Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
gapdk

Έκπτωση Δαπάνης >500€ όταν η εξόφληση γίνεται με Έμμεσο Συμψηφισμό από Αντικαταβολές

Question

Καλησπέρα - καλησπέρα!

 

Επιχείρηση (ΑΕ) αποστέλει με εταιρεία courier τα εμπορεύματά της σε όλη την Ελλάδα με το σύστημα της αντικαταβολής.

Η courier εισπράττει το αντίτιμο του τιμολογίου από τον κάθε πελάτη και τα αποδίδει περιοδικά με κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας.

 

Για τις υπηρεσίες μεταφοράς η courier εκδίδει ένα τιμολόγιο στο τέλος του μήνα με το σύνολο της αμοιβής της που κυμαίνεται περίπου στα 2.000-3.000€ (>500,00€) πλέον ΦΠΑ.

 

Για την εξόφληση του συγκεκριμένου ΤΠΥ η courier προβαίνει στην παρακράτηση του ποσού από τις προς Απόδοση Αντικαταβολές των πελατών μας, με αποτέλεσμα, αν πρέπει να μας αποδόσει π.χ. 10.000€ από τις αντικαταβολές να κρατάει η ίδια το συνολικό ποσό του τιμολογίου του μήνα και να καταθέτει (αποδίδει) στην εταιρεία μας τη διαφορά (δηλαδή 10.000 (από αντικαταβολές) - (2000 € + 460€ ΦΠΑ= 2.460€ η αξία του τιμολογίου) Υπόλοιπο κατάθεσης από την courier 7.540€ στον τραπεζικό μας λογαριασμό.)

 

Είναι αυτός ο τρόπος εξόφλησης συμβατός με το άρθρο 23 του Ν. 4172/2013 για αναγνώριση δαπανών >500€ με τραπεζική εξόφληση ή θα έχουμε θέμα ως προς την αναγνώριση των δαπανών (φορολογική αναμόρφωση κλπ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Προσωπικά θα έλεγα πως δεν είστε ασφαλής για την αναγνώριση της δαπάνης!

Επειδή όμως είναι πάγια τακτική των εταιρειών κουριερ και σίγουρα θα έχουν γκρινιάξει κι άλλοι πελάτες τους, θα έλεγα να κάνετε ένα ερώτημα στο λογιστήριό τους, μήπως έχουν εκείνοι κάποια διάταξη που επιτρέπει τον εν λόγω συμψηφισμό και να σας διαφωτίσουν κι εσάς.

Διαφορετικά συμπεραίνω ότι τους βολεύει κατ' αυτό τον τρόπο και το εφαρμόζουν σε όποιον δεν διαμαρτυρηθεί!  :rolleyes:

 

Πάντως δεν αφορά συμψηφισμό πελάτη-προμηθευτή, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Διαφωτιστικό το παρακάτω θέμα:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90785

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΠΟΛ 1079/2015 ΘΕΜΑ: Διευκρινίσεις επί της αριθμ. ΠΟΛ.1216/2014 εγκυκλίου, σχετικά με την έκπτωση ή μη δαπάνης που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των 500 ευρώ. Με αφορμή προφορικά και γραπτά ερωτήματα που έχουν τεθεί στην υπηρεσία μας αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και σε συνέχεια της αριθμ. ΠΟΛ.1216/1.10.2014 εγκυκλίου μας, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα: 1. Σε περίπτωση αγοράς αγαθών που παραδίδονται από επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών ταχυμεταφοράς (ταχυμεταφορέας - courier - «εισπράκτορας για λογαριασμό τρίτων») με αντικαταβολή του τιμήματος χωρίς τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής αλλά με μετρητά, τότε η επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ταχυμεταφοράς αναγράφει στο «συνοδευτικό δελτίο ταχυμεταφοράς» (ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ) που υποχρεούται να εκδίδει με βάση τον Κανονισμό Γενικών Αδειών (αριθμ. Απόφ. 686/064 της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων - Ε.Ε.Τ.Τ. /ΦΕΚ 1700Β'/10.07.2013) τον αριθμό και την ημερομηνία του τιμολογίου που εξοφλείται και το ακριβές ποσό των μετρητών που παραλαμβάνει. Η επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ταχυμεταφοράς έχει την υποχρέωση να καταθέσει συνολικά τα ποσά σε τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας εντολέα - πωλητή, εντός δύο (2) ημερών από την έκδοση του ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. Το αντίγραφο του «συνοδευτικού δελτίου ταχυμεταφοράς» (ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ.) που παραδίδεται στον αγοραστή των αγαθών και αναγράφει το ποσό που αυτός κατέβαλε διαφυλάσσεται μέχρι το χρόνο παραγραφής της χρήσης μέσα στην οποία το έλαβε. Τα ανωτέρω εφαρμόζονται και στις περιπτώσεις που οι συναλλαγές πραγματοποιούνται μέσω εμπορικών αντιπροσώπων ή εισπρακτόρων, κ.λπ. 

