Προς το περιεχόμενο

μυφ υποβολη διορθωσης ως 22/2/2016


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γι' αυτόν το λόγο και για άλλα πολλά προβλήματα που παρουσιάστηκαν έπρεπε η πρώτη εφαρμογή να είναι πιλοτική, να δούμε τι λάθη θα προκύψουν, να τα συζητήσουμε με το υπουργείο και να φτιάξουμε ένα ωραίο και εύχρηστο πρόγραμμα. Αλλά πού να βρεις λογική στο υπουργείο οικονομικών όπου όλα γίνονται στο πόδι?

 

Γι αυτό το λόγο δεν έπρεπε να έχουμε στείλει τίποτα.

Έστειλα τέλος Οκτωβρίου του 2015 όταν μπήκα μια μέρα και διαπίστωσα ότι είχαν στείλει σχεδόν όλοι οι συναλλασσόμενοι μαζί μου.

 

ΥΓ1: Η αρμοδιότητα της ερμηνείας της διάταξης, της διαχείρισης των δηλώσεων και της μηχανογραφικής υποδομής είναι στην "ανεξάρτητη" ΓΓΔΕ κι όχι στο υπουργείο

 

ΥΓ2: Αφού η διόρθωση των αποκλίσεων μπορεί να γίνει ως 22/02 γιατί μετά την διόρθωση μου γράφει δίπλα "εκπρόθεσμη"; Να περιμένω πρόστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικό πρόβλημα της εφαρμογής είναι ότι δεν έχει σύνολα . Ας μην ξεχνάμε ότι  εκτός από τις συμφωνίες με τους προμηθευτές /πελάτες πρέπει  να υπάρχει και συμφωνία με την περιοδική δήλωση ΦΠΑ . Αυτό σε πολλές περιπτώσεις είναι αδύνατο και θα πρέπει να υπάρχουν εξελόφυλλα με ανάλυση του μη εκπιπτόμενου ΦΠΑ δαπανών (ή και παγίων) κτλ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπέρδεψα αφμ προμηθευτών και ένα τιμολόγιο κόπηκε σε άλλο ΑΦΜ κατάλαβα τι είχε γίνει βρίσκοντας την εγγραφή στα βιβλία αφού είδα την απόκλιση στον προμηθευτή.

Στις αποκλίσεις ωστόσο δεν φαινόταν το άλλο ΑΦΜ αφού ήταν δηλωμένο κανονικά σαν δικό του έσοδο. 

Ο άνθρωπος είδε την απόκλιση θεώρησε ότι ο πελάτης του δεν του είχε φέρει το τιμολόγιο και συμφώνησε μαζί μου. Το ποσό είναι μικρό κάτω από 50 ευρώ αλλά αυτό δείχνει ότι δεν είναι πάντα ασφαλές να θεωρούμε ότι ο πελάτης απλώς δεν μας έχει φέρει τιμολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν απαιτείται η διόρθωση των ως άνω αποκλίσεων, εφόσον η συνολική αξία των αποκλίσεων ανά αντισυμβαλλόμενο δεν ξεπερνά τα εκατό (100) ευρώ.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/26400

 

 

απόκλιση ως 100€ ανά αντισυμβαλλόμενο και ανα τρίμηνο ή συνολική ετήσια απόκλιση ανά αντισυμβαλλόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απόκλιση ως 100€ ανά αντισυμβαλλόμενο και ανα τρίμηνο ή συνολική ετήσια απόκλιση ανά αντισυμβαλλόμενο;

Απόκλιση έως 100 Ευρώ σε ετήσια βάση ανά αντισυμβαλλόμενο. Όμως ποιά απόκλιση ? της αξίας ή μαζί με τον ΦΠΑ (αθροιστικά) ? το πιό ασφαλές βέβαια είναι να λάβουμε υπόψιν το άθροισμα (αξία+ΦΠΑ) και αυτό έκανα. Είναι όμως έτσι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το παρακάτω, από καρτέλα πελάτη,  υπολογίζεται και το ΦΠΑ.

