Jump to content
Sign in to follow this  
tetos

μυφ υποβολη διορθωσης ως 22/2/2016

Recommended Posts

η διόρθωση ισχύει μόνο για τιμολόγια προμηθευτών? έχω πελάτη που άλλαξε ΑΦΜ το 2013, δεν μας ενημέρωσε, όλο το 2014 κόβαμε τιμολόγια στο ΑΦΜ που είχε κάνει διακοπη, αυτός τα δεχόταν κανονικά και βλέπω τωρα στην ΜΥΦ 2014 να έχει περάσει όλα τα τιμολόγια στο νέο ΑΦΜ το οποιο έμεις μάθαμε το 2015. αν κάνω διόρθωση θα την βγάλει εκπρόθεση? γιατι η απόφαση δίνει παράταση εως 22/2 μόνο για τιμολόγια προμηθευτών. ο πελάτης βεβαια τι να διορθώσει, ...το σωστό!

επισης εχει απαντηθει εαν οι νεες εγγραφες τιμολογιων προμηθευτων η ακομη εαν δεν υπαρχει καθολου αρχικη μυφ σε ενα τριμηνο θα θεωρηθουν εκπροθεσμες   ?

Πολύ σωστή ερώτηση αλλά χωρίς ξεκάθαρη απάντηση!

Στα έξοδα δεν έχει συμπεριληφθεί προμηθευτής με 1 Τιμολόγιο.Η διαδικασία είναι απο κατάσταση Πρόχειρα εισαγωγή ΑΦΜ και ποσών  ???και δεν θα θεωρηθούν εκπρόθεσμα ????

.

Στα έξοδα δεν έχει συμπεριληφθεί προμηθευτής με 1 Τιμολόγιο.Η διαδικασία είναι απο κατάσταση Πρόχειρα εισαγωγή ΑΦΜ και ποσών  ???και δεν θα θεωρηθούν εκπρόθεσμα ????

.

σωστος

Κάποιες καταστάσεις μερικές φορές με ξεπερνάνε.

Πιθανόν να είμαι εγώ περιέργος .... αλλά ....

Με πήραν τηλ. πρίν λίγο από κάποιο λογιστικό γραφείο ... για να συμφωνήσουμε τις καταστάσεις του 2015 !!!

Ο άνθρωπος στην άλλη άκρη της τηλεφωνικής γραμμής , δήλωσε έκπληκτος , από τον τόνο της φωνής μου , που πρόδιδε απορία ? , για το τόσο σύντομο χρονικό ορίζοντα.

Τι να πώ ?

Το πιθανότερο είναι ότι φταίω εγώ.

Δε θα τα θεωρήσουν εκπρόθεσμα.

το έχει κάνει κανείς στην πράξη?διόρθωσε έσοδο και δεν βγήκε εκπρόθεσμο?γιατί με κανα δυο συναδέλφους που μίλησα μου λένε μην το πηράζεις, θα έχει πρόστιμο.

Με πήραν τηλ. πρίν λίγο από κάποιο λογιστικό γραφείο ... για να συμφωνήσουμε τις καταστάσεις του 2015 !!!

Ο άνθρωπος στην άλλη άκρη της τηλεφωνικής γραμμής , δήλωσε έκπληκτος , από τον τόνο της φωνής μου , που πρόδιδε απορία ? , για το τόσο σύντομο χρονικό ορίζοντα.

Τι να πώ ?

Αν αυτό το γραφείο έχει 5-10 πελάτες... μια χαρά μπορεί να έχει περάσει στον έλεγχο των ΜΥΦ του 2015... εμείς οι υπόλοιποι από την άλλη...

Μου αρέσει που φοβόμαστε όλοι μήπως οι αποκλίσεις προκαλέσουν φορολογικό έλεγχο. ΜΥΦ στα τραπεζικά εμβάσματα να βάλουν, θα πιάσουν λαβράκια. Με τις ΜΥΦ θα πιάσουν μαρίδα.

Αλλά από τον Τρύφωνα τι περιμένετε?

Τι να πώ ?

Δεν υπάρχει λόγος να σκάμε για κάτι τέτοια. Απλά δίνουμε το email μας για να μας στείλουν τα δικά τους στοιχεία ΜΥΦ 2015 και αν θέλουν και του Ιανουαρίου 2016 ή και - γιατί όχι - και του μισού Φεβρουαρίου 2016 και όταν έλθει το πλήρωμα του χρόνου θα λάβουν επίσης ηλεκτρονική απάντηση από πλευράς μας. Έτσι αποφεύγονται οι εκνευρισμοί - αλλοιώς είναι να μιλάς στο τηλέφωνο και αλλοιώς με το πληκτρολόγιο.

