Προς το περιεχόμενο

μυφ υποβολη διορθωσης ως 22/2/2016


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανω τροποιηση αποκλισης στις 10/2/2016 στα εξοδα (μπηκα στην αρχικη και το ξαναεστειλα με το σωστο ποσό και το εχει λάβει ώς εκπροθεσμο

Ειναι σωστό ? Γνωριζει κανει κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη λαμβάνεις υπόψιν σου το μήνυμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω τροποιηση αποκλισης στις 10/2/2016 στα εξοδα (μπηκα στην αρχικη και το ξαναεστειλα με το σωστο ποσό και το εχει λάβει ώς εκπροθεσμο

Ειναι σωστό ? Γνωριζει κανει κάτι

 

Στα εξοδα εχουμε χρόνο ακομη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 100 ΕΥΡΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΦΜ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ; ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ 0,01 ΒΓΑΖΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΘΑΥΜΑΣΤΙΚΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΔΗΛΩΣΕΙ ΟΤΙ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 100 ΕΥΡΩ ΣΕ ΕΝΑ ΑΦΜ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ; ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΚΛΙΣΕΙΣ 0,01 ΒΓΑΖΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΘΑΥΜΑΣΤΙΚΟ

Δεν υπάρχει κανένα προστιμο για κάθεμια  αποκλιση..το προστιμο δηλαδη θα το ριξουν σε σενα που εκοψες το τιμολογιο , σε μενα που το πεταξα και στους δυο ...???

προστιμο εχει μονο αν δε στειλεις τιποτα..για τα αλλα απλα δεν ξερουμε εντελως τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εμένα με παίρνουν ακόμα για αποκλίσεις που υπάρχουν σε πελάτες. Για παράδειγμα με ένα βιβλιοπωλείο υπάρχει διαφορά 2 τιμολογιών σύνολο 110,00 ευρώ. Τι προτείνετε να κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? Να δηλώνουμε ό,τι και ο προμηθευτής ή να το αφήνουμε έτσι? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ο καθενας θα κρινει ανα περιπτωση του  εξόδου  , το υψος του  αλλά και τον ογκο των τιμολογίων που διαχειριζετε

Εαν πχ εχεις 10 τιμολογια ολα και ολα πιθανών να το δούν αλλά εαν ειναι 110 ευρω σε 250 τιμολογια δεν νομιζω να ασχοληθεί κανενας αρα θα το διόρθωνα εφοσον ειμαι σιγουρος ότι δεν ειναι εικονικά

Αυτή ειναι η γνώμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό είναι το σκεπτικό τους και δεν παρέχουν δυνατότητα διόρθωσης των υποβληθέντων εσόδων στη ΜΥΦ του 2014, έχετε κάποια εκτίμηση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό είναι το σκεπτικό τους και δεν παρέχουν δυνατότητα διόρθωσης των υποβληθέντων εσόδων στη ΜΥΦ του 2014, έχετε κάποια εκτίμηση ; 

Αν θα πρεπε να μαντεψω, σου λεει 'να εχει κοψει καποιος προμηθευτης σου ενα τιμολογιο και να μην το εχεις παραλαβει, ενταξει, αλλα τα δικα σου τιμολογια δεν τα ξερεις ποια είναι και θες να τα διορθωσεις?'

 

 

Τωρα βεβαια αν εβαζες να την εκαναν εκεινοι που σκεφτηκαν το μετρο αυτη τη δουλεια, θα τα εκαναν ... μην πω, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το μηνυμα εκπροθεσμης υποβολης στην διορθωση των αποκλισεων στα εξοδα εως 22/2 δεν το λαμβανουμε υποψιν?

Δυστυχώς μόνο σε αυτό μπορείς να βασιστείς

 

Παράταση στην υποβολή των αποκλίσεων των ΜΥΦ έως 22.2.2016

[22.01.2016]
 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ

Αθήνα, 22 Ιανουαρίου 2016

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΕΩΝ ΣΤΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΝΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2014

 

Με στόχο τη διευκόλυνση των φορολογουμένων στην εκπλήρωση των υποχρεώσεών τους, ο Γενικός Γραμματέας Δημοσίων Εσόδων εξέδωσε απόφαση με την οποία παρατείνεται έως και τις 22.02.2016 η προθεσμία υποβολής των τροποποιητικών δηλώσεων για τη διόρθωση των, κατά τις διατάξεις της απόφασης ΓΓΔΕ ΠΟΛ.1022/7.1.2014, αποκλίσεων στα υποβληθέντα στοιχεία προμηθευτών ημερολογιακού έτους 2014.

