Jump to content
  • 0

Πάγια αντιμισθία δικηγόρου σε δικηγορική εταιρεία- ΦΠΑ, λοιπές υποχρεώσεις


Question

Καλησπέρα. Δικηγορική εταιρεία θέλει να συνεργαστεί με δικηγόρο με πάγια αντιμισθία. Ποιες είναι οι υποχρεώσεις της?

Υπογράφουν ιδιωτικό συμφωνητικό στο οποίο αναφέρεται η διάρκεια, η αμοιβή, η λήξη και κατατίθεται εντός 3 μηνών στον Δικηγορικό Σύλλογο. Πρέπει να κατατεθεί και στο Τάξις?

Τις εισφορές στο Ταμείο του δικηγόρου έχει υποχρέωση να τις καταβάλλει η δικηγορική εταιρεία?

Την αμοιβή του δικηγόρου θα την καταθέτει σε λογαριασμό του δικηγόρου. Εκείνος πρέπει να εκδώσει ΤΠΥ με ΦΠΑ και παρακράτηση 20% ή απόδειξη είσπραξης ή άλλο στοιχείο?

Όποιος έχει αντιμετωπίσει το θέμα παρακαλώ ας με βοηθήσει επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά.Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to post
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Καλησπέρα. Δικηγορική εταιρεία θέλει να συνεργαστεί με δικηγόρο με πάγια αντιμισθία. Ποιες είναι οι υποχρεώσεις της?

Υπογράφουν ιδιωτικό συμφωνητικό στο οποίο αναφέρεται η διάρκεια, η αμοιβή, η λήξη και κατατίθεται εντός 3 μηνών στον Δικηγορικό Σύλλογο. Πρέπει να κατατεθεί και στο Τάξις?

Τις εισφορές στο Ταμείο του δικηγόρου έχει υποχρέωση να τις καταβάλλει η δικηγορική εταιρεία?

Την αμοιβή του δικηγόρου θα την καταθέτει σε λογαριασμό του δικηγόρου. Εκείνος πρέπει να εκδώσει ΤΠΥ με ΦΠΑ και παρακράτηση 20% ή απόδειξη είσπραξης ή άλλο στοιχείο?

Όποιος έχει αντιμετωπίσει το θέμα παρακαλώ ας με βοηθήσει επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά.Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Δικηγορική εταιρεία θέλει να συνεργαστεί με δικηγόρο με πάγια αντιμισθία. Ποιες είναι οι υποχρεώσεις της?

Υπογράφουν ιδιωτικό συμφωνητικό στο οποίο αναφέρεται η διάρκεια, η αμοιβή, η λήξη και κατατίθεται εντός 3 μηνών στον Δικηγορικό Σύλλογο. Πρέπει να κατατεθεί και στο Τάξις?

Τις εισφορές στο Ταμείο του δικηγόρου έχει υποχρέωση να τις καταβάλλει η δικηγορική εταιρεία?

Την αμοιβή του δικηγόρου θα την καταθέτει σε λογαριασμό του δικηγόρου. Εκείνος πρέπει να εκδώσει ΤΠΥ με ΦΠΑ και παρακράτηση 20% ή απόδειξη είσπραξης ή άλλο στοιχείο?

Όποιος έχει αντιμετωπίσει το θέμα παρακαλώ ας με βοηθήσει επειδή μου τυχαίνει πρώτη φορά.Σας ευχαριστώ πολύ.

 

1) Για τα ασφαλιστικά θέματα θα ανατρέξεις στο ΕΤΑ - ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΝΟΜΙΚΩΝ

2) Για τα εργασιακής φύσεως θέματα θα δεις στον κωδικα δικηγόρων , στο ν 4194/2013 .

3) Για τον ΦΠΑ θα δεις στην ΠΟΛ 1100/2010.

Link to post
Share on other sites
  • 0

1) Για τα ασφαλιστικά θέματα θα ανατρέξεις στο ΕΤΑ - ΤΜΗΜΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΝΟΜΙΚΩΝ

2) Για τα εργασιακής φύσεως θέματα θα δεις στον κωδικα δικηγόρων , στο ν 4194/2013 .

3) Για τον ΦΠΑ θα δεις στην ΠΟΛ 1100/2010.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας. Το θέμα που προκύπτει είναι σχετικά με την ασφάλιση. Ο εκπρόσωπος της δικηγορικής ισχυρίζεται ότι βάσει του άρθρου 48, του Ν.4194/2013 η δικηγορική εταιρεία εξαιρείται από τις υπόλοιπες και δεν έχει υποχρέωση πληρωμής του 2/3 των εισφορών του δικηγόρου, ούτε παρακράτησης ΦΜΥ.  Διαβάζοντας το άρθρο δεν αναφέρει τη σχετική εξαίρεση. Αν γνωρίζετε κάτι επί του θέματος σας παρακαλώ για τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ πολύ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας. Το θέμα που προκύπτει είναι σχετικά με την ασφάλιση. Ο εκπρόσωπος της δικηγορικής ισχυρίζεται ότι βάσει του άρθρου 48, του Ν.4194/2013 η δικηγορική εταιρεία εξαιρείται από τις υπόλοιπες και δεν έχει υποχρέωση πληρωμής του 2/3 των εισφορών του δικηγόρου, ούτε παρακράτησης ΦΜΥ.  Διαβάζοντας το άρθρο δεν αναφέρει τη σχετική εξαίρεση. Αν γνωρίζετε κάτι επί του θέματος σας παρακαλώ για τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ πολύ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας. Το θέμα που προκύπτει είναι σχετικά με την ασφάλιση. Ο εκπρόσωπος της δικηγορικής ισχυρίζεται ότι βάσει του άρθρου 48, του Ν.4194/2013 η δικηγορική εταιρεία εξαιρείται από τις υπόλοιπες και δεν έχει υποχρέωση πληρωμής του 2/3 των εισφορών του δικηγόρου, ούτε παρακράτησης ΦΜΥ.  Διαβάζοντας το άρθρο δεν αναφέρει τη σχετική εξαίρεση. Αν γνωρίζετε κάτι επί του θέματος σας παρακαλώ για τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ πολύ.