Καθαρή αξία ίδια ενώ το ΦΠΑ διαφέρει κατά το ιλιγγιώδερς ποσό του 1 λεπτού !! και εμφανίζει το τρίγωνο του διαβόλου !!

post-50589-0-97734100-1455789119_thumb.j

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το παρακάτω, από καρτέλα πελάτη,  υπολογίζεται και το ΦΠΑ.

Καθαρή αξία ίδια ενώ το ΦΠΑ διαφέρει κατά το ιλιγγιώδερς ποσό του 1 λεπτού !! και εμφανίζει το τρίγωνο του διαβόλου !!

 

Συμφωνώ. Άρα για το όριο των 100 Ευρώ στις αποκλίσεις σωστά συγκρίνουμε τα αθροίσματα αξίας + ΦΠΑ. Δεν θα ήταν δύσκολο όμως στις σχετικές οδηγίες να είναι πιό αναλυτικοί και μάλιστα με παραδείγματα στο Υπ. Οικ. για να είναι η ζωή όλων μας ευκολότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό είναι το σκεπτικό τους και δεν παρέχουν δυνατότητα διόρθωσης των υποβληθέντων εσόδων στη ΜΥΦ του 2014, έχετε κάποια εκτίμηση ; 

 

Πως πρέπει να χειριστεί κάποιος απόκλιση που προκύπτει, για διάφορους λόγους στα ΕΣΟΔΑ του. Να κάνει επαναϋποβολή της συγκεκριμένης περιόδου των εσόδων, με πιθανή (ή σίγουρη); συνέπεια το πρόστιμο των 100 ευρώ ή να αφήσει την κατάσταση ως έχει και να περιμένει τις συνέπειες, λόγω της ύπαρξης διαφοράς ; Τι προτείνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS

Δεν βλέπω τίποτα σε πολλές επιχειρήσεις, (ούτε στ' αρχεία, ούτε στις αποκλίσεις),  ενώ τα έχω στείλει.

Μήπως χάθηκαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS

Δεν βλέπω τίποτα σε πολλές επιχειρήσεις, (ούτε στ' αρχεία, ούτε στις αποκλίσεις),  ενώ τα έχω στείλει.

Μήπως χάθηκαν ?

Εγώ μέχρι εχθές το βράδυ έστειλα κανονικά. Σήμερα ενώ στην αρχή μου εμφάνιζε ότι είχα στείλει, όταν πήγα να κάνω διόρθωση μου κολλούσε και μετά δεν μου εμφάνιζε τίποτα. Σε καμία επιχείρηση. Μάλλον κάποιο πρόβλημα έχει. Δε νομίζω πάντως να χάθηκε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε εμενα το ίδιο κανενα στοιχειο για καμια επιχείρηση. Τι Δευτέρα μέχρι τι ώρα έχουμε περιθώριο για διορθώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, οι τροποπιητικες φπα του 2014 δεν εχουν προστιμο αν οι αρχικες ηταν εμπροθεσμες σωστα;;;; η τροποποιητικη ε3 και προφανως και ε1 εχει προστιμο 100 ευρω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πρέπει να χειριστεί κάποιος απόκλιση που προκύπτει, για διάφορους λόγους στα ΕΣΟΔΑ του. Να κάνει επαναϋποβολή της συγκεκριμένης περιόδου των εσόδων, με πιθανή (ή σίγουρη); συνέπεια το πρόστιμο των 100 ευρώ ή να αφήσει την κατάσταση ως έχει και να περιμένει τις συνέπειες, λόγω της ύπαρξης διαφοράς ; Τι προτείνετε.