 

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/27330

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς ξέρουμε ότι τα τιμολόγια εξόδων που δεν έχουν "περαστεί" είναι πραγματικά???

 

Δεν το ξέρουμε στην πραγματικότητα, αλλά αν είναι προμηθευτής του πελάτη μας μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι πιθανότερο απλώς να μην μας το έφεραν. 

Κατά την άποψη μου πρόβλημα θα έπρεπε να υπάρχει αν καταχωρούσα εγώ έξοδο που δεν έχει καταχωρήσει ο άλλος σαν έσοδο και όχι το αντίθετο όπου ο ένας δηλώνει λιγότερα έξοδα και εκπίπτει λιγότερο ΦΠΑ οπότε το κράτος στην ουσία βγαίνει κερδισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ξέρουμε στην πραγματικότητα, αλλά αν είναι προμηθευτής του πελάτη μας μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι πιθανότερο απλώς να μην μας το έφεραν. 

Κατά την άποψη μου πρόβλημα θα έπρεπε να υπάρχει αν καταχωρούσα εγώ έξοδο που δεν έχει καταχωρήσει ο άλλος σαν έσοδο και όχι το αντίθετο όπου ο ένας δηλώνει λιγότερα έξοδα και εκπίπτει λιγότερο ΦΠΑ οπότε το κράτος στην ουσία βγαίνει κερδισμένο.

και τί θα κάνουμε??? θα πάρουμε όλους τους προμηθευτές με αποκκλίσεις και  θα διορθώσουμε ΜΥΦ και στην συνέχεια ΦΠΑ και δηλώσεις???είναι δυνατόν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τί θα κάνουμε??? θα πάρουμε όλους τους προμηθευτές με αποκκλίσεις και  θα διορθώσουμε ΜΥΦ και στην συνέχεια ΦΠΑ και δηλώσεις???είναι δυνατόν??

 

Δεν νομίζω να είναι δυνατόν, άλλωστε αν πάμε να διορθώσουμε ΦΠΑ και δηλώσεις υποθέτω ότι θα πρέπει να διορθώσουμε και τα βιβλία και εκεί τρέχα γύρευε να βρεις τα τιμολόγια που έχουν κοπεί.

Για μένα αν δεν υπάρχει λάθος στα έσοδα δεν βρίσκω λόγο να στείλουμε διορθώσεις για ΦΠΑ και εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ME TO ΠΑΛΙΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΟΡΙΟ 300,00 ΣΤΕΛΝΑΜΕ ΜΥΦ  ΑΠΛΑ  ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΟ  ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΘΗΚΑΝ  ΑΥΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΣ

ΑΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΘΗΚΑΝ  ΔΕΝ ΦΕΡΕΙ ΕΥΘΥΝΗ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ  ΑΠΛΑ....................................................ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΧΩΡΑ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ  ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΔΡΑΝΕΙΑ.............................. ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

έχω καταχωρημένα τιμολόγια εσόδων από ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΠΟΔΟΜΩΝ και ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ .Τα υπουργεία δεν έχουν υποβάλλει τίποτα Γνωρίζει κάποιος τι ισχύει για αυτούς? Προσπαθώ πάντως να έρθω σε επικοινωνία αν και δεν το βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησε το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ότι δεν έχουν υποβάλλει καθόλου για το 2014 και ούτε πρόκειται Θα τρελλαθούμε μάλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησε το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ότι δεν έχουν υποβάλλει καθόλου για το 2014 και ούτε πρόκειται Θα τρελλαθούμε μάλλον

Όπως πάντα οι μόνοι που έχουμε κυρώσεις αν δεν τηρήσουμε τις προθεσμίες του νόμου είμαστε εμείς. Οι υπόλοιποι στέλνουν όποτε και αν θέλουν χωρίς να πληρώνει κανείς πρόστιμα. Καλή σεζόν να έχουμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου απάντησε το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ότι δεν έχουν υποβάλλει καθόλου για το 2014 και ούτε πρόκειται Θα τρελλαθούμε μάλλον

 

 

Aς μην υποβάλλουν , τι πρόβλημα δημιουργείται για εμάς ? (εκδότες παραστατικών ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωριζει κανεις αν μπορουμε να διορθωσουμε λοιπες δαπανες η μονο προμηθευτες?

επισης εχει απαντηθει εαν οι νεες εγγραφες τιμολογιων προμηθευτων η ακομη εαν δεν υπαρχει καθολου αρχικη μυφ σε ενα τριμηνο θα θεωρηθουν εκπροθεσμες   ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...