 

Αρα ,άλλο το ένα και άλλο το άλλο,δεν μιλάει για συμψηφισμό.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Προσωπικά θα έλεγα πως δεν είστε ασφαλής για την αναγνώριση της δαπάνης!

Επειδή όμως είναι πάγια τακτική των εταιρειών κουριερ και σίγουρα θα έχουν γκρινιάξει κι άλλοι πελάτες τους, θα έλεγα να κάνετε ένα ερώτημα στο λογιστήριό τους, μήπως έχουν εκείνοι κάποια διάταξη που επιτρέπει τον εν λόγω συμψηφισμό και να σας διαφωτίσουν κι εσάς.

Διαφορετικά συμπεραίνω ότι τους βολεύει κατ' αυτό τον τρόπο και το εφαρμόζουν σε όποιον δεν διαμαρτυρηθεί!  :rolleyes:

 

Πάντως δεν αφορά συμψηφισμό πελάτη-προμηθευτή, αυτό είναι το μόνο σίγουρο!

Διαφωτιστικό το παρακάτω θέμα:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=90785

 

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο!

Σίγουρα δεν είναι περίπτωση συμψηφισμού κατά τη γνωστή έννοια.

Το λογιστήριό τους το ενοχλήσαμε εδώ και καιρό, συμφώνησε ο εξωτερικός λογιστής ότι δεν καλυπτόμαστε με τον συγκεκριμένο τρόπο "πληρωμής" τους αλλά πέραν αυτού τίποτα άλλο δεν έγινε (ούτε καν να μας τιμολογούν με περισσότερα τιμολόγια ώστε να μην ξεπερνάμε το όριο των 500€ ανα στοιχείο και να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα - η πολιτική της τιμολόγησης στην εταιρεία τους -λέει - δεν τους το επιτρέπει).

 

Αλλο δεν ξέρω τι τρόπο να βρω να τους πιέσω! Και έμαθα σήμερα ότι δεν μπορείς να πάρεις και τη διεύθυνση φορολογίας του ΥΠ.ΟΙΚ. για να θέσεις τέτοια ζητήματα! Το Τηλ. Κέντρο με παρέπεμψε κατευθείαν στην αρμόδια ΔΟΥ για το συγκεκριμένο ερώτημα (αλλά αμφιβάλλω αν θα γνωρίζουν να με απαντήσουν με ασφάλεια και από εκεί).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα - καλησπέρα!

 

Επιχείρηση (ΑΕ) αποστέλει με εταιρεία courier τα εμπορεύματά της σε όλη την Ελλάδα με το σύστημα της αντικαταβολής.

Η courier εισπράττει το αντίτιμο του τιμολογίου από τον κάθε πελάτη και τα αποδίδει περιοδικά με κατάθεση στον τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας.

 

Για τις υπηρεσίες μεταφοράς η courier εκδίδει ένα τιμολόγιο στο τέλος του μήνα με το σύνολο της αμοιβής της που κυμαίνεται περίπου στα 2.000-3.000€ (>500,00€) πλέον ΦΠΑ.

