Προς το περιεχόμενο

ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΙΑΚΟΠΗ Α.Ε. - ΑΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟ ΛΥΣΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συναδελφοι καλησπέρα

 

Παραθέτω τα δεδομένα και κάθε βοήθεία ευπρόσδεκτη.

 

Εταιρεία Α.Ε. ανενεργή από το 2010 καταθέτει στη Νομαρχία  μέσω του ΓΈ.ΜΗ στις αρχές του 2016 τα πρακτικά για τη λύση και θέση σε εκκαθάριση καθώς και τους ισολογισμούς αρχής και τέλους εκκαθάρισης όλα με ημερομηνίες του 2010. Η Νομαρχία επικαλούμενη το έγγραφο 82432/22-7-15 δε δέχεται την αναδρομική διακοπή και ζητεί οι ισολογισμοί έναρξης και λύσης εκκαθάρισης να αναγράφουν ως ημερομηνία σύνταξης το 2016. Με μια τέτοια απόφαση διαγραφής οπού θα αναφέρει ως ισολογισμό λύσης εκκαθάρισης το 2016 η εφορία θα μπορέσει να κάνει την έπροθεσμη διακοπή το 2010 δεδομένου ότι βάση πραγματικλων γεγονότων η εταιρεία δεν είχε δραστηριότητα από τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να απορείς με το ΓΕΜΗ και με τις ερμηνείες του . Δυστυχώς αυτή η ανοησία θα πρέπει να ανακληθεί , διαφορετικά, σε λίγο καιρό , δε θα μπορέσει να γίνει καμιά αναδρομική διακοπή εταιρείας , με βάση τον πραγματικό χρόνο παύσης των εργασιών που διαπιστώνεται από τον έλεγχο της ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι καλησπέρα

 

Παραθέτω τα δεδομένα και κάθε βοήθεία ευπρόσδεκτη.

 

Εταιρεία Α.Ε. ανενεργή από το 2010 καταθέτει στη Νομαρχία  μέσω του ΓΈ.ΜΗ στις αρχές του 2016 τα πρακτικά για τη λύση και θέση σε εκκαθάριση καθώς και τους ισολογισμούς αρχής και τέλους εκκαθάρισης όλα με ημερομηνίες του 2010. Η Νομαρχία επικαλούμενη το έγγραφο 82432/22-7-15 δε δέχεται την αναδρομική διακοπή και ζητεί οι ισολογισμοί έναρξης και λύσης εκκαθάρισης να αναγράφουν ως ημερομηνία σύνταξης το 2016. Με μια τέτοια απόφαση διαγραφής οπού θα αναφέρει ως ισολογισμό λύσης εκκαθάρισης το 2016 η εφορία θα μπορέσει να κάνει την έπροθεσμη διακοπή το 2010 δεδομένου ότι βάση πραγματικλων γεγονότων η εταιρεία δεν είχε δραστηριότητα από τότε?

 

Καλησπέρα,

Δυστυχώς δεν υπάρχει γιατρειά σε αυτό. Έχω πάει και στο υπουργείο και μου είπαν να προχωρήσω με τον τρόπο που θέλουν στο ΓΕΜΗ (με 2016) και μετά να πάω εφορία και να κάνω διακοπή με τον πραγματικό χρόνο διακοπής. Δεν έχω πάει εφορία ακόμη, αλλά μου είπαν να τους βάλω (στη ΔΟΥ) να επικοινωνήσουν με το υπουργείο αν προκύψει πρόβλημα. Απλώς, θα πρέπει να μνημονεύετε στο πρακτικό τον πραγματικό χρόνο διακοπής της άσκησης δραστηριότητας.

Ο θεός βοηθός... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Δυστυχώς δεν υπάρχει γιατρειά σε αυτό. Έχω πάει και στο υπουργείο και μου είπαν να προχωρήσω με τον τρόπο που θέλουν στο ΓΕΜΗ (με 2016) και μετά να πάω εφορία και να κάνω διακοπή με τον πραγματικό χρόνο διακοπής. Δεν έχω πάει εφορία ακόμη, αλλά μου είπαν να τους βάλω (στη ΔΟΥ) να επικοινωνήσουν με το υπουργείο αν προκύψει πρόβλημα. Απλώς, θα πρέπει να μνημονεύετε στο πρακτικό τον πραγματικό χρόνο διακοπής της άσκησης δραστηριότητας.

Ο θεός βοηθός... 

 

Αυτό είναι μια καλή εξέλιξη . Εβαλαν νερό στο κρασί τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Δυστυχώς δεν υπάρχει γιατρειά σε αυτό. Έχω πάει και στο υπουργείο και μου είπαν να προχωρήσω με τον τρόπο που θέλουν στο ΓΕΜΗ (με 2016) και μετά να πάω εφορία και να κάνω διακοπή με τον πραγματικό χρόνο διακοπής. Δεν έχω πάει εφορία ακόμη, αλλά μου είπαν να τους βάλω (στη ΔΟΥ) να επικοινωνήσουν με το υπουργείο αν προκύψει πρόβλημα. Απλώς, θα πρέπει να μνημονεύετε στο πρακτικό τον πραγματικό χρόνο διακοπής της άσκησης δραστηριότητας.

Ο θεός βοηθός... 

