Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αποχώρηση εταίρου από ΕΠΕ και διαγραφή ΟΑΕΕ


antp

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα

Θα ήθελα την βοήθειά σας αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα

Εταίρος αποχωρεί από μία ΕΠΕ το 2014

Από τότε μέχρι σήμερα ο διαχειριστής δεν έχει πάει στη ΔΟΥ , με αποτέλεσμα ο εταίρος να μη μπορεί να διαγραφεί από τον ΟΑΕΕ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί ο ΟΑΕΕ την τροποποίηση καταστατικού και την αντίστοιχη βεβαίωση από το ΓΕΜΗ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συνάδελφοι καλημέρα

Θα ήθελα την βοήθειά σας αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος παρόμοιο θέμα

Εταίρος αποχωρεί από μία ΕΠΕ το 2014

Από τότε μέχρι σήμερα ο διαχειριστής δεν έχει πάει στη ΔΟΥ , με αποτέλεσμα ο εταίρος να μη μπορεί να διαγραφεί από τον ΟΑΕΕ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί ο ΟΑΕΕ την τροποποίηση καταστατικού και την αντίστοιχη βεβαίωση από το ΓΕΜΗ? 

 

Να απαιτήσετε απο τη ΔΟΥ να καταχωρήσει στο μητρώο τη μεταβολή αυτή ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΤΕ ΕΝΝΟΜΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πρόσφατη περίπτωση για ΑΕ, η ΔΟΥ το δέχτηκε, με ιδιαίτερη διατύπωση περί έννομου συμφέροντος στην εξουσιοδότηση, και με το έντυπο Μ0 σε συνδυασμό με τα κλασσικά (Μ3,Μ7). Επίσης, μου ζήτησαν πιστοποιητικό ιστορικό μέλους από ΓΕΜΗ (για τους αποχωρούντες - μέλη ΔΣ), ενώ είχα και ΦΕΚ και ανακοίνωση ΓΕΜΗ. Το αποδεικτικό μεταβολής με τη συνηθισμένη μορφή δεν μου το έδωσαν (έμεινε στο φάκελο της εταιρείας), αλλά μου έβγαλαν άλλης μορφής βεβαίωση ανά μέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά η ΔΟΥ δεν το προχωράει γιατί ζητάει ασφαλιστική ενημερότητα του διαχειριστή καθώς και του νεοεισερχόμενου εταίρου.

Πέρα απ όλα αυτά όμως, από αυτά που ξέρω, ο ΟΑΕΕ ασφαλίζει την εμπορική ιδιότητα.

Και η απορία μου για τους καρεκλοκένταυρους που χρειάζονται να αποδείξεις ότι ο γάιδαρος δεν πετάει, με την τροποποίηση του καταστατικού παύει ή δεν παύει η εμπορική ιδιότητα?

Και τι γίνεται με τις εισφορές που χρεώνονται?

Γιατί αν πάει δικαστικά εναντίον του διαχειριστή ο εταίρος που αποχώρησε (πράγμα που ζητάει ο ΟΑΕΕ), μέχρι να τελεσιδικήσει η απόφαση, το ποσό των εισφορών θα είναι σε τέτοιο ύψος, που ο ΟΑΕΕ θα έχει κινηθεί δικαστικά για την είσπραξή του

Με λίγα λόγια, μπαίνει ο άνθρωπος σε μία ατελείωτη διαδικασία δικαστική, γιατί ο ΟΑΕΕ αρνείται να εφαρμόσει την υπουργική απόφαση Φ80000/7228/308/14-9-2006 που ορίζει τι απαιτείται τόσο για την εγγραφή όσο και την διαγραφή στον "οργανισμό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...