 15% , το παραπάνω 5% της Ελλάδος "χάνεται" , σωστά ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οκ ευχαριστώ.

 

Εννοείς π.χ. φόρος στη Κύπρο 10% , στην Ελλάδα 15% , το παραπάνω 5% της Ελλάδος "χάνεται" , σωστά ?

 

Υπάρχουν συμβάσεις οι οποίες προβλέπουν την πίστωση (σε εμάς ) τόσου του φόρου του αλλοδαπού νομικού προσώπου που διανέμει κέρδη , όσο και του τυχόν μερισματικού φόρου που παρακρατείται στην αλλοδαπή . Τέτοια είναι και η περίπτωση της Κύπρου.

Τα μερίσματα εδώ φορολογούνται (μέχρι στιγμής) με τον συντελεστή της παραγράφου 1 του άρθρου 40 ν 4172/2013 , ήτοι με 10%. Αν η Κύπρος έχει πάρει φόρο για το εισόδημα αυτό με συντελεστή 12,5% , το εισόδημα αυτό πρακτικά στη χώρα μας είναι αφορολόγητο (πλην της επιβάρυνσης με τον φόρο αλληλεγγύης ) . Η διαφορά 2,5% δε θα σου επιστραφεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Πληροφοριακά, δεν παρακρατείται φόρος στα μερίσματα που διανέμουν οι εταιρείες στην Κύπρο, άρα δεν έχεις να συμψηφίσεις καμία παρακράτηση, άρα 10% φόρος (όπως περιγράφει και ο Σωτήρης παραπάνω) και υπολογισμός του μερίσματος στο φορολογητέο εισόδημα για εισφορά αλληλεγγύης άρθρου 29 Ν.3986/2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Οκ ευχαριστώ για την πληροφορία!

 

Όμως , ο Σωτήρης αναφέρει ότι συμψηφίζεται και με τον φόρο κερδών της Κύπρου :

 

Τα μερίσματα εδώ φορολογούνται (μέχρι στιγμής) με τον συντελεστή της παραγράφου 1 του άρθρου 40 ν 4172/2013 , ήτοι με 10%. Αν η Κύπρος έχει πάρει φόρο για το εισόδημα αυτό με συντελεστή 12,5% , το εισόδημα αυτό πρακτικά στη χώρα μας είναι αφορολόγητο (πλην της επιβάρυνσης με τον φόρο αλληλεγγύης ) . Η διαφορά 2,5% δε θα σου επιστραφεί.

 

Άρα δεν πληρώνει φόρο στην Ελλάδα (12,5% > 10%).

 

Έτσι δεν είναι ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επίσης , ο Έλληνας μέτοχος της Κυπριακής θέλει αντί να του σταλεί έμβασμα από την Κύπρο με το μέρισμα για το έτος 2015 , να πάει ο ίδιος εκεί και να σηκώσει τα χρήματα από το ταμείο της Τράπεζας σε μετρητά και να τα φέρει στην Ελλάδα (νομίζω μπορεί μέχρι του ποσού των 10.000,00 €). Εκεί δεν έχουν capital controls.

 

Πως θα αποδείξει στην Εφορία στην Ελλάδα πόσα χρήματα έλαβε ως μέρισμα , όταν θα κληθεί για έλεγχο της φορολογικής δήλωσης φορολογικού έτους 2016 , που θα υποβληθεί του χρόνου ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Υπάρχουν συμβάσεις οι οποίες προβλέπουν την πίστωση (σε εμάς ) τόσου του φόρου του αλλοδαπού νομικού προσώπου που διανέμει κέρδη , όσο και του τυχόν μερισματικού φόρου που παρακρατείται στην αλλοδαπή . Τέτοια είναι και η περίπτωση της Κύπρου.

Τα μερίσματα εδώ φορολογούνται (μέχρι στιγμής) με τον συντελεστή της παραγράφου 1 του άρθρου 40 ν 4172/2013 , ήτοι με 10%. Αν η Κύπρος έχει πάρει φόρο για το εισόδημα αυτό με συντελεστή 12,5% , το εισόδημα αυτό πρακτικά στη χώρα μας είναι αφορολόγητο (πλην της επιβάρυνσης με τον φόρο αλληλεγγύης ) . Η διαφορά 2,5% δε θα σου επιστραφεί.

Σχετικά με το διαδικαστικό κομμάτι ,

 

τι έγγραφα πρέπει να προσκομίσω  στη τοπική ΔΟΥ που ανήκει ο Έλληνας φορολογούμενος και πότε ?

 

Ευχαριστώ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Επίσης , ο Έλληνας μέτοχος της Κυπριακής θέλει αντί να του σταλεί έμβασμα από την Κύπρο με το μέρισμα για το έτος 2015 , να πάει ο ίδιος εκεί και να σηκώσει τα χρήματα από το ταμείο της Τράπεζας σε μετρητά και να τα φέρει στην Ελλάδα (νομίζω μπορεί μέχρι του ποσού των 10.000,00 €). Εκεί δεν έχουν capital controls.

