Jump to content
Sign in to follow this  
ALAIA

Πως να βγάλουμε την σύζυγο εν διάσταση απο το μητρώο ΔΟΥ του συζύγου?

Recommended Posts

Η ΔΟΥ αρνείται να το κάνει διότι δεν υπάρχει αίτηση διαζυγίου και η σύζυγος έχει ανοιχτή επιχείρηση στο όνομα της. Ο σύζυγος δεν μπορεί να κάνει την μηδενική Ε1 του για το 2014 διότι η σύζυγος δεν εκάνε τις δηλώσεις της επιχείρηση της. Οι σύζυγοι είναι χρόοοοοοονια σε διάσταση και δεν επικοινωνούν.

Τι να κάνουμε? Εκτός αίτησης διαζυγίου.

Ευχαριστώ!

Αρχικά μίλησέ τους για τα θετικά στοιχεία του γάμου.

Κατόπιν:

....

η) Για την απόδειξη της διάστασης των συζύγων, απαιτείται αντίγραφο αγωγής για διαζύγιο ή διατροφή ή πρακτικό κατανομής της κοινής περιουσίας για συναινετικό διαζύγιο, ή σε περίπτωση που δεν υπάρχουν αυτά, οποιοδήποτε στοιχείο που να αποδεικνύει τη χωριστή διαβίωση των συζύγων (π.χ. χωριστή στέγη που θα αποδεικνύεται με την προσκόμιση μισθωτηρίου, λογαριασμών ΔΕΗ κ.τ.λ., φιλοξενούμενος με αποδεικτικό την αναγραφή στην προσωπική του δήλωση φορολογίας εισοδήματος, δωρεάν παραχώρηση,) τα οποία σε κάθε περίπτωση κρίνονται σαν πραγματικά γεγονότα από την αρμόδια Δ.Ο.Υ.

Πολυ σωστα τα λεει ο COSTAS ...ομως ο εφορος τις περισσοτερες φορες δε δεχεται τη χωριστη διαβιωση....δε τα κρινει σαν επαρκη γεγονοτα....οποτε κανουμε μια αγωγή για διαζύγιο..δεν ενδιαφερει αν εκδικαστει ή οχι .....και με αντιγραφο αυτης στο Μητρωο

ούτε λόγω ισχνών εισοδημάτων δεν πείθονται ότι οι πρώην αγαπημένοι δε μπορούν να κάνουν αίτηση-αγωγή διαζυγίου;;;

Στην τοπική ΔΟΥ πάντως (Χανίων), μόνο με αίτηση διαζυγίου το προχωράνε....

Έχω και περίπτωση αντίστοιχη ζευγαριού όπου έχω βγάλει κλειδάριθμο και στη σύζυγο και μιλάω ξεχωριστά με τον καθένα για τις υποχρεώσεις του (ΕΝΦΙΑ κλπ).

Απλά, ο σύζυγος έχει αναλάβει την υποχρέωση υποβολής της δήλωσης...

Τώρα, πως τα βρίσκουν στην πληρωμή, άγνωστο....!

Πολυ σωστα τα λεει ο COSTAS ...ομως ο εφορος τις περισσοτερες φορες δε δεχεται τη χωριστη διαβιωση....δε τα κρινει σαν επαρκη γεγονοτα....οποτε κανουμε μια αγωγή για διαζύγιο..δεν ενδιαφερει αν εκδικαστει ή οχι .....και με αντιγραφο αυτης στο Μητρωο