 

Τις ασφαλιστικές εισφορές πρέπει κάποιος να τις πληρώσει . Αυτός ο κάποιος είναι ή ο εργοδότης (εδώ η δικηγορική εταιρεία ) ή ο εργαζόμενος (εδώ ο δικηγόρος) και αυτό άσχετα από το νόμο . Εγω καταλαβαίνω ότι δε θέλουν να πληρώσουν και πετάνε τη μπάλα στη αντίπαλη περιοχή . Κύριε  δικηγόρε , αν θέλεις να εργασθείς αυτές είναι οι οικονομικές συνθήκες .

Link to post
Share on other sites
  • 0

Τις ασφαλιστικές εισφορές πρέπει κάποιος να τις πληρώσει . Αυτός ο κάποιος είναι ή ο εργοδότης (εδώ η δικηγορική εταιρεία ) ή ο εργαζόμενος (εδώ ο δικηγόρος) και αυτό άσχετα από το νόμο . Εγω καταλαβαίνω ότι δε θέλουν να πληρώσουν και πετάνε τη μπάλα στη αντίπαλη περιοχή . Κύριε  δικηγόρε , αν θέλεις να εργασθείς αυτές είναι οι οικονομικές συνθήκες .

Πάντως, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν συμφωνήσει ο δικηγόρος να πληρώσει το σύνολο των εισφορών του δεν είναι παράνομο. ΤΟ θέμα μου είναι εγώ θα υπολογίζω κανονικά ΦΜΥ και έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Πάντως, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι αν συμφωνήσει ο δικηγόρος να πληρώσει το σύνολο των εισφορών του δεν είναι παράνομο. ΤΟ θέμα μου είναι εγώ θα υπολογίζω κανονικά ΦΜΥ και έκτακτη εισφορά αλληλεγγύης? Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Θα τα υπολογίζεις αυτά.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα τα υπολογίζεις αυτά.

Και κάτι τελευταίο. Δηλαδή ας πούμε συμφωνούν σε αμοιβή 2000,00. Εγώ θα αφαιρέσω το σύνολο των εισφορών για να υπολογίσω τον ΦΜΥ? Ή μόνο το ποσοστό του δικηγόρου?

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα και πάλι. Επειδή έχει γίνει τρελό μπέρδεμα όποιος μπορεί ας με βοηθήσει να το ξεκαθαρίσω.

1.Δικηγορική εταιρεία έχει κάνει ιδιωτικό συμφωνητικό πάγιας αντιμισθίας με δικηγόρο, το οποίο κατατέθηκε στον Δικηγορικό Σύλλογο.

2.Στη συμφωνία αναγράφεται ότι ο δικηγόρος θα πληρώσει ο ίδιος όλες τις εισφορές των ταμείων και η δικηγορική εταιρεία τίποτα, ούτε τα 2/3 που αναφέρει το ΕΤΑΑ.

3.Η δικηγορική εταιρεία ισχυρίζεται ότι με το νέο κώδικα δικηγόρων δεν υποχρεούται να καταβάλλει το 3% μηνιαία εργοδοτική εισφορά και ότι δεν έχει τις υποχρεώσεις των άλλων εταιρειών.

4.Επίσης ότι ο μισθός του δικηγόρου πληρώνεται επί 12 μήνες και δεν υπολογίζονται δώρα.

5. Το μόνο που δέχεται είναι να παρακρατείται Φόρος Μισθωτών.

Ας πούμε ότι ισχύουν τα παραπάνω, εγώ τι πρέπει να κάνω? Για να υπολογίσω τον ΦΜΥ τι ποσοστό εισφορών θα αφαιρέσω από την αμοιβή? Το θέμα των εισφορών το παίρνει πάνω του ο εκπρόσωπος της Δικηγορικής Εταιρείας, οπότε το δεχόμαστε. Φορολογικά αν υπολογίσω Φόρο Μισθωτών στους 12 μήνες θα είμαι καλυμμένος?

Ευχαριστώ πολύ όποιον με βοηθήσει.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα. Νέος δικηγόρος έκανε εγγραφή στον Δικηγορικό Σύλλογο και απασχολείται με πάγια αντιμισθία μόνο. Είναι υποχρεωτικό να κάνει έναρξη στη ΔΟΥ ως ελεύθερος επαγγελματίας ή δεν είναι υποχρεωτικό αφού απασχολείται μόνο με πάγια αντιμισθία? Ευχαριστώ πολύ.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...