 

Κάποια γνώμη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γνώμη ;

Εγώ θα έκανα τροποποίηση από τη στιγμή που είναι έσοδο για να μην θεωρηθεί ότι αποκρύπτω έσοδα. Και θα πλήρωνα το πρόστιμο όποτε βεβαιωνόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, οι τροποπιητικες φπα του 2014 δεν εχουν προστιμο αν οι αρχικες ηταν εμπροθεσμες σωστα;;;; η τροποποιητικη ε3 και προφανως και ε1 εχει προστιμο 100 ευρω;;

Για   επιχειρήσεις   250,00   μόνο........για Ε1,Ε3 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια γνώμη ;

 Εξαρτάται την διαφορά και το σύνολο των εσόδων ,την πιθανότητα να ελεγχθεί κτλ  . Εγώ θα το άφηνα ως έχει . Τα πρόστιμα , για μια φορά ακόμα το λέω,είναι παράλογα . Οι λογιστές θα έπρεπε να είχαμε ξεσηκωθεί και αντι γι αυτό αποφασίσαμε να κάνουμε αποχή από τις δηλώσεις .Είπαμε οι λογιστές-στριες  αποχή μπορούν να κάνουν μόνο από το σεξ ,όχι από τις δηλώσεις . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως πρέπει να χειριστεί κάποιος απόκλιση που προκύπτει, για διάφορους λόγους στα ΕΣΟΔΑ του. Να κάνει επαναϋποβολή της συγκεκριμένης περιόδου των εσόδων, με πιθανή (ή σίγουρη); συνέπεια το πρόστιμο των 100 ευρώ ή να αφήσει την κατάσταση ως έχει και να περιμένει τις συνέπειες, λόγω της ύπαρξης διαφοράς ; Τι προτείνετε.

Καλημέρα!!Εγώ που είχα απόκλιση λόγω δικού μου λάθους (το βιβλίο ήταν χειρόγραφο και είχα κάνει λάθος στη μεταφορά!! <_< ,ντροπή μου αλλά...και όσο τα τσεκάρω..και πάλι να..) έστειλα όλα μου τα έσοδα όπως πρέπει στις ΜΥΦ , διόρθωσα και τα ΦΠΑ αλλά...το είχα δει πολύ πριν λήξει η προθεσμία για τα έσοδα....Κανονικά έπρεπε να κάνω και τροποποιητική εισοδήματος , μετά από συζήτηση με συναδέλφους αλλά να πω την αλήθεια δεν έκανα ακόμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαινω σε πελατη μου επαγγελματια  πριν την ληξη των συγκεντρωτικων κ βλεπω  τιμολογιο απο τον οπεκεπε στα εσοδα το οποιο αφορα επιδοτηση του 2010 η οποια πληρωθηκε το 2014, παιρνω τηλ στον οπεκεπε και μου λενε  εμεις στελνουμε οτι εχει πληρωθει  το 2014. Λεω οκ και το συμφωνω γιατι ειναι στα εσοδα και δ ηθελα αποκλισεις. Μπαινω σημερα και βλεπω οτι ο οπεκεπε το εσβησε το τιμολογιο και φυσικα μου βγαζει αποκλιση. Τι κανω τωρα;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπαινω σε πελατη μου επαγγελματια  πριν την ληξη των συγκεντρωτικων κ βλεπω  τιμολογιο απο τον οπεκεπε στα εσοδα το οποιο αφορα επιδοτηση του 2010 η οποια πληρωθηκε το 2014, παιρνω τηλ στον οπεκεπε και μου λενε  εμεις στελνουμε οτι εχει πληρωθει  το 2014. Λεω οκ και το συμφωνω γιατι ειναι στα εσοδα και δ ηθελα αποκλισεις. Μπαινω σημερα και βλεπω οτι ο οπεκεπε το εσβησε το τιμολογιο και φυσικα μου βγαζει αποκλιση. Τι κανω τωρα;;;;;;;

Για μένα τίποτα. Εσύ το δήλωσες και είσαι καλυμμένος. Και δε νομίζω να γίνει έλεγχος στον ΟΠΕΚΕΠΕ επειδή δεν δήλωσε τιμόγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...