Πάντως, αυτά τα τηλεφωνήματα του είδους "πήρα για να συμφωνήσουμε αυτό ή το άλλο ΤΩΡΑ" θυμίζουν τηλεφωνήματα εισπρακτικών εταιρειών συνήθως και δεν είναι ό,τι το καλύτερο με τα νεύρα που έχουμε όλοι, ειδικά όταν γίνονται από νέους συναδέλφους προς παλαιές καραβάνες και με ύφος επικριτικό αν "φάνε πόρτα".

μια χρηστική παρατήρηση προς τους δημιουργούς της εφαρμογής των ΜΥΦ.

θα διευκόλυνε αφάνταστα αν μπορούσαμε να κάνουμε ταξινόμηση (short) την στήλη με τα τριγωνακια.

όλες οι άλλες γίνονται εκτός από αυτή.

θα γλιτώναμε χρόνο ψάχνοντας τις αποκλίσεις αφού θα έβγαζε πρώτα αυτές.

ίσως διαβάζουν τα σχόλια.....

ή μήπως οι διαχειριστές του κόμβου έχουν κάποια πρόσβαση και το προτείνουν.....

λέω......τώρα.......

θα διευκόλυνε αφάνταστα αν μπορούσαμε να κάνουμε ταξινόμηση (short) την στήλη με τα τριγωνακια.

λέω......τώρα.......

Πολύ σωστή παρατήρηση. Ακόμη καλύτερα: έπρεπε να είναι δυνατή η εξαγωγή σε excel του πίνακα αποκλίσεων και σε αυτή την εξαγωγή να υπάρχει στήλη δίπλα στον ΑΦΜ με την επωνυμία  αντισυμβαλλόμενου για να μπορούμε να διαχειρίζομαστε παραγωγικά τις περιπτώσεις. Αυτό που υπάρχει τώρα είναι απλά ένα καψώνι. 

Πολύ σωστή παρατήρηση. Ακόμη καλύτερα: έπρεπε να είναι δυνατή η εξαγωγή σε excel του πίνακα αποκλίσεων και σε αυτή την εξαγωγή να υπάρχει στήλη δίπλα στον ΑΦΜ με την επωνυμία  αντισυμβαλλόμενου για να μπορούμε να διαχειρίζομαστε παραγωγικά τις περιπτώσεις. Αυτό που υπάρχει τώρα είναι απλά ένα καψώνι. 

Εγω κανω copy τον πινακα των τιμολογιων των ΜΥΦ (σελιδα-σελιδα) σε ενα εξελοφυλο και ειναι πολυ ευκολη η επεξεργασια στην συνέχεια . Κανω αφαιρεση αξιων και ΦΠΑ μεταξυ των δικων μου τιμολογιων και των αντισυμβαλομένων , οπου εχω υπολοιπο μηδεν και αποκλιση μικροτερη των 100,00 δεν ασχολουμαι και οπου εχω μεγαλήτερη αποκλιση το ψαχνω. 

Δοκιμάστε το ειναι βολικό

Εγω κανω copy τον πινακα των τιμολογιων των ΜΥΦ (σελιδα-σελιδα) σε ενα εξελοφυλο και ειναι πολυ ευκολη η επεξεργασια στην συνέχεια . Κανω αφαιρεση αξιων και ΦΠΑ μεταξυ των δικων μου τιμολογιων και των αντισυμβαλομένων , οπου εχω υπολοιπο μηδεν και αποκλιση μικροτερη των 100,00 δεν ασχολουμαι και οπου εχω μεγαλήτερη αποκλιση το ψαχνω. 

Δοκιμάστε το ειναι βολικό

Πάρα πολύ καλή λύση, ειδικά αν πριν το copy paste επιλέξουμε τις 100 εγγραφές ανά σελίδα. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ιδέα !!!

λέω......τώρα.......

Και άλλη μια από μένα.

Αυτή η ανοησία που έχετε φτιάξει είναι για τα μπάζα.

Δεν είναι δυνατόν να μου βάζετε τριγωνάκια απόκλισης σε συναλλαγές που η μόνη διαφορά είναι λίγα λεπτά στο ΦΠΑ επειδή προφανώς ο συνάδελφος το έβγαλε με αναγωγή κι εγώ με άθροιση των ποσών.