 

Πως θα αποδείξει στην Εφορία στην Ελλάδα πόσα χρήματα έλαβε ως μέρισμα , όταν θα κληθεί για έλεγχο της φορολογικής δήλωσης φορολογικού έτους 2016 , που θα υποβληθεί του χρόνου ?

Κάποιος εδώ ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

αν κατάλαβα καλά η ltd θα φορολιγηθει στην Κύπρο με 12,5%. Τα μερίσματα εκεί δε φορολογούνται.Αρα ο φορολογικός κάτοικος Ελλάδας θα τα δηλώσει και θα φορολογηθούν με 10%?  Κάθε βοήθεια δεκτή... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 2/15/2016 at 0:10 ΜΜ, SOTHRIS said:

 

Υπάρχουν συμβάσεις οι οποίες προβλέπουν την πίστωση (σε εμάς ) τόσου του φόρου του αλλοδαπού νομικού προσώπου που διανέμει κέρδη , όσο και του τυχόν μερισματικού φόρου που παρακρατείται στην αλλοδαπή . Τέτοια είναι και η περίπτωση της Κύπρου.

Τα μερίσματα εδώ φορολογούνται (μέχρι στιγμής) με τον συντελεστή της παραγράφου 1 του άρθρου 40 ν 4172/2013 , ήτοι με 10%. Αν η Κύπρος έχει πάρει φόρο για το εισόδημα αυτό με συντελεστή 12,5% , το εισόδημα αυτό πρακτικά στη χώρα μας είναι αφορολόγητο (πλην της επιβάρυνσης με τον φόρο αλληλεγγύης ) . Η διαφορά 2,5% δε θα σου επιστραφεί.

Συνάδελφε έχεις απόλυτο δίκιο... Αυτό άλλωστε προβλέπει η ΣΑΔΦ (Αρθρο 21 παρ 2). Προβλέπει δηλαδη πίστωση του εταιρικού φόρου που έχει αποδοθεί στην Κύπρο με τον φόρο στο μέρισμα στην Ελλάδα...  Έχει εκδοθεί και σχετική ΔΟΣ που το επιβεβαιώνει... Το ζήτημα είναι οτι οι υπάλληλοι στις ΔΟΥ έχουν λάβει εντολή από τους προϊσταμένους τους να μην προβαίνουν σε πίστωση του σχετικού φόρου... Στην πράξη δηλαδή, άλλες σε άλλες εφορίες εφαρμόζουν την ΣΑΔΦ σε άλλες την ερμηνεύουν όπως τους συμφέρει... Έχει κάνείς συνάφελφος σχετικές περιπτώσεις να μας πεί πως το χειρίστικέ το ζήτημα στην εφορία ή τα διοικητικά δικαστήρια είναι μονόδρομος;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
23 ώρες πριν, DNM said:

Συνάδελφε έχεις απόλυτο δίκιο... Αυτό άλλωστε προβλέπει η ΣΑΔΦ (Αρθρο 21 παρ 2). Προβλέπει δηλαδη πίστωση του εταιρικού φόρου που έχει αποδοθεί στην Κύπρο με τον φόρο στο μέρισμα στην Ελλάδα...  Έχει εκδοθεί και σχετική ΔΟΣ που το επιβεβαιώνει... Το ζήτημα είναι οτι οι υπάλληλοι στις ΔΟΥ έχουν λάβει εντολή από τους προϊσταμένους τους να μην προβαίνουν σε πίστωση του σχετικού φόρου... Στην πράξη δηλαδή, άλλες σε άλλες εφορίες εφαρμόζουν την ΣΑΔΦ σε άλλες την ερμηνεύουν όπως τους συμφέρει... Έχει κάνείς συνάφελφος σχετικές περιπτώσεις να μας πεί πως το χειρίστικέ το ζήτημα στην εφορία ή τα διοικητικά δικαστήρια είναι μονόδρομος;

Μλήστε με το υπ οικονομικών απευθείας για το θέμα σας , παραθέτοντας τα σχετικά δεδομένα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
On 4/9/2017 at 10:57 ΠΜ, SOTHRIS said:

Μλήστε με το υπ οικονομικών απευθείας για το θέμα σας , παραθέτοντας τα σχετικά δεδομένα.

Συνάδελφε το υπουργείο αναφέρει ότι δεν παρεμβαίνει στο έργο των ΔΟΥ... Θα με υποχρέωνες εάν είχες κάποια σχετική εγκύκλιο ή απάντηση του υπουργείου σε σχετικό ερώτημα... Θα υποβάλλω και εγώ ερώτημα αλλά η απάντηση λογικά θα καθυστερήσει...

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν ξέρω τι βοήθεια ζητάς.

Υπάρχει έγγραφο του αρμόδιου Υπουργείου για τον χειρισμό και οι υπάλληλοι δεν εφαρμόζουν τις οδηγίες του.

Να κάνεις ενδικοφανή προσφυγή.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×