 

Για την εξόφληση του συγκεκριμένου ΤΠΥ η courier προβαίνει στην παρακράτηση του ποσού από τις προς Απόδοση Αντικαταβολές των πελατών μας, με αποτέλεσμα, αν πρέπει να μας αποδόσει π.χ. 10.000€ από τις αντικαταβολές να κρατάει η ίδια το συνολικό ποσό του τιμολογίου του μήνα και να καταθέτει (αποδίδει) στην εταιρεία μας τη διαφορά (δηλαδή 10.000 (από αντικαταβολές) - (2000 € + 460€ ΦΠΑ= 2.460€ η αξία του τιμολογίου) Υπόλοιπο κατάθεσης από την courier 7.540€ στον τραπεζικό μας λογαριασμό.)

 

Είναι αυτός ο τρόπος εξόφλησης συμβατός με το άρθρο 23 του Ν. 4172/2013 για αναγνώριση δαπανών >500€ με τραπεζική εξόφληση ή θα έχουμε θέμα ως προς την αναγνώριση των δαπανών (φορολογική αναμόρφωση κλπ).

 

H courier θα έπρεπε να καταθέτει το ποσό στον λογαριασμό σας μέσα σε 2 ημέρες: ΠΟΛ 1079/2015

 

1. Σε περίπτωση αγοράς αγαθών που παραδίδονται από επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών ταχυμεταφοράς (ταχυμεταφορέας - courier - «εισπράκτορας για λογαριασμό τρίτων») με αντικαταβολή του τιμήματος χωρίς τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής αλλά με μετρητά, τότε η επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ταχυμεταφοράς αναγράφει στο «συνοδευτικό δελτίο ταχυμεταφοράς» (ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ) που υποχρεούται να εκδίδει με βάση τον Κανονισμό Γενικών Αδειών (αριθμ. Απόφ. 686/064 της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων - Ε.Ε.Τ.Τ. /ΦΕΚ 1700Β'/10.07.2013) τον αριθμό και την ημερομηνία του τιμολογίου που εξοφλείται και το ακριβές ποσό των μετρητών που παραλαμβάνει. Η επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ταχυμεταφοράς έχει την υποχρέωση να καταθέσει συνολικά τα ποσά σε τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας εντολέα - πωλητή, εντός δύο (2) ημερών από την έκδοση του ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. Το αντίγραφο του «συνοδευτικού δελτίου ταχυμεταφοράς» (ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ.) που παραδίδεται στον αγοραστή των αγαθών και αναγράφει το ποσό που αυτός κατέβαλε διαφυλάσσεται μέχρι το χρόνο παραγραφής της χρήσης μέσα στην οποία το έλαβε.

Θα μπορούσε να παρακρατεί την αμοιβή της αν τα τιμολόγια της ήταν μικρά (πχ τιμολογούσε ανά είσπραξη-αντικαταβολή) βασιζόμενη εδώ:

 

ΠΟΛ 1216/2014

7. Επίσης, διευκρινίζεται ότι με τραπεζικό μέσο πληρωμής αποκλειστικά και μόνο εξοφλούνται, μερικά ή ολικά και οι συναλλαγές αξίας άνω των €500, στις περιπτώσεις πώλησης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών για λογαριασμό τρίτου. Δηλαδή, ο αντιπρόσωπος – εντολοδόχος πρέπει να πληρωθεί με τραπεζικό μέσο πληρωμής και να αποδώσει το προϊόν της πώλησης (ποσό) στον εντολέα του, εφόσον προκύπτει αξία άνω των €500 ανά εκκαθάριση μετά την αφαίρεση από αυτόν της προμήθειας που δικαιούται, με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής.

