Jump to content
Sign in to follow this  
tetos

μυφ υποβολη διορθωσης ως 22/2/2016

Recommended Posts

Υπάρχει κανένα νέο για το τι πρόκειται να γίνει?.....παράταση?

παραταση;;;  :huh: 

για ποιο λογο παραταση; γτ δε προλαβαμε εδω και 2 χρονια να στειλουμε;

Δεν είναι κάτι σίγουρο. Η κυρία ήταν πολύ ευγενική αλλά είπε 

εάν και εφόσον αργήσει πάρα πολύ να αποκατασταθεί το πρόβλημα ...........

Δηλαδη μας ειπε ευγενικά …-καθίστε σαν μαλάκες σημερα στο γραφείο και περιμένετε… είναι γνωστο άλλωστε ότι οι Λογιστές δεν είναι άνθρωποι..

παραταση;;;  :huh:

για ποιο λογο παραταση; γτ δε προλαβαμε εδω και 2 χρονια να στειλουμε;

Στείλαμε....αλλά για τις αποκλίσεις δεν φταίμε μόνο εμείς νομίζω.... μέχρι και σήμερα πρέπει να ελέγχουμε μήπως μας βρεθεί ξαφνικά κάποια απόκλιση....χαχα :ph34r:  B)

Στείλαμε....αλλά για τις αποκλίσεις δεν φταίμε μόνο εμείς νομίζω.... μέχρι και σήμερα πρέπει να ελέγχουμε μήπως μας βρεθεί ξαφνικά κάποια απόκλιση....χαχα :ph34r:  B)

ναι κ αν παρει παλι παραταση θα καθομαστε ως το πασχα να μπαινοβγαινουμε στις ΜΥΦ του 2014 να δουμε αν αλλαξε κατι.

οχι! ας κλεισει να τελειωνουμε.

ναι κ αν παρει παλι παραταση θα καθομαστε ως το πασχα να μπαινοβγαινουμε στις ΜΥΦ του 2014 να δουμε αν αλλαξε κατι.

οχι! ας κλεισει να τελειωνουμε.

Συμφωνώ να κλείσει να τελειώνουμε.....με τα πρόστιμα όμως τι θα γίνει? εμείς θα τα πληρώσουμε? γιατί άντε να αποδείξεις στον φορολογούμενος ότι δεν έκανες σωστά τη δουλειά σου....αμ πώς?

Διόρθωσα 5 αφιμιά κι εξαφανίστηκαν τελείως. Δεν εμφανίζονται καθόλου στην αναζήτηση. 'Ελα Μπαναΐα μου.

Διόρθωσα 5 αφιμιά κι εξαφανίστηκαν τελείως. Δεν εμφανίζονται καθόλου στην αναζήτηση. 'Ελα Μπαναΐα μου.

Αυτό είναι το αποτέλεσμα αν βαδίζεις στο σωστό δρόμο . Οσο ήταν στις αποκλίσεις τα έβλεπες . Τώρα που είπαν να "στρώσουν" ψάξε να τα βρείς .  :D

Και εγώ πάντως που μίλησα ήταν όντως ευγενική και μου είπε ότι είναι υπερφορτωμένο και δεν ξέρουν κάτι για παράταση ή πότε θα επανέλθει. Πάντως από την Παρασκευή κολλάει. Θα είναι πάλι κανένα κόλπο του υπουργείου για να πείσει την τρόικα να μας δώσει παράταση! 

Αυτό που δεν είπε όμως η ευγενική κυρία, η οποία σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται για την κατάντια μας είναι ότι οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, από τους ενδιαφερόμενους (βλέπετε λογιστές), έχουν κάθε δικαίωμα ελέγχου αποκλίσεων και την τελευταία ημέρα της προθεσμίας (βλέπετε υπερφόρτωση).

Έλεγχος βέβαια, που δεν διασφαλίζει κανέναν για το αν μετά τη στιγμή που γίνεται, κάποιος αντισυμβαλλόμενος στείλει άλλα δεδομένα δημιουργώντας μια απόκλιση που δεν υπήρχε πριν ή μεταβάλλοντας μια υφιστάμενη...

Γεγονός που όσες παρατάσεις κι αν δοθούν (αλλά και μετά τη λήξη της τελικής προθεσμίας) θα υπάρχει, έστω και σαν ενδεχόμενο...

Δεν υπάρχει σωτηρία...

Προσωπικά τα παρατάω ως έχουν και ό,τι θέλει ας γίνει.

Έλεος πια...

Συμφωνώ να κλείσει να τελειώνουμε.....με τα πρόστιμα όμως τι θα γίνει? εμείς θα τα πληρώσουμε? γιατί άντε να αποδείξεις στον φορολογούμενος ότι δεν έκανες σωστά τη δουλειά σου....αμ πώς?

