Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
nick63

ΑΓΟΡΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΕ ΦΠΑ 23% , ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ Φ5

Question

Καλησπέρα,

Μηχανικός αγοράζει μέσω διαδυκτίου ένα λογισμικό μικρής αξίας και το τιμολόγιο της Γερμανικής εταιρείας χρεώνει ΦΠΑ  23%.

Υπάρχει υποχρέωση υποβολής Φ5 για την απόκτηση ?

Στην περιοδική ΦΠΑ πως το εμφανίζουμε ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Η Γερμανία έχει ΦΠΑ 19%.

Το πιο λογικο ειναι να έχετε χρεωθεί Ελληνικό ΦΠΑ το οποίο μπορείτε να εκπεσετε.

Υπάρxει στο τιμολογιο κανένα Ελληνικό ΑΦΜ;

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η Γερμανία έχει ΦΠΑ 19%.

Το πιο λογικο ειναι να έχετε χρεωθεί Ελληνικό ΦΠΑ το οποίο μπορείτε να εκπεσετε.

Υπάρxει στο τιμολογιο κανένα Ελληνικό ΑΦΜ;

Στο τιμολόγιο είναι όλα τα στοιχεία του Έλληνα μηχανικού εκτός από το ΑΦΜ του. (δεν γνωρίζω όμως αν το έγραψε στην φόρμα παραγγελίας) Παίζει ρόλο ? , Έχουν και οι 2 "valid vat number".

Νομίζω ότι από 01/01/2015 έχει αλλάξει το ποσοστό χρέωσης του ΦΠΑ στις ενδοκοινοτικές.

Γνωρίζετε σχετικά με την υποχρέωση υποβολής Φ5 και πως θα εμφανίσω το ΦΠΑ που χρέωσε ο Γερμανός στην περιοδική ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο πωλητής ειναι πιθανόν να ειναι στο ειδικό καθεστώς ΦΠΑ

(άρθρο 47γ)

Θεώρησε τον Έλληνα ως ιδιώτη και τον χρέωσε με ΦΠΑ Ελλάδας.

Δεν ειναι ενδοκοινοτική συναλλαγή .

Δεν υποβάλλεις ανακεφαλαιωτικό πίνακα .

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τασο  , καλησπερα           -  προσπαθωντας  και εγω να τα  ξεκαθαρισω   -

 

 

1.    νομιζω σε  αυτη την περ.  ο Ελληνας δεν εχει δικαιωμα να  εκπεσει τον φπα   -  θεωρειται κοστος-

 

η  τον εκπιπτει  επειδη ειναι  23%     και  οχι  φπα   Γερμανιας  19%    ?

 

 

 2.    δεν νομιζεις , οτι θα ηταν προτιμοτερο  να  διορθωσουν  την συναλλαγη  και να γινει

 

ενδοκ/κη   ληψη υπηρεσιας   με  ανακεφ/κο   ??

 

ευχαριστω    , Θανασης

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συμφωνώ Θανάση ότι προτιμότερο ειναι να διορθωθεί η συναλλαγή

και να μην επιβαρυνθεί ο πελάτης με ΦΠΑ.

Επειδή όμως ειναι μικρής αξίας η συναλλαγή θα το άφηνα ως έχει

και χωρίς να είμαι σίγουρος, για ασφάλεια, δεν θα εξέπιπτα τον ΦΠΑ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Συμφωνώ Θανάση ότι προτιμότερο ειναι να διορθωθεί η συναλλαγή

και να μην επιβαρυνθεί ο πελάτης με ΦΠΑ.

Επειδή όμως ειναι μικρής αξίας η συναλλαγή θα το άφηνα ως έχει

και χωρίς να είμαι σίγουρος, για ασφάλεια, δεν θα εξέπιπτα τον ΦΠΑ.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δεν θα εκπέσω ΦΠΑ και πατριωτικά να το δω  αφού ο Γερμανός εισέπραξε το ΦΠΑ , είναι αδικία να τον εκπέσω στην Ελλάδα.

Η αξία είναι 65,04 + 14,96 φπα 23% = 80 ευρώ. Εξάλλου δεν υπάρχει άμεση επικοινωνία αλλά με φόρμες στο internet.

Καλή συνέχεια.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Γερμανός έχει εκδόσει τιμολόγιο για πώληση εμπορευμάτων σε Έλληνα επαγγελματία ξυλουργό με έδρα την Ελλάδα και έχει χρεώσει ΦΠΑ 19% στο τιμολόγιο ενώ είναι και οι δύο στο vies. (Η πώληση έγινε στην Γερμανία χωρίς μεταφορά των εμπορευμάτων και τα εμπορεύματα χρησιμοποιήθηκαν εκεί από τον ξυλουργό για δουλειά που είχε πάρει). Δεν θεωρείται ενδοκοινοτική συναλλαγή?? Θα εκπέσω τον γερμανικό φπα ή δεν θα καταχωρήσω καθόλου το τιμολόγιο???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δεν είναι ενδοκοινοτική συναλλαγή, δεν θα εκπέσεις τον Γερμανικό ΦΠΑ και θα καταχωρήσεις

την συνολική αξία ως δαπάνη.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ. Άρα τα έξοδα που κάνει στο εξωτερικό (π.χ. καύσιμα για το ΦΙΧ, ξενοδοχεία, διάφορες αγορές υλικών, διόδια, εισητήρια πλοίων, αεροπλάνων που χρεώνεται ΦΠΑ του εξωτερικού) όταν πηγαίνει εκεί και αναλαμβάνει δουλειές, θα τα καταχωρώ με την συνολική τους αξία ως δαπάνη χωρίς ΦΠΑ και αν είναι πάνω από 500 ευρώ πρέπει να είναι και αυτά πληρωμένα μέσω τράπεζας για να αναγνωριστεί η δαπάνη ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ναι.

Να ελέγξεις όμως αν οι ξυλουργικές εργασίες που παρέχει εμπίπτουν στην έννοια του τεχνικό έργο

οπότε θα πρέπει να αποκτήσει Γερμανικό ΑΦΜ και να αποδίδει ΦΠΑ στην Γερμανία.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τα έπιπλα τα φτιάχνει εδώ στην Ελλάδα και τα πάει έτοιμα στην Γερμανία όπου τα τοποθετεί εκεί. Εκδίδει τιμολόγιο από εδώ και το χειριζόμαστε ως ενδοκοινοτική παράδοση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...