 

Έτσι τιμολογεί (ένα-ένα) μεγάλη εταιρεία courier, οπότε κρατάει τα δικά της και καταθέτει τα υπόλοιπα.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

H courier θα έπρεπε να καταθέτει το ποσό στον λογαριασμό σας μέσα σε 2 ημέρες: ΠΟΛ 1079/2015

 

1. Σε περίπτωση αγοράς αγαθών που παραδίδονται από επιχειρήσεις παροχής υπηρεσιών ταχυμεταφοράς (ταχυμεταφορέας - courier - «εισπράκτορας για λογαριασμό τρίτων») με αντικαταβολή του τιμήματος χωρίς τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής αλλά με μετρητά, τότε η επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ταχυμεταφοράς αναγράφει στο «συνοδευτικό δελτίο ταχυμεταφοράς» (ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ) που υποχρεούται να εκδίδει με βάση τον Κανονισμό Γενικών Αδειών (αριθμ. Απόφ. 686/064 της Εθνικής Επιτροπής Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων - Ε.Ε.Τ.Τ. /ΦΕΚ 1700Β'/10.07.2013) τον αριθμό και την ημερομηνία του τιμολογίου που εξοφλείται και το ακριβές ποσό των μετρητών που παραλαμβάνει. Η επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ταχυμεταφοράς έχει την υποχρέωση να καταθέσει συνολικά τα ποσά σε τραπεζικό λογαριασμό της εταιρείας εντολέα - πωλητή, εντός δύο (2) ημερών από την έκδοση του ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ. Το αντίγραφο του «συνοδευτικού δελτίου ταχυμεταφοράς» (ΣΥ.ΔΕ.ΤΑ.) που παραδίδεται στον αγοραστή των αγαθών και αναγράφει το ποσό που αυτός κατέβαλε διαφυλάσσεται μέχρι το χρόνο παραγραφής της χρήσης μέσα στην οποία το έλαβε.

Θα μπορούσε να παρακρατεί την αμοιβή της αν τα τιμολόγια της ήταν μικρά (πχ τιμολογούσε ανά είσπραξη-αντικαταβολή) βασιζόμενη εδώ:

 

ΠΟΛ 1216/2014

7. Επίσης, διευκρινίζεται ότι με τραπεζικό μέσο πληρωμής αποκλειστικά και μόνο εξοφλούνται, μερικά ή ολικά και οι συναλλαγές αξίας άνω των €500, στις περιπτώσεις πώλησης αγαθών ή παροχής υπηρεσιών για λογαριασμό τρίτου. Δηλαδή, ο αντιπρόσωπος – εντολοδόχος πρέπει να πληρωθεί με τραπεζικό μέσο πληρωμής και να αποδώσει το προϊόν της πώλησης (ποσό) στον εντολέα του, εφόσον προκύπτει αξία άνω των €500 ανά εκκαθάριση μετά την αφαίρεση από αυτόν της προμήθειας που δικαιούται, με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής.

 

Έτσι τιμολογεί (ένα-ένα) μεγάλη εταιρεία courier, οπότε κρατάει τα δικά της και καταθέτει τα υπόλοιπα.

 

Αυτές οι δύο αποφάσεις,είναι αντίθετες,η μία μιλάει για το σύνολο και η άλλη την διαφορά.Εγώ θα ακολουθούσα τον νόμο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Όπως διαβάζω την πολ καταλαβαίνω ότι αφορά τις εξοφλησεις από τις αντικαταβολες όχι τα τιμολογια της ίδιας της εταιρείας courier.

Αλλο δεν ξέρω τι τρόπο να βρω να τους πιέσω!

Ελα τώρα! Αλλαχτε προμηθευτη από...χθες!

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Αυτές οι δύο αποφάσεις,είναι αντίθετες,η μία μιλάει για το σύνολο και η άλλη την διαφορά.Εγώ θα ακολουθούσα τον νόμο.

Από που και ώς πού είναι αντίθετες? Απλά η μία είναι στην ουσία συνέχεια της άλλης. Αυτό που ισχύει είναι ακριβώς αυτό που γράφει ο εξαίρετος συνάδελφος ponzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...