πιστευω πως αν οντως καναμε σωστα τη δουλεια μας (αν δλδ δε ξεχασαμε κπ τιμολογιο κλπ), δεν εχουμε κτ να φοβηθουμε και συνεπως γτ να πληρωσουμε εμεις το προστιμο; και βασικα ποιο προστιμο; θα μπει προστιμο σ αυτο το χαλι που επικρατει; καλυτερα να δωσουν βραβειο σ αυτον που δεν εχει ουτε ενα τριγωνο, γτ αν μπουν προστιμα στο 2014 θα πρεπει να ξεκινησουν απ τον εαυτο τους που αντι να βρουν τον τροπο που μπορει να λειτουργησει η εφαρμογη αυτη, δινουν 2 χρονια παραταση στην παραταση. 

και 10 χρονια παραταση να εδιναν ομως απ τη στιγμη που ημερομηνια ΥΠΟΒΟΛΗΣ των ΕΣΟΔΩΝ συμπιπτει με την ημ/νια ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ αυτων, ε δε προκειται ποτε να υπαρξει συμφωνια.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! (στις ΜΥΦ το λεω συναδελφε.... :rolleyes:  )

πιστευω πως αν οντως καναμε σωστα τη δουλεια μας (αν δλδ δε ξεχασαμε κπ τιμολογιο κλπ), δεν εχουμε κτ να φοβηθουμε και συνεπως γτ να πληρωσουμε εμεις το προστιμο; και βασικα ποιο προστιμο; θα μπει προστιμο σ αυτο το χαλι που επικρατει; καλυτερα να δωσουν βραβειο σ αυτον που δεν εχει ουτε ενα τριγωνο, γτ αν μπουν προστιμα στο 2014 θα πρεπει να ξεκινησουν απ τον εαυτο τους που αντι να βρουν τον τροπο που μπορει να λειτουργησει η εφαρμογη αυτη, δινουν 2 χρονια παραταση στην παραταση. 

και 10 χρονια παραταση να εδιναν ομως απ τη στιγμη που ημερομηνια ΥΠΟΒΟΛΗΣ των ΕΣΟΔΩΝ συμπιπτει με την ημ/νια ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ αυτων, ε δε προκειται ποτε να υπαρξει συμφωνια.

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! (στις ΜΥΦ το λεω συναδελφε.... :rolleyes:  )

Ολόσωστη!

Υπέβαλα όλες τις ΜΥΦ για το 2014 όλων των πελατών . Με απολυτή συμφωνία . χωρίς καμία απόκλιση . αλλά το taxis net με τα προβληματικά προγράμματα του και τα μηχανήματα του τα έκανε άνω κάτω . Για την ύπαρξη ασυμφωνίας αποκλειστικά η ευθύνη ανήκει στο taxis net

28 μέλη, 151 επισκέπτες, 7 ανώνυμοι χρήστες

KITSOSTZABELAS, tassig, GEORGE1, LAMMERGEIER, periklis87, TasosP, zsilia, taxcare, P1967, marimol, birbilis, iliasnik, worker, MarP, Aristidis, Linaki, arg, pgkolemis, PEFE, SOFIA1, DFF, zarko98, kka, LILY, redpower, WW275345, Πλούτων, LUNDBECK2012

Πραγματικά θέλω να μάθω,όλοι όσοι από τους συναδέλφους μπαίνουν και διορθώνουν τις αποκλίσεις στις ΜΥΦ,

πρόκειται να ζητήσουν τα τιμολόγια που δεν είχαν απ'τους προμηθευτές? Πρόκειται να υποβάλλουν τροπ/κές φπα ,Ε3 και να τυπώσουν ξανά βιβλία?

Να κάνουν νέα διανομή κερδών κλπ?

Έχω αυτή την τεράστια απορία!

Αν απλά διορθώσουν τις ΜΥΦ για να συμφωνούν και δεν κάνουν όλα τα παραπάνω, τότε δεν θα συμφωνούν οι ΜΥΦ με τα βιβλία και το φπα ούτε με το Ε3!

Άρα μήπως αυτό θα επιφέρει μεγαλύτερα πρόστιμα?

Η γνώμη μου είναι πως απ'την στιγμή που είχα αυτά τα συγκεκριμένα τιμολόγια που καταχώρησα στα χέρια μου , σύμφωνα με αυτά έπραξα ,

άρα τώρα δεν κάνω καμία διόρθωση στις ΜΥΦ,όπως και όντως δεν έκανα!

28 μέλη, 151 επισκέπτες, 7 ανώνυμοι χρήστες

KITSOSTZABELAS, tassig, GEORGE1, LAMMERGEIER, periklis87, TasosP, zsilia, taxcare, P1967, marimol, birbilis, iliasnik, worker, MarP, Aristidis, Linaki, arg, pgkolemis, PEFE, SOFIA1, DFF, zarko98, kka, LILY, redpower, WW275345, Πλούτων, LUNDBECK2012

Έχουμε 151 επισκέπτες....  Κωμωδία καταντήσαμε... 

Απορία:

Τα τιμολόγια των παρόχων υπηρεσιών Internet (όχι λ/σμοί τηλεφωνίας) δεν συμπεριλαμβάνονται;

πχ μισθωμένες γραμμές, κυκλώματα κλπ?