Συνάδελφε πήγα και εγώ στο υπουργείο και κάνανε το παγώνι.... Θα πάω στη ΔΟΥ τη Δευτέρα να δω και εκεί τι μπορεί να γίνει. Αν έχεις κάτι νεότερο ενημέρωσε με. Πάντως το θέμα είναι σοβάρο και απασχολεί πολλούς συναδέλφους, τουλάχιστον έτσι μου είπαν στη Νομαρχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι να απορείς με το ΓΕΜΗ και με τις ερμηνείες του . Δυστυχώς αυτή η ανοησία θα πρέπει να ανακληθεί , διαφορετικά, σε λίγο καιρό , δε θα μπορέσει να γίνει καμιά αναδρομική διακοπή εταιρείας , με βάση τον πραγματικό χρόνο παύσης των εργασιών που διαπιστώνεται από τον έλεγχο της ΔΟΥ.

Ούτως ή άλλως μετά τις 28/2/16 δε μπορεί να γίνει καμμία αναδρομική διακοπή εργασιών. Τι θα τους πείραζε να δέχονατι προγενέστερες ημερομηνίες ισολογισμών μέχρι τότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε πήγα και εγώ στο υπουργείο και κάνανε το παγώνι.... Θα πάω στη ΔΟΥ τη Δευτέρα να δω και εκεί τι μπορεί να γίνει. Αν έχεις κάτι νεότερο ενημέρωσε με. Πάντως το θέμα είναι σοβάρο και απασχολεί πολλούς συναδέλφους, τουλάχιστον έτσι μου είπαν στη Νομαρχία.

 

Μόνο αυτό έχουμε για όπλο:

 

(1068) Τα ανωτέρω ισχύουν, ανεξάρτητα αν πρόκειται για φυσικό ή νομικό πρόσωπο και ανεξάρτητα από το αντικείμενο εργασιών του επιτηδευματία. Ειδικά, όσον αφορά τα νομικά πρόσωπα (Ο.Ε., Ε.Ε., Ε.Π.Ε., Α.Ε. κ.λπ.), είναι υποχρεωτική η κατάθεση της λύσης του νομικού προσώπου για τη χορήγηση της βεβαίωσης διακοπής εργασιών, χωρίς η ημερομηνία δημοσίευσης της λύσης του νομικού προσώπου να είναι δεσμευτική για την εκπρόθεσμη διακοπή εργασιών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόρεσε κάποιος συνάδελφος να προχωρήσει σε εκπρόθεσμη διακοπή στην Εφορία σε Α.Ε. της οποίας η έναρξη εκκαθάρισης έλαβε ημερομηνία τωρινή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΔΑ: ΒΙΗ2Φ-Υ2Ε

 

Στην περίπτωση κατά την οποία η λύση επέρχεται με απόφαση της

γενικής συνέλευσης των μετόχων ή εταίρων, στο ΓΕΜΗ καταχωρίζεται η

απόφαση αυτή. Η λύση της εταιρείας και η θέση αυτής σε εκκαθάριση

επέρχεται με την καταχώριση στο ΓΕΜΗ (άρθρο 15 παρ. 1 περ. ε’ του ν.

3419/2005). Στην ίδια απόφαση πρέπει να ορίζεται και ο/οι εκκαθαριστής/ες

εκτός εάν (για επε και ικε) ο εκκαθαριστής ορίζεται με διάταξη του

καταστατικού. Η απόφαση για λύση της εταιρίας καθώς και τα στοιχεία

του/των εκκαθαριστών (βλ. άρθρο 6 παρ. 2 περ. ε του ν. 3419/2005)

υποβάλλονται στις διατυπώσεις δημοσιότητας του άρθρου 16 του ν.

3419/2005, σε συνδυασμό (για Α.Ε. & Ε.Π.Ε.) με τις διατάξεις του άρθρου

13 του ίδιου νόμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπόρεσε κάποιος συνάδελφος να προχωρήσει σε εκπρόθεσμη διακοπή στην Εφορία σε Α.Ε. της οποίας η έναρξη εκκαθάρισης έλαβε ημερομηνία τωρινή ?

Το 'χει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok αν μπορείς ενημέρωσέ μας μετά.

 

Καλή τύχη!

 

Επειδή κι εγώ θα το αντιμετωπίσω , θα ενημερώσω αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έτυχε εχθές περίπτωση εκπρόθεσμης διακοπής ΕΠΕ.

 

Στις 09/02/2016 κατατέθηκε στο ΓΕΜΗ το πρακτικό λύσης της ΕΠΕ , το οποίο συντάχθηκε στις 19/02/2015.

 

Μέσα στο πρακτικό αναφέρεται πως η εταιρεία έχει ήδη λυθεί από τις 1/1/1983 (αυτή είναι η ημερομηνία με την οποία θέλουμε να κάνουμε διακοπή στη ΔΟΥ).

 

Τον ισολογισμό λήξης εκκαθάρισης μπορώ να τον συντάξω με ημερομηνία 2/1/1983 ή πρέπει να έχει ημερομηνία μεταγενέστερη της 19/02/2015 ?

 

Η εταιρεία είναι όντως ανενεργή από τις 1/1/1983.

 

Όλο το θέμα είναι να μπορέσω να κάνω διακοπή με ημερομηνία του 1983.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...