Κατάλαβα....  :(

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα - Help!!,

Εγγαμη αλλά σε διάσταση (τις προηγούμενες δηλώσεις δεν τις έκανα εγώ) , ειδοποιήθηκε από το δικηγόρο της για παραλαβή της απόφασης διαζυγίου. Ηδη από Θεσσαλονίκη μετακόμισε σε Σέρρες και διαμένει πλέον μόνιμα εκεί. Καθώς είναι γνωστό ότι θα πρέπει να δηλώσει το γεγονός στο ληξιαρχείο αλλά και στο μητρώο της ΔΟΥ που ανήκει, πήρε την πρωτοβουλία και προχώρησε στην έκδοση νέων προσωπικών κωδικών και παρέλαβε τον κλειδάριθμο. Μπήκα και είδα ότι ανήκε στη ΔΟΥ Καλαμαριάς (ΔΟΥ του υπόχρεου συζύγου της). Κακώς κατά τη γνώμη μου, προέτρεξα και γω και υπέβαλα αίτηση μεταβολής διεύθυνσης σε Σέρρες, η οποία και εγκρίθηκε. Κακώς, διότι, προκύπτει το ερώτημα: σε ποια ΔΟΥ θα δηλώσει με Μ1, Μ7 το διαζύγιο; Αναρωτιέμαι, αφού στην "προσ.πληροφόρηση" - "στοιχεία φυσικού προσώπου" αναφέρεται πλέον η ΔΟΥ Σερρών, ενώ στην "Αλλαγή στοιχείων Μητρώου" - κλικ στο "εγκρίθηκε" παραμένει η ΔΟΥ Καλαμαριάς (σωστό και αυτό αφού παραμένει ακόμα ως έγγαμη). Ξέρω ότι βιάστηκα, αλλά πως θα γίνει με τη μία να πάει στη σωστή ΔΟΥ (Καλαμαριάς ή Σερρών) χωρίς να την ταλαιπωρώ τη γυναίκα; 

Καλησπέρα - Help!!,

Εγγαμη αλλά σε διάσταση (τις προηγούμενες δηλώσεις δεν τις έκανα εγώ) , ειδοποιήθηκε από το δικηγόρο της για παραλαβή της απόφασης διαζυγίου. Ηδη από Θεσσαλονίκη μετακόμισε σε Σέρρες και διαμένει πλέον μόνιμα εκεί. Καθώς είναι γνωστό ότι θα πρέπει να δηλώσει το γεγονός στο ληξιαρχείο αλλά και στο μητρώο της ΔΟΥ που ανήκει, πήρε την πρωτοβουλία και προχώρησε στην έκδοση νέων προσωπικών κωδικών και παρέλαβε τον κλειδάριθμο. Μπήκα και είδα ότι ανήκε στη ΔΟΥ Καλαμαριάς (ΔΟΥ του υπόχρεου συζύγου της). Κακώς κατά τη γνώμη μου, προέτρεξα και γω και υπέβαλα αίτηση μεταβολής διεύθυνσης σε Σέρρες, η οποία και εγκρίθηκε. Κακώς, διότι, προκύπτει το ερώτημα: σε ποια ΔΟΥ θα δηλώσει με Μ1, Μ7 το διαζύγιο; Αναρωτιέμαι, αφού στην "προσ.πληροφόρηση" - "στοιχεία φυσικού προσώπου" αναφέρεται πλέον η ΔΟΥ Σερρών, ενώ στην "Αλλαγή στοιχείων Μητρώου" - κλικ στο "εγκρίθηκε" παραμένει η ΔΟΥ Καλαμαριάς (σωστό και αυτό αφού παραμένει ακόμα ως έγγαμη). Ξέρω ότι βιάστηκα, αλλά πως θα γίνει με τη μία να πάει στη σωστή ΔΟΥ (Καλαμαριάς ή Σερρών) χωρίς να την ταλαιπωρώ τη γυναίκα; 

Κάποιος ίσως;

Εις τας Σέρρας.

Ευχαριστώ πολύ COSTAS. Και όπως το ξανασκέφτομαι τώρα, αυτοί με βάση την Μ1 θα χτυπήσουν τον ΑΦΜ της και λόγω της νέας διεύθυνσης, θα τη βρουν στη ΔΟΥ τους. Νάσαι καλά!