Αφού η διαφορά ως 100 € δεν θεωρείται απόκλιση γιατί να βλέπω μια οθόνη γεμάτη τριγωνάκια και να παθαίνω εγκεφαλικό;

Με ποιά λογική δεν μπορώ να διορθώσω έσοδα; Αν έχω δηλώσει όλα τα έσοδα σωστά στο σύνολο αλλά  έχω εγγραφή εσόδου σε λάθος πελάτη γιατί να μην μπορώ να το διορθώσω; Εσείς σαϊνια μου δεν κάνετε ποτέ λάθη;

πχ: Είμαι μεταφορική και έχω από λάθος δηλώσει έσοδα στον πελάτη ενώ η δαπάνη βαρύνει τον παραλήπτη. Αρα έχω απόκλιση με δυο συναλλασσόμενους ενώ επί της ουσίας δεν υπάρχει απόκρυψη εσόδου.

Ποιο excel έχεις; Γιατί εγώ που έχω το 2013 με το copy-paste μου βγάζει κάτι τέτοιο:

image.png

Δοκίμασε μετά το paste στο excel την μορφοποίηση όλων των κελιών σε αριθμό χωρίς δεκαδικά.

Δοκίμασε μετά το paste στο excel την μορφοποίηση όλων των κελιών σε αριθμό χωρίς δεκαδικά.

προσπαθησε στο copy απο την σελιδα της μυφ  να πιανεις μονο απο ΑΦΜ (αρχή σελίδας) έως και το τελευταίο ποσό στο τέλος της σελίδας, να μην τσεκαρεις δηλαδή για αντιγραφη περισσοτερα εξω απο αυτα τα περιθώρια. Αν το κανεις ετσι δεν θα εχεις προβλημα , αυτο στο δημιουργει γιατι προφανως εχεις τσεκαρει και το περιθώριο εξω απο τον πινακα.

Αν δεν τα καταφέρεις ετσι όπως σου περιγράφω , προσπάθησε να ξεκινήσεις το copy απο το τέλος της σελίδας (απο το τελευταιο ποσο) πηγαίνοντας προς τα πανω μεχρι και το πρώτο ΑΦΜ 

ΑΑΑΑ και στην στήλη του ΑΦΜ στο εξελοφυλλο , αν δεν το εμφανίζει σωστά , δώστε μορφή κειμένου , δεν θα βγαλει το μηδεν του ΑΦΜ αν ειναι πρωτο ψηφίο αλλα δεν ειναι προβλημα αυτό 

Και άλλη μια από μένα.

Αυτή η ανοησία που έχετε φτιάξει είναι για τα μπάζα.

Δεν είναι δυνατόν να μου βάζετε τριγωνάκια απόκλισης σε συναλλαγές που η μόνη διαφορά είναι λίγα λεπτά στο ΦΠΑ επειδή προφανώς ο συνάδελφος το έβγαλε με αναγωγή κι εγώ με άθροιση των ποσών.

Αφού η διαφορά ως 100 € δεν θεωρείται απόκλιση γιατί να βλέπω μια οθόνη γεμάτη τριγωνάκια και να παθαίνω εγκεφαλικό;

Με ποιά λογική δεν μπορώ να διορθώσω έσοδα; Αν έχω δηλώσει όλα τα έσοδα σωστά στο σύνολο αλλά  έχω εγγραφή εσόδου σε λάθος πελάτη γιατί να μην μπορώ να το διορθώσω; Εσείς σαϊνια μου δεν κάνετε ποτέ λάθη;

πχ: Είμαι μεταφορική και έχω από λάθος δηλώσει έσοδα στον πελάτη ενώ η δαπάνη βαρύνει τον παραλήπτη. Αρα έχω απόκλιση με δυο συναλλασσόμενους ενώ επί της ουσίας δεν υπάρχει απόκρυψη εσόδου.

Γι' αυτόν το λόγο και για άλλα πολλά προβλήματα που παρουσιάστηκαν έπρεπε η πρώτη εφαρμογή να είναι πιλοτική, να δούμε τι λάθη θα προκύψουν, να τα συζητήσουμε με το υπουργείο και να φτιάξουμε ένα ωραίο και εύχρηστο πρόγραμμα. Αλλά πού να βρεις λογική στο υπουργείο οικονομικών όπου όλα γίνονται στο πόδι?

ΟΚ ήθελε προσεκτικό τσίμπημα ώστε να το τραβήξει σαν πινακάκι.

Για όσους θέλουν και το 0 μπροστά από το ΑΦΜ υπάρχει και ο τρόπος "Μορφοποίηση κελιών" > Προσαρμογή > Τύπος [<=999999]######;0########

Υπάρχει θέμα με τις βενζίνες από αντισυμβαλλόμενο πρέπει να πάει λοιπές δαπάνες.Το πρόβλημα είναι ότι στις λοιπές δαπάνες δεν παίρνει προσθετική εγγραφή άλλα μηδενίζει τα παλιά ...σωστά? οπότε κρατάμε τι είχαμε στείλει και ξανακάνουμε υποβολή.....